PDA

Zobacz pełną wersję : Dziwne warzywa



emems
03-04-2003, 11:53
Mam ochotę posadzić jakieś dziwne i nieznane w naszym rejonie warzywa. Może ktoś mi coś poradzi.
:grin:

dominikams
08-01-2006, 07:17
Przeglądajac to forum trafiłam na ten wątek.
Ja na pewno będę uprawiać pasternak, u nas nigdzie go nie spotkałam, ale sporo go jadłam w Anglii, ma fajny aromat, podobny do marchwi, jest słodki, ale wygląda jak duża pietruszka. Świetny jest podgotowany i potem pieczony (gotuje się szybciej niż np. marchew). Podobno jest dobry do sałatek, ale nie próbowałam. Nie polecam go natomiast do zup, bo nadaje słodki smak.

ania
08-01-2006, 17:56
Bardzo dobrze udają się tykwy i patisony.

http://www.biol.uni.wroc.pl/obuwr/festiwal/obrazki/lagsicow.jpg

http://www.atlas-roslin.pl/foto/rk/rk-patison-004is.jpg

Wciornastek
09-01-2006, 08:14
Przeglądajac to forum trafiłam na ten wątek.
Ja na pewno będę uprawiać pasternak, u nas nigdzie go nie spotkałam, ale sporo go jadłam w Anglii, ma fajny aromat, podobny do marchwi, jest słodki, ale wygląda jak duża pietruszka. Świetny jest podgotowany i potem pieczony (gotuje się szybciej niż np. marchew). Podobno jest dobry do sałatek, ale nie próbowałam. Nie polecam go natomiast do zup, bo nadaje słodki smak.
I tu się mylisz pasteranak to teraz 80 % ( no może przesadzam) ale znaczny procent tego co kupujesz jako pietruszkę. Nasiona można bez problemu kupic w sklepach ogrodniczych. Trzeba jednak przy uprawie uważać bo są ludzie uczuleni na kontakt z liśćmi tego warzywa.

Z innych mniej znanych warzyw proponuję skorzonerę (tzw. zimowe szparagi) - są pycha, wymagają jednak dobrze uprawinej ziemi, moża też uprawiać miechunkę pomidorową lub peruwiańska (niezbyt smaczne). Warto też uprawiać seler naciowy i szpinak nowozelandzki.

violadiparma
10-01-2006, 12:38
heirloom vegetables, mnostwo zapomnianych warzyw :)

Maddy
10-01-2006, 19:03
Polecam karczochy. W południowo zachodniej Polsce rosną całkiem ładnie.

abromba
11-01-2006, 07:22
Ooo, ktoś karczocholubny... Odkąd przeczytałam "Ogrodnik i jego chlebodawcy" zawsze chciałam je mieć. A jak spróbowałam to tym bardziej. Napiszesz coś więcej o swoich doświadczeniach z uprawą?

dominikams
11-01-2006, 17:48
Przeglądajac to forum trafiłam na ten wątek.
Ja na pewno będę uprawiać pasternak, u nas nigdzie go nie spotkałam, ale sporo go jadłam w Anglii, ma fajny aromat, podobny do marchwi, jest słodki, ale wygląda jak duża pietruszka. Świetny jest podgotowany i potem pieczony (gotuje się szybciej niż np. marchew). Podobno jest dobry do sałatek, ale nie próbowałam. Nie polecam go natomiast do zup, bo nadaje słodki smak.
I tu się mylisz pasteranak to teraz 80 % ( no może przesadzam) ale znaczny procent tego co kupujesz jako pietruszkę. Nasiona można bez problemu kupic w sklepach ogrodniczych. Trzeba jednak przy uprawie uważać bo są ludzie uczuleni na kontakt z liśćmi tego warzywa.

Z innych mniej znanych warzyw proponuję skorzonerę (tzw. zimowe szparagi) - są pycha, wymagają jednak dobrze uprawinej ziemi, moża też uprawiać miechunkę pomidorową lub peruwiańska (niezbyt smaczne). Warto też uprawiać seler naciowy i szpinak nowozelandzki.


Hmmm... to ja niestety jakoś nie mam szczęścia, bo trafiłam tylko raz. Pasternak poznaję przede wszystkim po zapachu, bo zdecydowanie różni się on od zapachu pietruszki. Kilka razy pytałam sprzedawców o pasternak, ale mówili, ze nie ma popytu i dlatego nie uprawiają. A w sklepach ogrodniczych nie sprawdzałam jeszcze, dzięki!!!

Maddy
11-01-2006, 21:09
Ooo, ktoś karczocholubny... Odkąd przeczytałam "Ogrodnik i jego chlebodawcy" zawsze chciałam je mieć. A jak spróbowałam to tym bardziej. Napiszesz coś więcej o swoich doświadczeniach z uprawą?

Wysiewam mniej więcej w lutym, oczywiście w doniczce w domu.
A potem w maju wysadzam do gruntu.
No i czekam, aż zakwitnie, a potem zbieram kwiatki :D
Gotuję je w osolonej wodzie, a podaję na stół z dipem w stylu tzatziki, mniam, mniam :)
Warto spróbować, bo są bardzo zdrowe.
Pozdrawiam
M

Maddy
11-01-2006, 21:12
Jeszcze może to, że wysadzając do gruntu trzeba dla nich zostawić sporo miejsca, bo pojedyncze rośliny są dosyć duże. Rozstawa tak mniej więcej 50 cm.