PDA

Zobacz pełną wersję : Sundavilla - jak pielęgnować zimą



Ula2
07-09-2006, 10:44
Proszę uprzejmie o podpowiedź osoby zorientowane. Nie mogę nigdzie znaleźć info o tej ładnej roślince.

pozeracz
07-09-2006, 13:33
Ok to na poczatek: przetrzymanie dipladenii przez zime nie zawsze sie udaje. Zanim temperatura minimalna spadnie do +5 stopni nalezy donice z roslina przeniesc do pomieszczenia o temperaturze ok 12-15 stopni. Zima nie toleruje zbyt obfitego podlewania, wiec tylko tyle ile trzeba zeby nie zaczela usychac, postawic w widnym pomieszczeniu, a nie w zadnej piwnicy. Nie nawozic. Wiosna mozna przyciac zeby sie rozkrzewila, ale dopiero jak ruszy wegetacja, nie wczesniej. I wtedy startujemy z nawozeniem, wystawiamy rosline na zewnatrz i zwiekszamy czestotliwosc podlewania, ale bez przesady bo sundaville to nie surfinia, mimo ze hodowli tej samej firmy. W razie przymrozkow moze byc konieczne wniesienie roslin wiosna jeszcze na kilka nocy do cieplejszego pomieszczenia.
BTW: Jesli lubisz sundaville to moze Cie zainteresuje ze od nastepnego sezonu oprocz czerwonego beda na rynku dostepne rowniez kolory bialy i rozowy.

Ula2
08-09-2006, 10:41
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Sundavilla to rodzaj dipladenii?

pozeracz
08-09-2006, 11:33
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Sundavilla to rodzaj dipladenii?
Prosze uprzejmie. :D Sundaville jest zastrzezona nazwa handlowa dla dipladenii pochodzacych z hodowli japonskiej firmy Suntory.

sasiad1964
07-09-2007, 17:39
Już chyba czas przezimować sundaville,bugenvillle itp .
Zalecana temp. do przezimowania to ok. 10 st. C. Pożeracz pisze że nawet 16 st. , nie wiem czy to nie za duzo
Nie wiem za bardzo co zrobić , bo mieszakm jeszcze w bloku a tutaj zimą albo mróz na balkonie albo 20 st. ( lub więcej ) w mieszkaniu :roll:
roslinki młode , pierwsza zima przed nimi a pomysłów brak.
czy ktoś przezimowywał może sundaville i ma juz jakies doświadczenia w tej materii
Co radzicie ??
aktualnie ( zdjecie z dzisiaj ) wyglada to tak :
http://images30.fotosik.pl/76/fbf5393ccad1bdd0med.jpg

hanka55
07-09-2007, 18:05
Moja padła w domu, zeszłej zimy.
Było tylko+15C i chyba za duzo podlewałam :cry:

glilka
08-09-2007, 14:26
a ja mam bugenvilie i sundaville wyhodowana z galazki i obydwie kwitna i zimuja normalnie na parapecie, tyle ze u mnie zima jest ok 18/19 stopni w domu. Zadnych problemow nie bylo. w tym roku zrobilam jeszcze kilka nowych roslinek. a kwitnie ta stara (tez z galazki) jak szalona, wkleje zdjecia. duzo lepiej rosnie jak jest podlewana na spodek a nie w doniczke!!!

hanka55
08-09-2007, 14:40
Hihihihihi, czyli miałam rację, móiwa że masz " zieloną rękę" :D
Niezwykle trudno utrzymać tropikalną roślinę w domu...
Chylę głowę z podziwem gliko !!!

sasiad1964
08-09-2007, 21:53
a ja mam bugenvilie i sundaville wyhodowana z galazki i obydwie kwitna i zimuja normalnie na parapecie, tyle ze u mnie zima jest ok 18/19 stopni w domu. Zadnych problemow nie bylo. w tym roku zrobilam jeszcze kilka nowych roslinek. a kwitnie ta stara (tez z galazki) jak szalona, wkleje zdjecia. duzo lepiej rosnie jak jest podlewana na spodek a nie w doniczke!!!

Super.
Zapodawaj zdjęcia !!

glilka
10-09-2007, 08:47
wkleje w niedziele jak wroce do domu :oops:
ja zielonej nie mam :) chyba ze mi dzieci flamastrami wymaluja :) to dziala w mysl zasady "g_l_u_p_i ma zawsze szczescie" :oops: a prawda jest taka ze przywiozlam 2 lata temu z grecji uszczypek, od kogos urwalam a wiadomo ze kradzione kwiatki rosna 8) czesto nawet nie wiem co mam w doniczce :D
aaa i ukorzeniam jeszcze wszystko w zwyklym ukorzeniaczu ze sklepu ogrodkowego odziedziczonym po mojej tesciowej z rokiem gwarancji 2002 8)