PDA

Zobacz pełną wersję : cebulowe w trawie



ankalenka
07-09-2006, 11:13
z tego co do tej pory udało mi się dowiedzieć, jedynymi roślinami cebulowymi które można sadzić na trawniku są krokusy, bo nie obrażą się gdy podczas pierwszego wiosennego koszenia trawy zetnie im się liście... czy to prawda? Czy można tak też z innymi roślinami: generalnie chodzi mi o szafirki, bo jaskry, zawilce i tulipany na moje oko się do tego nie nadają, ale może się mylę..
I druga kwestia - "zaprawianie" cebul przed sadzeniem - gdzieniegdzie piszą aby namoczyć cebule w środku grzybobójczym - czy to dobra praktyka?
Pls help - to mój pierwszy sezon "cebulowy" i zamierzam poszaleć...

goja
07-09-2006, 11:37
Mój ogród ma trzy lata i od początku mam cebule. Nigdy nie ścinałam liści, bo cebule muszą się odżywiać. W trawniku mam posadzone kępy krokusów a zrobiłam to tak żeby nie przeszkadzały w pierwszych koszeniach trawy, czyli po bokach na obrzeżach. Wygląda to nieźle, jak wyższa trawa, pod warynkiem że nie rośnie co 5m jeden krokus.
Co do zaprawiania cebul to powinno się tak robić. Mi się nie chciało, ale na szczęście kwiaty rosną już 3 sezon.

woytek
08-09-2006, 08:26
A oprócz krokusów jakie cebulowe można by w trawniku zastosować?
w.

chopinetka
08-09-2006, 11:53
Witam

Ja mam na trawniku żonkile i jakoś nie zdarzyło mi się ich wyciąć. To tylko kwestia ostrożnego koszenia 8)

pozdro

Majka
08-09-2006, 14:24
my kosimy. W kolejnym roku równiez wyrosły. Chodzi o krokusy i zonkile.

hanka55
09-09-2006, 05:19
I druga kwestia - "zaprawianie" cebul przed sadzeniem - gdzieniegdzie piszą aby namoczyć cebule w środku grzybobójczym - czy to dobra praktyka?
Pls help - to mój pierwszy sezon "cebulowy" i zamierzam poszaleć...
W/g mnie -REWELACYJNA.
Dostałam pocztą , rozpadające się lilie z ogromnymi objawami porażenia grzybowego ( nalot grzybni i gnijące łuski i tak na oko, to z 20 szt. zdrowo wyglądało 5-6 sztuk) i szczerze mówiąc sądziłam, że już tylko nadadzą się do wyrzucenia, albo baaaardzo wątpliwej próby reanimacji.
Namoczyłam paskudztwa na 20 minut w roztworze Topsinu, tak by zwiędłe ząbki " nabrały wody", wsadziłam do skrzynki po nabojach wypełnionej kompostem, a potem resztę resztę roztworu wlałam do ziemi.
Wychodząc z założenia, że jeśli całośc zgnije, to łatwiej będzie mi wywalić ziemię z pojemnika, niż kopać grządki.
I jakież było moje zdziwienie, gdy... grzybowe lilie wyrosły cudnie :D
I od miesiąca mamy cięte kwiaty w wazonach..

http://images3.fotosik.pl/156/3f930a366da08556m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=3f930a366da08556)
Więc osobiście, polecam zaprawianie cebul i bulw. Bo efekt likwidacji niechcianej grzybni, jest wspaniały :D

Kukluxik
11-09-2006, 09:59
Haniu- czy dobrze się domyślam że kupujesz roślinki na allegro ?
Też chciałabym spróbować ale jakoś nie mam odwagi .
Właśnie teraz o cebulowe mi chodzi - możesz polecić jakichś sprawdzonych sprzedawców ?
I kiedy najpóźniej wsadzać cebule do ziemi ?
Czy jeśli wyglądają zdrowo to też profilaktycznie warto je "wykąpać " w środku grzybobójczym ?
I czy sadząc cebulowe na łaće trzeba im przygotować jakoś szczególnie podłoże?
Z góry dziękuję za odpowiedź :D