PDA

Zobacz pełną wersję : rozstaw krokwi - 100 cm - nie za duzo???



Evva
08-09-2006, 10:46
Projekt się tworzy. Mam upatrzone okna dachowe o szer. 100 cm.
Pierwotnie miałam mieć rozstaw 90 cm ale architekt w miejscach gdzie mam wstawić te okna będzie robić 100 - specjalnie pod nie.
Jednak cały czas się zastanawiam, czy na dachówkę ceramiczną 1 m rozstawu to nie jest za dużo?
W sumie, wcześniej miałam mieć 90 cm, a to w końcu tylko 10 cm...
Co o tym sądzicie, szczególnie pod kątem ceramiki na dachu, bo np. w przypadku blachy to w ogóle bym się nad tym nie zastanawiała.

08-09-2006, 11:34
albo sie te krokwie ugna ... :-? albo sie nie ugna ... :-?

rozstaw jest wazny, ale nie decydujacy ... zalezy jeszcze jaki przekrój krokwi, jaka ich wysokośc, jaki gatunek drzewa, jaka gęstośc słojów, czy drewno mokre czy suche, co ile metrów krokiew bedzie miała oparcie na murłacie, płatwi górnej, itd , itp

pzdr

pawelurb
08-09-2006, 11:59
też mam kilka krokwi rozsunietych z projektowych 80 cm do 100 cm, chybe ze 3 krokwie są tak przesunięte na większy rozstaw, bo w ten sposób uprościliśmy więźbę i nie było konieczności robienia wymianów przy kominach , nie widze żeby to miało jakieś negatywne skutki , krokwie mam 6 x 18 cm, kazda podparta na murłacie , na płatwi i skręcone na szczytach , ich ilość jest taka sama jak w projekcie.

Evva
08-09-2006, 12:28
W sumie architekt obiecuje odpowiednio zwiększyć przekrój tych krokwii - może więc niepotrzebnie się tym martwię...

08-09-2006, 13:37
Evva
czy niepotrzebnie sie martwisz ... no nie wiem
do przeliczenia konstrukcji zatrudnia sie raczej konstruktora
z architektami to róznie bywa ... :-?

mira it
08-09-2006, 18:51
Projekt się tworzy. Mam upatrzone okna dachowe o szer. 100 cm.
Pierwotnie miałam mieć rozstaw 90 cm ale architekt w miejscach gdzie mam wstawić te okna będzie robić 100 - specjalnie pod nie.
Jednak cały czas się zastanawiam, czy na dachówkę ceramiczną 1 m rozstawu to nie jest za dużo?
W sumie, wcześniej miałam mieć 90 cm, a to w końcu tylko 10 cm...
Co o tym sądzicie, szczególnie pod kątem ceramiki na dachu, bo np. w przypadku blachy to w ogóle bym się nad tym nie zastanawiała.


daj rozstaw krokwi co 80cm typowo, a na okna zrób wymianę

Vax
08-09-2006, 18:57
Spokojnie te 10 cm w miesjcach okien nie oslabi konstrukcji.
Bez przesady, kazdy projekt jest przewymiarowany i to sporo :wink: wiec bez obaw.