PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka szerokość ław fundamentowych?



tomeki
08-09-2006, 13:59
W projekcie mam ławy szerokości 70 cm, ściana 25. Jakiej szerokości ławy wystarczą? Wykonawca proponuje 50cm.

Wciornastek
08-09-2006, 14:01
W projekcie mam ławy szerokości 70 cm, ściana 25. Jakiej szerokości ławy wystarczą? Wykonawca proponuje 50cm.
Tomku nie bez powodu masz ławy szersze. Zobacz jeszcze jakie naciski i obcišzenia będš na tej œcianie. Lepiej zrobić szerszš ławę niż potem płakać że do siada, pęka etc.

Krisker
08-09-2006, 14:02
W projekcie mam ławy szerokości 70 cm, ściana 25. Jakiej szerokości ławy wystarczą? Wykonawca proponuje 50cm.

Coś plaga tych "zmieniaczy" rozmiarów ław ostatnio na forum ;) IMO zostawić jak w projekcie. Ten element, przynajmniej w teorii, jest odpowiednio przeliczony do nośności gruntu i masy budynku, więc ocena wykonawcy "na oko" może być błędna.

pawelurb
08-09-2006, 14:13
to wykonawcy którym sie nie chce pewnych rzeczy robić proponują takie skruty "na oko" łatwiej wykopać takiemu ręcznie 50 cm , niż 70 cm.... a różnica w kosztach jest chyba minimalna , bo na szybko licząc przy grubości ławy 40 cm , na 1 m b wyjdzie o 0,08 m.sześć betonu więcej , to kilkaset złotych , przy budynku który kosztuje 200 - 300 tyś...... po co oszczędzać , przedewszystkim robić zgodnie z projektem i zapomnieć , a nie póxniej nie spać i zastanawiać się czy napewno dobrze zrobiłem , albo jak coś zacznie osiadać mieć poczucie winy , że mogłem nie kombinować...

aru
08-09-2006, 14:15
W projekcie mam ławy szerokości 70 cm, ściana 25. Jakiej szerokości ławy wystarczą? Wykonawca proponuje 50cm.

zaproponuj niech wykonawca zapłaci konstruktorowi, a ten niech przeliczy

dominikams
11-09-2006, 18:46
U mnie najszersza (środkowa) ława ma 100 cm :roll: , reszta 80 i 60 cm.
dom ciężki - silikaty i dachówka

Geno
11-09-2006, 19:03
W projekcie mam ławy szerokości 70 cm, ściana 25. Jakiej szerokości ławy wystarczą? Wykonawca proponuje 50cm.
Niech skorzysta z Cyganki* najpierw...

*bez skojarzeń

Patos
11-09-2006, 19:35
W projekcie mam ławy szerokości 70 cm, ściana 25. Jakiej szerokości ławy wystarczą? Wykonawca proponuje 50cm.

Niech robi tak jak ma w projekcie, spisz z nim umowę, gdzie bęzie zapisane, że każda zmiana względem projektu ma być konsultowana z tobą na piśmie, w przeciwnym wypadku koszt naprawy poniesie wykonawca.

anpi
11-09-2006, 21:46
Widzę, że kolejny domorosły konstruktor się pojawił na forum :-?

robert58
11-09-2006, 22:08
nie tak dawno sam zadałem podobne pytanie - więc "plaga" i "domorosły" to także do mnie.

Tomku,
mnie ciekawiło czy można zmniejszyć szerokość ławy oraz utwierdzić się w przekonaniu, że nie warto. Zarzuty jak to wykonawca chce się narobić mniej lub więcej przyjmij z dystansem. Mnie zależy na czasie więc zgadzam się na fundamenty lane a nie murowane. Odnośnie szerokości ław - ma mi wykonać zgodnie z projektem, bez ustępstw. Być może węższa ława w moim przypadku też mogłaby zostać - mam projekt gotowy po przeróbkach i sprzyjający grunt. Po przeliczeniach pewnie by wyszło, że da radę i węższą ławę (projekty gotowe są w pewnej mierze "gotowe na wszystko" dla typowych w naszym kraju warunków lokalnych).

Szanowni forumowicze,
bieżąco śledzę niniejsze forum właśnie ze wzgledu na możliwość otrzymania odpowiedzi na nurtujące mnie pytania, od osób posiadających większą wiedzę i doświadczenie niż ja, początkujący żuczek. Miejcie trochę wyrozumiałości dla początkujących w budownictwie jednorodzinnym.

gabriela
12-09-2006, 06:20
U nas wszystkie lawy maja szrokosc 100 cm.

beton44
12-09-2006, 06:34
na podstawie swoich doświadczeń chciałbym poinformować /ostrzec/

początkującego budowniczego domka

że wykop - "forma" dla fundamentu

jaki "wykonawca" będzie dla swojej wygody chciał wyryć w ziemi

i zapełnić go betonem

na ogół wychodzi w tym stylu:

http://images1.fotosik.pl/169/3e46cbc9fd6bc880med.jpg

nazywanie tego "zwężaniem ławy fundamentowej" to obraza dla
gatunku ludzkiego/ rozumiem rozumnego...

tomeki
12-09-2006, 08:11
Dziękują za mniej lub bardziej konstruktywne odpowiedzi.

Wykonawca nie kopie, tylko kopie niezależna koparka, więc 50 cm nie wynika z jego lenistwa, tylko z jego troski o moją kieszeń.

Różnica pomiędzy 70 cm a 50 cm dla 85 m rowu na fundament to daje około 17 kubików betonu, czyli przy B15 bez faktury to ok. 3000 zł.


Patrząc na wasze wypowiedzi jednak chyba wydam te 3 tyś.

st_x
12-09-2006, 08:16
Witam

Jeżeli powyższy wykop ma w podstawie dolnej 70 cm i dodatkowo znajdze sie tam przepisowe zbrojenie 8) - to nie widzę przeciwwskazań żeby taki fundament wykonać. Nie mo to jak solidny kawał wylewanego żelbetu pod domem :wink: .

P.S> Ilość betonu :o :o potrzebnego do wypełnienia tego czegoś (KOSZTY :( :o :cry: )- to zupełnie inna sprawa :wink:.

P.S> Jak ma nawet 50 cm (w podstawie) i ekipa budująca zapłaci za nadmiarowy beton - to JA się bym zgodził na taka zmianę projektu "w ciemno" (prawie 8) )

Pozdrawiam

tomeki
13-09-2006, 11:28
Jeszcze raz wytłumaczę. Mam w projekcie:
- głębokość rowu 1,2 m, w tym żwir 20 cm, ława 40 cm wysoka i 70 cm szeroka, na to ściana fundamentowa 4 rzędy bloczków, czyli około 60 cm.

Tak to wygląda mniej więcej. Mój wykonawca proponuje zamianę ławy 70 cm szeroka + bloczki, na ławę monolityczną szerokości 50 cm i wysokości 1 m.

Koszt ten sam jak liczyłem, ale pytanie jest czy tak mogę. Wiem, że jakbym zamienił na ławę szerokośc 70 cm i wysokości 1 m to OK, ale wtedy koszty (różnica 3 tyś.), a wykonawca proponuje ławę monolityczną szerokości 50 cm. Co Wy na to?

Geno
13-09-2006, 11:31
Jeszcze raz wytłumaczę. Mam w projekcie:
- głębokość rowu 1,2 m, w tym żwir 20 cm, ława 40 cm wysoka i 70 cm szeroka, na to ściana fundamentowa 4 rzędy bloczków, czyli około 60 cm.

Tak to wygląda mniej więcej. Mój wykonawca proponuje zamianę ławy 70 cm szeroka + bloczki, na ławę monolityczną szerokości 50 cm i wysokości 1 m.

Koszt ten sam jak liczyłem, ale pytanie jest czy tak mogę. Wiem, że jakbym zamienił na ławę szerokośc 70 cm i wysokości 1 m to OK, ale wtedy koszty (różnica 3 tyś.), a wykonawca proponuje ławę monolityczną szerokości 50 cm. Co Wy na to?
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1378873#1378873

st_x
13-09-2006, 11:42
Jeszcze raz wytłumaczę. Mam w projekcie:
- głębokość rowu 1,2 m, w tym żwir 20 cm, ława 40 cm wysoka i 70 cm szeroka, na to ściana fundamentowa 4 rzędy bloczków, czyli około 60 cm.

Tak to wygląda mniej więcej. Mój wykonawca proponuje zamianę ławy 70 cm szeroka + bloczki, na ławę monolityczną szerokości 50 cm i wysokości 1 m.

Koszt ten sam jak liczyłem, ale pytanie jest czy tak mogę. Wiem, że jakbym zamienił na ławę szerokośc 70 cm i wysokości 1 m to OK, ale wtedy koszty (różnica 3 tyś.), a wykonawca proponuje ławę monolityczną szerokości 50 cm. Co Wy na to?

Witam

Tak jak poprzednio napisano - problemem jest właśnie ta szerokość podstawy ławy - 20 cm węższa - skutkuje mozliwością przenoszenia mniejszych obciązeń.
Jak KONSTRUKTOR/KIER.BUD. zgodzi sie (vide przeliczy przyznajac się do błedu(nadmiarowego) /wytykając innemu błąd) że 50 cm wystarczy to JASNE że monolityczna wylewka własciwie zbrojona bedzie lepsza (choc strasznie szeroka to będize ławo-ściana fundamentowa.
NIE wiem tylko po co ten żwir (BRAK DANYCH) - niech KONSTRUKTOR sie wypowie czy mozna z niego rezygnować (jak mozna przy rozwiazaniu 2 to można też przy rozwiązaniu 1 (i znowu dyskusja z pomysłodawcą "PO CO to było")

To tez juz napisano - ławy sa TEORETYCZNIE przeliczone na odpowiednia wytrzymałość w stosunku do nośności gruntu ale podkreslam to TEORETYCZNIE 8) - bo ZA SZEROKICH ław raczej dac nie mozna :wink: (jak z obliczeń (z zapasem) wychodzi 50 cm - to jak da się metr szerokości - dwa razy więcej zbrojenia - to TYLKO LEPIEJ 8) 8) )) - a to inwestor ponosi KOSZTY !!!

Pozdrawiam

lackyluk
13-09-2006, 11:51
Dom parterowy ,grunt piaszczysty. Główna ława nośna 100 cm pozostałe 80 cm wysokość 50. Przynajmniej wiem na czym stoi domek.

magda.b
13-09-2006, 17:05
Yezoooooooooooo....
Zastanów się, że kupiłeś projekt w JAKIMŚ celu. Zapewne cel był taki, żeby wybudować dom... Dom, który ma służyć bezpiecznie kilku pokoleniom.
Jeśli chcesz mieć właśnie taki dom, to po prostu korzystaj z PROJEKTU. Ktoś obliczył obciążenie budynku i do tego obciazenia zaprojektował fundamenty.
A matołków, którzy chcą CI pomóc "zaoszczędzić" wyślij do szkoły.

pozdr,
MB

tacek2006
02-10-2006, 12:13
witam u mnie ławy mają wymiary 60x45. zazbrojone ( w projekcie nie było o tym wzmianki). Kierownik mówił że lotnisko może tam byc. Nie warto na to załować kasy bo potem płacz i zgrzyt żebów. Projektant wie co należy zrobic z obliczeń i broń boże gruz w ławy oszczędność na betonie a potem mury pękają. to chwyt wykonawcy że można zaoszczędzić.
Pozdrawiam

Geno
03-10-2006, 09:03
witam u mnie ławy mają wymiary 60x45. zazbrojone ( w projekcie nie było o tym wzmianki). Kierownik mówił że lotnisko może tam byc. Nie warto na to załować kasy bo potem płacz i zgrzyt żebów. Projektant wie co należy zrobic z obliczeń i broń boże gruz w ławy oszczędność na betonie a potem mury pękają. to chwyt wykonawcy że można zaoszczędzić.
Pozdrawiam

Oszczedność niektórych czasami jest zabawna tylko np. dlaczego w ramach oszczedności nie jedzą na kolację karmy dla psów? Przecież zdrowa i pozywna....(dywagacja ogólna, broń Boże do Ciebie :wink: )