PDA

Zobacz pełną wersję : Dobór grzejników



alpin
08-09-2006, 14:23
Stoje przed zakupem grzejników i niewiem jaka dobrać moc grzejników do pomieszczeń jest to nowy dom z betonu komórkowego 24 cm + 15cm
steropianu z użytkowym poddaszem , zródło ogrzewania piec na
eko-groszek instalacja miedz, hydraulik który miał mi to obliczyć jakoś
nie może do mnie trafić :evil:

pawelurb
08-09-2006, 14:33
powiem jak było u mnie , w oryginalnym projekcie było przyjete do grzejników 70 w / m.kw pomieszczenia , dobrany był kocioł gazowy o mocy 12 kw ( na 192 m. kw .... na oko troche mało )

Zmieniłem ogrzewanie też na eko-groszek i mój instalator liczył to tak że przyjmował 110 w / m.kw , czyli ogólnie przewymiarował wszystko w górę , tłuymaczył że jak grzejnik obliczy sie na styk , to wtedy musi on pracować na swoich maksymalnych parametrach zasilania , a z piecami na paliwo stałe różnie bywa ze stabilnościa parametrów i wtedy wiekszy grzejnik zasilany np. wodą o temp. 50 st. da taki sam efekt jak ten o mniejszej mocy zasilany cieplejszą wodą... ile w tych argumentach prawdy , nie wiem , ale przyjeło się że do kotła na paliwo stałe trzeba wszystko nieco przewymiarować , jak sie dobierze grzejniki , to wtedy można dobrać kocioł , bo suma mocy grzejników powinna być niższa od mocy kotła, trzeba jeszcze zostawić zapas na grzanie ciepłej wody .

anpi
08-09-2006, 14:35
A w projekcie nie masz wykazu grzejników? :o

pawelurb
08-09-2006, 14:42
A w projekcie nie masz wykazu grzejników? :o

nawet jak jest to proponowałbym na to uważać, ja miałem wykaz , ale i tak się do niczego nie przydał, bo w projekcie zakładano gazowe ogrzewanie , i policzono grzejniki za małe i sam kocioł też za mały , bo dobrano 12 KW , na dom o powierzchni podłóg 260 m.kw ze standardowym ociepleniem ...... coś się im chyba pomyliło w tym projekcie....

alpin
08-09-2006, 14:57
Ja też mam w projekcie podaną moc grzejników pod ogrzewanie
na piec na gaz ziemny :(

pawelurb
08-09-2006, 15:12
Ja też mam w projekcie podaną moc grzejników pod ogrzewanie
na piec na gaz ziemny :(

to napewno będą za małe do eko-groszka , wg. normy projektanci przyjmują 70 w / m.kw. i nie patrzą na nic innego , trzeba przyjąć 100 - 110 w / m.kw do eko groszku , tak mi się wydaje , trzeba też brac pod uwagę co kto lubi, bo w projekcie wg. normy , przyjmują że w pomieszczeniu ma być 20 stopni , a w łazienkach 25 st. , a jak ktoś lubi więcej lub ma w domu kilku "zmarzluchów" to tez powinien przwymiarować, tak żeby nie było problemem osiągniecie temperatury np. 24 stopnie..... i dobrze jest dobierać grzejniki i montowac je jeszcze przed rozprowadzeniem instalacji , bo jak się zrobi inaczej , to potem okazuje się że dobrany grzejnik np. z jednej strony wystaje poza okno i jest niesymetryczny , bo akurat przy danej wysokości np. 60 cm żeby miał dobraną moc musi być dłuższy ..... to tak z estetycznego punktu widzenia.

sSiwy12
08-09-2006, 15:22
Moc pieca została wyliczona prawidłowo. Tak się składa, że budynki projektowane i budowane obecnie maja zapotrzebowanie na moc szczytową coś około 50W/m2. Widać, że ten fakt dotarł wreszczie do projektantów, natomiast pozostały stare nawyki zarówno instalatorów (przynajmniej części) i inwestorów, którym się wydaje, że większe to lepsze - tak było gdy budynki były nie ocieplone, a przez szpary w oknach wchodziły muchy i praktycznie nikt nie wiedział jak w takich okolicznościach liczyć moc kotłów. Przyjmowano (ogólnie) zapotrzebowanie 170W/m2.
Tak na marginesie, tej zimy (ostrej) ilość dni spełniające kryteria maocy grzewczej maksymalnej było w sumie coś około 15 (średni) czyli teoretycznie przez 15 dni kotły pracowały z pełną mocą kilka godzin na dobę.
To co napisałem nie dotyczy kotłów na paliwo stałe, z różnych powodów.

pawelurb
08-09-2006, 15:54
To co napisałem nie dotyczy kotłów na paliwo stałe, z różnych powodów.

wszystko racja , tylko że właśnie chodzi o dobór grzejników do kotła na paliwo stałe, a przy takim kotle trzeba grzejniki i sam kocioł nieco przewymiarować , jakbym robił zgodzie z projektem tzn. miał gaz to bym nie kombinował tylko zrobił tak jak było napisane , a tak trzeba było uwzględnić rodzaj kotła stąd te zmiany.

lukol-bis
08-09-2006, 16:25
Zupełnie nie rozumiem dlaczego automatyczny kocioł na ekogroszek nie może być traktowany jako alternatywny do gazowego, z punktu widzenia grzejników. Czy to kilowaty jakieś są gorsze z kotła na ekoroszek.
Zgadzam się całkowicie ze zaniem sSiwy12.
Pokutują w temacie kotłów na pliwa stałe stare nawyki wynikające z palenia w następujacym cyklu: rozpalenie, przegrzanie pomiszczeń, wygaszenie - wychłodzenie i od początku.....
W nowoczesnym i zautomatyzowanym kotle na ekogroszek mamy do czynienia z cyklami analogicznymi do kotła gazowego i grzejniki tak to odbierają.
Pozdrawiam

Cpt_Q
08-09-2006, 18:14
Na stronie www.purmo.pl można znaleźć pożyteczne pliki dotyczące doboru grzejników.
Albo coś takiego http://www.regulus.com.pl/dobor_grzejnika.htm

ahrek
08-09-2006, 18:54
Witam

Licząc zapotrzebowanie na ciepło jaką wziąśc powierzchnię domu tzn. według projektu tj. jakieś 180mkw ( bez skosów) czy po powierzchni podłóg 240mkw+ 30mkw pustka nad salonem

pawelurb
09-09-2006, 08:56
Zupełnie nie rozumiem dlaczego automatyczny kocioł na ekogroszek nie może być traktowany jako alternatywny do gazowego, z punktu widzenia grzejników. Czy to kilowaty jakieś są gorsze z kotła na ekoroszek.
Zgadzam się całkowicie ze zaniem sSiwy12.
Pokutują w temacie kotłów na pliwa stałe stare nawyki wynikające z palenia w następujacym cyklu: rozpalenie, przegrzanie pomiszczeń, wygaszenie - wychłodzenie i od początku.....
W nowoczesnym i zautomatyzowanym kotle na ekogroszek mamy do czynienia z cyklami analogicznymi do kotła gazowego i grzejniki tak to odbierają.
Pozdrawiam

a jak ktoś chce mieć w domu cieplej niż projektowane ? projektanci zakłądają że ma być w pomieszczeniach 20 stopni a w łazienkach 25 st. a jak ktoś lubi i chce mieć więcej ? wtedy daje się większe grzejniki , żeby nie miały problemu z osiąganiem wyższych temperatur, żeby zapewniały wyższą temperaturę a jednocześnie nie pracowały na swoich maksymalnych parametrach .

a kotły działają podobnie gazowe , czy nowoczesne z podajnikiem, tyle tylko że w kotle gazowym jest tylko wymiennik i prawie zero wody , tyle co przepływa, w kotle na wegiel tej wody jest jakieś 90 - 100 litrów , czyli bezwładność takiego układu jest dużo większa , kocioł gazowy wyłącza się i koniec woda i instalacja stygnie niemal odrazu , a węglowy nawet jak się wyłączy to jest taka ilość wody gorącej i żar na palenisku , że jakby grzejniki były na styk to mogłaby się woda zagotować , muszą być większe po to żeby zdążyły odebrać ciepło z kotla , z tego samego powodu nie powinno się montować na wszystkich grzejnikach głowic termostatycznych , tylko zostawić 2 lub 3 bez, bo jakby sie wszystkie pozamykały to coś musi odbierać ciepło z kotła zanim sie nie schłodzi bo inaczej się zagotuje.
Pozatym grzejniki mają zakłądaną moc przy jakiś parametrach wody grzewczej np 70-55 , a jak będę chciał sobie na ruszcie awaryjnym spaliś kilka kawałkwów drewna żeby się troche ogrzać , to napewno takich parametró nie osiągnę , osiągne np. 50-35 , a wyedy mając grzejniki o większej mocy dadzą one na niższych parametrach zasilania ten sam efekt co mniejsze , ale policzone na styk.

lukol-bis
09-09-2006, 10:31
To co napisałeś pawelurb o działaniu kotła retortowego dobitnie świadczy o tym, że delikatnie mówiąc, masz dość mgliste pojęcie o zsadzie i warunkach działania takiego kotła. Gdyby tak było jak Ty zakładasz, to ciągle dochodziłoby do zagotowania wody w kotle, natychmiast po wyłączeniu pompy obiegowej, a tak oczywiście nie jest.
Po wyłączeniu nadmuchu i podajnika (ale przede wszystkim nadmuchu), w zasadzie ustaje proces palenia się węgla, a ilość żaru jest tak minimalna, że nie wpływa na wzrost temperatury kotła. Nie dojdzie więc do żadnego zagotowania, bo nie może dojśc. Jeśli w trybie awaryjnym dojdzie do przekroczenia 95st. C , to podajnik w tym trybie wyrzuci żar z retorty powodując wygaszebie kotła.

To co piszesz pawelurb o uzyskaniu większej ilości energi cieplnej, przy przewymiarowanych grzejnikach, paląc na ruszcie awaryjnym, jest sprzeczne z podstawową zasadą zachowania energi, o czym powie Ci każdy średnio wykształcony absolwent szkoły podstawowej, który trochę "uważał" na lekcjach fizyki.
Czy będziesz miał grzejniki przewymiarowane, czy na wymiar odbierzesz z nich taką samą ilosć energii i będzie ona uzależniena tylko od ilości spalonego paliwa i sprawności kotła.
Pozdrawiam

1950
09-09-2006, 10:47
powiem tak,
piszecie herezje :-?
grzejniki dobrane na określone temperatury zasilania, będą oddawały dokładnie tyle samo ciepła przy dostarczeniu wody o takiej samej temperaturze,
rodzaj kotła nie ma tutaj nic do tego,
a tak odnośnie projektowania,
instalacje gazowe z kotłami atmosferycznymi liczy się przeważnie na temperatury pracy 70/55/20,
przekładając z polkiego na nasze: 70 temperatura zasilania, 55 temperatura powrotu, 20 temperatura pomieszczenia,
dla kotłów na paliwa stałe temperatury zasilania wynoszą od 85-90 C,
wynika z tego, że ten sam grzejnik przy wyższych temperaturach zasilania musi oddać więcej ciepła,

pawelurb
09-09-2006, 11:18
powiem tak,
piszecie herezje :-?
grzejniki dobrane na określone temperatury zasilania, będą oddawały dokładnie tyle samo ciepła przy dostarczeniu wody o takiej samej temperaturze,
rodzaj kotła nie ma tutaj nic do tego,
a tak odnośnie projektowania,
instalacje gazowe z kotłami atmosferycznymi liczy się przeważnie na temperatury pracy 70/55/20,
przekładając z polkiego na nasze: 70 temperatura zasilania, 55 temperatura powrotu, 20 temperatura pomieszczenia,
dla kotłów na paliwa stałe temperatury zasilania wynoszą od 85-90 C,
wynika z tego, że ten sam grzejnik przy wyższych temperaturach zasilania musi oddać więcej ciepła,

ale z tego co piszesz wniosek jest taki że jak chcesz mieć bez problemu cieplej niż te 20 stopni , to powinno się dobrać większe grzejniki. Bo parametrów wiekszych niż 85-90 nie da sie uzyskać.

sSiwy12
09-09-2006, 11:41
Moc szczytowa i parametry grzejników określają tylko szczytowe (umowne) wartości - czyli w jednej chwili można z nich "wycisnąć" tyle i tyle, przy parametrach ..... Ale jest jeszcze jeden parametr podstawowy - czas. Inaczej mówiąc nie znaczy to wcale, że nie można z takiego zestawu uzyskać w pomieszczeniach temp. np. 30 stopni.
Nie jest to teoria. Tu na forum dawano wiele przykładów ogrzewania domu 140m2 łączną mocą coś około 6kW - przy czym w najostrzejszych dniach tej zimy urządenia te grzały z max. poborem energii między 4 a 5kW/h

lukol-bis
09-09-2006, 12:41
Generalnie to zgadzam się z Tobą sSiwy12 , tylko nie wprowadzaj zupełnie nie znanych jednostek niewiadomo czego. Chodzi mi o Twoje kW/h. Mam nadzieję, że jest to jakieś przejęzyczenie.
Pozdrawiam

sSiwy12
09-09-2006, 13:24
Dzięki. Już poprawiłem i niestety z Nobla nici.
Prawdę powiedziawszy nie było to "przejęzyczenie" (strasznie sprośne mam skojarzenia z tym określeniem), lecz zwykła "głupota uproszczeniowa".
Dzięki.