PDA

Zobacz pełną wersję : sterownik kotla a odlaczanie podlogowki



przemekk74
11-09-2006, 14:32
Witam
Mam wolfa cgs (taki kondensat lodowka - 'piec' kondensacyjny z 90L zasobnikiem warstwowym) ze sterownikiem pogodowym DWTM (taki z czujka temp zewn i sterowaniem mieszaczem, bez czujki temp pomieszczenia)
Problem jest nastepujacy:
mamy jesien.. cieplo za dnia w nocy roznie.. i na noc wlaczenie ogrzewania by sie przydalo ale bez podlogowki bo
1) nie ma to sensu ze wzgledu na bezwladnosc podlogowki
2) w kazdym pomieszczeniu poza ciagiem kom i przedsionkiem gdzie podlogowka jest... jest i jakis grzejnik

Rozwiazania u mnie sa nastepujace
1) wylaczyc programator (programqator steruje pompka mieszacza jak i mieszaczem) i recznie zalaczyc piec
2) wlazic w wyjatkowo nieprzyjazne menu programatora aby ustawiec jakas niska maksymalna temp na mieszaczu i dzieki temu w efekcie wylaczyc podlogowke
3) kombinacje


Ad 3)
na kablu pomiedzy pompka mieszacza a sterownikiem zamontowac wlacznik jak od lampki nocnej i po prostu odlaczac pompke i juz

Pytanie ad 3)
Czy to sterownik w jakies oglupienie wprowadzic moze (np mieszacz bedzie sie krecil non stop, piec zacznie grzac 'na maxa', pojawi sie napis 'masz popsuty piec.. idz do serwisu')
albo fizycznie uszkodzic (mowie o np wylaczeniu pompki ktora pracuje)
Watpie aby to ktos dokldanie wiedzial na przykladzie wolfa ale moze ktos mial podobyn problem w innym kotle?
Przemek

przemekk74
11-09-2006, 18:42
a moze ktos ma lepszy pomysl na syzbkie odlaczanie / dolaczanie samej podlogowki ...

PrzemoBDG
14-09-2006, 12:59
Wariant nr 2 jest chyba nie do uniknięcia.
Zakładam iż masz zidentyfikowane co najmniej dwa obiegi grzewcze (osobno podłogówka i grzejniki). Dla każdego z obiegów możesz ustanowić inną temperaturę grzania oraz inny grafik cyklu dziennego/tygodniowego (nie znam kotłów Wolfa, ale tego typu rozwiązania zależą bardziej od zastosowanych sterowników - każdy producent ma ich kilka wariantów - niż kotła).

Pozostałe warianty są nie do przyjęcia, gdyż:
- np. zamknięcie obiegu podłogówki zaworem na rurze zasilającej najczęściej nie oznacza wyłączenia jego pompy obiegowej...
- nieznany może być rezultat odłącznia zasilania dla mieszacza i ręczne odpalenie pieca - nie wiem czy zawory na pewno pozostaną w pozycji zamkniętej... a woda na powrocie z grzejników jest ciągle za ciepła...