PDA

Zobacz pełną wersję : Czy robić kanały wentylacyjne w poddaszu użytkowym?



jacekmus
12-09-2006, 10:41
Zastanawiam sią czy robić kanały wentylacyjne w pokojach na poddaszu użytkowym?
W projekcje nie ma, jest tylko mowa o nawiewnikach w oknach.
Mam 3 kominy - 2 z nich to kanał dymowy plus kanały wentylacyjne oraz 1 tyko z kanałami wentylacyjnymi.
Dołożyć czy nie na poddaszu?
Strop nad poddaszem będzie ocieplenie - wełna plus G-K.
Nie mam doświadczenia czy powinno się w takim wypadku stosować wentylację czy nie?

Kominy na zewnątrz z klinkierówki czy inne?
jezeli z klinkiera to z jakiej firmy?

Proszę o pomoc?
Za kilka dni będą mi murować - sprawa trochę pilna.

Senser
12-09-2006, 11:15
Oj...o tyle tych wyborów pytasz....domu nikt za ciebie nie wybuduje, radz poświecić trochę czasu i poszukać.
Chyba nikt ci tu nie powie, nie rób wentylacji. Choć ja akurat na poddaszu nie mam wentylacji. Projekt tego nie przewidywał, a wszystkie (2) kominy mam wykorzystane.

Co do materiału na kominy, zdecydowanie doradzam cegły klinkierowe!!, zero tynków, przyklejanych płytek, to wszystko pewnie w ciągu ok. 2 lat bedzie na dachu...

sSiwy12
12-09-2006, 11:23
Jesli na poddaszu jest łazienka, to obowiązkowo w łazience - nawet jeśli jest z oknem.

Senser
12-09-2006, 11:31
No tak, zapomniałem...
Nawet ze względu na brak kanałów, dołożyłem extra, kominek plastikowy na dachu + rura kanalizacyjny do łazienki na późniejszy obieg wymuszony.

e.kala
12-09-2006, 12:42
Co do materiału na kominy, zdecydowanie doradzam cegły klinkierowe!!, zero tynków, przyklejanych płytek, to wszystko pewnie w ciągu ok. 2 lat bedzie na dachu...

Odpowiem nato kawałkiem artykułu w którym piszą dlaczego ciekną kominy?

Najczęściej winny jest sam inwestor. Komin wy-
kończony klinkierem wygląda ładnie i łatwo się czyści. Inwestor budujący z kalkulatorem w rę-
ku szybko dochodzi do wniosku, że taniej i szy-
bciej będzie zbudować komin od razu z klinkieru niż dopiero później oklejać go płytkami. I tu tkwi błąd. Do budowy bardzo często wykorzystuje się klinkierową cegłę dziurawkę. Żeby ładnie wyglądała, muruje się ją na płytkie spoiny, do-
datkowo nie zawsze zabezpieczając zaprawą ostatnią warstwę. Woda w takich warunkach bez przeszkód dostaje się do wnętrza cegieł. Bywa, że w warunkach zimowych zamarzając rozsadza cegły i komin zaczyna pękać.
[/quote]

e.kala
12-09-2006, 12:44
Co do materiału na kominy, zdecydowanie doradzam cegły klinkierowe!!, zero tynków, przyklejanych płytek, to wszystko pewnie w ciągu ok. 2 lat bedzie na dachu...

Odpowiem na to kawałkiem artykułu w którym piszą dlaczego ciekną kominy?

Najczęściej winny jest sam inwestor. Komin wy-
kończony klinkierem wygląda ładnie i łatwo się czyści. Inwestor budujący z kalkulatorem w rę-
ku szybko dochodzi do wniosku, że taniej i szy-
bciej będzie zbudować komin od razu z klinkieru niż dopiero później oklejać go płytkami. I tu tkwi błąd. Do budowy bardzo często wykorzystuje się klinkierową cegłę dziurawkę. Żeby ładnie wyglądała, muruje się ją na płytkie spoiny, do-
datkowo nie zawsze zabezpieczając zaprawą ostatnią warstwę. Woda w takich warunkach bez przeszkód dostaje się do wnętrza cegieł. Bywa, że w warunkach zimowych zamarzając rozsadza cegły i komin zaczyna pękać.

mmmad
12-09-2006, 12:54
Jesli zamierzasz kupowac okna z odzysku - nie rob wentylacji. Ale jesli chcesz kupic nowe - szczelne... to sie przyda.
Ja doprojektowalem dwa kominy wentylacyjne od poziomu poddasza - dalo sie, bo sa przyklejone do istniejacego komina. Dwa ciagi wentylacyjne wyprowadzilem dachowkami kominkowymi - z braku innych mozliwosci.

damiang
12-09-2006, 14:53
Zastanawiam sią czy robić kanały wentylacyjne w pokojach na poddaszu użytkowym?
W projekcje nie ma, jest tylko mowa o nawiewnikach w oknach.
Mam 3 kominy - 2 z nich to kanał dymowy plus kanały wentylacyjne oraz 1 tyko z kanałami wentylacyjnymi.
Dołożyć czy nie na poddaszu?
Strop nad poddaszem będzie ocieplenie - wełna plus G-K.
Nie mam doświadczenia czy powinno się w takim wypadku stosować wentylację czy nie?

Na poddaszu wentylacja jest co najmniej wskazana w każdym pomieszczeniu. Z drugiej strony wentylacja grawiatacyjna marnie działa z uwagi na krótkie kominy. Ale zawsze można dołożyć jakiś wentylatorek.
Same nawiewniki nie rozwiązują problemu - co z tego że powietrze "wleci" jak nie będzie miało któredy "wylecieć". No chyba że "wyleci" przez ten kanał w łazience, ale to chyba marnie będzie działać.
Na poddaszu w upały jest zazwyczaj duszno i co najmniej ciepło jeśli nie gorąco. Możliwość wentylowania pomieszczeń non-stop bez otwierania okna (komary!) jest bardzo przydatna i do tego są potrzebne nawiewniki i kominy wentylacyjne.
Podsumowując - ja bym dołożył te kanały.

msobanie
12-09-2006, 19:29
Witam,
Odpusc sobie zwykla wentylacje grawitacyjna.
Zrob mechaniczna z odzyskiem ciepla.
Nie ma lepszej opcji na dzis.
Pozdrawiam
Mirek

jacekmus
13-09-2006, 09:56
no nadla nie jestem zdecydowany ????

mmmad
13-09-2006, 10:14
Witam,
Odpusc sobie zwykla wentylacje grawitacyjna.
Zrob mechaniczna z odzyskiem ciepla.
Nie ma lepszej opcji na dzis.
Pozdrawiam
Mirek

Oczywiscie, jesli mieszkasz w miescie i masz prad gwarantowany w 100%.
Mechaniczna mam tylko w lazienkach.

Rocky
13-09-2006, 10:27
Na poddaszu wentylacja jest co najmniej wskazana w każdym pomieszczeniu. Z drugiej strony wentylacja grawiatacyjna marnie działa z uwagi na krótkie kominy. Ale zawsze można dołożyć jakiś wentylatorek.
Same nawiewniki nie rozwiązują problemu - co z tego że powietrze "wleci" jak nie będzie miało któredy "wylecieć". No chyba że "wyleci" przez ten kanał w łazience, ale to chyba marnie będzie działać.
Na poddaszu w upały jest zazwyczaj duszno i co najmniej ciepło jeśli nie gorąco. Możliwość wentylowania pomieszczeń non-stop bez otwierania okna (komary!) jest bardzo przydatna i do tego są potrzebne nawiewniki i kominy wentylacyjne.
Podsumowując - ja bym dołożył te kanały.
Zgadzam się w 100% !
Na temat wentylacji można sporo poczytać tutaj: http://www.wentylacja.org.pl/02_pyt5.htm

jacekmus
14-09-2006, 14:10
dzięki za informacje!!

msobanie
15-09-2006, 19:09
Witaj mmmad,
Widzisz, ja mieszkam na wsi "juz" 2 lata.
Owszem, zdarza sie ze prad wylaczaja: kazdej zimy (latem sie nie zdarzylo) tak ze 2-3 razy jak sa wichury i lamia sie drzewa, drzewa spadaja na przewody i je zrywaja.
Jednego razu pradu nie bylo od wieczora (9 wieczor) tak do poludnia dnia nastepnego. Byly ostre sniegi i w ogole.
Czy to znaczy ze sie udusisz w domu? Nie, bo otworzysz okna i wywietrzysz.
Czy sporadyczny brak pradu ma byc powodem rezygnacji z porzadnej wentylacji?
BTW, w domu mam wszystko na prad (kociol tez nie pociagnie bez pradu).
Tak wiec lipa tak czy owak.
Temat byl juz walkowany wiele razy.
Pozdrawiam
Mirek

mmmad
18-09-2006, 10:34
A ja robilem wszystko, zeby w razie czego obyc sie bez pradu.
Wentylacja - grawitacyjna
Kominek z DGP jako alternatywa dla instalacji gazowej (ktora jest na prad...)
Kanalizacja grawitacyjna - choc tez sugerowano mi przepompownie.

I zastanawialem sie rowniez, czy nie kupic plyty do kuchni pol na pol (prad/gaz), ale stwierdzilem, ze az takie bezpieczenstwo "energetyczne" kosztem wygody nie jest mi potrzebne.

Kazdy ma swoje priorytety.

Senser
18-09-2006, 10:44
A schrony też przewidziałeś :lol:

mmmad
18-09-2006, 11:26
A schrony też przewidziałeś :lol:

Mam piwnice... :oops:

kolia
18-09-2006, 11:42
ja dodawałam kominy wentylacyjne, mam w kazdym pomieszczeniu