PDA

Zobacz pełną wersję : Zasypywanie fundamentów piaskiem - po jakim czasie można?



tomeki
13-09-2006, 08:00
Mam wylane ławy fundamentowe monolityczne w gruncie. Na to stawiają mi ścianę fundamentową - 3 rzędy bloczków. Potem izolacja.

Pytanie - ile mam odczekać po wymurowaniu bloczków z zasypywaniem piachem fundamentów? Czy mam zacząć ściany zewnętrzne, a piach potem? Doradźcie.

Ponadto
- czy zagęszczać piach?
- czy ubijać piach?
- kiedy zagęścić czy ubijać, żeby nie rozsadziło ściany fundamentowej?

Rom
13-09-2006, 08:06
Myślę, że po paru dniach jak zaprawa przeschnie to możesz zasypywać. Powinno się piasek zagęszczać warstwami co jakiś czas. Myślę, że lepiej do zasypywania wziąść się przed murami. Łatwiej jest wtedy ten piasek tam wsypywać no i do murowania wyżej :D

Geno
13-09-2006, 08:08
Zagęszczać warstwami po 15-20 cm, jeśli grunt wewnątrz był zniszczony (uplastyczniony np. powodu opadów deszczu) to usunąć tę warstwę i dopiero zagęszczać. Przy obecnej temperaturze dwa dni powinny wystarczyć na związanie zaprawy - zasypywać najlepiej równoczesnieie z obu stron.

Mariku
17-04-2007, 19:31
Geno, a jak długo czekać w przypadku ścian fundamentowych monolitycznych? Były zalewane w poniedziałek, w czwartek wykonawca chce rozszalować i w piątek/sobotę zasypywać. Pytaliśmy kierownika(niezależny od wykonawcy), mówi że można po 4 dniach ostrożnie warstwami po 20cm zagęszczać...Wiem, teoretycznie powinniśmy odczekać ze 2 tyg., ale w dzsiejszych realiach budowlanych...

Jakie jest Twoje zdanie?

Barbossa
18-04-2007, 13:57
nie wiem jakie jest zdanie Geno, ale moje jest takie, że możesz zaraz po rozszalowaniu zasypywać (oczywiściwe zagęszczać warstwami i po równo z obu stron)
rozumiem, że ściana bez jakiś tam specjalnych izolacji

Geno
18-04-2007, 14:00
nie wiem jakie jest zdanie Geno, ale moje jest takie, że możesz zaraz po rozszalowaniu zasypywać (oczywiściwe zagęszczać warstwami i po równo z obu stron)
rozumiem, że ściana bez jakiś tam specjalnych izolacji

Jeśli ściany nie są wysokie to mam podobne zdanie.

Mariku
18-04-2007, 15:29
no właśnie dość wysokie :-? , od 0,5 nawet do 1,4m nad poziom

ale beton był porządny (z certyfikatem)

Barbossa
18-04-2007, 16:11
to chyba wysokich ścian nie widziałaś/eś

Mariku
18-04-2007, 19:45
dzięki Barbossa, to brzmi jak pocieszenie :)

annkier
19-04-2007, 09:10
Witajcie,
zasypałm fundamenty piaskiem jesienia ub roku, nie ubijałam piasku skoczkiem
Czy teraz mogę wylać na to chudy beton czy wczesniej ubić ten piasek skoczkiem, moj majster mówi ze teraz to juz nic nie da bo zageszczac trzeba warstwami w trakcie wysypywania piachu a do tej pory to on mi się sam uleżał, dodam że wczoraj robiłam przepusty no i ten piasek został trochę przekopany w celu ułozenia rur
i co tu robic, beto jest juz zamówiony na 16
pomocy

Geno
19-04-2007, 09:50
Witajcie,
zasypałm fundamenty piaskiem jesienia ub roku, nie ubijałam piasku skoczkiem
Czy teraz mogę wylać na to chudy beton czy wczesniej ubić ten piasek skoczkiem, moj majster mówi ze teraz to juz nic nie da bo zageszczac trzeba warstwami w trakcie wysypywania piachu a do tej pory to on mi się sam uleżał, dodam że wczoraj robiłam przepusty no i ten piasek został trochę przekopany w celu ułozenia rur
i co tu robic, beto jest juz zamówiony na 16
pomocy
Teraz już nie zrobisz nic ,może się ulezał a może nie. Dobrze jest jednak chcoiaż wierzchnią warstwę zageścić bo na pewno jest rozluźniona.

Marta13
03-04-2014, 08:40
Witam,
Czy fundamenty można zasypywać następnego dnia po zakończeniu ich murowania z bloczków ?

12michal
06-04-2014, 20:52
ja zasypywałem po 3 dniach i jest ok