PDA

Zobacz pełną wersję : Dakon Dor=Buderus Logano s111=Junkers Supraclass S -Opinie?



oLowaw
13-09-2006, 14:24
Dakon Dor=Buderus Dor=Buderus Logano s111=Junkers Supraclass S (20kw)
http://www.dakon.cz/vyrobky.asp?id=285
http://www.buderus.pl/nowa/produkty/paliwa_stale/dwh.htm
http://www.junkers.com/pl/pl/ek/produkty/ogrzewanie/supraclass_s.html

Witam
Bardzo proszę o opinie o tym kotłe.Wiem już o nich chyba wszystko ale tylko teoretycznie- ze stron w internecie.
Wiem że są to kotły z dolnym spalaniem- a tylko taki mnie interesuje, wiem że wszystkie robione są w Czechach w fabryce Dakon'a wykupionego przez grupę Bosh (czyli również właściciela Buderus i Junkers) więc pewnie obojętnie jaki kupię bo różnią się kolorami :-)

Mój domek to ok 160m powierzchni do ogrzania do tej pory piec na olej opałowy- jednak ze względu na cenę opału musi być piec uniwersalny
Wybrałem akurat ten bo: 1.dolne spalanie, 2.firma 3. wygląd:-) 4.nie ukrywam że też b.dobra cena (za 20kw ok 2200zł)

Wiem, że parę osób na forum zna te piece dokładnie od strony praktycznej, jednak za dużo info o nich nie znalazłem, chyba też ktoś z Was posiada taki w domu
Proszę więc o podzielenie się uwagami o tym kotle- mam jeszcze trochę czasu przed zimą a w razie czego nie chcę wydać ponad 2tyś zł w błoto :-)

Za wszelkie info z góry dzięki
Pozdrawiam
oLo

glorius
09-10-2006, 16:19
moi tesciowie maja ten kociol (s111) i sa zadowolenie, poki co jedna zima minela ale sprawil sie super. Ja tez chce go kupic w tym roku! Co nazlezy zachwalic w nim to
- maly i ladny (najmniej wazne chyba ;) )
- bardzo wygodny - ladujesz wszytsko od GORY! a nie wciskasz z boku! jets to bardzo fajnne bo mozesz dlugie kawalki drewna wrzucac i jest dobrze! to jest jego duzy plus!
- nowoczesna budowa, dolne spalanie
- nieskomplikowana obsluga
- no i serwis w calej Polsce!
minusy - nie pamietam wszystkich ale tesc mowil ze nieraz troche mu zadymil, ale sam przyznal ze nie musiala to byc koniecznie wina kotla ;)
- niestety trzeba go uzupelniac czesciej niz te ze sterownikami. Ale powiem takk - ja sie klade kolo 12, wstaje 5:50, wiec przez tyle czasu ten piec u tesciow spokojnie trzymal! malo tego w instrukcji sa sposoby zeby trzymal zar dluzej a z tego co wiem tesciowie tego nie probowali.
i widzialem ze instrukcja od junkerska jest lepiej zrobiona, wiec jak ja kupie budka, to scigane z netu instrukcje tez od junkersa (jak sam napisalem to to samo:) )

Mały
09-10-2006, 19:41
Bardzo dobry sprzęcik - warto mieć jednak DOBRY ciąg kominowy.

glorius
12-10-2006, 20:56
Olo napisz czy kupiles juz ten piec i ktory z tej trojki. Aha i napisz jaka masz powierzchenie do ogrzania.
Pozdrawiam

oLowaw
19-10-2006, 12:09
Witam
Przede wszystkim dzięki za zainterosowanie tematem i przepraszam że dopiero teraz piszę...
Piec od wczoraj stoi już w domu ! :-)
Wybrałem Junkersa głównie ze względu na cenę no i kolor oczywiście ;-) (JUNKERS SUPRACLASS K 20-1/S61 ) 2 028,99 ! -sklep internetowy +160zł koszt wysyłki -cała Polska -jest to jedyny sklep w necie który ma ten piec-więc łatwo znajdziecie ;-)

Wielkie dzięki dla Was za to że nie dałem zrobić u siebie bomby!!! -do tej pory był piec na Olej+instalacja zamknięta ze zbiornikiem przeponowym- hydraulik upierał się zeby to zostawić+wstawić 2 dodatkowe zawory!!!
Teraz ma do wyboru- albo robi układ otwarty...albo PaPa(łagodnie mówiąć)...

Piec jest u moich rodziców w centralnej Polsce, ja mieszkam w Warszawie, a teraz jestem na szkoleniu w Sopocie do jutra...więc nawet nie widziałem jeszcze kociołka- ale starsi mówią że wszystko ok!

Mam jeszcze pytanie do Was czy właściwe zprecyzowałem moje wymagania co do instalacji:
Z Waszych porad wywnioskowałem że:
1. Układ otwarty z naczyniem wzbiorczym- bezwzględnie
2. Zawór mieszający co by kocioł miał 65 stopni na powrocie
3. Sterownik pompy do co i cow w jednym -bo piec bez sterowania jest
4. Elektrozawór omijający pompę co -w razie braku prądu

Czy to wystarczy?

W razie czego moje GG:1999102 przy kompie jestem do 16.00

mieczyk
08-05-2007, 12:16
witam,
jak wrażenie po użytkowaniu junkersa przez okres zimy? można liczyć na jakieś przemyślenia z Twojej strony?

oLowaw
08-05-2007, 14:25
Kocioł warty wydania każdej złotówki! -to w skrócie :-)

W tej chwili nie mam za bardzo czasu-ale w tygodniu opiszę szczegółowo moje obserwacje- dodam że jak najbardziej pozytywne.
Bardzo mi pomogliście w kwestii poprawek mojej kotłown (http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=86627&highlight=)i- więc ja również postaram się pomóc na tyle ile będę w stanie :-)

Pozdrawiam

mieczyk
17-05-2007, 09:42
czy sklep, w którym kupiłeś junkersa ma mizara w nazwie?

oLowaw
17-05-2007, 21:14
Kupiłem kocioł tutaj http://sklep.kati-kati.pl (chyba mogę podać link?) Widzę jednak ze teraz nie mają go w ofercie...ale możesz zadzwonić do nich
W razie czego jest w wielu marketach np w castoramie, Leroy Merlin -w cenie ok 2600
W tamtym roku kupował go też "glorius" z naszego forum- kupił go chyba za 2200 w jakimś sklepie w Warszawie- ale nie internetowym w tym co piszesz jest po 2360 to też nie taka zła cena-ale warto jeszcze poszukać- albo się targować :-)
Tak jak obiecywałem...tak zapomniałem o tym głębszym opisie Junkersa
...ale już mi przypomniałeś ;-)

Pozdro

mieczyk
25-01-2008, 12:44
i jak w środku zimy się spisuje?

adamsa
25-01-2008, 13:41
to jest dobry kocioł, mam buderus 32d- przystosowany do palenia drewnem z duza komorą na paliwo, ale jest jeden warunek naprawdę dobry ciąg kominowy.
niestety u mnie jest niewystarczający i dymi przy załadunku

lukol-bis
01-03-2008, 20:17
to jest dobry kocioł, mam buderus 32d- przystosowany do palenia drewnem z duza komorą na paliwo, ale jest jeden warunek naprawdę dobry ciąg kominowy.
niestety u mnie jest niewystarczający i dymi przy załadunku

Myślę, że można temu zaradzić.
Przed załadunkiem pozamykaj wszystkie doprowadzenia powietrza, poza klapką na górze kotła. Lekko uchyl pokrywę, co spowoduje wciągnięcie spalin do środka i dopiero dokładaj paliwo.
Nie dopuszczaj do zbytniego opuszczenia paliwa w komorze załodowczej, a jeśli już opadnie i jest dym w tej przestrzeni, do niech sie wypali do postaci żaru i wtedzy dokładaj nową porcję.
Doskonały kociołek, ale trzeba go trochę poznać.
Pozdrawiam

tydor
10-12-2008, 20:32
Jestem posiadaczem od 5 lat kotła Buderus DOR 16, a od dwóch lat użytkowany podczas sezonów grzewczych zacznę od minusów:
- załadunek długich polan drewna kończy się zadymieniem całej piwnicy i korytarza ponieważ drewno spala się w komorze zasypowej, z której dym nie ma jak uchodzić, jedynie przez drzwi zasypowe, podobnie miałem z węglem.
- koszmarne czyszczenie pieca muszę to robić srednio raz w miesiącu
- do wymiany cegły szamotowe przedzielające komorę spalania i zasypową (popękały)
zalety:
- dobra regulacja
- nie jest paliwożerny
Drugi raz na pewno nie kupiłbym go.
Według mnie kocioł z przednim załadunkiem, wentylatorem i poziomymi kanałami dymnymi byłby o wiele lepszym wyborem.
tydor

nanosat66
25-10-2010, 15:35
Witam wszystkich,

To moja premiera tutaj, w związku z tym, że też interesuję się piecami na paliwa stałe a już sporo zebrałem informacji nie tylko z sieci, podzielę się tym, co już wiem.

Otóż, firma BOSH kupiła czeską fabrykę DAKON, a tam są produkowane piece również dla Buderusa i Junkresa.
Ktoś to wcześniej napisał "Dakon Dor=Buderus Dor=Buderus Logano s111=Junkers Supraclass S" to 100% prawada.
DAKON DOR16 to dokładnie to samo, co Buderus Logano S111/16 tylko, że Buderus ma swój niebieski kolor.
Na temat tych pieców w sieci jest zadziwiająco mało opinii, a jeśli fabryka w Czechach produkuje ich rocznie uwaga 60 tys. sztuk to gdzie one są?

Tutaj znalazłem kilka opinii, zarówno pozytywnych jak i negatywnych: http://cokupic.pl/produkt/Buderus-LOGANO-S-111-moc-6-20-kW/filtr_gwiazdek/2
Jeśli na tym forum jest ktoś jeszcze, kto rzeczywiście posiada jeden z wyżej wymienionych pieców proszę o zabranie głosu i wygłoszenie swojej opinii.

Pozd.
Nanosat66

Marmark
25-10-2010, 19:56
Warto przeczytać cały ten wątek (12 stron):
http://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?showtopic=352

fisher67
29-10-2010, 11:37
Witam wszystkich poszukujących informacji o piecach firmy Dakon DOR

"Ktoś to wcześniej napisał "Dakon Dor=Buderus Dor=Buderus Logano s111=Junkers Supraclass S" to 100% prawada." i niestety nie mogę zgodzić się z tym stwierdzeniem.
Jestem użytkownikiem pieca Dakon DOR20 i właśnie uszkodzeniu uległ tylny ruszt obrotowy.
Okazuje się że mój ruszt składa się z dwóch elementów a ruszt w Logano S111 z trzech.
Podobieństwo tych pieców jest bardzo duże ale nie 100% a użytkownikom Dakona proponuje aby przy poszukiwaniu części zamiennych nazwę Dakon zastąpić nazwą Buderus ( Dakon DOR20=Buderus DOR20) i wówczas wszystko będzie ok.

Jarmi
27-09-2013, 15:02
WITAM!
Pozwolę się podzielić doświadczeniami z piecem Dor24. Piec jest w domu od co najmniej 10 lat. Generalnie jest bardzo wybredny jeśli chodzi o paliwo. Ja użytkuję go po przeróbce i dołożeniu dmuchawy - wywaliłem miarkownik na łańcuszku. Z perspektywy czasu stwierdzam, że kupno miarkownika "elektronicznego" byłoby lepsze ale puki działa dmuchawa (nie psuje się) to nie zmieniam. Plusem przeróbki jest możliwość lepszej regulacji temperatury, minusem jest częste "fukanie" pieca czyli więcej brudu w piwnicy. Przy stosowaniu dmuchawy i dobrego "wysokokalorycznego " węgla typu orzech czyszczenie pieca co najmniej raz w miesiącu konieczne i przynajmniej dwa razy w sezonie grzewczym "podziwianie okolicy z dachu" czyli czyszczenie komina. Dodatkowo ruchomy ruszt skośny ma tendencje do pękania, raz wymieniłem, a jak drugi też pękł to po prostu go nie ruszam. Ruszt ruchomy (za pomocą wajchy) po paru latach eksploatacji mam zablokowany jak próbowałem go czyścić, znaleźć przyczynę zablokowania to okazało się, że jest pokrzywiony więc aby usunąc popiół trzeba nieźle się namęczyć pogrzebaczem.
Reasumując uwzględniając czas eksploatacji to chyba trzeba powiedzieć, że wykonany solidnie lecz ze względu na zasyp od góry i nieszczelności z tym związane jak ten eksploatowany się rozszczelni to drugim piecem na pewno nie będzie Dor.

Adamart
05-12-2013, 12:59
Witam

mam budderusa s 111.To to samo co dakon dor i junkers.
Pierwsze rozpalania makabra.Dymienie.
Podstawa to korek (3rys) czy jak to nazwac zaslepka wyczystki musi byc dobrze osadzony na otworze do usuwania popiolu po czyszczeniu wnetrza pieca.Jesli bedzie niewlasciwie osadzony powietrze zamiast przez wegiel bedzie uciekac przez ten otwor co powoduje dymienie.
Ustawiam korek od spodu wkladajac reke tam gdzie popielnik.
Planowalem uszczelniac czerwonym silikonem,zwlaszcza klape zaladowcza.Dymilo i dymilo.
Tak wiec jesli zaczyna u mnie dymic znaczy trzeba oskrobac wnetrze pieca zwlaszcza szczeline (2 rys),usunac piopiol przez otwor wyczystki,oczyscic metalowy korek i obrzeza otworu wyczystki.

228682

Zaleca sie by piec pracowal w temp min 65 stopni.Przy temp 0 stopni za oknem na takim ustawienu na piecu w domu mam saune.Dom z bala ciosanego 15 cm na 15 cm,uszczelniony welna setka plus plyta osb plus karton gips ktory na loczeniach popekal-nie stosowac do drewniaka.Parter 50m gora 50 i piwnica.W sumie 5 grzejnikow i drabinka w lazience.Aby temp byla w domu okolo 20 stopni na piecu ustawiam max 40 i tak sie tli.Uwazam ze piec za mocny jak do mojego domu.Spokojnie wystarczyl by tez dolniak 8 kw-np Zgoda.
http://czysteogrzewanie.pl/ranking-kotlow/ksgw-zgoda/

Palilem wczesniej weglem orzech.Wielkosc cos jak male jablka.Sklejal sie i wieszal zamiast opadac na dno paleniska.Przez co znowu dymil.Sypie teraz groszek,taki drobny do piecow retorowych.czasem sie skleja,zalezy od wegla,ale spala sie tak ze popiol sam opada do popielnika.

Problem ze sklejaniem,zawieszaniem węgla znika kiedy piec pali się na wyższych temp od 40 stopni minimum u mnie.

Pelen zasyp ,ustawienie na okolo 40 stopni na piecu wychodze z domu o 10 i po 21 mam zar.Dosypuje i rano przed wyjsciem ponownie.Ale i tak wszystko zalezy od partii wegla.

Piec moze pracowac w trybie ciaglym i do wygaszenia i ponownego rozpalania.

Spaliny czasem strzelaja przy otwieraniu klapy zasypowej.Mialem opalone wlosy na rece.Teraz otwieram powoli klape by opary sie spalily wewnatrz a nie eksplodowalo na zewnatrz.

Dymu z komina malo ,dym bialy czasem w ogole nie widac by sie palilo.Czarny przy rozpalaniu.No i pamietac by klapa z tylu pieca(1 rys) do skracania obiegu spalin byla zamknieta.Mialem na poczatku cholerny problem z tym przez zle nalozony korek wyczystki(3 rys).Przy klapie zamknietej gasl piec a przy otwartej szybko spalal caly wklad.

228682

No i podstawa otwarte okno w kotlowni.Kiedys zapomnialem otworzyc okno.ledwo sie palil i dymil.

Takze bez zadnych uszczelnien piec funkcjonuje i nie dymi.
Jestem zadowolony.

oLowaw
05-02-2015, 21:50
No i stało się...:-(
Po 8 latach bezawaryjnej pracy Junkers wyzionął ducha...:-/ - korozja korpusu wodnego- dolne spawy..dziura na wylot - powódź w kotłowni i brak ciepła w środku zimy...

Generalnie -kocioł użytkowany tylko na węglu brunatnym przez te 8 lat
Gdyby pożył dłużej to mogę go nazwać doskonałym do tego paliwa - komin u mnie jest wysoki murowany z wkładem z blachy - przy takim zestawieniu nie było tych problemów z dymieniem itp ..może czasem przy bardzo niskim ciśnieniu mgle i braku wiatru..ale to pomijalne
Spalanie brunatnego perfekcyjne
Zużycie na dom 150m/2 8ton/rok (ok 180zł z dowozem/ tonę)
spala oczywiście też wszystko inne - kamienny, szyszki deski i tp ;-)
Dym z komina przy tym brunatnym jak z pieca na olej opałowy- więc spalanie naprawdę z bardzo dużą sprawnością
----------
Tylko ta jakość stali!!! - o piec dbał mój tata...dbał bardziej niż o samochód a o samochód dba bardzo ;-) - temp zawsze nie mniej niż 65 czyszczony itp itd...
a jednak...8 lat i 4 miesiące i wyzionął ducha...:-(

Pytanie co dalej?
I tu jak zwykle do Was apel
czy zrobić powtórkę...ale w perspektywie tylko kilku lat ?
czy kupić np dolny VIADRUS HERCULES U24 lub KWKD Zębiec - dają 10 lat gwarancji
Może jest jeszcze coś innego co potrafi spalać węgiel brunatny ?
Pozdrawiam oLo

cysiokysio
05-02-2015, 22:13
obczaj to:
http://www.p2ar.pl/
tylko nie wiem czy dostaniesz coś od ręki bo rok temu to trzeba było czekać

colover
06-02-2015, 19:51
A ile było na powrocie?
Za 2000 masz kocioł taki sam.
Na następne 8 lat spokój.

oLowaw
11-02-2015, 11:55
Sytuacja była dramatyczna- bo rodzice przymarzali do łóżek - więc szybka decyzja
Jako, że ogólnie z poprzedniego kotła byliśmy mega zadowoleni- wybór padł na nowsza wersję i mniejszą tego co poprzednio tyle że tym razem Buderus
http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/kotly-na-paliwa-stale/z-zaladunkiem-recznym/logano-s112.html
Logano S112 (15)
Zobaczymy co to warte. Mam oficjalne potwierdzenie od jakiegoś Project Managera, z Buderusa, ze można w tym palić węglem brunatnym. I faktycznie pali się bez problemu.
Piec ma w przeciwieństwie do logano 111-2 - 5 lat gwarancji..
Popalimy..pożyjemy...zobaczymy ;-)
pozdr

oLowaw
11-02-2015, 12:01
A ile było na powrocie?
Za 2000 masz kocioł taki sam.
Na następne 8 lat spokój.

Za 2tys? Za tyle poszedłbym w powtórkę - ale najtaniej znalazłem za 2700
Dlatego kupiliśmy s112 (15) za 3200 trochę inna konstrukcja+ elektronika- czy to lepiej? - zobaczymy na razie 1 dzień/noc palenia jest ok:-)