PDA

Zobacz pełną wersję : Podłączenie rynien do odwodnienia



AWIk
14-09-2006, 14:19
Witam.
Jak połączyć rynny z rurą odprowadzającą w ziemi? Jakieś studzienki?

rafal9
14-09-2006, 14:51
Są jakieś gotowe systemy, np. wavin ale to jest drogie.
Najlepiej zrobić samemu z elementów "różnej maści".

Czekamy na jakieś porady, jak tanio i dobrze zrobić odprowadzenie wody z rynien do gruntu.

Zbigniew Rudnicki
14-09-2006, 15:24
Studzienki chłonne w odległościach n.p. 2-3 m od rogów domu.
Cztery powinny wystarczyć nawet w lekkiej glinie.
Połączone na wzajem drenami plastikowymi owiniętymi włókniną.
Każda studzienka z kręgu betonowego fi= 100 z pokrywą.
Pokrywy 10-20cm poniżej poziomu gruntu.
Jeden otwór wlotowy w każdej studzience w górnej krawędzi kręgu, wykonany szlifierką kątową w kształcie U.
Dół pod studzienkę wysypany piaskiem (dno). Szpary wokół kręgu zasypane piaskiem.
Rury spustowe ze skrzynką przelewową z osadnikiem - typowe plastikowe, połączone ze studzienkami przy pomocy drenów fi=80mm.
To opis mojego odwodnienia.
Został obliczony na 60%, wg artykułu w Muratorze (sprzed 4 lat).
Do tej pory nie było przepełnienia i wylewania wody.
Raz do roku czyszczę osadniki.

rafal9
14-09-2006, 15:28
Studzienki chłonne w odległościach n.p. 2-3 m od rogów domu.
Cztery powinny wystarczyć nawet w lekkiej glinie.
Połączone na wzajem drenami plastikowymi owiniętymi włókniną.
Każda studzienka z kręgu betonowego fi= 100 z pokrywą.
Pokrywy 10-20cm poniżej poziomu gruntu.
Jeden otwór wlotowy w każdej studzience w górnej krawędzi kręgu, wykonany szlifierką kątową w kształcie U.
Dół pod studzienkę wysypany piaskiem (dno). Szpary wokół kręgu zasypane piaskiem.
Rury spustowe ze skrzynką przelewową z osadnikiem - typowe plastikowe, połączone ze studzienkami przy pomocy drenów fi=80mm.
To opis mojego odwodnienia.
Został obliczony na 60%, wg artykułu w Muratorze (sprzed 4 lat).
Do tej pory nie było przepełnienia i wylewania wody.
Raz do roku czyszczę osadniki.

Trochę duże te kręgi i chyba problem z ręcznym osadzeniem ich w odpowiednich miejscach?

Zbigniew Rudnicki
14-09-2006, 16:04
Trochę duże te kręgi i chyba problem z ręcznym osadzeniem ich w odpowiednich miejscach?
Tak.
Instalowałem, gdy był jeszcze swobodny dojazd do budynku. Przywieziono HDS-em (platforma z własnym dźwigiem) i wpuszczono w doły.
Pokrywy były układane ręcznie (2 mocnych + 2 stare opony).
Jeden z kręgów okazał sie byc za wysoko ułożony.
Trzeba było wejśc do środka i podkopać.
Można takie studzienki (prostokątne) wymurować z bloczków betonowych. Tylko trzeba samemu odlać pokrywy.

rafal9
14-09-2006, 16:15
Trochę duże te kręgi i chyba problem z ręcznym osadzeniem ich w odpowiednich miejscach?
Tak.
Instalowałem, gdy był jeszcze swobodny dojazd do budynku. Przywieziono HDS-em (platforma z własnym dźwigiem) i wpuszczono w doły.
Pokrywy były układane ręcznie (2 mocnych + 2 stare opony).
Jeden z kręgów okazał sie byc za wysoko ułożony.
Trzeba było wejśc do środka i podkopać.
Można takie studzienki (prostokątne) wymurować z bloczków betonowych. Tylko trzeba samemu odlać pokrywy.

A może mniejsze kręgi tak aby ręcznie możnabyło przenosić?

Rezi
14-09-2006, 16:43
nie wiem czy o to chodzi

http://rezulak.pl/spust.jpg
http://rezulak.pl/spust2.jpg
rury wchodza w studzienki z PCV Wawin ( koszt ok 70 z ł w Leroyu) z takiej studzienki wyprowadzone rura PCV do studni chłonnej ( 4 kręgi na jeden spust ) wszystko oparte na szarym wawinie

rafal9
14-09-2006, 17:14
Dzięki, właśnie o to mi chodzi.
A z czego ta studnia chłonna i jakich rozmiarów powinna być?

Rezi
14-09-2006, 17:55
Dzięki, właśnie o to mi chodzi.
A z czego ta studnia chłonna i jakich rozmiarów powinna być?

na 1 spust - 4 kręgi 100/50 kązdy po ok 0,4 m3 ( od góry zaknięte wiekiem betonowym) oblicznia na opady chwilowe 20 litrów /m2 dla powierzchni zlewni 100 m2 ( pow zabudowy 400m2 / 4 rury spustowe)

nurni
14-09-2006, 18:41
Proponowałbym jeszcze taką a'la studzienkę przyłączeniową w miejscu wchodzenia rynien do ziemi - zbiera wszystkie zanieczyszenia a wprzypadku ogromnej ulewy prze nią wywala studzienka a nie prze rynny górą.

Pozdrawiam

ablonski
14-09-2006, 21:48
ja zamiast skrzynek wavina zakopuje skrzynki od piwa...kupilem 40sztuk, mam nadzieje ze starczy:)

areq
15-09-2006, 04:11
ja zamiast skrzynek wavina zakopuje skrzynki od piwa...kupilem 40sztuk, mam nadzieje ze starczy:)

Z ciekawości ile taka krzynka kosztuje?
Bo systemowe skrzynki azura wavina są piekielnie drogie,ale ponoć można po nich jeździć autem,oczywiście po nadsypaniu ziemią.

krzysztofh
15-09-2006, 06:48
Ja zastosowałem do czterech rur spustowych osadniki Marleya. Osadniki te maja syfon, przelew i siatę aby nie popłynęły rurami duże liście igły itp.
Od osadników są poprowadzone rury 110 do dwóch studni chłonnych z kręgów chyba 110cm średnicy z poktrywami, któe są zasypane ziemią, więc ich nie widać. Dodatkowo studnie te wykorzystuję do zrzutu wody popłucznej z płukania filtru odżelaziacza. Szkoda szamba na ten cel bo drogo wychodzi.

Krzysiek_3miasto
15-09-2006, 06:57
a ja nie lacze rur spustowych z szarymi rurami w ziemi....w opasce domu zrobie ozdobne misy z malej kostki granitowej z wyjmowanym sitkiem...rury spustowe maja standardowe wylewki...lubie jak leje sie woda...

Heath
15-09-2006, 07:09
A jeżeli chciałbym odprowadzać wodę z rynien bezpośrednio do rowu rurami PCV pod ziemią, to czy muszę robić odpowietrzenia lub studzienki po drodze? Długość rur wynosiła by ok. 15 m. Nie jestem pewien czy przy ostrej ulewie nie pozatyka się to wszystko.

st_x
15-09-2006, 07:19
A jeżeli chciałbym odprowadzać wodę z rynien bezpośrednio do rowu to czy muszę robić odpowietrzenia lub studzienki po drodze? Długość rur wynosiła by ok. 15 m. Nie jestem pewien czy przy ostrej ulewie nie pozatyka się to wszystko.

Witam
Rozumiem że rynna "wchodzi" w ułożony z odpowiednim spadkiem kanał (np:z pcw) w ziemi z ujsciem do rowu.(ponad lustrem ewentualnej wody.

Nie wiem co miałoby się tu "pozatykać" ?? Jak na tych 15 m (dokładność ułożenia" nie bedzie syfonu i 15 kolanek 90 stopni 8) - to sprawa, moim zdaniem jest "czysta".
Nawet jakby cos tam osiadło to dobry deszcz, albo woda z węża wypłuczą wszystko.

Pozdrawiam

rafallogi
15-09-2006, 07:50
Rura spustowa powinna wchodzić do osadnika, np. takiego: http://www.galeco.pl/oferta/elementy_odwodnien/osadnik/
Nie można na sztywno połączyć rury spustowej z rurą odwodnienia zakopaną w ziemi. Przecież coś możę się zapchać w każdej chwili :roll: . Taki osadnik z klapką do wyjmowania zanieczyszczeń to piękna sprawa. I wcale nie droga: od 27 do 45 zł za szt.- różne ceny u różnych sprzedawców (zależnie od materiału z jakiego są wykonane i wyprowadzeń na rury odwodnienia - możliwe podłączenie od dołu lub z boku) , różne kolory od szarego do brązowego. Wieko takiego osadnika posiada nacięcia ułatwiające wycięcie otworu na rurę spustową o odpowiedniej średnicy.

Łukasz80
27-03-2011, 10:38
odgrzewam kotleta...

Nie chce zakładać nowego wątku.

Jak trwale połączyć rury odprowadzające wodę z rynien, które będą ułożone w ziemi pod opaską budynku? Wygląda to tak, że nad poziomem chodnika założony w pionie będzie czyszczak i w tym miejscu rura wchodzi do ziemi - chciałbym się zabezpieczyć, przez delikatnym siadaniem ziemi co z kolei mogłoby spowodować rozpinanie się rur.
Zagęszczę ziemię max. ile się da, ale chciałbym mieć 100% pewności i nie odkopywać ich w przyszłości....

pirawawa
08-10-2011, 05:43
Odgrzewam temat. Jak się robi odwodnienie z rynien z wykorzystaniem skrzynek po piwie ?

orko
08-10-2011, 09:00
Kiedy pada deszcz wychodzisz z łopatą i zasuwasz coby ci domu nie zalało, a po robocie - skrzynka piwa :)

pirawawa
09-10-2011, 15:21
Kiedy pada deszcz wychodzisz z łopatą i zasuwasz coby ci domu nie zalało, a po robocie - skrzynka piwa :)

Dzięki - na pewno coś z tego wyjdzie. Życzę Ci podobnych rad !!!

player_pl
09-10-2011, 18:32
Odgrzewam temat. Jak się robi odwodnienie z rynien z wykorzystaniem skrzynek po piwie ?

To samo co z oryginalnymi skrzynkami do tego stworzonymi:

http://www.pipelife.com/pl/Produkty/eko/skrzynki_stormbox.php