PDA

Zobacz pełną wersję : Buduję!



05-04-2003, 15:43
Witam. Ja zaczyna pod Łodzią. Za dom 125m bez piwnic i z nieużytkowym poddaszem ekipy żądają 34-37tys, po przeczytaniu waszych wypowiedzi dochodzę do wniosku, że to zbyt drogo.

janrenovate
05-04-2003, 16:44
ja ci zbuduje za 15 tysiecy.

05-04-2003, 16:54
15 tys to dobra cena, a 35 to chyba zwariowali, ja zapłaciłem za stan surowy 129 + piwnica 30m ok. 10 bez położenia blachy na dachu, ale z pełnym deskownaiem

tadzel
06-04-2003, 11:33
sorry te 34 tys to za robocizne
i co wchodzi w ta cene czy mozesz podac szczegoly.
ja buduje 100 m2 i za stan zerowy zaplacilem 8 tys. za robocizne
zakup materialow instalacje sanitarna oraz wszelkie prace ziemmne. teraz przymierzam sie do budowy dalej i jest to dla mnie bardzo interesujacy temat.
pozdrawiam

Teska
06-04-2003, 17:07
ja zapłaciłam 15 tyś za stan surowy otwarty ( robozcizna) szczecin

09-04-2003, 19:28
Te 34-37 tys. to za fundamenty z bloczków betonowych, mury jednowarstwowe porotherm 44, ściany działowe, strop drewniany, więźba z pokryciem dachówką ceramiczną na folii. Chyba będę szukał Górali, ponoć dobrze i szybko budują.

09-04-2003, 21:29
Nie byłbym taki pewny górali. Już poprawiałem po nich.

propagator
09-04-2003, 22:02
Janrenovate !
Chcesz chyba zbudować ten dom ludźmi z ulicy. 15 000,00 zł. bierze się za 300 m2 dachu, a Ty za tą kwotę chcesz zbudować cały dom. Pomyśl, jaki ogrom pracy trzeba włożyć w roboty ziemne, podczas wykopów trzeba cały czas kontrolować głębokość niwelatorem. Potem trzeba wylać chudy beton pod ławy, zaszalować i zazbroić je, zabetonować, zawibrować, trzeba pożyczyć wibrator i zapłacić za wypożyczenie jeżeli nie masz swojego. Wymurować ściany z bloczków, zazbroić i zaszalować rdzenie żelbetowe w ścianach, tynk na ścianach, izolacje pionowe wewnątrz i zewnątrz, ocieplenie fundamentów, ułożyć kanalizację w ławach, zasypać ławy wewnątrz z ubiciem warstwami, do tych robót potrzebny jest wibrator spalinowy który trzeba pożyczyć i zapłacić za niego, jeśli nie posiadasz swojego. Położyć na dobrze ubitym gruncie folię, zbrojenie z siatki i ułożyć beton B-15. Następnie trzeba położyć izolację pionową Onduline, drenaż, obsypka drenażu, i zasypać z ubiciem warstwami ławy zewnątrz. Pomyśl, ile roboty trzeba włożyć w same ławy żelbetowe. A Ty chcesz cały dom zbudować za 15 000,00 zł. W mojej ocenie Twoja oferta jest niewiarygodna. Z doświadczenia wiem, że z takimi brygadami są tylko kłopoty na budowie, i prawie zawsze trzeba szukać innych ludzi do naprawy i skończenia tego, co inni nierzetelni wykonawcy zaczęli i nie potrafili skończyć.

10-04-2003, 07:59
Janrenowte ! jeżeli zbudujesz mi dom za 11 500,00 to dam Ci zlecenie.

Mic
10-04-2003, 19:09
34.000 to duzo za duzo. Mi zbudowali stann surowy otwarty 120 m2 (fundamenty z bloczków, ściany Ytong 36,5, strop teriva, więźba) za 17.000 PLN i do tego dopłaciłem ok. 6000 PLN za 200m2 dachu (dachówka cementowa). Więc sądzę, że 15.000 PLN (jak sądzę bez dachówki) jest ok.

propagator
11-04-2003, 05:39
Mic !
Niestety, jest to bardzo marna cena. Z kwoty 15 000,00 zł. za którą chce budować Janrenovate na wypłaty należy przeznaczyć około 50-55% tej kwoty, czyli 7 500,00 zł. Pozostałe 7 500,00 to koszty pośrednie /ubrania robocze, ręczniki, środki czystości, telefony itd/ oraz zysk na rozwój firmy. Przypuśćmy, że janrenovate buduje dom przez 4 miesiące przy pomocy 5 pracowników. Czyli 5 * 4 = 20 pracowników do opłacenia. 7 500,00 : 20 = 375,00 zł na 1 miesiąc. Albo w przypadku 4 pracowników 468,75 zł za 1 miesiąc pracy. Jak za takie pieniądze można utrzymać rodzinę ?. Takie firmy jak powyżej po prostu oszukują i okradają pracowników. A ludzie, nie mając wyjścia pracują za tak marne pieniądze. Pozdrawiam.

propagator
11-04-2003, 08:30
W wątku "wykonanie łazienki" Alosza pisze, że dał za kompletne jej wykonanie 15 000,00 zł. Tyle samo, ile p. janrenovate chce za wybudowanie całego domu. Ja rozumiem Szanownych Inwestorów, że chcieliby wybudować jak najtaniej swój dom. Ale brygady niezarejestrowanych pracowników tworzą szarą strefę, a firmy, które chcą uczciwie działać, są niszczone przez dumpingowe ceny i nieuczciwą konkurencję. Nie widzę logiki łazienka = dom.
W mojej poprzedniej wypowiedzi zapomniałem dodać, że wynagrodzenia pracowników p.janrenovate należałoby jeszcze pomniejszyć o należne podatki, a sam p. janrenovate też musiałby zapłacić podatek, np. zryczałtowany w wysokości 5,5%.

pyrka
13-04-2003, 09:43
Propagator!
Proponuję, aby rozbił roboty na poszczególne czynności np. wzięcie cegły do ręki, przymierzenie do muru, przycięcie, przymierzenie do muru, wzięcie kielni do ręki, nabranie zaprawy, położenie zaprawy na murze, równomierne rozprowadzenie, położenie cegły na zaprawie, wyrównanie na oko, wzięcie poziomicy,sprawdzenie pionu i poziomy, wyrównanie cegły, zebranie wypływek zaprawy i wrzucenie spowrotem do kaszty itd. Wtedy wyjdzie, że przy budowie trzeba się naprawdę cholernie narobić i zajmuje to mnóstwo czasu. A z tymi kosztami nie przesadzaj. Chyba, że utrzymujesz tabun projektantów ,księgowych ,pracowników socjalnych ,magazynowych ,wartowników i park maszynowy z budynkami o wartości co najmniej 10 mln zł.

13-04-2003, 18:09
Pyrka !
Nie ma potrzeby rozbijać po raz wtóry robót na poszczególne czynności, tak jak mi to proponujesz, ponieważ dokonało tego już dość dawno temu grono specjalistów, dokładnie tak jak mi proponujesz. W ten sposób powstały Katalogi Norm Pracy (KNP), Katalogi Cen Kosztorysowych (KCK), Katalogi Nakładów Rzeczowych (KNR) czy ostatnio Katalogi Norm Nakładów Rzeczowych (KNNR) oraz wiele innych katalogów branżowych. W katalogach tych np. KNR opisano nakład Robocizny (R) na daną czynność, nakład materiałów (M) i sprzętu (S). To wszystko razem, po wstawieniu stawki robocizny, ceny materiałów i sprzętu daje cenę wykonania danej roboty. Np. wykonanie 1 m2 muru gr. 1 1/2 c. z cegły pełnej na zaprawie cementowo-wapiennej. I jeżeli taki "biznesmen" jak j.........e chce wykonać roboty za 35% ich wartości, to jest dla mnie oszustem. Dlatego, że oszukuje na podatku, na składkach ZUS-u, a pracownicy jego, jak napisałem w poprzedniej wypowiedzi, zarobią po 500 zł i także nie zapłacą podatku od wynagrodzeń i składek ZUS. A prędzej czy później będą szukali lat do emerytury czy renty. I wcale nie utrzymuję tabunu projektantów, księgowych i pracowników socjalnych oraz nie posiadam budynków i sprzętu za 10 mln. zł ponieważ bardzo niewiele jest takich firm w Polsce. Poniżej przedstawię Ci kalkulację stawki roboczogodziny do celów kosztorysowych.
1. Stawka pracownika netto (do ręki) 8,00 zł/godz.
2. Ubezpieczenie około 50% 4,00 zł.
3. Urlopy i inne nieobecności płatne 3,5% 0,42 zł.
R a z e m : .................
Stawka kosztorysowa netto: 12,42 zł.
4. Koszty pośrednie: 75% 9,31 zł.
5. Zysk: 17% 3,70 zł.
6. Stawka kosztorysowa brutto: 25,43 zł.

Jednakże żadna z małych firm takiej stawki nigdzie nie uzyska, ponieważ przeciętne stawki brutto to 13-14 zł. I dlatego firma musi dokładać z kosztów pośrednich i zysku do działalności firmy co jest absurdem. Dlaczego? dlatego że istnieje szara strefa, że nie ma żadnej kontroli nad wydawaniem zezwoleń na działalność, nikt nie sprawdza, czy ktoś ma kwalifikacje itd. Taka jest rzeczywistość na polskim rynku budowlanym. W skrajnej sytuacji np. piekarz może budować dla Pana dom. Pozdrawiam.

propagator
13-04-2003, 18:12
Pyrka !
Zapomniałem się podpisać pod powyższą wypowiedzią dlatego czynię to teraz.

Ralph
14-04-2003, 17:05
Witam,

Przymierzam się do budowania segmentu w Łodzi.
Zainteresowała mnie oferta sprzedaży działki budowlanej pod segment 300 m2. Działka ma 380 m2, jest w pełni uzbrojona i z niezłą lokacją (30 min od centrum w dobrej dzielnicy). Aktualny właściciel ma projekt budowlany oraz aktualne pozwolenie. Budowa zakończyła się na etapie fundamentów. Cena tej oferty to 50.000 PLN.
Mam w zwiazku z tym nastepujace pytania:
- czy to przyzwoita cena ??
- ile kosztowało by zbudowanie takiego segmentu (300 m2 calkowitej 9x12m), przy wykorzystaniu np. POROTHERM 30+docieplenie (z przynajmniej jedną kondygnacją do zamieszkania).

Maksymalna kwota jaką mogę wyłożyc za wszystko (pod klucz) to 200.000 PLN i z tego co widze po tym forum to marne sa moje szanse na dom tej wielkości.
Chciałbym mieszkać gdzieś na obrzeżach Łodzi (max 45 min. na dojazd), na możliwie dobrze uzbrojonym terenie (co najmniej: woda, elektrycznosc i kanalizacja). Wielkość powierzchni mieszkalnej 120-150 m2. W grę nie wchodzą domy wielorodzinne.
Jeżeli ktoś mógłby mi zasugerować coś lepszego to byłbym bardzo wdzięczny.
Idealny dla moich potrzeb wydaje sie nowo wybudowany mały segment , jakbyście wiedzieli gdzie się takie budują to poproszę o wiadomość.

Pozdrawiam,
/Rafał

[email protected]

pyrka
14-04-2003, 22:14
Propagator!
W państwowej firmie mojego męża robotnik budowlany otrzymuje na rękę ok. 800zł i pracuje na trzy zmiany, łącznie z niedzielami średnio 200 godzin w miesiącu. Często w miejscu odległym od miejsca zamieszkania o kilkaset kilometrów. Zaden z nich nie ośmieli się powiedzieć, że nie odpowiadają mu warunki pracy lub płacy. A firma cieszy się ,że wogóle ma jakieś zlecenia i może pokryć koszty ,co być może pozwoli przetrwać kryzys. Niestety niektórzy wykonawcy wolą trwać przy swojej kalkulacji i w związku z tym nie mieć pracy wcale i w konsekwencji ulec likwidacji. Choć ostatnio jest coraz więcej ludzi ,którzy uważają, że lepiej zarabiać 500zł miesięcznie i opłacić czynsz niż czekać na komornika, który przyjdzie wyeksmitować na bryk.
Ale jeśli ty propagatorze masz dość pieniędzy na koncie ,aby wybrzydzać i czekać na lepsze zlecenia nic nie robiąc to twój wybór. Twoji bezrobotni pracownicy pójdą do szarej strefy, żeby nakarmić swoje dzieci i będą robić Ci konkurencję, bo będą pracować za te same pieniądze, które dostawali u Ciebie, tylko bez Twoich narzutów.

Martin
14-04-2003, 22:32
Anonimowy, za taki stan jak ty i podobny dom za robociznę dałem ok. 22 tys. Wszystkie ekipy to dobrzy fachowcy. Daj znać na priva, gdzie budujesz to Ci dam namiary na moje ekipy (murarze, cieśle i dekarze)

Martin
14-04-2003, 22:32
Anonimowy, za taki stan jak ty i podobny dom za robociznę dałem ok. 22 tys. Wszystkie ekipy to dobrzy fachowcy. Daj znać na priva, gdzie budujesz to Ci dam namiary na moje ekipy (murarze, cieśle i dekarze)

Martin
14-04-2003, 22:34
Anonimowy, za taki stan jak ty i podobny dom za robociznę dałem ok. 22 tys. Wszystkie ekipy to dobrzy fachowcy. Daj znać na priva, gdzie budujesz to Ci dam namiary na moje ekipy (murarze, cieśle i dekarze)

propagator
15-04-2003, 02:26
Pyrka !
Twój komentarz jest tylko podsumowaniem moich wcześniejszych sentencji. Robotnicy budowlani będą zarabiali w państwowej firmie Twojego męża 800 zł/m-c tak długo, jak długo istnieć będzie szara strefa. Ty piszesz z punktu widzenia Inwestora, który jest zainteresowany, aby zbudować jak najtaniej, i to w większości robią "firmy" działające na czarno. Ja piszę z punktu widzenia wykonawcy, i dlatego nasze opinie zawsze będą odmienne. Pozdrawiam.

Martula
17-04-2003, 12:14
Nieśmiało chciałam zauważyć, że połowę ZUS-u (czyli 25%)z tego co obliczył Propagator pokrywa się z kosztów ogólnych (Ko).Poza tym w 75% za koszty ogólne i 17% zysku obliczało się w kosztorysach za czasów socjalistycznych.75% to utrzymanie armii urzędników, a nie w firmach małych, gdzie jeden-dwóch ludzi zajmuje się organizacją całej budowy.Zysk do 8% jest bardzo przyzwoity - 3,70 zł za godzinę to rozbój.

propagator
17-04-2003, 19:44
Martulo !
Nie jest ważne, czy zysk wynosi 8% czy 17%, ważna jest stawka kosztorysowa brutto, która w II kwartale 2003 roku, w/g wydawnictwa Sekocenbud wynosi około 15.50 zł. Martulo wytłumacz mi, co masz na myśli pisząc, że stawka 3,70 za godzinę to rozbój w biały dzień. Nie rozumiem tego. Pozdrawiam.

Jezier
17-04-2003, 20:02
Jeśli o mnie chodzi to stawka brutto za godzinę wyszła w tych okolicach co pisze propagator. Jednak czas wybudowania stanu surowego to 20 parę dni a nie prawie 100. Jak się chce to można tak zorganizować pracę w firmie aby się opłacało i inwestorowi i wykonawcy.

Martula
18-04-2003, 08:53
Propagator - jako wykonawca masz ciekawy sposób tłumaczenia.Jak nieważny moze byc zysk 8% czy 17%, skoro cena robocizny brutto to : cena netto x koszty ogólne x ZYSK .Obniżając koszty ogólne i zysk schodzi się z ceną brutto. Doliczanie ZUS-u do stawki cetto jest błędem, ponieważ liczysz sobie zysk od wpłat do ZUS-u.Dlatego stawka zysku - 3,70 zł/rg na czysto dla Ciebie od każdej przepracowanej godziny pracownika to bardzo dużo.Bo Twoje wynagrodzenie za pracę ujęte jest właśnie w równie wyskokich kosztach ogólnych 75%.

pyrka
18-04-2003, 17:32
Martula. Zgadzam się z Tobą. Zbudowano mi jeden dom o pow. uż. 100 mkw. w stanie surowym zamkniętym z drzwiami i oknami za 13800 brutto z fakturą ( firma sprawdzona przeze mnie w urzędzie skarbowym- tak robię zanim podpiszę umowę). Drugi o wymiarach 11x15 + garaż 70 mkw dobudowany (piwnica, parter, piętro i strych i drenaż opaskowy) za stan surowy otwarty 28tys. brutto. Faktury już częściowo wystawione.

propagator
19-04-2003, 09:45
Martulo !
Z przykrością muszę przyznać, że nie masz racji. Poniżej przedstawiam Ci kalkulację wzorcową na kalkulację 1 r-g do celów kosztorysowych. W różnych zakładach pracy te stawki i procenty mogą się różnić.

kalkulacja r-g zł %

1 płace zasadnicze 7,00
2 premie regulaminowe 0,15
3 dodatki stażowe 0,10
4 dodatki za kierowanie brygadą 0,02
Razem wynagrodzenia 7,27
5 płace uzupełniające (zasiłki chorobowe
nie refundowane przez ZUS i in 0,83 11,9
Raxem płace uzupełniajace 0,83 11,9
6 Składki na ubezp. społ. ZUS 3,64 51,98
7 odpis na fundusz pracy 0,30 3,42
8 odpis na FGŚP 0,02 0,27
9 odpis na zakładowy fundusz świadczeń socj. 2,68 38,3
Razem obciążenia 6,64 93,97

Z powyższego wynika, że stawka netto 7 zł. wzrasta o 93,97% i wynosi 13,58 zł. Do tego należy dodać płace uzupełniające (pkt 5) w wysokości 0,83 zł. Razem stawka netto wynosi: 14,41 zł. Do tak wyliczonej kwoty należy dpdać koszty pośrednie i zysk, czyli stawka brutto wynosi, w zależności od narzutów, około 29,39 zł. I tak wszystko się odbywa w zakładach, które działają zgodnie z literą prawa. Z Twoich wypowiedzi Martulo (bardzo mi się podoba Twój nick) wynika, że sama chciałabyś pracować w zakładzie, który stosuje powyższą kalkulację, ponieważ takie firmy dają poczucie stabilizacji a swój dom zbudować np. firmą pana janrenovate, od którego ten wątek się zaczął. Mam nadzieję, Martulo, że moja wypowiedź przybliży Ci trochę problematykę związaną z budownictwem i wyceną robót. Pozdrawiam.

marian1
23-04-2003, 07:37
Propagator
Rozumiem Twoje rozżalenie i misję jaką się podjąłeś ale spróbuj wejść w skórę inwestora. Jesli uważasz, że za zrobienie łazienki cena 15 tys. zł. jest odpowiednia, to ile wg. Ciebie kosztowałby dom o pow. np. 120 zł. w standardzie odpowiednim do ww. łazienki. Odnieś tą cenę do przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego pracowników. Idea jest piękna - buduję dom nie korzystając z brydad działających na czarno. Ale kto wtedy mógłby sobie pozwolić na budowę domu?. Przemawia przez Ciebie zrozumiała solidarność grupowa. W większej skali prezentują to górnicy, pielęgniarki i inni niezadowoleni z rzeczywistości.
Szara strefa to sposób przystosowania się do realiów naszej codzienności. Działa prosta zasada popyt rodzi podaż. Doceniając Twoje zaangażowanie obawiam się, że Twój głos będzie głosem wołającego na puszczy.

propagator
26-04-2003, 03:55
Marian1

Wszystko co piszesz jest prawdą. Natomiast niezbyt uważnie czytasz forum i wkładasz mi w usta słowa których nie wypowiedziałem. Mam na myśli wykonanie łazienki za 15 000,00 zł. Ja pierwszy napisałem, że niektóre osoby za tą cenę chcą wybudować dom w stanie surowym otwartym, a nawet jeszcze taniej. Pierwszy zauważyłem, że jest to cena absurdalna. W innym miejscu forum napisałem, że wykonanie takiej łazienki nie warta więcej jak 5 000,00 zł. Napisałem dom = łazienka z czego wynika, że brak jest w tym miejscu jakiejkolwiek korelacji. Zawiedziony nie jestem, ponieważ mam roboty w bród, buduję w tej chwili 3 domy, jeden w techologii porotherm, 2 Ytong i nie po 15 000,00 zł za jeden obiekt. Pozdrawiam.

marian1
26-04-2003, 08:16
Prop..
Tytułem oczyszczenia przedpola: przepraszam za nadużycie jakiego się dopuściłem w spraiw tej nieszczęsnej łazienki. Glupio mi za to, że bezpodstawinie jak piszesz - posądziłem Cię o frustrację z powodu braku zamówien. Wreszcie nie może być prawdąwszystko co napisałem, skoro - słusznie - zarzucasz mi co najmniej nadinterpretację Twoich wypowiedzi.
Chcę tylko powiedzeć, że - mam nadzieję że tym razem nie odczytałem źle Twoich intencji - nie możesz dziwić się, że ludzie chcą budować jak najtaniej. Pewnie czytałeś forum, porównywałeś ceny. Musiałeś zauważyć, że większość budów realizowana jest nie przez duże czy średnie firmy, ale murarza z pomocnikami: słowem szara strefa. I te domy nie zawalają się , ludzie w nich mieszkają i błogosławią (czasem przeklinają"swoich" fachowców. Zatrudnienie firmy nie jest zresztą - niestety - gwarancją rzetelności. Człowiek jest racjonalny, dlaczego więc ma płacić 3 razy więcej za taką samą usługę?. Nie ma przy tym szczerych wyrzutow sumienia, bo wystarczy zadzwonić do kilku oferujących swe usługi murarzy i widzi, że ceny są zblizone raczej do tego co napisał JE...TE Ty.
Rzadko spotyka się kogoś, kto z takim zapałem i szczerym przekonaniem broni swoich racji. Zastanawi mnie tylko jedno - korzystasz z promocji w supermarketach? Wiesz na kogo są przerzucane koszty takich promocji? Chodzi mi o to, że słusznym jest uczciwość na budowie rozumiana jako rozliczanie każdej złotówki przez rachunek. Otóż często promocje są nieuczciwe. Sieci handlowe zmuszają producentów - pod groźbą wywalenia z sieci towarów tegoż producenta - do obniżania cen, nawet poza granice opłacalności. Propagujesz obywatelską postawę - czy naprawdę jesteś konsekwentny? Uświadom sobie, że te wybory 15 tys. 16. tyys. za coś tam to nie jest sknerstwo milionera, ale oszczedności nauczyciela, który 15 tys. zarabia w ciągu 1.5 czy 2 lat.
Jest takie powiedzenie "punkt widzenia zależy od punktu siedzenia". Może banalne, prostackie ale bardzo prawdziwe. Uprawisz trochę taki moralny szantaż, komuś kto oszczędzając na dom nie jeździ na wakacje każesz mysleć o emeryturze i wyzysku murarza, ktory najczęściej na wyzyskanego nie wygląda.
Przepraszam wszystkich za przekroczenie ram wątku. Jesli jakies polemiki proponuję priva.