PDA

Zobacz pełną wersję : Nordea - wady i zalety



darks
16-09-2006, 19:11
Chciałbym prosić osoby, które wzięły kredyt w NORDEA aby podzieliłyby się uwagami i wskazówkami co do tego banku.

Ze wszystkich ofert w ostatecznej selekcji brałem pod uwagę 3 banki: GE, Millenium i Nordea. W końcu wszystko wskazuje na Nordea. Jestem zmuszony refinansować kredyt, dodatkowo dobrać trochę na dowolny cel i remont. Zarówno GE jak i Miilenium w przypadku kwoty na dowolny cel wyliczają wyższe oprocentowanie i w wyniku średnie oprocentowanie kredytu jest wyższe. W Nordea tak nie jest. Oprocentowanie jest takie jak dla kredytu hipotecznego, czyli WIBOR 6M + 0,9 marża dla PLN i LIBOR 6M+1,1 dla CHF
Do zalet Nordei moim zdaniem należy m.in to, że nie ma za dużo biurokracji (przynajmniej w dokumentach wstępnych), normalny spread (jakieś 3%-ok8gr), mozliwość zrobienia prac remontowych w terminie w ktorym chce i jeszcze pare innych ktore w moim przypadku są ważne.
Oczywiście nie ma ideału bo:
trzeba założyć u nich konto, 3PLN/mc, niby nic ale nie lubię jak ktoś zmusza mnie do produktu którego nie potrzebuję
weksel (banki odchodzą od tego a Nordea jeszcze śpi)
prowizja (minimum 0,5)-w kontekście ofert innych banków może się to nie podobać
konieczność wpisania dwóch hipotek (zwykła i kaucyjna) w przypadku kredytu w PLN, zamiast 200 zł, płaci się za wpis 400 zł.

W kontekście kredytów walutowych myślę też o walutach skandynawskich. Ale tylko myślę, bo one są u nas nieznane, a to co nieznane budzi czasami ciekawość... :D

matam
16-09-2006, 21:02
Co do spreadu to sadze ze chyba sie myslisz bo jest wiecej. Rano Nordea ma nizszy spread, natomiast wieczorem na wyzszy. Z ogolnych warunkow wyczytalem ze biora kurs z poprzedniego dnia, nie ma natomiast okreslonej godziny, wiec sadze ze ostatni.
Na dzien 15.09.2006 spread z ostatniego podanego kursu wynosi 4,2% zas rano wynosil 3% wiec jak widac roznica jest znaczna. Ja od pewnego czasu obserwuje i ta tendencja jest bardzo podobna.
Co do biurokracji to jest podobnie jak w innych bankach przynajmniej przy zakupie dzialki. Inne rzczey rzeczywiscie sie zgadazaja. Oprocz tego daja ubezpieczenia NW na jednego kredytobiorce. Czyli w razie nieszczesliwego wypadku tej osoby kredyt zostanie splacony, gorzej ze nie uwzgledniaja choroby i braku mozliwosci pracy zarobkowej.
.:MaTaM:.

darks
17-09-2006, 16:39
Co do spreadu to sadze ze chyba sie myslisz bo jest wiecej. Rano Nordea ma nizszy spread, natomiast wieczorem na wyzszy. Z ogolnych warunkow wyczytalem ze biora kurs z poprzedniego dnia, nie ma natomiast okreslonej godziny, wiec sadze ze ostatni.
Na dzien 15.09.2006 spread z ostatniego podanego kursu wynosi 4,2% zas rano wynosil 3% wiec jak widac roznica jest znaczna. Ja od pewnego czasu obserwuje i ta tendencja jest bardzo podobna.

.:MaTaM:.
No to mały minusik. Zatem kiedy przeliczają PLN na CHF? Jeżeli robię przelew pod koniec poprzedniego dnia i robię to poprzez mbank i jestem pewien, że o 9 rano następnego dnia powinni mieć pieniążki to czy czekają do wieczora?

matam
17-09-2006, 17:30
No to mały minusik. Zatem kiedy przeliczają PLN na CHF? Jeżeli robię przelew pod koniec poprzedniego dnia i robię to poprzez mbank i jestem pewien, że o 9 rano następnego dnia powinni mieć pieniążki to czy czekają do wieczora?
Wlasnie tego nie wiem, ale sadze ze poprzedniego dnia okreslaja wysokosc raty.
Posprawdzalem spread z kilkunastu dni i rano wynosi 3%, zas wieczorem przewaznie 3,8 czasami wzrasta do 4,2. Przypuszczam ze taki myk robi wiele bankow.

darks
18-09-2006, 21:29
Wlasnie tego nie wiem, ale sadze ze poprzedniego dnia okreslaja wysokosc raty.
Posprawdzalem spread z kilkunastu dni i rano wynosi 3%, zas wieczorem przewaznie 3,8 czasami wzrasta do 4,2. Przypuszczam ze taki myk robi wiele bankow.

Pewnie tak, bo muszą z czegoś zdzierać, w najbliższym czasie wybieram się do Nordei, więc zasięgnę języka jak to jest.

woody
19-09-2006, 07:00
Wlasnie tego nie wiem, ale sadze ze poprzedniego dnia okreslaja wysokosc raty.
Posprawdzalem spread z kilkunastu dni i rano wynosi 3%, zas wieczorem przewaznie 3,8 czasami wzrasta do 4,2. Przypuszczam ze taki myk robi wiele bankow.

Pewnie tak, bo muszą z czegoś zdzierać, w najbliższym czasie wybieram się do Nordei, więc zasięgnę języka jak to jest.


Mnie też zainteresował kredyt w CHF, więc pytałem o spred i twierdzą że jest to 1% do 1,5%

matam
19-09-2006, 07:28
Wlasnie tego nie wiem, ale sadze ze poprzedniego dnia okreslaja wysokosc raty.
Posprawdzalem spread z kilkunastu dni i rano wynosi 3%, zas wieczorem przewaznie 3,8 czasami wzrasta do 4,2. Przypuszczam ze taki myk robi wiele bankow.

Pewnie tak, bo muszą z czegoś zdzierać, w najbliższym czasie wybieram się do Nordei, więc zasięgnę języka jak to jest.


Mnie też zainteresował kredyt w CHF, więc pytałem o spred i twierdzą że jest to 1% do 1,5%
:o Nigdzie nie widzialem takiego spreadu !! A napewno w Nordei. Dowiedz sie dokladnie. Tutaj raczej chodzi o prowizje od udzielenia kredytu, bo sa to podobne wartosci

Rafal_G-ce
19-09-2006, 07:31
Wlasnie tego nie wiem, ale sadze ze poprzedniego dnia okreslaja wysokosc raty.
Posprawdzalem spread z kilkunastu dni i rano wynosi 3%, zas wieczorem przewaznie 3,8 czasami wzrasta do 4,2. Przypuszczam ze taki myk robi wiele bankow.

Pewnie tak, bo muszą z czegoś zdzierać, w najbliższym czasie wybieram się do Nordei, więc zasięgnę języka jak to jest.


Mnie też zainteresował kredyt w CHF, więc pytałem o spred i twierdzą że jest to 1% do 1,5%
ale chyba 1% wartości kredytu

darks
19-09-2006, 08:37
Mnie też zainteresował kredyt w CHF, więc pytałem o spred i twierdzą że jest to 1% do 1,5%
https://www.nordeasolo.pl/solo/www?dest=/html/curr/list.jsp&lang=pl&onlyHelp=1
stąd wynika, że jest to 3%

matam
19-09-2006, 09:41
Mnie też zainteresował kredyt w CHF, więc pytałem o spred i twierdzą że jest to 1% do 1,5%
https://www.nordeasolo.pl/solo/www?dest=/html/curr/list.jsp&lang=pl&onlyHelp=1
stąd wynika, że jest to 3%
Dostalem odpowiedz z Nordei i wyliczaja po kursie porannym czyli spread 3%

kammaje
19-09-2006, 13:46
Dostalem odpowiedz z Nordei i wyliczaja po kursie porannym czyli spread 3%

Nordea ma najniższy spread z banków (poza NBP oczywiście).
Ale jak ich sprawdzałem, to ranny spred jest w okolicach 3, ale koło 15'tej wynosi już ponad 4% (pierwszego dnia miesiąca zwłaszcza).

matam
19-09-2006, 14:02
Dostalem odpowiedz z Nordei i wyliczaja po kursie porannym czyli spread 3%

Nordea ma najniższy spread z banków (poza NBP oczywiście).
Ale jak ich sprawdzałem, to ranny spred jest w okolicach 3, ale koło 15'tej wynosi już ponad 4% (pierwszego dnia miesiąca zwłaszcza).
Wiem i pisalem o tym. Dzisiaj mnie zapewniano ze przeliczaja wg kursu porannego i w umowie jest napisane ze przelicaja wg kursu dnia czyli jezeli rano pobieraja rate to przeliczaja wg kursow porannych.

matam
20-09-2006, 20:13
Co do dalszych warunkow kredytu.
Hipoteka jest zakladana tylko jedna wiec odchodzi 200 zl mniej. Ubezpieczenie do czasu wpisu hipoteki wynosi 1 % i pozatym nie pobierane sa zadne inne kwoty.
Dodatkowo mozna w trakcie kredytu uzyskac 20% podwyzszenia kwoty bez dodatkowych wycen. Aczkolwiek to zostaly mi powiedizane a nie jest zapisane.
A oplata za konto to 2,5 zl bo jak masz 3 produkty z Nordei to wtedy jestes srebrnym klientem. (konta, karta debetowa + kredyt).

kammaje
20-09-2006, 20:32
oferta Nordei jest niezła. Gdyby tylko nie ubezpieczene z wyłączeniami. No i jeszcze wypłacona kasa nie równa się kwocie kredytu (może będzie mniej a może więcej).
Ale wnioski rozpatrują naprawdę szybko.

jakoś nie potrafię zdecydować się na podpisanie umowy.

matam
20-09-2006, 20:45
oferta Nordei jest niezła. Gdyby tylko nie ubezpieczene z wyłączeniami. No i jeszcze wypłacona kasa nie równa się kwocie kredytu (może będzie mniej a może więcej).
Ale wnioski rozpatrują naprawdę szybko.

jakoś nie potrafię zdecydować się na podpisanie umowy.
Rozumiem ze ubezpieczenie tobie przeszkadza. Ale na dobra sprawe mozesz sie ubezpieczyc gdzie indziej tym bardziej ze nie placi sie dodatkowej skladki.
Alez rowna sie, dlaczego twierdzisz ze sie nie rowna.

kammaje
20-09-2006, 21:01
Rozumiem ze ubezpieczenie tobie przeszkadza. Ale na dobra sprawe mozesz sie ubezpieczyc gdzie indziej tym bardziej ze nie placi sie dodatkowej skladki.

przeszkadza mi wyłaczenie zawału, udaru i czego tam jeszcze. Ja biorę DUŻO i chcę mieć w miarę kompletne ubezpieczenie.


Alez rowna sie, dlaczego twierdzisz ze sie nie rowna.
no skoro kredyt jest przeliczany na walutę a następnie transza przeliczana na PLN to mało prawdopodobne żebyś dostał dokładnie tyle ile chciałeś. Nawet gdybyś zrobił to jednego dnia, to jesteś w plecy 3%.

matam
20-09-2006, 21:27
Rozumiem ze ubezpieczenie tobie przeszkadza. Ale na dobra sprawe mozesz sie ubezpieczyc gdzie indziej tym bardziej ze nie placi sie dodatkowej skladki.

przeszkadza mi wyłaczenie zawału, udaru i czego tam jeszcze. Ja biorę DUŻO i chcę mieć w miarę kompletne ubezpieczenie.


Alez rowna sie, dlaczego twierdzisz ze sie nie rowna.
no skoro kredyt jest przeliczany na walutę a następnie transza przeliczana na PLN to mało prawdopodobne żebyś dostał dokładnie tyle ile chciałeś. Nawet gdybyś zrobił to jednego dnia, to jesteś w plecy 3%.

Nie jezeli biore w jednej transzy to nie. Splacam jedynie po wyzszych kursie. Jezeli bierzesz w transzach to moze sie okazac ze korzystniej wychodzi w MBanku bo tam przeliczaja kredyt na walute w momencie wyplaty transz (o ile dobrze zrozumialem jak doradca mowil). Wtedy zapezpieczasz sie przed skokami waluty. Dodam ze wiele osob doradza brac kredyt transzowy w zl. Wtedy nie ma tego ryzyka, a po zakonczeniu inwestycji przewalutowac.
Oni to ubezpieczenie daja tylko od nieszczesliwych wypadkow, a choroby wylanczaja z tego. Niestety mozna rzec, bo ja tez wolalbym aby ta ochrona byla szersza.

darks
20-09-2006, 23:10
Co do dalszych warunkow kredytu.
Hipoteka jest zakladana tylko jedna wiec odchodzi 200 zl mniej
Tak to się zgadza ale w odniesieniu do kredytów walutowych. W odniesieniu do kredytów w PLN trzeba wpisać i kaucyjną i zwykłą.
W odpowiedzi na moje pytanie osoba z Nordei napisała:
"PRZY KREDYTACH W PLN ZAWSZE DWIE HIPOTEKI, PRZY WALUTACH -JEDNA"|

kammaje
21-09-2006, 09:29
Rozumiem ze ubezpieczenie tobie przeszkadza. Ale na dobra sprawe mozesz sie ubezpieczyc gdzie indziej tym bardziej ze nie placi sie dodatkowej skladki.

przeszkadza mi wyłaczenie zawału, udaru i czego tam jeszcze. Ja biorę DUŻO i chcę mieć w miarę kompletne ubezpieczenie.


Alez rowna sie, dlaczego twierdzisz ze sie nie rowna.
no skoro kredyt jest przeliczany na walutę a następnie transza przeliczana na PLN to mało prawdopodobne żebyś dostał dokładnie tyle ile chciałeś. Nawet gdybyś zrobił to jednego dnia, to jesteś w plecy 3%.

Nie jezeli biore w jednej transzy to nie. Splacam jedynie po wyzszych kursie.
?? ale ilość transz nie ma znaczenia - bierzesz XYZ PLN kredytu, to przeliczają ci po kursie sprzedaży na CHF i jak wypłacają to po kursie kupna na PLN. Czyli 3% jesteś w plecy. Jak jest jedna transza to procedura jest inna ??

matam
21-09-2006, 09:35
Rozumiem ze ubezpieczenie tobie przeszkadza. Ale na dobra sprawe mozesz sie ubezpieczyc gdzie indziej tym bardziej ze nie placi sie dodatkowej skladki.

przeszkadza mi wyłaczenie zawału, udaru i czego tam jeszcze. Ja biorę DUŻO i chcę mieć w miarę kompletne ubezpieczenie.


Alez rowna sie, dlaczego twierdzisz ze sie nie rowna.
no skoro kredyt jest przeliczany na walutę a następnie transza przeliczana na PLN to mało prawdopodobne żebyś dostał dokładnie tyle ile chciałeś. Nawet gdybyś zrobił to jednego dnia, to jesteś w plecy 3%.

Nie jezeli biore w jednej transzy to nie. Splacam jedynie po wyzszych kursie.
?? ale ilość transz nie ma znaczenia - bierzesz XYZ PLN kredytu, to przeliczają ci po kursie sprzedaży na CHF i jak wypłacają to po kursie kupna na PLN. Czyli 3% jesteś w plecy. Jak jest jedna transza to procedura jest inna ??
Bierzesz kredyt i przeliczaja ci po kursie kupna a splacasz po kursie sprzedazy.

matam
21-09-2006, 09:48
regulamin kredytu
(http://www.bgz.pl/_itemserver/regulaminy/detal/KredHipReg.pdf)
zobacz na przykladowy regulamin kredytu rozdzial 13. strona 14

kammaje
21-09-2006, 18:28
regulamin kredytu
(http://www.bgz.pl/_itemserver/regulaminy/detal/KredHipReg.pdf)
zobacz na przykladowy regulamin kredytu rozdzial 13. strona 14

po pierwsze - to nie jest ten bank i nie ten regulamin.

po drugie (to do wcześniejszej wypowiedzi)- mi nie chodzi o spłacanie kredytu a o jego wypłatę. Wg mnie jak chcesz dostać 100k PLN to wypłacą ci koło 97k PLN.

Nie wiem czy jest to wprost napisane, ale w tej chwili znalazłem tylko coś takiego w regulaminie Nordea-Habitat

Rozdział IV
2 . Wypłata środków z kredytu mieszkaniowego
paragraf 6
i podpunkty:
6. W przypadku kredytu denominowanego w walucie obcej, wypłata środków następuje w złotych, w równowartości kwot wyrażonych w walucie obcej.
7. Do przeliczeń kwot walut uruchamianego kredytu stosuje się kurs kupna waluty obcej według Tabeli kursów z dnia wypłaty środków.

To o czym piszę potwierdziłem w banku. A Ty ?? Może mówimy o różnych produktach ??

matam
21-09-2006, 18:36
regulamin kredytu
(http://www.bgz.pl/_itemserver/regulaminy/detal/KredHipReg.pdf)
zobacz na przykladowy regulamin kredytu rozdzial 13. strona 14

po pierwsze - to nie jest ten bank i nie ten regulamin.

po drugie (to do wcześniejszej wypowiedzi)- mi nie chodzi o spłacanie kredytu a o jego wypłatę. Wg mnie jak chcesz dostać 100k PLN to wypłacą ci koło 97k PLN.

Nie wiem czy jest to wprost napisane, ale w tej chwili znalazłem tylko coś takiego w regulaminie Nordea-Habitat

Rozdział IV
2 . Wypłata środków z kredytu mieszkaniowego
paragraf 6
i podpunkty:
6. W przypadku kredytu denominowanego w walucie obcej, wypłata środków następuje w złotych, w równowartości kwot wyrażonych w walucie obcej.
7. Do przeliczeń kwot walut uruchamianego kredytu stosuje się kurs kupna waluty obcej według Tabeli kursów z dnia wypłaty środków.

To o czym piszę potwierdziłem w banku. A Ty ?? Może mówimy o różnych produktach ??
Tamto bylo podane jako przyklad.
Spojrze w umowe bo podpisalem wczoraj, ale przeliczali zl na CHF po kursie kupna, i beda ja wyplacali po kursie kupna. Wiec ryzyko polega tylko na tym iz zmieni sie kurs kupna pomeidzy podpisanie kredytu a wyplata. Ale ja w umowie mam zawarty bufor na takie ryzyko.
Przelicze dokladnie zaraz kwoty i podam

matam
21-09-2006, 18:51
Dokaldnie przeliczylem kredyt i kredyt denominowany jest po cenie kupna waluty.
Z tego wklejonego przez ciebie fragmentu regulaminu nie wynika w jaki sposob wyliczaja wartosc kredytu w CHF co jest istotne. Napisane jest jedynie to co z czym sie oboje zgadzamy a mianowicie ze wyplacaja po kursie kupna. Uwierz ze dokladnie policzylem i wartosc w CHF wyrazona jest po kursie kupna !!

kammaje
21-09-2006, 19:05
Dokaldnie przeliczylem kredyt i kredyt denominowany jest po cenie kupna waluty.
Z tego wklejonego przez ciebie fragmentu regulaminu nie wynika w jaki sposob wyliczaja wartosc kredytu w CHF co jest istotne. Napisane jest jedynie to co z czym sie oboje zgadzamy a mianowicie ze wyplacaja po kursie kupna. Uwierz ze dokladnie policzylem i wartosc w CHF wyrazona jest po kursie kupna !!

wynika

6. W przypadku kredytu denominowanego w walucie obcej, wypłata środków następuje w złotych, w równowartości kwot wyrażonych w walucie obcej.

wypłata nastepuje w PLN w równowartości. No ale skoro kredyt jest w PLN to jakoś musi zostać przeliczony na walutę żeby zgodnie z punktem 6 został przeliczony na PLN. I to pierwsze przeliczenie jest po kursie sprzedaży. Zaraz odkopię maile, bo może to ja zostałem wprowadzony w błąd.

matam
21-09-2006, 19:06
Dokaldnie przeliczylem kredyt i kredyt denominowany jest po cenie kupna waluty.
Z tego wklejonego przez ciebie fragmentu regulaminu nie wynika w jaki sposob wyliczaja wartosc kredytu w CHF co jest istotne. Napisane jest jedynie to co z czym sie oboje zgadzamy a mianowicie ze wyplacaja po kursie kupna. Uwierz ze dokladnie policzylem i wartosc w CHF wyrazona jest po kursie kupna !!

wynika

6. W przypadku kredytu denominowanego w walucie obcej, wypłata środków następuje w złotych, w równowartości kwot wyrażonych w walucie obcej.

wypłata nastepuje w PLN w równowartości. No ale skoro kredyt jest w PLN to jakoś musi zostać przeliczony na walutę żeby zgodnie z punktem 6 został przeliczony na PLN. I to pierwsze przeliczenie jest po kursie sprzedaży. Zaraz odkopię maile, bo może to ja zostałem wprowadzony w błąd.
sądze że tak bo ja mam przed nosem podpisaną umowę :)

kammaje
21-09-2006, 19:41
sądze że tak bo ja mam przed nosem podpisaną umowę :)
prędziej nazwałbym to błędem (dla ciebie na +). Tym bardziej jak masz dwa razy wymieniony kurs kupna. Wówczas nie jest istotny spread, a wiadomo, że Nordea ma spread bardzo atrakcyjny.

A możesz napisać taką rzecz - jakby kredyt wynosił 1000 PLN, to ile w umowie stoi CHF, po jakim kursie i z jakiego dnia. Sam to przeliczę jeśli pozwolisz :wink:

PS. a nie masz czasami układów w Nordei lub nie jesteś jakimś supper-hiper klientem ?? :D

matam
21-09-2006, 20:02
Poszlo na priv
W umowie nie ma zawartego kursu waluty !!
Ukladow zadnych niestety.

darks
21-09-2006, 20:21
sądze że tak bo ja mam przed nosem podpisaną umowę :)

Czy możesz napisac jakie warunki dostałeś i przy jakim kredycie?

kammaje
24-09-2006, 18:48
sądze że tak bo ja mam przed nosem podpisaną umowę :)

Czy możesz napisac jakie warunki dostałeś i przy jakim kredycie?

ja 1+1 przy 400k

bartmaj
25-09-2006, 09:55
Witam
Powiedz przy jakim wkaladzie wlasnym dostales takie warunki?

kammaje
04-10-2006, 19:54
jednak NORDEA!!
dziś podpisałem umowę na kredyt na budowę domu (na calość inwestycji) w CHF na 30 lat. Warunki : 1% prowizji i 1% marży (pod warunkiem przeniesienia ROR i produktów do Nordei). Mój wkład to działka (wyszło 20%).
Decyzję miałem w ciągu 7 dni od złożenia dokumentów. Dokumenty były kompletne bez konieczności donoszenia - zaświadczenie o zarobkach, operat szacunkowy, wypis z KW, wypis z rejestru gruntów, projekt domu, pozwolenie na budowę ... więcej nie pamiętam, ale nie było dokumentów, których nia miałbym składanych do pozwolenia na budowę. Dokumenty składałem w banku jak pozwolenie na budowę nie było jeszcze prawomocne - dostałem zgodę warunkową, która jak dostarczyłem prawomocne pozwolenie przeistoczyła się ważną.

Dodatkowe opłaty w banku:
- weksle na wartość 0.1% kredytu
- znaczki skarbowe na 15 PLN

inne opłaty:
- US - podatek od umowy cywilno-prawnej 19 PLN
- Sąd - wpis do hipoteki 200 PLN
- ubezpieczenie budynku na czas budowy 345 PLN ( wartość domu po wybudowaniu to 570k, i składka jest jakimś ułamkiem). Ubezpieczenie w Warcie - agenta załatwiała Pani z banku i załatwiłem to przy podpisywaniu umowy.

Do czasu wpisu do hipoteki marża większa o 1%.
Karencja 10 miesięcy.

Faktury nie są wymagane.

Ubezpieczenie w cenie - jak kogoś interesuje co jest w ubezpieczeniu to musi zapoznać się z warunkami (wyłączone zawały i udary itp). Dużo by o tym pisać.

Operat szacunkowy robiłem na własny koszt.

Bank wymagał harmonogramu prac z podziałem -co - kiedy -ile będzie kosztować - jaki to procent inwestycji. Harmonogram musiał być podpisany przez osobę posiadającą uprawnienia.

Czas przygotowania umowy dwa dni.

Czas załatwienia wszystkich formalności w banku (w tym czas potrzebny na zakładanie konta - kwity już czekały) 1 godzina.

Od razu jak załatwiłem US i sąd, to wróciłem do banku i wypełniłem kwit na wypłatę pierwszej transzy - nie więcej niż 50% aktualnej wartości. Zobaczymy kiedy będzie kasa.

W Nordei nie określa się transz - ani wielkości ani daty. Po prostu jak się chce kase to się informuje bank lub inspektora (za jego wizyty płaci bank; nie dostarcza się do banku zdjęć), który odznacza stopień wykonania inwestycji. Wypłata kolejnej transzy pod warunkiem rozliczenia się z poprzedniej (podobno można napisać, że się dało zaliczkę i też rozliczą).

Jednocześnie informuję, że kredytu w Millenniuum się nie doczekałem (dokumenty składałem podobnie dawno co w Nordei - jakieś 1.5 miesiąca temu). Mimo zapewnień nie otrzymałem też informacji, kiedy będzie ich decyzja.

Podobnie szybko jak w Nordei miałem decyzję w KredytBanku. Tam jednak wymagane są fucktury na 60% inwestycji a za inspekcje się płaci.

kammaje
05-10-2006, 12:31
Od razu jak załatwiłem US i sąd, to wróciłem do banku i wypełniłem kwit na wypłatę pierwszej transzy - nie więcej niż 50% aktualnej wartości. Zobaczymy kiedy będzie kasa.

No i kasa już jest. Czyli trwało to dobę.
Zobaczymy jak będzie z rozliczeniem tej transzy i wypłatą kolejnej.

darks
09-10-2006, 13:20
Proszę o ocenę warunków z Nordea:
Kredyt 200 k
25 lat CHF Prowizja 1%, marża 1%, LIBOR 6M
Właściwie tak jak kolega wyżej. Co o tym myślicie?

matam
09-10-2006, 13:45
Proszę o ocenę warunków z Nordea:
Kredyt 200 k
25 lat CHF Prowizja 1%, marża 1%, LIBOR 6M
Właściwie tak jak kolega wyżej. Co o tym myślicie?
Nie podales % wkladu wlasnego. Ale ogolnie warunki dobre. Patrzac na oferte kammaje to twoje sa lepsze bo uzyskane dla kredytu o mniejszej wartosci. Ponadto zauwazylem tendencje ze banki zaczely zwiekszac marze wiec te Twoje 1 % jest atrakcyjne.

darks
09-10-2006, 17:49
Proszę o ocenę warunków z Nordea:
Kredyt 200 k
25 lat CHF Prowizja 1%, marża 1%, LIBOR 6M
Właściwie tak jak kolega wyżej. Co o tym myślicie?
Nie podales % wkladu wlasnego. Ale ogolnie warunki dobre. Patrzac na oferte kammaje to twoje sa lepsze bo uzyskane dla kredytu o mniejszej wartosci. Ponadto zauwazylem tendencje ze banki zaczely zwiekszac marze wiec te Twoje 1 % jest atrakcyjne.

Refinansuje inny kredyt mieszkaniowy plus do tego dobieram srodki na inne cele. Mozna powiedziec, ze wkladu wlasnego brak. Chcialbym sprobowac cos jeszcze ugrac na marzy ale nie wiem czy da radę. W PLN proponują marże 0,9 do negocjacji.
Na marginesie dodam, że potrzebowali 7 dni roboczych na decyzję, więc tak jak tu już pisano.

woody
09-10-2006, 17:50
Ponadto zauważyłem tendencje ze banki zaczęły zwiększać marze wiec te Twoje 1 % jest atrakcyjne.

w związku z Twoimi spostrzeżeniami czy uważasz że kolejne oferty banków będą lepsze (niższe marże) czy raczej odwrotnie.
ja uważam że idzie martwy sezon budowlany i stopy idą w górę więc i oferty powinny być lepsze.
Proszę Was o poradę

a to warunki dla mnie:
Oferta promocyjna w Nordea trwa do końca października, przymierzam się do podpisania umowy kredytowej dostałem takie warunki:
120 tys PLN oferta dla kredytu w zł:
w pierwszym roku 0,4% marża
a w kolejnych 0,9 %
prowizja na razie 1,5% ale jak będę podpisywał to myślę że na 1% się skończy, oczywiście raty malejące i na 30 lat.

darks
09-10-2006, 17:55
Ponadto zauważyłem tendencje ze banki zaczęły zwiększać marze wiec te Twoje 1 % jest atrakcyjne.



a to warunki dla mnie:
Oferta promocyjna w Nordea trwa do końca października, przymierzam się do podpisania umowy kredytowej dostałem takie warunki:
120 tys PLN oferta dla kredytu w zł:
w pierwszym roku 0,4% marża
a w kolejnych 0,9 %
prowizja na razie 1,5% ale jak będę podpisywał to myślę że na 1% się skończy, oczywiście raty malejące i na 30 lat.

Prowizję powinieneś zbić do 1%.
Co do marży to ja bym rozegrał tak, że niech Ci nie dają promocyjnej prowizji na 0,4% w pierwszym roku tylko niech Ci dadzą 0,6-0,7 na cały okres umowy. Ja tak im mówiłem i wstępnie akcpetowali, ostatecznie jednak decyduje sie na walute

woody
09-10-2006, 19:27
ostatecznie jednak decyduje sie na walute

na walutę (CHF)

a ja tak krążę wokół tego tematu i sam już nie wiem, :roll:
boję się bo będę chciał ciągnąć ten kredyt na kilka transz i boję kursu przewalutowania.

co dziwne bardziej boję się że frank spadnie niż że pójdzie w górę :roll:

darks
09-10-2006, 20:03
ostatecznie jednak decyduje sie na walute

na walutę (CHF)

a ja tak krążę wokół tego tematu i sam już nie wiem, :roll:
boję się bo będę chciał ciągnąć ten kredyt na kilka transz i boję kursu przewalutowania.

co dziwne bardziej boję się że frank spadnie niż że pójdzie w górę :roll:

nie da sie ukryć ryzyko jest, ale tak to już jest z decyzjami, że zawsze istnieje ryzyko...

kammaje
10-10-2006, 11:07
ostatecznie jednak decyduje sie na walute

na walutę (CHF)

a ja tak krążę wokół tego tematu i sam już nie wiem, :roll:
boję się bo będę chciał ciągnąć ten kredyt na kilka transz i boję kursu przewalutowania.

co dziwne bardziej boję się że frank spadnie niż że pójdzie w górę :roll:

nie da sie ukryć ryzyko jest, ale tak to już jest z decyzjami, że zawsze istnieje ryzyko...
dodam, że rata w CHF jest 30% niższa niż w PLN. Aż mi się w to nie chce wierzyć, ale poprawosiłem Panią z Nordei o wyliczenie ile bym płacił w PLN uwzględniając promocje, zniżki i takie tam. Może nie jest to najniższa oferta na kredyt w PLN, ale nawet jak się różnica trochę zmniejszy to i tak będzie dużo.

woody
10-10-2006, 12:44
dodam, że rata w CHF jest 30% niższa niż w PLN. Aż mi się w to nie chce wierzyć, ale poprawosiłem Panią z Nordei o wyliczenie ile bym płacił w PLN uwzględniając promocje, zniżki i takie tam. Może nie jest to najniższa oferta na kredyt w PLN, ale nawet jak się różnica trochę zmniejszy to i tak będzie dużo.

czy 30% niższa rozumiem że bez uwzględnienia różnic kursowych i ciągnięć kredytu w kilku transzach po róznym kursie?

kammaje
10-10-2006, 13:51
dodam, że rata w CHF jest 30% niższa niż w PLN. Aż mi się w to nie chce wierzyć, ale poprawosiłem Panią z Nordei o wyliczenie ile bym płacił w PLN uwzględniając promocje, zniżki i takie tam. Może nie jest to najniższa oferta na kredyt w PLN, ale nawet jak się różnica trochę zmniejszy to i tak będzie dużo.

czy 30% niższa rozumiem że bez uwzględnienia różnic kursowych i ciągnięć kredytu w kilku transzach po róznym kursie?

Wyliczenie oczywiście przybliżone - tak jakbym w tej chwili wypłacił cały kredyt, nie miał karencji i od razu zaczął spłacać to takie miałbym raty w CHF i PLN. Więc spread jest ujęty, ale wypłata w transzach i zmiany kursu ze zrozumiałych względów nie.
Jeszcze raz przeliczyłem co do złotówki raty i wyszło jeszcze gorzej - 45.47%. Ale jak będzie naprawdę to podsumujemy za 30 lat :)

sopel750
10-10-2006, 22:05
Ale podobno NORDEA ma "dobrą" politykę wypłaty transz i tu nie traci się na różnicach kursowych, bo sa przeliczane kwoty z PLN na CHF w momencie uruchomienia każdej transzy z osobna.

Chyba że ktoś mnie wprowadza w błąd....

darks
11-10-2006, 12:56
Ale podobno NORDEA ma "dobrą" politykę wypłaty transz i tu nie traci się na różnicach kursowych, bo sa przeliczane kwoty z PLN na CHF w momencie uruchomienia każdej transzy z osobna.

Chyba że ktoś mnie wprowadza w błąd....

Tak potwierdzam, że tak są przeliczane.

sopel750
17-10-2006, 22:19
No i DUPA !

Dziś dowiedziałem się że NORDEA zrezygnowała z takiego wypłacania transz i teraz przelicza całą wartość kredytu na CHF w momencie podpisania umowy !

Ręce mi opadły, bo w poniedziałek chciałem złożyć wniosek kredytowy :(

Może macie jakeś pomysły jak z nimi ponegocjować żeby wrócili do starych zasad lub je zrekompensowali ?

sopel750
18-10-2006, 22:02
słyszeliście też o tym ???

matam
18-10-2006, 22:10
słyszeliście też o tym ???
Powiem tak ze jak bralem kredyt to w umowie bylo napisane ze przeliczaja kredyt na poczatku, a pozniej wyplacaja wg CHF. Wiecj ak ktos cos takiego napisal to sadzilem ze wynegocjowal lepsze warunki i tyle.

Moja sytuacja jest inna bo mam kredyt w jednej transzy wiec taka sytuacja mnei nie dotyczyla, ale we wzorze umowy byla to jasna i czytelna sprawa. Na twoim miejscu poprosilbym o wzor umowy i ewentualnie o negocjacje.

darks
19-10-2006, 12:15
słyszeliście też o tym ???
Powiem tak ze jak bralem kredyt to w umowie bylo napisane ze przeliczaja kredyt na poczatku, a pozniej wyplacaja wg CHF. Wiecj ak ktos cos takiego napisal to sadzilem ze wynegocjowal lepsze warunki i tyle.

Moja sytuacja jest inna bo mam kredyt w jednej transzy wiec taka sytuacja mnei nie dotyczyla, ale we wzorze umowy byla to jasna i czytelna sprawa. Na twoim miejscu poprosilbym o wzor umowy i ewentualnie o negocjacje.

Niestety pomyliłem się. Jest tak jak pisze sopel750, czyli jest niekorzystnie...Dzisiaj rozmawiałem o tym z bankiem i niestety nie da się tego zmienić, jestem za słaby pionek, ale generalnie jak na razie ogólnie negocjacje przebiegają w miare poprawnie.

kammaje
19-10-2006, 12:50
Niestety pomyliłem się. Jest tak jak pisze sopel750, czyli jest niekorzystnie...
to zależy jaki będzie kurs. Bo skoro jest się w plecy jak kurs spadnie, to co będzie jak kurs wzrośnie ??
należy jeszcze raz
podkreślić że przeliczenie i wypłata jest po kursie KUPNA. Czyli wzrost kursu to zysk a nie odrabianie spreadu.

darks
19-10-2006, 14:27
to zależy jaki będzie kurs. Bo skoro jest się w plecy jak kurs spadnie, to co będzie jak kurs wzrośnie ??
należy jeszcze raz
podkreślić że przeliczenie i wypłata jest po kursie KUPNA. Czyli wzrost kursu to zysk a nie odrabianie spreadu.

Nic z tego, wzrost kursu kupna nie jest zyskiem. Jeżeli wzrośnie kurs to wypłacą tylko do kwoty kredytu. Tak mi przekazano i tak niestety jest skonstruowana umowa. Krótko mówiąc bank nie da mi zarobić a daje mi szansę stracić :)

wroclawianka
18-12-2006, 22:41
witam
czyli jeżeli ja mam 5 transz ,które będą się ciągnąć przez rok ostatnia 2007-12 to Nordea odpada ? Czy przy wzroscie chf będę musiala dopłacic ? nie rozumiem tego , wytłumaczcie
chcialam kredyt w Nordeii a teraz nie wiem co robić
L6 MARŻA 1,1 W ubez. na zycie , 0,25 ubezp. niskiego wkładu doliczane do raty

e_mst
21-12-2006, 17:04
Tak się dobrze wypowiedziałem gdzieś o tym banku a tu bumm. Nie chcą dać mi kredytu w kwocie, którą potrzebuję.

Czy gdy się zarabia np 5 tys to chyba stać człowieka aby spłacać 1,5 tys na miesiąc?

kammaje
21-12-2006, 22:03
Czy gdy się zarabia np 5 tys to chyba stać człowieka aby spłacać 1,5 tys na miesiąc?

niekoniecznie. Jak wiesz bank określa zdolność kredytową biorąc pod uwagę przychody i odchody faktyczne (np.: raty, rachunki) i ewentualne (np.: limit w karcie kredytowej) oraz formę przychodów (umowa o pracę, DG ...).
A w innych bankach masz zdolność ??

e_mst
22-12-2006, 13:38
Czy gdy się zarabia np 5 tys to chyba stać człowieka aby spłacać 1,5 tys na miesiąc?

niekoniecznie. Jak wiesz bank określa zdolność kredytową biorąc pod uwagę przychody i odchody faktyczne (np.: raty, rachunki) i ewentualne (np.: limit w karcie kredytowej) oraz formę przychodów (umowa o pracę, DG ...).
A w innych bankach masz zdolność ??

Tak tylko poprzednio napisali mi co mam zrobić aby uzyskać jak najwyższy kredyt i najniższe oprocentowanie. Mam wrażenie jakby nie zależało im.

Z innych banków wstępnie niby dawali tyle ile potrzebuję. Czekam na info od nich.

e_mst
24-12-2006, 10:17
Czy gdy się zarabia np 5 tys to chyba stać człowieka aby spłacać 1,5 tys na miesiąc?

niekoniecznie. Jak wiesz bank określa zdolność kredytową biorąc pod uwagę przychody i odchody faktyczne (np.: raty, rachunki) i ewentualne (np.: limit w karcie kredytowej) oraz formę przychodów (umowa o pracę, DG ...).
A w innych bankach masz zdolność ??

Tak tylko poprzednio napisali mi co mam zrobić aby uzyskać jak najwyższy kredyt i najniższe oprocentowanie. Mam wrażenie jakby nie zależało im.

Z innych banków wstępnie niby dawali tyle ile potrzebuję. Czekam na info od nich.

Jeszcze przed świętami dostałem info z mBank, że nie ma problemu z moją zdolnością na kwote jaką oczekuję.

Kiełek
26-12-2006, 22:50
Tak się dobrze wypowiedziałem gdzieś o tym banku a tu bumm. Nie chcą dać mi kredytu w kwocie, którą potrzebuję.

Czy gdy się zarabia np 5 tys to chyba stać człowieka aby spłacać 1,5 tys na miesiąc?
Marku, my dobrze wiemy jaki potwór jest u Ciebie generatorem kosztów :wink: Pewnie żeś się przyznał, że go masz :lol:

e_mst
27-12-2006, 09:32
Tak się dobrze wypowiedziałem gdzieś o tym banku a tu bumm. Nie chcą dać mi kredytu w kwocie, którą potrzebuję.

Czy gdy się zarabia np 5 tys to chyba stać człowieka aby spłacać 1,5 tys na miesiąc?
Marku, my dobrze wiemy jaki potwór jest u Ciebie generatorem kosztów :wink: Pewnie żeś się przyznał, że go masz :lol:

Rozumiem, że chodzi o psa bo chyba nie o autko? :roll:

Kiełek
27-12-2006, 10:32
Tak się dobrze wypowiedziałem gdzieś o tym banku a tu bumm. Nie chcą dać mi kredytu w kwocie, którą potrzebuję.

Czy gdy się zarabia np 5 tys to chyba stać człowieka aby spłacać 1,5 tys na miesiąc?
Marku, my dobrze wiemy jaki potwór jest u Ciebie generatorem kosztów :wink: Pewnie żeś się przyznał, że go masz :lol:

Rozumiem, że chodzi o psa bo chyba nie o autko? :roll:
o psie zapomniałem na amen :wink:

Bentul
23-02-2007, 08:31
A jak się ma aktualna promocja w Nordea do tego wszystkiego o czym tu napisano?
http://www2.nordea.pl/pl/article/7469.html
I jak dzisiaj wygląda kredyt w tym banku w porównaniu z innymi bankami?