PDA

Zobacz pełną wersję : Gdzie kotłownia?



mika31
18-09-2006, 05:34
Chodzi mi dokładnie o pojemnik na olej i piec. Czy mogą stać w nieogrzewanym garażu? Garaż przylega do bryły budynku (można powiedzieć, że jest w bryle) i zbudowany by był z BK 36,6 tak jak reszta budynku.
Szukam miejsca na ten pojemnik w sumie. Może zakopać?
Co wy na to?[/list]

Patos
18-09-2006, 05:47
Zakopać.

beton44
18-09-2006, 06:18
http://www.muratordom.pl/6932_10554.htm

mika31
20-09-2006, 05:35
No dzięki, poczytałam, ale nadal nie wiem czy w takim
nieogrzewanym garażu nie będzie za zimno dla pieca czy oleju.
Patos: Pociągnę cię za język, bo nie mogę znaleźć informacji o
pojemnikach na olej do zakopania, ani o warunkach jakie muszą być spełnione. Może wiesz coś więcej na ten temat?

beton44
20-09-2006, 08:27
http://www.statoil.pl/statoil/index.jsp?place=Menu01&news_cat_id=108&layout=16



chyba poniżej minus 20 st. Celsjusza zamarznie....


tak zimno chyba nie będzie w kotłowniogarażu, przecież izolacja kotła/rur nie jest doskonałym izolatorem :o


no chyba że garaż nie ma drzwi, ale w naszym klimacie to czasem kilka lat z rzędu to nie jest tak zimno :wink:

rafałek
20-09-2006, 08:40
Kiedyś czytałem na tym forum o problemach z olejem w zimnym garażu - chyba zbyt gęstniał i były problemy z palnikiem. Tak więc warto chyba zastanowić się nad lekkim dogrzaniem pomieszczeia ze zbiornikiem

Patos
25-09-2006, 20:28
Można same przewody paliwowe ogrzać, od zbiornika do pieca, a nie cały garaż, w ziemi w garażu temperatura jest w miarę stała i wynosi około 10oC

czajnik
27-09-2006, 08:24
Powinna być temperatura dotatnia, przynajmniej +5. Tak zalecają producenci zbiorników na olej i samego oleju. Z tego punktu widzenia nie ma znaczenia czy garaż jest ogrzewany, czy nie, tylko jaka faktycznie panuje w nim temperatura. Jeżeli nawet raz na jakiś czas spadnie poniżej zera, to też nic się nie będzie działo.

Zbiornik może stać w kotłowni, jeżeli jego pojemność nie przekracza 1000 l. Zresztą szczegółowe warunki ujęto w par. 137 rozporządzenia MI w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (dz. u. 75/2002, poz. 690). Zalecam zapoznanie się z wymaganiami. Jeżeli nie chcesz bawić się w wykonywanie wanny i innych robót murarskich polecam zbiornik dwupłaszczowy.

Zakopywanie zbiornika w terenie, to zdecydowanie najgorsza i najdroższa z możliwości.

Jeszcze jedna ważna sprawa: nie piszesz nic o mocy kotła. Należy pamiętać, że kotły o mocy do 30 kW włącznie mogą być instalowane w twoim garażu, a powyżej 30 kW już nie. Zakładam, że mamy do czynienia raczej z małym kotłem.

1950
27-09-2006, 18:16
:o :o :o :o
w garażu nie wolno istalować kotłów :evil:

speek
27-09-2006, 18:37
kocioł olejowy nie powinien stać w garażu.Temperatura 10 stopni jest za niska dla takiego urzadzenia.Olejowi taka temperatura nie przeszkadza.Już nie korzystam z kotła olejowego(mogę odsprzedac).U mnie było specjalne pomieszczenie z wanna wychwytująca.Znajomi kocioł mają w ciepłym pomieszczeniu przy garażu a zbiornik zakopany.Posadowienie zbiornika pod ziemią to koszt wykopania dołu.Podłączenia dokonuje instalator a wykopanie dołu i zasypanie zbiornika czy budowa wanny wychwytującej są takie same.Tylko,że olej trzymany w pomieszczeniu czuć.Ja radzę zakopać zbiornik

czajnik
27-09-2006, 20:22
1950, bardzo ładne buźki i takie zszokowane (w dodatku jest ich aż cztery). Chyba się nieźle wku...łeś (aś).

Zgodnie z przepisami kotły na olej opałowy o łącznej nominalnej mocy cieplnej do 30 kW mogą być instalowane w pomieszczeniach nieprzeznaczonych na stały pobyt ludzi, w tym również w pomieszczeniach pomocniczych w mieszkaniach (dlatego zaznaczałem problem mocy).

Z drugiej strony: ze względu na wymagania p.poż. rzeczywiście nie można w garażu instalować kotłów, ale gazowych, a my mówimy - jak sądzę - o olejowych.

Mam nadzieję, że jeśli akceptujesz moją argumentację, to ten wkurzony kotek z czerwonymi ślepiami złagodnieje.

Jeszcze kilka szczegółów odnośnie postu speek. Temperatura 10 stopni w żadnym razie nie jest za niska dla kotła. Co do wanny wychwytującej, to prosiłem, aby zapoznać się z wymaganiami par. 137 przytoczonego przeze mnie wyżej rozporządzenia. Podałem również bardzo wygodną alternatywę, mianowicie zbiornik dwupłaszczowy. W takim przypadku wanna jest zbędna.

Kto się ze mną nie zgadza - proszę o opinię. Pozdrawiam

1950
27-09-2006, 21:36
1950, bardzo ładne buźki i takie zszokowane (w dodatku jest ich aż cztery). Chyba się nieźle wku...łeś (aś).

par.136 ust. 4 Zgodnie z przepisami kotły na olej opałowy o łącznej nominalnej mocy cieplnej do 30 kW mogą być instalowane w pomieszczeniach nieprzeznaczonych na stały pobyt ludzi, w tym również w pomieszczeniach pomocniczych w mieszkaniach (dlatego zaznaczałem problem mocy).



dalej brzmi to tak: a także w innych miejscach, o których mowa w ust. 5 to już moje



Z drugiej strony: ze względu na wymagania p.poż. rzeczywiście nie można w garażu instalować kotłów, ale gazowych, a my mówimy - jak sądzę - o olejowych.

Mam nadzieję, że jeśli akceptujesz moją argumentację, to ten wkurzony kotek z czerwonymi ślepiami złagodnieje.

Jeszcze kilka szczegółów odnośnie postu speek. Temperatura 10 stopni w żadnym razie nie jest za niska dla kotła. Co do wanny wychwytującej, to prosiłem, aby zapoznać się z wymaganiami par. 137 przytoczonego przeze mnie wyżej rozporządzenia. Podałem również bardzo wygodną alternatywę, mianowicie zbiornik dwupłaszczowy. W takim przypadku wanna jest zbędna.

Kto się ze mną nie zgadza - proszę o opinię. Pozdrawiam
to musisz jeszcze sobie poczytać przepisy:
ust. 5 kotły na olej opałowy o łącznej mocy cieplnej nominalnej powyżej 30 kW do 200 kW powinny być instalowane w wydzielonych pomieszczeniach technicznych, przeznaczonych wyłącznie do tego celu w piwnicy lub w najniższej kondygnacji naziemnej w budynku lub w budynku wolno stojącym przeznaczonym wyłącznie na kotłownię
źródło Warunki techniczne jakim powinny odowiadać budynki i ich usytuowanie. Dz. U. z 2002 r. Nr 75 poz 690, z późniejszymi zmianami które nie dotyczyły w zasadzie instalacji


a tak na marginesie,

bardzo nie lubię, jak ktoś porównuje mnie do kotka

speek
28-09-2006, 04:53
czajnik - kotły na ojej opałowy ,pomimo duzych gabarytów to urzadzenia delikatne.Mają wmontowaną fotodiode i trochę elektroniki, której niskie temperatury nie służą do każdego kotła dołączona jest informacja w jakich warukach kociol ma pracować.Czy w garazu masz komin?Piec gdzieś te spaliny musi wyrzucać.

czajnik
28-09-2006, 07:40
1950, wyluzuj, ja nie porównuję Cię do kotka. Chodzi mi o ten emotikon, który umieściłeś po wypowiedzi, a nie o Ciebie. Skojarzył mi się z kotkiem.

Nie muszę czytać sobie przepisów, bo ja je znam. Jeszcze raz podkreślam, że rozważałem pierwszy przypadek, czyli kotły do 30 kW, więc przytaczanie wymagań dla kotłów o większej mocy nie ma tu sensu.

Twoją uwagę o czytaniu przepisów muszę tu odwrócić w Twoją stronę. Mam nadzieję, że się nie pogniewasz. W ust 4 jest mowa, że te małe kotły, czyli do 30 kW mogą być instalowane tam gdzie napisałem wcześniej, a ponadto mogą (a nie muszą) być instalowane w pomieszczeniach o których mowa w p.5.

Speek, ja nie mam kotła w garażu, nigdy tego nie napisałem. Nigdy nie twierdziłem również, że jest to rozwiązanie optymalne. Przedmiotem dyskusji jest jak sądzę pytanie zadane przez mika31, czy można instalować kotły w nieogrzewanym garażu czy nie oraz, gdzie można umieścić zbiornik na olej, prawda? (vide pierwszy post). Montaż takiego kotła w garażu należy rozpatrywać na końcu, jeśli nie ma innych pomieszczeń pomocniczych. Takie jest moje zdanie.

Nie uważam również za rozsądne prowadzenie rozważań teoretycznych na temat warunków środowiska do pracy kotła. W instrukcji jest napisane w jakich warunkach może on pracować. Jeżeli producent zastrzega, że temperatura musi być wyższa, to należy ją zapewnić (czyli dogrzać garaż). I po sprawie.

1950
28-09-2006, 13:29
czajnik przeczytaj sobie obydwa wpisy na czerwono,
jeżeli z tego nie wynika, że w garażu nie wolno, to jestem gotów zjeść myszkę, mimo tego, że nie jestem kotem :lol:
jeżeli, w ustępie piątym, nie ma mowy o garażu to nie wolno

czajnik
28-09-2006, 14:09
Smacznego

rrmi
05-12-2006, 19:44
Czy piec na groszek moze byc w garazu?

sailor_ro
05-12-2006, 20:46
sluchajcie bo mowicie tutaj o roznych ciekawych rzeczach,wiec ja zadam pytanie takiej tresci,czy mozna zwykly zbironik np. 1000 litrow,umiescic w garazu w czyms na ksztalt kanalu,po prostu robie dziure,obmuruje,wkladam zbiornik,z gory azurowy greting.z tym ze zbiornik bylby ponizej pieca.jak wy to widzicie??