PDA

Zobacz pełną wersję : Strop - przepusty



jacekot
18-09-2006, 09:00
Witam
Właśnie układają mi strop nad parterem , w związku z czym moje pytanie
czy powinienem porobić przepusty już na tym etapie czy pożniej , (np kanalizacja , zostawić sobie rurę do DGP) ?
Nie bardzo wiem czy to się robi teraz czy potem wykuwa się otwory w stropie ? Chiciałbym poznac waszą opinie oparta na doświadczeniach .

Jacek

Rom
18-09-2006, 09:10
starałem się od razu po ułożeniu stropu a przed zalaniem robić przepusty. Zrobiłem tak z kanalizacją, wodą i prądem. Pomiędzy pustaki powkładałem rurki i uszczelniłem od dołu deskami i styropianem. Na etapie wykończenia okazało się, że potrzebne są dodatkowe przepusty, ale nie było z tym większych problemów. W stropie wykuta została dziura. Jak trafi się w pustak stropowy to nie ma większego problemu. Ale myślę, że lepiej na etapie układania stropu zadbać o przepusty

piejar
18-09-2006, 09:40
Jeżeli masz projekt instalacji i zgodnie z tym będziesz robił, to dawaj przepusty. Zaoszczędzisz sporo roboty (zakładając że będziesz robił sam). Jeżeli robią fachowcy to w sumie ich zmartwienie :wink:

Zavadcoff
18-09-2006, 10:48
U mnie przepusty zostały zbite z płyt OSB i umocowane stabilnie przed ułożeniem zbrojenia. Zaplanowałem przepusty dla 2 pionów kanalizacyjnych i DGP. Resztę (CO, prąd, woda i może coś jeszcze) mam zamiar przewiercać porządnym młotem. Porobiłem bardzo dokładne zdjęcia zbrojenia, żeby nie walczyć potem ze stalą. Wszystkiego nie da się nigdy przewidzieć.
Pozdrawiam

pawelurb
18-09-2006, 12:34
zrobiłem tylko przepust w jednym miejscu gdzie wiedziałem że na 100% pójdą jakieś rury ( w kotłowni ) a resztę robili sobie sami elektrycy i hydraulik jak im bardziej pasowało , ogólnie jak strop jest typu Teriva to dziury w nim robi się nadzwyczaj łatwo , pod warunkiem że akurat nie ma w miejscu przekucia belki stropowej , której nie wolno naruszyć a wykuć kawałek nadbetonu , i rozwalić pustak stropowy to kilka razy młotkiem i po kłopocie.

jacekot
18-09-2006, 21:32
zrobiłem tylko przepust w jednym miejscu gdzie wiedziałem że na 100% pójdą jakieś rury ( w kotłowni ) a resztę robili sobie sami elektrycy i hydraulik jak im bardziej pasowało , ogólnie jak strop jest typu Teriva to dziury w nim robi się nadzwyczaj łatwo , pod warunkiem że akurat nie ma w miejscu przekucia belki stropowej , której nie wolno naruszyć a wykuć kawałek nadbetonu , i rozwalić pustak stropowy to kilka razy młotkiem i po kłopocie.

a przy takim wykuwaniu pustak nie wypadnie z pomiedzy belek ?

pawelurb
18-09-2006, 22:12
zrobiłem tylko przepust w jednym miejscu gdzie wiedziałem że na 100% pójdą jakieś rury ( w kotłowni ) a resztę robili sobie sami elektrycy i hydraulik jak im bardziej pasowało , ogólnie jak strop jest typu Teriva to dziury w nim robi się nadzwyczaj łatwo , pod warunkiem że akurat nie ma w miejscu przekucia belki stropowej , której nie wolno naruszyć a wykuć kawałek nadbetonu , i rozwalić pustak stropowy to kilka razy młotkiem i po kłopocie.

a przy takim wykuwaniu pustak nie wypadnie z pomiedzy belek ?

nie wypadnie , bo dookoła jest zalany betonem, mówię o wykuwaniu tego pustego środka, można zrobić całkiem sporą dziurę tłukąc tylko ścianki pustaka, a nawet jakby wypadł czy rozwalił się całkiem, to nic, przecież pustak nie przenosi obciązeń, to tylko wypełnienie.

Tedii
18-09-2006, 23:56
Przepusty najlepiej zrobić na etapie lania stropu.Z rur PCV.To nic nie kosztuje a problem z głowy.Łatwiej taką dziurę zapiankować niż wykuwać.

Cypek
19-09-2006, 05:48
Robiłem przepusty na etapie wylewania stropu.

geguś
19-09-2006, 06:58
Witam :)

Przepusty można zrobić za pomocą styro. Tam gdzie mają być rury przechodzące przez strop zamiast pustaka wciska się styro. Po zalaniu chudziaka bez problemu można styro wydłubać i przepust gotowy :D.