PDA

Zobacz pełną wersję : Ściana fund. 3W. Stabilna będzie?



andriej
18-09-2006, 10:40
Witam,
Mam do wyprowadzenia ściany funametowe na wysokość ok 1,7m od ław. Technologia 3W (od zewnątrz: 12bloczek+6stytro+24bloczek). Pytanie: Czy obie warstwy trzeba ze sobą jakoś kotwić? Czy jedna ściana o drugą jakoś sie nie oprze, zgniatając styropian? Czy trzeba dawać dodatkowy wieniec na ścianie? A może zrobić 3W dopiero od jakieś wysokości?

Ściana domu też trójwarstwowa, piwnicy brak.
PZDR,

aru
18-09-2006, 10:56
choć trochę zakotwić trzeba, ze styropianu nie zrobisz pasty z tubki :D
jeżeli niepodpiwniczone - możesz zacząć styro jakieś 1m ppt
wieniec i owszem
skoro wyżej 3w to musi się to na czymś opierać i tam już kotwy gęściej

andriej
18-09-2006, 11:11
mówimy o wieńcu na ścianie fundamentowej? A jeśli dam wieniec to po co styropian i 3W poniżej?

st_x
18-09-2006, 17:50
Witam,
Mam do wyprowadzenia ściany funametowe na wysokość ok 1,7m od ław. Technologia 3W (od zewnątrz: 12bloczek+6stytro+24bloczek). Pytanie: Czy obie warstwy trzeba ze sobą jakoś kotwić? Czy jedna ściana o drugą jakoś sie nie oprze, zgniatając styropian? Czy trzeba dawać dodatkowy wieniec na ścianie? A może zrobić 3W dopiero od jakieś wysokości?

Ściana domu też trójwarstwowa, piwnicy brak.
PZDR,

Założenie - normalny dom jednorodzinny do 2-ech kondygnacji.

Można postawć dom na tej wewnetrznej ścianie fundamentowej 8) - a na zewntrznej oprzeć ścianę ellewacyjną (konieczna ściana 3W).
ta ściana fundanentowa, dość finezyjna i nienajtańsza, szczególnie w domu bez podpiwniczenia.
Bez wieńca wiązącego dwie ściany ibędącego mostkiem termicznym zewneętrzna ściana fundamentowa pełni w zasadzie tylko rolę kosztownej osłony ocieplenia fundamentów , chyba że zamysł pprojektanta był taki jak opisłm powyżej (ściana 3W).

Pozdrawiam

GL35
18-09-2006, 18:01
Sciany kotwić tak jak nadziemne, albo i lepiej (napór ziemi na tej wysokości wcale nie mały.) Wieniec, ze względu na brak piwnic, a przez to stropu, przy tej wysokości wskazany ale tylko na ścianie nośnej, aby zachować ciągłość izolacji termicznej.

jeżyk
18-09-2006, 20:53
Mam takie sciany fundamentowe tylko styro 8 cm, kotwili normalnie 4 szt/m2 drut ocunkowany 5mm. Wszystko stoi stabilnie.

andriej
19-09-2006, 08:30
dziękuję za opinie,
rozmawiałem z konstruktorem; Kotwić - TAK, Wieniec - NIE. Drut 4mm co druga warstwa bloczka (ok. 4 szt. na m2),
pzdr,

aru
19-09-2006, 08:34
Sciany kotwić tak jak nadziemne, albo i lepiej (napór ziemi na tej wysokości wcale nie mały.) Wieniec, ze względu na brak piwnic, a przez to stropu, przy tej wysokości wskazany ale tylko na ścianie nośnej, aby zachować ciągłość izolacji termicznej.

kotwi się nie z powodu naporu czegokolwiek na ścianę

Geno
19-09-2006, 08:59
Sciany kotwić tak jak nadziemne, albo i lepiej (napór ziemi na tej wysokości wcale nie mały.) Wieniec, ze względu na brak piwnic, a przez to stropu, przy tej wysokości wskazany ale tylko na ścianie nośnej, aby zachować ciągłość izolacji termicznej.

kotwi się nie z powodu naporu czegokolwiek na ścianę

Dlaczego - kotwy sa liczone na parcie/ssanie wiatru m.in.