PDA

Zobacz pełną wersję : Czy więźba zdeformuje się po dłuższym składowaniu?



06-04-2003, 22:00
Zaczynamy budowę za miesiąc. Materiały już zaczynamy kupować. Mamy możliwość zakupienia więźby już teraz. Sprzedawca zachwala nam że drzewo zakupione teraz czyli z zimowego cięcia jest lepsze. Nie wiem dlaczego? Słyszałam też że pocięte drzewo przy dłuższym składowaniu może ulec odkształceniu. Jak jest naprawdę.

agamon
06-04-2003, 22:10
Drzewo z zimowgo wyrębu jest najlepsze.
MOżesz spokojnie kupic teraz więżbę( ja tez tak tak zrobiłem)
Drewno trzeba dobrze rozłożyć przekładkami i w międzyczasie przekładac, aby nie uległo skręceniu

ArtMedia
07-04-2003, 08:30
...a później uważać, aby podczas montażu więźby padający deszcz nie zamoczył drewna. Inaczej wszystkie te zabiegi mogą pójśc na marne, tak jak było to w moim przypadku :sad:
Powodzenia.

Sebastian

07-04-2003, 09:47
Zwsze się poskręca. Na więźbę tylko świerze niekoniecznie zimowe to tylko bajer.

gonzops
07-04-2003, 11:22
Oczywiscie zimowe jest najlepsze.Zeby jednak więżby nie poskręcało trzeba dobrze je ułożyć i poprzekładac.Osobiście gdy układałem to gościu z tartaku poradził mi aby krokwie układać węższym bokiem do góry.Mimo ze drzewo lezało 4 miesiące i to bez przykrycia krokwie byly proste

Dyletant
07-04-2003, 11:45
Z moich badań terenowych wynika, że najważniejsze jest właściwe ułożenie drewna oraz dociśnięcie (np. betonowymi słupkami ogrodzeniowymi). Najlepiej jeśli ma się możliwość składowania w miejscu osłoniętym od słońca i opadów, ale przewiewnym. W moim przypadku to stodoła sąsiada.
Widziałem kilka dachów robionych ze świeżego. Wszystko gra, tylko niektóre krokwie popękały wzdłużnie. O ile nie ma się widocznej więźby, to nie jest specjalny problem (jeśli drewno było właściwie głęboko zabezpieczone przeciw robalom).

Wowka
07-04-2003, 11:55
Tak jak pisze gonzops tyle tylko, że radziłbym to zestaplowane drewno zadaszyć w sposób umożliwiający swobodny przepływ powietrza pomiędzy wszystkimi krokwiami, jetkami itp.
Ponadto wypoziomuj legary na których będziesz kładł krokwie.
Im dłuższa i grubsza krokiew tym bardziej jest "skłonna wypaczyć się".
Przetrzymywałem tak drewno przez 4 miesiące a jednak drobne straty były.
Najkorzystniej byłoby kupić drewno tuż przed montażem. Z zimowego zrębu przeciera się drewno jeszcze przez długie miesiące. Ponadto nie masz pewności, że drewno które kupisz np. w kwietniu nie było ścięte np. w sierpniu ubiegłego roku (jedyny plus, że sezonowane). Dogadaj się w tartaku.

Jeje
19-03-2004, 12:37
Jak czesto trzeba takie drzewo przekładać? zaczynam żałować, że zdecydowałem się zamówić więźbę na długo przezd montażem, pewnie się poskręca, może wycofać się jescze z tego pomysłu i bezpieczniej jest kłaść swierzą więźbę - świerza na dachu się nie poskręca? uprzejmie proszę o opinie, jeje

Jeje
19-03-2004, 12:39
świeży tak się piszę, wiem ,wiem