PDA

Zobacz pełną wersję : Drenaż a podmyte ławy



dragon2006
18-09-2006, 18:49
Witam
właśnie jestem na etapie układania drenażu,rozpoczołem układanie rur drenarskich równo z górą ławy zchodząc zgodnie ze spadkiem w dół,
koniec drenażu wyszedł mi równo z dolną powierzchnią ławy i teraz mam
wątpliwości czy ten odcinek w którym drenaż jest równo z dołem ławy może okazać się niebezpieczny gdyż może on podmywać ławę
(drenaż w odległości od ławy ok.15 cm.) czym mam racje,czy poprostu
przedwsześnie panikuję.Pozdrawiam i proszę o odpowiedz.

19-09-2006, 08:02
drenaz powinien byc bardziej odsuniety od ław ...
a zasadnicze pytanie - czy wode z drenazu masz gdzie odprowadzic ...

areq
19-09-2006, 08:13
1. drenaż za blisko ław - daj z 50-60cm minimum
2. za duży spadek podłużny drenażu,to nie jest kanalizacja -najlepiej przyjąć spadek rzędu 5-10cm na 10m czyli 0,5-1,0% u Ciebie jest jak piszesz ze 40cm różnicy na jednej ścianie
3. za wysoko posadowiony początek.
4. drenaż zaczynamy na poziomie ca. spodu ław...no przyjmijmy ,że dno drenażu w najwyższym odcinku = dno spodu ław
....ponawiam pytanie :Brzozy masz gdzie odprowadzić wodę?

Geno
19-09-2006, 08:13
Powinien być owinięty geowłókniną - jeśli w poziomie ławy i niżej to powinno się odsunąć

areq
19-09-2006, 08:39
Powinien być owinięty geowłókniną - jeśli w poziomie ławy i niżej to powinno się odsunąć

W razie gdyby nie było nas stać na geowłókniną można kupić rury z filtrem kokosowym. :D:D
Geowłókniną możemy natomiast owinąć całą warstwę filtracyjną czyli rurę drenarską + obsypkę,przy założeniu że obsypka jest wykonana ze żwiru o granulacjach większych niż otwory rury drenarskiej np. frakcjonowany żwir 8-16mm.

Koryguje swoją opinię dotyczącą posadowienia drenażu.Z dobrym skutkiem można posadawiać na głębokości połowy ławy fundamentowej.Mój błąd,miałem na myśli konkretne warunki gruntowe.

piejar
19-09-2006, 09:04
Myślę, że trochę panikujesz. Jeżeli nie masz na działce podziemnej rzeki, a zakładam że nie masz to nie widzę powodu do wymywania ław. Pamiętaj przy kształtowaniu terenu wokół domu żeby zachować spadki, które w sposób naturalny będą powodowały odprowadzanie wody od domu. Niektórzy robią szeroką opaskę ze żwiru wokół całego domu, aż do powierzchni gruntu, przez co zupełnie niepotrzebnie ściągają do rury drenażowej wodę, która mogłaby odpłynąć od domu po powierzchni.

Geno
19-09-2006, 09:09
Myślę, że trochę panikujesz. Jeżeli nie masz na działce podziemnej rzeki, a zakładam że nie masz to nie widzę powodu do wymywania ław. Pamiętaj przy kształtowaniu terenu wokół domu żeby zachować spadki, które w sposób naturalny będą powodowały odprowadzanie wody od domu. Niektórzy robią szeroką opaskę ze żwiru wokół całego domu, aż do powierzchni gruntu, przez co zupełnie niepotrzebnie ściągają do rury drenażowej wodę, która mogłaby odpłynąć od domu po powierzchni.
Nie wydaje mi się aby kolega panikował - słusznie ma wątpliwości i słusznie,że się o to pyta - zrób sobie drenarz pniżej ławy i bezpośrednio przy niej bez osłony a zobaczysz wymywanie.

piejar
19-09-2006, 09:24
Z najlepszym doradcą trudno polemizować :D ale spróbuję.
Jeżeli obsypiesz rurę drenażową jak Bóg przykazał to woda popłynie tą drogą na której napotyka najmniejszy opór czyli zwirkiem i rurą. Odpływ wody przez drenaż jak wynika z moich obserwacji (a mam dom wykopany w glinie) jest mikry. Co innego jeżeli mamy jakiś stan otwarty bez stropu, nie zasypane ławy, nie obsypane ściany itp ale to jest sytuacja przejściowa.

Geno
19-09-2006, 09:36
Niestety lokalizując drenaż poniżej łąwy bez osłony naraża się na wypłukiwanie , łatwiej didac z obrazkiem http://img1.spx.pl/u/odprow_wody_grun_15602.jpg (http://www.spx.pl/) - wszystko oczywiście zalezy też od zwierciadła wody.

piejar
19-09-2006, 09:45
Niestety lokalizując drenaż poniżej łąwy bez osłony naraża się na wypłukiwanie
Zgoda. Ja nie pisałem że jest inaczej a kolega nie zrobił drenażu poniżej ławy a równo z dolną powierzchnią. Póki co obstaję przy swoim. Zobaczę jak mój drenaż będzie się zachowywał w czasie roztopów bo to jest chyba najtrudniejszy okres. Deszcze sprzed kilku tygodni u mnie były praktycznie niezauważalne na spływie do studni zbierającej wodę z drenażu.

dragon2006
19-09-2006, 15:47
Witam i przepraszam za zwłoke(podróż słóbżowa)
Wode z drenażu oczywiście mam gdzie odprowadzić w przeciwnym przypadku dałbym sobie spokuj z drenażem,tak jak pisałem
dno rury drenarskiej= dno ławy odl.ok15cm dalej nie można
bo wykop nie puszcza ,dom z piwnicą,drenaż na głębokości ok.2m
całość po wykonaniu instalacji dren. planuje zasypać gliną ew.
zrobię na górze podsypkę ze żwiru.Wydaje mi się ze powinno być ok.
ale wątpliwości pozostają.

prosciu
25-09-2006, 17:31
mam kilka pytań
- jaka powinna być frakcja żwiru którym obsypujemy dreny ?

- i jaki rodzaj żwiru stosować zwykły kamień żwir łupany czy keramzyt?


- i jeszcze jedno bo chyba areq coś żle napisał :
cytat: W razie gdyby nie było nas stać na geowłókniną można
kupić rury z filtrem kokosowym.
bo geowłókninę stosuje sie w glebach piaszczystych a kokosową
w glinach?
- i kolejne pytanie- czy nie wystarczy dać rur w otulinie i nie dawać dodatkowej warstwy geowłókniny na zwir?

areq
25-09-2006, 19:38
mam kilka pytań
- jaka powinna być frakcja żwiru którym obsypujemy dreny ?

- i jaki rodzaj żwiru stosować zwykły kamień żwir łupany czy keramzyt?


- i jeszcze jedno bo chyba areq coś żle napisał :
cytat: W razie gdyby nie było nas stać na geowłókniną można
kupić rury z filtrem kokosowym.
bo geowłókninę stosuje sie w glebach piaszczystych a kokosową
w glinach?
- i kolejne pytanie- czy nie wystarczy dać rur w otulinie i nie dawać dodatkowej warstwy geowłókniny na zwir?

Nie pingwinie :) areq źle nie napisał.
Geowłókninę stosuje się po to by drobne cząstki pyłowe nie zamulały w ciągu xlat rurociągów drenarskich.Cząstki takie wypłukiwane są przez infiltrujące wgłąb wody opadowe i zmierzają związane w dół do rurki drenarskiej.
Można użyć rur z filtrem kokosowym bez geowłókniny w momencie gdy grunt nadsypany ponad obsypkę żwirową jest piaszczysty i to raczej gruboziarnisty.

I teraz odpowiedzi.
Najlepszy żwir filtracyjny dla obsypek rurociągów drenarskich to taki sortowany o frakcji 8-16mm
Do obsypek żaden łupany kamień ani keramzyt.No chyba ,ze chcesz zaszponcić później że obsypałeś drenaż keramzytem.
Stosuje się zwykły żwir sortowany /lub niesortowany-tańszy jest/.
Można dać same rury z filtrem kokosowym ale przy założeniach takich jak podałem wcześniej /piasek w zasypce/.
Zresztą prawidłowy schemat podał :Geno na rysunku.

prosciu
25-09-2006, 20:48
dziekuję za odpowiedz

wszędzie gdzie do tej pory udało mi sie dotrzeć były trzy rodzaje rur
dlatego pozwoliłem sobie napisać, że sie pomyliłeś co do kokosu


znalazłem
cytuję za Ładnym Domem:
Rury drenarskie. Najczęściej są to rury perforowane z tworzyw sztucznych, średnicy 80-100 mm, które są przeznaczone głównie do gruntów piaszczystych. Są też rury w otulinie kokosowej (do gruntów gliniastych) lub w otulinie z włókniny syntetycznej (do gruntów piaszczystych i żwirowych). Otuliny te chronią rury przed zatykaniem drobinami przenikającymi z gruntu rodzimego.


podobnie piszą na strobnach castoramy tylko tam dodają ze te z tworzywa bez otuliny wymagają dodatkowej warstwy z geowłókniny

areq
26-09-2006, 07:26
dziekuję za odpowiedz

wszędzie gdzie do tej pory udało mi sie dotrzeć były trzy rodzaje rur
dlatego pozwoliłem sobie napisać, że sie pomyliłeś co do kokosu


znalazłem
cytuję za Ładnym Domem:
Rury drenarskie. Najczęściej są to rury perforowane z tworzyw sztucznych, średnicy 80-100 mm, które są przeznaczone głównie do gruntów piaszczystych. Są też rury w otulinie kokosowej (do gruntów gliniastych) lub w otulinie z włókniny syntetycznej (do gruntów piaszczystych i żwirowych). Otuliny te chronią rury przed zatykaniem drobinami przenikającymi z gruntu rodzimego.


podobnie piszą na strobnach castoramy tylko tam dodają ze te z tworzywa bez otuliny wymagają dodatkowej warstwy z geowłókniny

I oni i ja się nie mylą. Choć np. średnice rur perforowanych to nawet 140mm.
Ależ spokojnie,możesz sobie pozwalać,by napisać ,że się pomyliłem... :D:D:D:D ja się nie obrażam. :)
Ważne byś się dowiedział w jaki sposób prawidłowo wykonać drenaż ,nie przepłacając dwukrotnie.Tu na forum jest paru speców,spokojnie możesz niektórym zaufać.Po lekturze niektórych wątków sam będziesz wiedział kto zna się na rzeczy