PDA

Zobacz pełną wersję : Podwojna brama garazowa.



raffran
18-09-2006, 21:12
No wlasnie.
Chcemy miec garaz dwustanowiskowy z jedna brama.Architekt ,ktory robi adaptacje proponuje szeroka na 3.5m.
Co o tym sadzicie?

michal_m
19-09-2006, 09:11
Trochę wąsko. Jedno auto raczej stoi ukośnie. My mamy dwie bramy po 2,60 każda.

emen
19-09-2006, 09:25
Wąsko. Ja mam bramę 5 m. (otwór jakieś 4,9m.)

ESKIMOS
19-09-2006, 10:04
No wlasnie.
Chcemy miec garaz dwustanowiskowy z jedna brama.Architekt ,ktory robi adaptacje proponuje szeroka na 3.5m.
Co o tym sadzicie?
3,5 m to jest stanowczo za mało.
Niezależne wjeżdżanie i wyjeżdżanie 2 samochodami byłoby b. utrudnione.
Minimum to 4,5 m a najlepiej 5.
Mój garaż ma 6 m szerokosci a brama 5.
Stoją w nim 2 duże auta osobowe i jest doskonale.

Polecam.

michal_m
19-09-2006, 10:24
No wlasnie.
Chcemy miec garaz dwustanowiskowy z jedna brama.Architekt ,ktory robi adaptacje proponuje szeroka na 3.5m.
Co o tym sadzicie?
3,5 m to jest stanowczo za mało.
Niezależne wjeżdżanie i wyjeżdżanie 2 samochodami byłoby b. utrudnione.
Minimum to 4,5 m a najlepiej 5.
Mój garaż ma 6 m szerokosci a brama 5.
Stoją w nim 2 duże auta osobowe i jest doskonale.

Polecam.
Coraz częściej się zgadzamy. Zaskakujące.

Maggi
19-09-2006, 10:32
u nas w projekcie jest garaz dla dwoch samochodow i brama ma szerokosc 5m. 8)

Wlasnie jestem na etapie wyceny zrobienia bramy.

Jakie firmy polecacie? Czekam na dobre i sprawdzone kontakty z Wrocławia :lol:

ESKIMOS
19-09-2006, 11:09
Coraz częściej się zgadzamy. Zaskakujące.
Zaskakujące :o :o :o ?

Pozdrawiam.

raffran
19-09-2006, 20:55
Coz, jest tak jak myslalem. Bedziemy to jeszcze musieli omowic z architektem. Dzieki. :wink:

kammaje
20-09-2006, 11:32
No wlasnie.
Chcemy miec garaz dwustanowiskowy z jedna brama.Architekt ,ktory robi adaptacje proponuje szeroka na 3.5m.
Co o tym sadzicie?

to zależy:
- jak jedno stanowisko będzie na rower a drugie na auto to styknie
- jeżeli stanowiska są jedno za drugim, to też nie powinno być problemów

ale jak to są stanowiska obok siebie i płytkie to nawet pod skosem nie wjedziesz. Zresztą wjazd to nie tylko - trzeba stanąć tak, żeby można było swobodnie otworzyć drzwi.
Swoją drogą niezły kawalarz z tego architekta :D.

jacekot
22-09-2006, 13:36
czym jeżdzi ten architekt ? może motorem
zakładając że szerokść samochodu 1,8 razy 2 to 3,6
musicie poszeżyć bramę o 10cm

bwojtek
22-09-2006, 13:42
musicie poszeżyć bramę o 10cm
...odkręcić lusterka, przejść kurs jazdy precyzyjnej i dobrze ubezpieczyć samochód na wypadek "przytarcia" drzwi :lol:

jacekot
22-09-2006, 14:50
mogą przecież zamontować naprowadzacze
widziałem takie przed magazynem do dekowania tirów
i bedą wjeżdzać do garażu jak po sznurku

bwojtek
22-09-2006, 15:32
mogą przecież zamontować naprowadzacze
Jassne... A teraz mi jeszcze powiedz jak wysiadać z samochodu jak będą zaprakowane 10 cm od siebie... Bez jaj ludzie! Brama na 2 samochody musi mieć wg mnie minimum 4,5m! Chyba, że ktoś lubi alpejskie kombinacje przy wjeżdżaniu do garażu a później wysiadanie stroną pasażera :cry:

bwojtek
22-09-2006, 15:40
Żeby nie być gołosłownym sprawdziłem sobie przykładowo Forda Focusa, który do zbyt dużych nie należy i co? Szerokość z lusterkami to 1991mm! Czyli prawie 2 metry! Czyli przez 4 metrową bramę nie da się w praktyce wjechać na wprost 2 kompaktowymi autkami i z nich wysiąść (otworzyć drzwi)...

jacekot
22-09-2006, 15:49
mogą przecież zamontować naprowadzacze
Jassne... A teraz mi jeszcze powiedz jak wysiadać z samochodu jak będą zaprakowane 10 cm od siebie... Bez jaj ludzie! Brama na 2 samochody musi mieć wg mnie minimum 4,5m! Chyba, że ktoś lubi alpejskie kombinacje przy wjeżdżaniu do garażu a później wysiadanie stroną pasażera :cry:

spokojnie to tylko szerokość bramy , garaż mam nadzieje jezt szerszy
a jak wysiądą każdy na na stronę zewnetrzną

a co do lusterek to można zawsze złożyć przed wjazdem

bwojtek
22-09-2006, 15:55
spokojnie to tylko szerokość bramy , garaż mam nadzieje jezt szerszy
No to jeszcze weź pod uwagę, że tor jazdy po łuku do przodu nie jest taki sam jak do tyłu i tu widzę duży problem z manewrowaniem.

a co do lusterek to można zawsze złożyć przed wjazdem
Zakładałem, że garaż buduje się po to by ułatwić sobie życie. No ale jak ktoś ma zapędy masochistyczne to jego wola :lol:

alec
22-09-2006, 16:52
Garaż to nie tylko autka - zawsze jakiś rowerek albo kosiareczka się przytuli... Też liczyłem, liczyłem i skończyło się na 5cio metrowej bramie i garażu szerokim na 6 metrów. Pomimo, że auta jakie mamy to zadne krążowniki (typu golf/Astra i mondeo/passat) to wcale za szeroko nie jest. Pewnie po 30 cm można skroić, ale mamy wjazd w dół i lekko po skosie - zimą jest niezła zabawa. Nie załujcie jeśli mozecie metrów i plnów - to się zwróci spokojem i komfortem!

Krzysiek_3miasto
25-09-2006, 11:54
mam 4,1 metra wjezdzanie dwoma samochodami to problem (focus i thalia)...ale poradzilem sobie z tym bo zaczalem wjezdzac jednym samochodem tylem a drugim przodem i moge spokojnie wysiadac...dodatkowo przykrecilem do podlogi krawedziaki i dojezdzam kolami nie zastanawiajac sie czy nie walne rejestracja w sciane...polecam...chociaz 5m bramy to byloby TO...

ESKIMOS
25-09-2006, 12:46
dodatkowo przykrecilem do podlogi krawedziaki i dojezdzam kolami nie zastanawiajac sie czy nie walne rejestracja w sciane...polecam...chociaz 5m bramy to byloby TO...
Dobry pomysł.
Ja wjeżdżąjąc, przyzwyczaiłem się mieć lusterko na krawędzi okna i to jest własciwa pozycja mojego auta w moim garażu. :D
A 5 m. bramy mam i to jest TO.

pozdrawiam.

aresior
25-09-2006, 20:58
polecam firmę RUNDUM Meir i ich bramy przesuwne-otwierane na bok. Decydująca jest tu cena. Wyższa niż w przypadku bram segmentowych. Są pięknie wykończone (drewno o różnej grubości, kolor prawie dowolny) i niesamowicie praktyczne. nie trzeba całej bramy otwierać, żeby wejść lub wyprowadzić rower.

pozdro

aresior

aqep
25-09-2006, 21:29
mam garaz szeroki na 6m. W projekcie byly 2 bramy po ok 2.5m a kierownik i majster w jednym namowil mnie na jedna 5m. Zgodzilem sie bo uznalem to za praktczniejsze rozwiazanie, choc spytalem czy taka szerokosc i przy tym brak slupka srodkowego nie wplynie na konstrukcje i rozklad sil; majster twierdzil, ze nie i ze bedzie super i teraz wszyscy tak robia i wszedzie tak namawia i zmienia. Podczas kontroli nadzoru wlasnie ta brama i brak slupka przy takiej rozpietosci jest najbardziej negowany jako poprawne konstrukcynie rozwiazanie. Dylemat maja tez architekci dokonujacy aneksu na potrzeby protokolu pokontrolnego. Dlatego uwazam( moge sie myslic), ze Twoj architekt wlasnie sie w ten sposob "zabezpiecza" dajac rozpietosc 3.5 zamiast np 5m. Pozdrawiam

kammaje
25-09-2006, 21:33
polecam firmę RUNDUM Meir i ich bramy przesuwne-otwierane na bok. Decydująca jest tu cena. Wyższa niż w przypadku bram segmentowych. Są pięknie wykończone (drewno o różnej grubości, kolor prawie dowolny) i niesamowicie praktyczne. nie trzeba całej bramy otwierać, żeby wejść lub wyprowadzić rower.

pozdro

aresior
niesamowicie praktycznie powiadasz ?? A na czym polega ta praktyczność ?? Skoro otwierają się na bok, odpada postawienie rowerów przy ścianie. To chyba mało praktyczne ??

aresior
26-09-2006, 06:58
oczywiście "de gustibus non disputandum est" ale... na zyczenie kolegi...
też byłem nastawiony "tylko segmentówka". do chwili gdy ujrzałem o co chodzi. problemem jest tylko cena - wyższa niż bramy segmentowej. i w tych kategoriach wyłacznie będziemy rozpatrywać wybór.
po pierwsze, jak napisałem, nie musisz otwierać całej bramy, żeby wejść np. po młotek. oczywiście możesz mieć u siebie dodatkowe wejście. no comments. sąsiad wybrał z innego powodu. ma garaż z widokiem na ruchliwą drogę i nie chce by wszyscy wiedzieli "co ma w garażu" (np. bałagan" :D :D :D .
bramę otwiera się dużo lżej w bok niż w górę. oczywiście przy automatuce to mniej ważne ale jeśli ktoś nie będzie miał automatyki to ważne. poza tym z automatyką też szybciej się otwiera. sprawdź jaką ilość "uniesień" przewiduje dziennie producent.
przy wyższych samochodach ("terenówki", vany) nie ma ryzyka, że auto ci się nie zmieści "pod suftem".
estetyka na bardzo wysokim poziomie. wybór barw bramy dużo większy niż w segmentówkach (drewno, panele aluminiowe w najróżniejszym zestawieniu barw, faktur itp.).
ścianę, na którą przesuwa się bramę można wydajnie zagospodarować np. szafkami. nie zakładam, że każdy obstawi wszystkie ściany garażu rowerami :D :D :D . TA BRAMA ZAJMUJE JEDNĄ ŚCIANĘ I TO W CZĘŚCI a nie wszystkie więc nie rozumiem skąd takie oburzenie. na jednej ze scian zazwyczaj są szafki. i tu super rozwiązania z bramą przesuwną - brama wjeżdża za szafki (na schowanie wystarcza dosyć wąska szczelina). wash and go. dwa w jednym.
bramy naturalnie zużywają się. wymiana elementów bramy przesuwnej jest łatwiejsza, skuteczniejsza a co najważniejsze możliwa wogóle (nowe panele lub inne i brama całkiem nowa).
doświadczenia innych krajów pokazują że są to rozwiązania trwalsze. nie że chwalę cudze ale tam szybciej mieli po dwa auta i szersze garaże.
przy włamaniu przez garaż z bramą segmentową włamywacz zazwyczaj ciężko niszczy powierzchnię. poza tym jest ona przy alu i styropianie wrażliwa na uszkodzenie mechaniczne. deseczki dużo łatwiej, taniej i szybciej wymienić. powierzchnię można wielokrotnie regenerować.
trzeba sobie po prostu na żywo zobaczyć - te bramy po prostu solidniej wyglądają. są masywne a zarazem lekkie. można wybierać różne grubości paneli. można bramę uczynić szczelną (uszczeleczki pomiędzy każdą deseczką - panelem). można bramę uczynić przewiewną - vide temperatura wskazana dla przechowywania auta.

dla nas barierą jest tylko cena. dlatego może kosztem automatyki wexmiemy przesuwną. kiedy na nasze osiedle przyjechała przedstawicielka firmy wszyscy byli na nie. kiedy zobaczyli izrozumieli o co chodzi argument do rozważenia typu - czy stać nas na to kochanie.

pozdro.

aresior

jacekot
26-09-2006, 09:09
polecam firmę RUNDUM Meir i ich bramy przesuwne-otwierane na bok. Decydująca jest tu cena. Wyższa niż w przypadku bram segmentowych. Są pięknie wykończone (drewno o różnej grubości, kolor prawie dowolny) i niesamowicie praktyczne. nie trzeba całej bramy otwierać, żeby wejść lub wyprowadzić rower.

pozdro

aresior

Ciekawe rowiązanie , ale zabij mnie ceną .
Ile kosztuje taka brama własnie 5 m .

Jacek

kammaje
26-09-2006, 10:09
..............


Aresior - nic co napisałeś nie jest DLA MNIE przewagą tej bramy nad podnoszoną. W zasadzie wszystko co podałeś jako plus występuje też w podnoszonych - jest w kolorze jaki chcę, jest ładna, automatyczna i jak chcę iść po młotek to mogę podnieść ją do połowy (zresztą po cholerę - mam drzwi od domu i od ogrodu). Nie mieszkam też przy ruchliwej drodze. A szafki wolę mieć przy ścianie - przynajmniej nie będę musiał za nimi sprząteć. Ja mam otwór szerokości 4.5 m -jak mi to wjedzie na ścianę to zajmie 4m. Nieby to "tylko część", ale znaczna.

Ale argument o vanach jest po prostu rozbrajający. Do tej pory myślałem, że o tym czy auto wjedzie do garażu czy nie decydowało głównie wysokość otworu a tu okazuje się, że ..... brama .......

Ja widziałem taką bramę tylko w jednym domu i mnie nie przekonała a wrecz utwierdziła w przekonaniu, że to nie to czego szukam.

Znam jednak plus takiego rozwiązania - bramę taką można zainstalować wszędzie tam, gdzie nie można "podnosić " bramy na sufit garażu. Bądź to ze względu na za niski sufit lub też ze względu na jakieś przeszkody - wystająca rura, wypust w suficie, jeżeli nad garażem jest łazienka z wanną wpuszczoną w podłogę to w garażu mamy tego efekt. Wówczas pozostaje albo brama otwierana na zewnątrz lub właśnie chowana w bok.

Także w sytuacji kiedy chcemy zagospodarować sufit (np.: chcemy mieć stół 4x4 m w jednym kawałku) w garażu brama otwierana na bok to dobre rozwiązanie. Trudno takie coś zmieścić gdziekolwiek indziej a pod sufitem zawsze można podwiesić.

bwojtek
26-09-2006, 15:23
Brama odsuwana na ścianę ma w zasadzie dwie zasadnicze zalety. Można ją zastosować przy bardzo niskim nadprożu oraz przy szerokości ponad 5m na których kończy się większość ofert producentów bram segmentowych otwieranych w górę. Niestety poz tym ma wiele wad. Jak ktoś zauważył zajmuje praktycznie całą jedną ścianę a jak znam większość projektów garaży dwustanowiskowych w bryle budynku to prawie zawsze na jednej ścianie prostopadłej do wjazdu są drzwi łączące garaż z częścią mieszkalną a na przeciwległej okna... Czyli albo zasłaniamy sobie otwartą bramą drzwi albo te okna... Brama też wolniej się otwiera bo ma do pokonania dłuższą drogę! No i cena...

jacekot
26-09-2006, 15:30
ktoś poda w końcu jaka jest cena
Jacek

aresior
29-09-2006, 05:10
Witam serdecznie a w szczególności kolegę – forumowicza kamaje. Absolutnie nie zamierzałem z tobą prowadzić dyskusji na ten temat. Przekonywać? Niby po co? Forum jest już „przeładowane” beznadziejnymi i czczymi dyskusjami oraz pyskówkami prowadzącymi absolutnie do nikąd. Maggi w tym wątku zapytała – więc odpowiedziałem. Widzę jednak, że kolega Kamaje koniecznie chciał coś udowodnić. Tylko co i po co? Grzecznie napisałem o co mi chodzi a kolega jakby tylko czekał żeby się przyczepić. Wyluzuj.
Jak wyraźnie napisałem „de gustibus non disputandum est”. Od tej maksymy zacząłem swoja wypowiedź i dobrze by było gdyby forumowicze szanowali wzajemnie swoje poglądy. Był już kiedyś taki system, w którym wszyscy „obywatele” mieli albo nie mieli w domach takie same przedmioty codziennego użytku. Może czas na jakąś różnorodność. Twoje wywody przypominają mi dyskusję nad wyższością ścian z BK nad ceramiką albo jednych świat nad drugimi.
W mojej wypowiedzi wyraziłem tylko SWOJE zdanie nie zamierzając nikogo indoktrynować. Nie pisałem, że jest to rozwiązanie „dla każdego”, „najlepsze” ect. W świetle swoich wypowiedzi jesteś malkontentem i to zdrowo zgorzkniałym. Skoro uważasz swoje rozwiązanie za optymalne to ok. To nie jest tak, ze wszystko musi Ci odpowiadać i pasowac do Twojego projektu. To tylko koncepcja. Tak jak wybór projektu. Możesz np. jeśli dysponujesz czasem napisać do innych niż archipelag pracowni projektowych i „upupić” ich propozycje bo Twój projekt uważasz za lepszy. Tylko czy to ma sens. Za konstruktywne uznałbym krytyczne wypowiedzi użytkowników bram przesuwnych. Jednak oni chwalą wybrane rozwiązanie (tak jak ty swoje). Może zatem to tylko znane z psychologii tzw. „słodkie cytryny”? Wybór jest zatem sprawą indywidualną. Pozostawmy go zatem bez komentarza.
Dla mnie największym argumentem dla bram segmentowych jest fakt, iż są tańsze od przesuwnych i nie mają cech generalnie ich dyskwalifikujących. Decydują osobiste preferencje. Jeden chce mieć podłogę drewnianą. Drugiemu wystarczy podłoga z paneli za 20 PLN i czy tu potrzebna wielka wymiana opinii. Co najwyżej zwolennicy poszczególnych rozwiązań mogą zasięgnąć opinii użytkujących daną formę. Wypowiedzi tych, „którzy wprawdzie nie mają i nie mieli ale gdzieś, kiedyś widzieli dane rozwiązanie” nie mogą raczej uchodzić za miarodajne i rzetelne.
Zatem szkoda już moich argumentów przemawiających na rzecz bram przesuwnych z drewna.
Dla zainteresowanych podaję aktualne ceny brutto (vat 7%) samej bramy i ew. innych elementów wyceny.
Brama drewniana przesuwna – profil deseczek 70/21 – 5000 PLN. Do tego malowanie 800, montaż 500 PLN. Brama ma wymiar 450 x 210 cm.
Brama z profilem grubszym jest około 1000 PLN brutto droższa.
Dla porównania brama segmentowa złoty dąb z przetłoczeniami (HORMANN) to brutto koszt 4800 PLN + montaż 200 PLN (z vatem 7%). Automatyka w obu przypadkach to około 1200 – 1600 PLN brutto (vat 7%).

Serdecznie pozdrawiam wszystkich forumowiczów i zachęcam do zapoznania się z bramami przesuwnymi na żywo. Dla nas to kwestia ceny (najprawdopodobniej wybierzemy rozwiązanie tańsze) bo co do własności użytkowych i trwałości jesteśmy już przekonani. :D :D :D

aresior