PDA

Zobacz pełną wersję : PODNIESIENIE TERENU DZIAŁKI



speek
19-09-2006, 07:04
Zobaczcie co wymyslili fachowcy.
Bardzo gliniastą działkę należy podnieść bo jest poniżej drogi.Przed rozpoczęciem budowy zdjąć humus nastepnie nawieżć piachu zmieszanego z drobnym żwirkiem i rozplantować na całej działce.Następnie zaorać aby glina przemieszała sie z piachem i zabronować teren.Przystąpić do kopania fundamentu.
Jak Wy byscie to zrobili?

agnieszkakusi
19-09-2006, 07:07
wspólczuję nakładów finansowych...

19-09-2006, 07:21
... Następnie zaorać aby glina przemieszała sie z piachem i zabronować teren ...
ja bym to jeszcz zradłował ...
i zasiał pszenice ... :-?

aru
19-09-2006, 07:23
bez sensu, bo
albo podnieść posadowienie - wtedy humus out i minimalne wykopki pod fundamenty po czym nawieźć ziemi po wykonaniu "0" ( z innych wykopków) i podsypać do wymaganego poziomu
albo pozostać przy poziomie obecnym, fundamenty na głębokość przemarzania, zabezpieczyć przed spływającą wodą od strony drogi i z górki

speek
19-09-2006, 07:26
Dzieki za humorystyczne podejście do tematu.

A po co zdejmować humus?

19-09-2006, 07:36
A po co zdejmować humus?
bardzo dobre pytanie - bo w glinie tego humusu moze byc do 3 % ...

Geno
19-09-2006, 07:38
A po co zdejmować humus?
bardzo dobre pytanie - bo w glinie tego humusu moze byc do 3 % ...

U mnie jest jakieś 5 cm :wink: wolałbym aby posadzka o 4 cm nie siadła...

19-09-2006, 07:43
Tak w kwestii formalnej...
Zawartość humusu (lepiej brzmi próchnicy, i wiadomo o co chodzi) w glebach Polski waha się w szerokich granicach. Czarnoziemy- do 4%, rędziny próchniczne- 6%, gleby brunatne 2-3 %, bielice piaszczyste do 1,5 % ...
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=72916&start=0

JackD
19-09-2006, 07:43
nie napisałeś ile w cm trzeba podnieść poziom działki..... od tego zalezy co robić....i jaki to obszar, czy w każdym rogu działki jest tyle samo różnicy do poziomu drogi??? bo jeżeli różnica 10 cm...... a 40 cm... to sporo róznica co do sposobu podniesienia ,....
pozdrawiam

Duży Boban
19-09-2006, 07:44
A nie lepiej najpierw wykonać fundament a dopiero potem podwyższać poziom działki? Sciankę fundamentową nalażałoby podwyższyć planowany poziom podwyższenia działki.

Graczyk
19-09-2006, 08:00
No ja mam podobny problem. Zrobiłem tak, że zdjąłem warstwy nawiezioe przez okolicznych "życzliwych" cwaniaków :evil: co nie mieli gdzie wywieść własnych śmieci (40 cm.) potem był humus (20 cm.) i wreszcie dokopałem się do gliny. Pod ławy kopała koparka więc nie wyszły równe ale co tam są bardzo szerokie 80 cm.
Teraz mam na około wykopu zwały gliny i ziemio-gliny które planuję jakoś rozciągnąć po działce tylko poradźcie proszę z czym to wymieszać i jak aby nie było na wiosnę jakiś wielkich gliniastych mazideł.
Myślełem aby nawieść piasku i glebogryzarką ogrodową to wszystko pomieszać ale czy ona da radę. :-?
Działkę mam niewielką i podnosić będę na około 30 cm. więc myślę, że to co mam odłożone wystarczy tylko z czym to zmieszać aby nie uzyskać za dużego glinianego błota.

Snoopy
19-09-2006, 08:03
Też wydaje mi się że lepiej najpierw zrobić stan 0 a potem podwyższać działkę. Sam najpierw przywiozłem ziemię i teraz część muszę wywieźć i wszyscy fachowcy marudzą że nie powinno się przywozić ziemi przed rozpoczęciem budowy bo to tylko kłopot.

emen
19-09-2006, 08:47
Dokładnie. Tak było u mnie. Teren pół metra poniżej poziomu drogi, więc po zdjęciu humusu trzeba było tylko zrobić wykop pod ławę fundamentową. Następnie bloczkami betonowymi fundament do poziomu "0" ok. 25 cm. nad drogę. Następnie podnoszenie poziomu... A propos: nie ma ktoś na zbyciu jakiś 10 wywrotek ziemi? ;)

miwol
19-09-2006, 09:03
Ja bym wręcz radził zaczekać z podnoszeniem terenu do zakończenia budowy. Po stanie "0" obsypać tylko fundamenty z zewnątrz tyle ile trzeba:

- by osłonić ławę przed przemarzaniem,
- by ścianki fundamentowe podczas zagęszczania wewnątrz pospółki nie chciały popękać,
- by się wygodnie na poziomie "0" pracowało.

Większe akcje podnoszenia terenu tylko utrudnią dostęp do budowy ciężkiemu sprzętowi, który jeszcze kilka(naście?) razy musi prawie pod same Wasze mury podjechać. Gruchy z betonem, tiry z HDS - na glinie są to meganiszczyciele. Po co wyrównywać, plantować, ubijać 2 lub więcej razy? Mówię to z własnego dośwadczenia bo mam glinę i teraz dopiero, kiedy mieszkam, wziąłem 10x22t humusu. Uważam że teraz to ma dopiero sens.

speek
19-09-2006, 09:44
JackD - teren muszę podnieśc ok.50 cm
Duzy Boban - tu sie z Toba zgadzam
Graczyk- glebogryzarką nie da rady ,raczej konik i pług
To trzeba ryć na ok.30 cm. A moi mądrzy wymyslili zeby od domu zrobić bruzdy wsypac w nie piachożwiru i zasypać.Wtedy woda będzie miała ujście

Pozdrawiam

casandra75
19-09-2006, 11:05
Witam
Umnie 150 od drogi i glina jak cholera-fadroma nie dawała rady zrobiłam tak :cry: zdjęty humus obsypano po całości piaskiem ze żwirkiem ławy + ściana fundamentowa do poziomu zero i obsypywanie . Rozwiązanie drogie ale skuteczne przy takiej ziemi domek stoi jak na poduszce.

casandra75
19-09-2006, 11:08
Witam
Umnie 150 od drogi i glina jak cholera-fadroma nie dawała rady zrobiłam tak :cry: zdjęty humus obsypano po całości piaskiem ze żwirkiem ławy + ściana fundamentowa do poziomu zero i obsypywanie . Rozwiązanie drogie ale skuteczne przy takiej ziemi domek stoi jak na poduszce.Noi poszerzone ławy fundamentowe. Teraz moge spokojnie spać.Pozdrawiam

casandra75
19-09-2006, 11:12
Zastanawiam się dlaczego Twoi fachowcy chcą bronować gline z ziemią ? Poco wogle mieszać?
:roll: Jeśli ma się glinę to najlepiej wymienic grunt po całości na inny miz glina a nie nawozić dobrą ziemię i na dodatek mieszać ją z glina . :roll:

Graczyk
19-09-2006, 11:30
Casandra Mnie tłumaczono to inaczej. Wszystko wewnątrz ścian należy wybrać i wypełnić zagęszczonym piaskiem, natomiast na zewnątrz należy możliwie dużo lokalnej gleby zużyć do obsypania fundamentów. Obsypywać należy tak aby ił i glina przy ścianie wznosiła się ponad pierwotny poziom gliny. Dzięki temu ławy będą suche (glina=izolator) i nie będą stały w wodzie. W przeciwnym wypadku zatrzymana na glinach woda naturalnie dąży do najgłębszego miejsca na działce czyli pod ławy. Tak tłumaczył geolog dlatego mam zamiar maksymalnie obsypać gliną i zagęścić ja się da.

casandra75
19-09-2006, 12:35
Tak wiem że to rozwiązanie o którym mowisz jest tansze . I jest to rozwiązanie przy już postawionych ścianach. o ile dobrze rozumiem :roll: Ale czy nie bezpieczniej było przed postawieniem ścian wymienić grunt w całości ?

aru
19-09-2006, 12:37
wymiana gruntu - niepotrzebna (bo po co) i kosztowna

casandra75
19-09-2006, 12:42
to po co się wymienia grunt w całości? :roll:

Graczyk
19-09-2006, 13:17
Tak wiem że to rozwiązanie o którym mowisz jest tansze . I jest to rozwiązanie przy już postawionych ścianach. o ile dobrze rozumiem :roll: Ale czy nie bezpieczniej było przed postawieniem ścian wymienić grunt w całości ?

Jak to rozumiesz w całości? Na powierzchni Twojej działki czy na wiekszej powiedzmy 4 sąsiednich czy może całego osiedla.
Moim zdaniem jeśli wymienisz grunt tylko w najbliższej okolicy domu to właśnie pod domem będzie najniższy poziom warstwy nieprzepuszczającej wodę i na ten poziom spłynie woda opadowa.
Zaznaczam ja to tak rozumiem.

Geno
19-09-2006, 13:57
to po co się wymienia grunt w całości? :roll:
Wymienia się jak grunt jest nienośny lub o bardzo niecikawej charakterystyce jak np. iły

speek
19-09-2006, 16:19
czyli należy:

- zostawić grunt w spokoju
- zdjąc humus
- zrobic szerokie ławy fundamentowe
- wynieść fundament do poziomu podniesienia działki
- fundament zasypac ziemia z wykopu i i ubić
- nawieżć ziemi do podniesienia terenu

A co z wodą opadową która przejdzie przez warstwe dobrej ziemi i będzie pozostawać na warstwie gliny

Geno
19-09-2006, 16:38
Brakujący grunt we wnętrzu ścian fundamentowych zasypujesz gruntem niespoistym - gruby piasek, pospółka, tłuczeń itp.

speek
19-09-2006, 16:55
Geno - to cały czs chodzi o to czy obsypywać zewnetrzny fundament tą gliną czy mieszać ją z piachożwirkiem

Jeżeli zasypie z zewnątrz gliną to podczs duzej temperatury glina pęka,popada deszcz i w te pęknięcia dostaje się woda.Po jakims czasie dostaje się pod fundament i go podmywa
Dlatego wymyślają takie kombinacje aby od Lawy fundamentowej z zewnątrz przy zasypywaniu fundamentow dac to co jest czyli ta glinę przemieszaną.

casandra75
19-09-2006, 18:35
Graczyk - Rozumiem to tak że w całości to pod całym domem- oczywiście.
Wielu z was wychodzi z teorią iż najpierw należy zdjąć humus-zczym się zgadzam, póżniej ławy i ściany fundamentowe- z czym sie nie zgadzam .
Uważam iż jeśli pod ławami nie będzie wymiany gruntu-a jest to grunt gliniasty- mimo iz ściany fundamentowe będa obsypane od środka to istniej duze prawdopodobieństwo dużych pęknieńć podczas osiadania .

Spek zadałeś ciekawe pytanie :wink: nad którym się zastanawiam ...co z wodą która przechodzi przez dobry grunt i osiada np. w glinie- która trzyma wodę? jeśli dobrze Cię rozumię to z wyjasnień Twoich wynika iż mieszanie gliny i innych piasków na obsypanie ścian fundamentowych jest po to by przy dużej temperaturze glina nie spękała i nie robiła szczelin przez które dostanie sie woda. tak? a jeśli sie dostanie to obmywa ławy i wilgoć gotowa. Ale nadal nasuwa się pytanie co z wodą która przejdzie przez wymieniony grunt i zatrzyma sie na glinie? a może ta glina jest tak nisko usadowiona jakieś 3-4mb w głąb ziemi iz jest tak plastyczna iż przepuści wodę ? cały czas się zastanawiam iz czy mam rację z wymiana w całośći pod domem tego gruntu , czy jednak jestem w błędzie ?..i niepotrzebnie naraziłam sie na koszty? :roll:

casandra75
19-09-2006, 18:40
Spek- nie zgadzam się z Tobą by zasypać fudament ziemią z wykopu 8)

Geno
19-09-2006, 19:22
Uważam iż jeśli pod ławami nie będzie wymiany gruntu-a jest to grunt gliniasty- mimo iz ściany fundamentowe będa obsypane od środka to istniej duze prawdopodobieństwo dużych pęknieńć podczas osiadania .

Nie bardzo wiem skąd takie wnioski.

casandra75
19-09-2006, 19:29
Skąd wnioski ? :wink: Widzialam jak wielka fadroma kopała się w tej super glince...i nie mogła z niej wyjechać... :wink: pływała jak w basenie...tymi wielkimi kołami...nie wyobrażam sobie domu na czyms takim...

casandra75
19-09-2006, 19:32
Dodam tylko iż działka moja jest działka ostatnią z trzech ze spadkiem około 5m b od głównej drogi... a od tej drogi idzie droga wewnętrzna 100m która na dzień dzisiejszy nie jest dokączona -też glina .

Geno
19-09-2006, 19:39
Skąd wnioski ? :wink: Widzialam jak wielka fadroma kopała się w tej super glince...i nie mogła z niej wyjechać... :wink: pływała jak w basenie...tymi wielkimi kołami...nie wyobrażam sobie domu na czyms takim...
Tylko,że wilgotność gruntu przy powierzchni nie musi być taka smama jak na głębokości 1m - zależnie od warunków lokalnych - natomiast formułowanie tezy,że wymiana gruntu przy glinie jest konieczna jest błędne - nie wymienialiśmy gruntu pomimo gliny i stóp fundamentowych z kilkukrotnie większym obciążeniem niż w ławie. Wszystko zależy od lokalnych warunków i od tego czy wykonawca popełnił jakieś błędy.

casandra75
19-09-2006, 19:46
Mimo wszystko tak czy siak umnie wymieniono po całości -tylko czy słusznie? mimo j/w dowiedziałam się iz mogło byc taniej..ale czy spałabym spokojniej? :wink: :roll: chyba nie :roll: ciągle patrzałabym na posadzkę mierząc poziomy... :lol:
Pozdrawiam :lol:

Geno
19-09-2006, 19:53
Mimo wszystko tak czy siak umnie wymieniono po całości -tylko czy słusznie? mimo j/w dowiedziałam się iz mogło byc taniej..ale czy spałabym spokojniej? :wink: :roll: chyba nie :roll: ciągle patrzałabym na posadzkę mierząc poziomy... :lol:
Pozdrawiam :lol:
Cóż rozczaruję trochę - wymiana gruntu nie gwarantuje braku problemów jeśli wymieniający nie ma o tym pojęcia...

casandra75
19-09-2006, 20:00
Cóż mam nadzieje Geno iż kierownik budowy z wieloletnim doświadczeniem wie co robi i ma wystarczajace doświadczenie .Noi oczywiście iż wymiana gruntu na mojej działce wykonana została zgodnie ze sztuką :lol: Bez urazy POZDRAWIAM :lol:

Geno
19-09-2006, 20:04
Cóż mam nadzieje Geno iż kierownik budowy z wieloletnim doświadczeniem wie co robi i ma wystarczajace doświadczenie .Noi oczywiście iż wymiana gruntu na mojej działce wykonana została zgodnie ze sztuką :lol: Bez urazy POZDRAWIAM :lol:
Ja też mam taką nadzieję ,że zrobiono u Ciebie dobrze ,nikomu źle nie życzę natomiast błędy się zdarzają nawet doświadczonym np. u mnie ostatnio geotechnik kazał zrywać 3000m2 podbudowy źle wykonanej - kierownik 30 lat doświadczenie w kubaturówce...

casandra75
19-09-2006, 20:07
Powiedz coś więcej . Jaka przyczyna była?

Geno
19-09-2006, 20:10
Powiedz coś więcej . Jaka przyczyna była?
Użyli pospółki o zbyt dużej wilgotności i nie zagęściła się do odpowiednich wyników wymaganych przez projekt.

casandra75
19-09-2006, 20:13
To nie wesoło masz :-? czasami inwestor nie jest wstanie lub za za mało wiedzy ma, by ustrzec się przed takimi właśnie sytuacjami, czasami myślę iż to tak jak chybił trafił albo sie uda alko nie :wink:

Geno
19-09-2006, 20:16
To nie wesoło masz :-? czasami inwestor nie jest wstanie lub za za mało wiedzy ma, by ustrzec się przed takimi właśnie sytuacjami, czasami myślę iż to tak jak chybił trafił albo sie uda alko nie :wink:
O mnie się nie martw ja nie jestem inwestorem za wymianę płaci wykonawca i za błedy też :wink:

casandra75
19-09-2006, 20:17
Ta podbudawa to posadzka? 3000m2?

Geno
19-09-2006, 20:25
Ta podbudawa to posadzka? 3000m2?
Posadzka ma 10000m2 ale źle wykonane było 3000m2

casandra75
19-09-2006, 20:51
Ładny mi błąd ... :cry: :cry: :roll: zadziwia mnie głupota ludzka - przecież to hangar nie dom... :x :roll:
A wykonawca zrujnowany...albo dodrze ubezpieczny.

casandra75
19-09-2006, 20:58
Tyle m2 - to co ja się martwie o moje skromne 130 :wink: :roll:

speek
19-09-2006, 21:30
JPo dyskusjach i konsultacjach wewnatrz wypełniamy gruboziarnistym piachem zaęszczanym warstwowo i na to keramzyt też dobrze zagęszczony i beton.Co do zewnętrznej warstwy temat do konsultacji

Graczyk
20-09-2006, 06:44
Graczyk - Rozumiem to tak że w całości to pod całym domem- oczywiście.
Wielu z was wychodzi z teorią iż najpierw należy zdjąć humus-zczym się zgadzam, póżniej ławy i ściany fundamentowe- z czym sie nie zgadzam .
Uważam iż jeśli pod ławami nie będzie wymiany gruntu-a jest to grunt gliniasty- mimo iz ściany fundamentowe będa obsypane od środka to istniej duze prawdopodobieństwo dużych pęknieńć podczas osiadania .

Spek zadałeś ciekawe pytanie :wink: nad którym się zastanawiam ...co z wodą która przechodzi przez dobry grunt i osiada np. w glinie- która trzyma wodę? jeśli dobrze Cię rozumię to z wyjasnień Twoich wynika iż mieszanie gliny i innych piasków na obsypanie ścian fundamentowych jest po to by przy dużej temperaturze glina nie spękała i nie robiła szczelin przez które dostanie sie woda. tak? a jeśli sie dostanie to obmywa ławy i wilgoć gotowa. Ale nadal nasuwa się pytanie co z wodą która przejdzie przez wymieniony grunt i zatrzyma sie na glinie? a może ta glina jest tak nisko usadowiona jakieś 3-4mb w głąb ziemi iz jest tak plastyczna iż przepuści wodę ? cały czas się zastanawiam iz czy mam rację z wymiana w całośći pod domem tego gruntu , czy jednak jestem w błędzie ?..i niepotrzebnie naraziłam sie na koszty? :roll:

Powiedz mi tylko ile tej wymiany pod ławą zrobić. Metr czy więcej a może tylko 5 cm. Niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć ponieważ jeśli pokład gliny i iłu ma do 10m. głębokości to kasa straszliwa. Jeszcze raz powtarzam że moim zdaniem i mojego geologa wymiana jest niewskazana. Przyjmijmy, że mamy następujące warstwy glina, wymiana, chudziak, ława właściwa, izolacja pozioma (papa termo), itd. Zastanów się co zrobi woda? Moim zdaniem zatrzyma się w najniższym możliwym miejscu czyli w wymienionej warstwie gruntu czyli tam gdzie jej nie powinno być. Czyli jakby nie było wymiany to woda by nie miała gdzie się wcisnąć.
Dalej obsypanie zagęszczaną gliną (czystą) naokoło fundamentów spowoduje powstanie naturalnej warstwy izolacyjnej. Glina nabierze wilgoci, zlepi się i przestanie pracować (najwięcej pracuje gdy namięka i wysycha). Koniec kropka woda stoi na powierzchni gliny i nie wpływa pod ławy.
Sprawa pracy iłów i glin geolog tłumaczył w następujący sposób. Właśnie w czasie przesuszania lub rozmiękania grunty te tracą swoje własciwości nośne i mogą powodować uszkodzenia. Dlatego też nie wskazany jest jakikolwiek drenaż i między innymi sadzenie drzew mogących korzeniami przesuszyć ziemię. Poczytaj moje zalecenia geologiczne w dzienniku.
Co z wodą opadową... no cóż jeśli nad warstwą gliny będziesz mieć tak jak ja powiedzmy 60 cm. terenu to ile tej wody by musiało być aby Ci wyszła na działce natomiast glinom to nie przeszkadza jak na nich stoi woda. Będą miały stałą wilgotność. Gorzej jak glina jest tuż pod ziemią no to faktycznie mało tego miejsca na wsiąkanie ale na 90% możesz się podnieść z budynkiem o jakieś 30-40 cm. w stosunku do drogi bo i tak będą ją podnosic jak ją będą robić.

casandra75
20-09-2006, 09:33
Ile tej wymiany robić? nie mam pojęcia czy są jakieś kryteria ale w moim przypadku ściagnięto humus i na 0,5 była juz woda a był to początek maja - więc wymiana polegała na obsypaniu ziemią po całości na jakieś około 2m-kupa kasy poszła we ziemię. A budynek w chwili obecnej jest w stosunku do drogi 40cm wyżej .
Słusznie napisałeś iż w czsie przesuszania lub rozmiększania glina traci swą właściwość nośną i powodują uszkodzenia i dlatego wymiana gruntu według mnie jest wskazana choc nie koniecznie tania i można zrobić to tańszym kosztem murując wyższe ściany fundamentowe - choć w moim przypadku było to niewskazane dlatego że wody gruntowe miałam juz na 0,5m . Więc jeśli zdecydowałabym się na tańszą obcję to przy wysokich wodach ściany miałabym wiecznie w wodzie .

Graczyk
20-09-2006, 09:45
Ile tej wymiany robić? nie mam pojęcia czy są jakieś kryteria ale w moim przypadku ściagnięto humus i na 0,5 była juz woda a był to początek maja - więc wymiana polegała na obsypaniu ziemią po całości na jakieś około 2m-kupa kasy poszła we ziemię. A budynek w chwili obecnej jest w stosunku do drogi 40cm wyżej .
Słusznie napisałeś iż w czsie przesuszania lub rozmiększania glina traci swą właściwość nośną i powodują uszkodzenia i dlatego wymiana gruntu według mnie jest wskazana choc nie koniecznie tania i można zrobić to tańszym kosztem murując wyższe ściany fundamentowe - choć w moim przypadku było to niewskazane dlatego że wody gruntowe miałam juz na 0,5m . Więc jeśli zdecydowałabym się na tańszą obcję to przy wysokich wodach ściany miałabym wiecznie w wodzie .

Sorka ale nic nie rozumiem. Zdjęliście 50 cm i pojawiła się woda stojąca na glinie? (nie gruntowa tylko opadowa a to różnica) potem wkopaliście się na 2 m. wgłąb tej gliny czy nadsypaliście 2m. gleby? Jak się wkopaliście i nie przebiliście przez całą glinę to niestety macie 2m. basen świetnie zaizolowany włąśnie tą gliną i wypełniony przepuszczającym gruntem czyli wpuszczającym wode do środka. :( Jeśli się nadsypaliście 2m. to rozumiem że działka była o te 2m. poniżej poziomu drogi a wtedy jak to zagęściliście aby fundamenty bezpiecznie stały.
A zresztą nieważne Heliodor dała mi pewną radę "jeśli cokolwiek zrobisz na budowie to natychmiast o tym zapomnij bo zwariujesz od tego dywagowania".

casandra75
20-09-2006, 10:11
Woda gruntowa z lewej strony działki na 2,5m a z prawej strony działki na 0,5 -działka z spadkiem -było badanie geologicznie które to stwierdziło .po zdjęciu humusu Podsypaliśmy piachu na 2mi po całości ubite ubijarą , i domek teraz jest na górce- mam nadzieje że jest to bezpieczne. A zreszta to nie istotne teraz domek narazie stoi - :lol:

aru
20-09-2006, 19:17
bez sensu

i bez obrazy

casandra75
20-09-2006, 19:21
Bez obrazy to tak ale bez sensu?nie rozumiem :wink:

casandra75
20-09-2006, 19:31
nIE JESTEM ZNAWCĄ :wink: Gruntu :wink: wymiany itp.
wszystkie wypowiedzi które tu zamieściłam były moim doswiadczeniem przez które przeszkłam. Miałam pewne watpliwości i dlatego zadałam kilka pytań :) czy to bez sensu? :wink: Moim zdaniem kto pyta nie błądzi :lol: A bez sensu byłoby nie zadac ani jednego pytania majac wątpliwosci.
Pozdrawiam

casandra75
20-09-2006, 19:44
Noi bez urazy POZDRAWIAM POZDRAWIAM :lol: :lol: :lol:

link1
20-09-2006, 21:21
Witam

Niestety ale też mam problem z działeczką,która nie jest za wysoka.
Jest dosyć długa i dlatego z budową postanowiłem się odsunąć od drogi ok 20 m, dalej mam jeszcze 40 m terenu. Piersze 20 mertów -1m w stosunku do drogi pozostałość -0,5m w stosunku do drogi. Pomyślałem że na tym 20 metrowym dole i tak nic nie będzie stało tak więc wybrałem humus i odrzuciłem na boczek aby mieć czym posypać na koniec po budowie i nawiozłem warstwę która wyrównała dół po humusie + brakujący do drogi 1 metr wysokości. Był to piasek z gliną taki z wykopu pod blok. Na dzialce całej jest guby humus najmniej 60cm a pod spodem taka glinka. Dom będzie 40-50 cm nad poziom drogi czyli na ok 1m wyżej niż powierzchnia rdzennej ziemi na której będzie stał

Pytanie jest do was Szanowni budowniczy, co zrobić z terenem na którym będzie stał dom. Mam zamiar wywalić humus przed samym wylaniem ław, wkopać się ile będzie trzeba (raczej niewiele) a potem w środek zółty piasek a na zewnątrz coć (napewno nie humus).

Czy to dobry pomysł
Pozdarwiam
Link

casandra75
21-09-2006, 07:50
Witaj
Chyba j/w wyczerpująco juz powiedziano co zrobić. :D Pozdrawiam

aru
21-09-2006, 08:14
zdejmuje się humus
jeżeli pod spodem jest nośny grunt - lekkie wykopki pod ławy (lub nawet nie) zrobić fundamenty, zasypywać/obsypywać sukcesywnie z zewnątrz i wewnątrz (na zewnątrz może być zagęszczany grunt rodzimy byle nie mokry!) do środka pospółka
jeżeli niepodpiwniczone - to bez żadnych drenów itp, bo po co
wtedy raczej ściana fund. dwuwarstwowa (moje zdanie) ze styrodurem bo trójwarstwowa będzie raczej "ciekła" w stronę izolacji
podpiwniczone - j.w. tyle, że z tej warstwy na poziomie ław drenaż i odprowadzenie wody "gdzieśtam" + odcięcie spływającej wody powierzchniowej

a fadroma tonęła w glinie bo ją uplastyczniła, wtedy lepszy jest lżejszy sprzęt, lub gąsienicowy na szerokich "laczach"

casandra75
21-09-2006, 08:20
No tak ale jaki drogi ten sprzęt :-?

magangs
21-09-2006, 13:20
Też wydaje mi się że lepiej najpierw zrobić stan 0 a potem podwyższać działkę. Sam najpierw przywiozłem ziemię i teraz część muszę wywieźć i wszyscy fachowcy marudzą że nie powinno się przywozić ziemi przed rozpoczęciem budowy bo to tylko kłopot.

To chyba zależy od sytuacji. Ja mam działkę wąską i długą i część za domem będę musiał podnieść przed rozpoczęciem budowy, bo później może się tam nie zmieścić auto z ziemią.

speek
21-09-2006, 20:14
Casandra 75 - przez przypadek wpadł mi w ręce artykuł publikowany w Ładny Dom i ..... tam TEŻ wymieniano grunt.Zastosowano piasek żwirowy zagęszczany bardzo dokładnie i warstwowo co 30 cm.
To tak na potiwrdzenie wymieniać czy nie

Roobertt
22-09-2006, 08:30
Podłącze się do tematu i zapytam co zrobić trzeba z działką po byłym stawie

Geno
22-09-2006, 08:50
Badania gruntu i do geotechnika po poradę - na pewno wiąże się to z kosztami -wymiana gruntu lub studnie, pale, bardziej kosztowne fundamenty - wszystko zależnie od lokalnych warunków - generalnie unika się tego typu działek.

aru
22-09-2006, 09:02
Casandra 75 - przez przypadek wpadł mi w ręce artykuł publikowany w Ładny Dom i ..... tam TEŻ wymieniano grunt.Zastosowano piasek żwirowy zagęszczany bardzo dokładnie i warstwowo co 30 cm.
To tak na potiwrdzenie wymieniać czy nie

ale jaki grunt?