PDA

Zobacz pełną wersję : spór o balkon



andopo
19-09-2006, 11:45
witam,
wrzucam na te forum bo na innych chyba nikogo nie ma, a temat jednak dotyczy doświadczeń:
Wykonawca zgodnie z projektem wykonał mi balkon. Teraz twierdzi, że muszę mu za niego dopłacić bo (niby) umawialiśmy się, że wszystko co wystaje poza budynek będzie liczone oddzielnie. Oczywiscie takiej rozmowy nie bylo i powiedzialem ze nie zaplace bo balkon jest w projekcie. W umowie na nie zawarte jest niestety cos takiego jak budowa balkonu. Doszlo do tego, ze straszy mnie ze balkon mi rozwali. Pytanie teraz czy ma prawo zrobić coś takiego?

P.S. Czy wiecie może jakie są procedury jeżeli chce się zmienić kierownika budowy?

Pozdrawiam,
Andrzej

PrzemoBDG
20-09-2006, 11:58
witam,
wrzucam na te forum bo na innych chyba nikogo nie ma, a temat jednak dotyczy doświadczeń:
Wykonawca zgodnie z projektem wykonał mi balkon. Teraz twierdzi, że muszę mu za niego dopłacić bo (niby) umawialiśmy się, że wszystko co wystaje poza budynek będzie liczone oddzielnie. Oczywiscie takiej rozmowy nie bylo i powiedzialem ze nie zaplace bo balkon jest w projekcie. W umowie na nie zawarte jest niestety cos takiego jak budowa balkonu. Doszlo do tego, ze straszy mnie ze balkon mi rozwali. Pytanie teraz czy ma prawo zrobić coś takiego?

P.S. Czy wiecie może jakie są procedury jeżeli chce się zmienić kierownika budowy?

Pozdrawiam,
Andrzej

Niezależnie od tego wg jakich zasad wykonawca buduje, tzn. nawet jeśli jest to umowa o dzieło typu deweloperskiego z zaznaczeniem iż do czasu rozliczenia materiały stanowią jego własność itp. nie ma on prawa do usuwania zamocowanych już elementów na podstawie własnej chęci bez porozumienia z właścicielem obiektu. Jego działania nie mogą narazić na szkodę, katastrofę budowlaną itd. Twojej własności. Ponieważ jest to budowa, gdzie nie zamieszkujesz, więc trudno mówić o naruszeniu prywatności, a taki argument w przypadku ingerencji w obiekcie zamkniętym możnaby również użyć przed sądem... jednak spróbuj się z nim dogadać (rozliczenie dot. zużytych materiałów winno być proste, a robocizna stosunkowo niewielka - zaszalowanie i wylanie pewno nie zajęło więcej niż 3 dni).

Zmiana kierownika budowy -> dostarczasz do właściwego Starostwa Powiatowego oświadczenie o podjęciu się roli kierownika budowy nowej osoby wraz z kopią jego uprawnień. Fakt ten odnotowujesz w dzienniku budowy.