PDA

Zobacz pełną wersję : szklane pustaki



hela32
20-09-2006, 10:08
Bardzo podobają mi się szklane pustaki wstawione np w łazience bez okna w celu doświetlenia. Niestety zupełnie nie mam pojęcia jak to się robi i na jakim etapie budowy. Proszę o podpowiedź.

ppp.j
20-09-2006, 16:19
Na etapie stawiania ścian, zresztą nawet lukfery traktowane są jak ściana a nie jak okno. Jak się stawia to już murarz jest od tego ale na ogół daje się specjalne zbrojenia z prętów do dostania w marketach lub z pręta fi6 na strzemiączka do zbrojenia.

koks
20-09-2006, 16:55
Też myślałam, że luksfery można wstawiać tylko w trakcie murowania ścian, ale okazało się, że niekoniecznie! Można to zrobić również przy pracach wykończeniowych. Należy tylko zostawić odpowiednio duży otwór na szerokość pustaka + zbrojenie + zaprawę.
Mamy zaprojektowane doświetlenie wiatrłapu - jeden rząd luksferów od podłogi do sufitu. I kierownik i inspektor nadzoru doradzili, żeby nie wstawiać ich w czasie murowania ścian, bo tylko się poniszczą :oops:
I tak też robimy :wink:

pzdr.
koks

dorPOZ
20-09-2006, 18:38
Hej
Ja też chcę zrobić rząd luksferów jako doświetlenie wiatrołapu zamiast naświetla bocznego do drzwi. Doradźcie mi tylko jaką to może mieć szerokość. Wnękę w murze mam na 141cm, zakładając, że drzwi będą 90' z ościeżnicą to 1020 zostaje ok 40 cm , luksfer ma chyba 19 cm a więc co wstawić między luksferem a drzwiami ? cegłę z uzbrojeniem prętami Fi6 czy może coś innego?. Drzwi muszą być dobrze osadzone. Pomóżcie

gibzwein
20-09-2006, 21:37
Pustak szklany to nie to samo co luksfer. Można po wymurowaniu ścian. Uwaga na mostki.

anpi
20-09-2006, 22:12
Pustak szklany to nie to samo co luksfer. Można po wymurowaniu ścian. Uwaga na mostki.

Podobno się wypisałeś z tego forum? :lol:

krzysztofh
21-09-2006, 06:01
Hej
Ja też chcę zrobić rząd luksferów jako doświetlenie wiatrołapu zamiast naświetla bocznego do drzwi. Doradźcie mi tylko jaką to może mieć szerokość. Wnękę w murze mam na 141cm, zakładając, że drzwi będą 90' z ościeżnicą to 1020 zostaje ok 40 cm , luksfer ma chyba 19 cm a więc co wstawić między luksferem a drzwiami ? cegłę z uzbrojeniem prętami Fi6 czy może coś innego?. Drzwi muszą być dobrze osadzone. Pomóżcie
Pomyśl jak zamocujesz ościeżnicę od strony luksferów. 20cm ściany pionowo nie stanowi dobrego i stabilnego oparcia dla ościeżnicy, chyba, że wylejesz betonowy i zbrojony słupek. Dla jednego pustaka potrzeba min 21 cm na wstawienie czyli dwie fugi po 1cm i pustak 19cm, sa też pustaki połówkowe i większe niż 19cm.

Miraśka
21-09-2006, 07:46
a ja załozyłam watek-jak samemu połozyc luksfery w dziale ZRÓB TO SAM i tam fajnie jest opisane i napewno skusze sie sama to zrobic-moze ciut z pomoca męża jak trzeba bedzie cos podkuc bo tego nie cierpie robic :lol: