PDA

Zobacz pełną wersję : kocioł z zamkniętą komora spalania



Xena z Xsary
20-09-2006, 15:08
Powiedzcie mi proszę taką rzecz, bo cos nie mogę tego wydusić od kominiarza.
Czy w jednym kominie (mam na mysli blok kominowy moze byc komin od kominka fi200 i komin do kotła z zamkniętą komorą spalania?)
I jak to jest - jeśli mam pionowy pobór powietrza to kocioł nie musi byc mniejszy równy 21kW?

luk__25
20-09-2006, 19:18
Ja mam komin do kotłowni Schiedel Quadro i do niego napewno mozna zrobić kilka podłączy - więc teoretycznie jest to mozliwe. Tylko musisz wiedziec jaki masz komin.

Xena z Xsary
20-09-2006, 19:21
a moge na prv sie podpytac ile Cie kosztował?I co to znaczy mozesz pare podłaczeń? tzn mozesz narazpodlaczyc kominek i turbo? chyba zle cos rozumiem

czajnik
29-09-2006, 07:53
Nie możesz tak zrobić, to jest zabronione. Owszem, można zastosować przewód zbiorczy, ale na przykład do dwóch kotłów z zamkniętą komorą spalania, przy spełnieniu dodatkowych warunków.

Rzeczywiście nie może być więcej niż 21 kW w wolnostojącym budynku jednorodzinnym i 5 kW w pozostałych budynkach mieszkalnych (a więc jeżeli masz bliźniak lub szeregówkę to do widzenia - tylko 5 kW).

czajnik
29-09-2006, 07:57
Zapomniałem dodać, że te ograniczenia dotyczą wyrzutu spalin przez ścianę budynku, a więc istotny jest tu nie pobór powietrza lecz wyrzut. Przy pionowym wyrzucie nad dach nie ma żadnych ograniczeń.

mikimka
29-09-2006, 08:50
czajnik, xena pisze o wspólnym trzonie kominowym, a nie o wspólnym przewodzie kominowym.
Obok siebie mogą iść 2 przewody kominowe.
Przy pionowym wyrzucie spalin nie ma ograniczeń mocy.

czajnik
29-09-2006, 11:16
Ale ja już to napisałem (o tym braku ograniczenia mocy). Nie trzeba się powtarzać.

Xena z Xsary
29-09-2006, 11:18
dziekuje Wam obojgu za pomoc!

Mały
29-09-2006, 21:58
No to w skrócie- ograniczenie mocy dotyczy wywalenia kanału spalinowo- ssącego przez ścianę. Domki jednorodzinne 21 kW a wielorodzinne ... 5kW.
Nie ma tego kłopotu przy wkładzie kominowym w szachcie komina jako takim.
Tam jedyne co to może być ograniczenie jeśli chodzi o jego wysokość - ale o tym decyduje producent kociołka.