PDA

Zobacz pełną wersję : DOM PARTEROWY - wątek o zaletach i wadach takich domów, polecane projekty



Strony : [1] 2 3 4 5 6 7 8

kip
29-01-2002, 10:59
Zadam jedno proste pytanie: czy jest ktoś kto wybudował dom parterowy bez użytkowego poddasza i teraz tego żałuje, tzn. gdyby budował od początku, to wybrałby wariant z poddaszem użytkowym. Ja mam obecnie poważny dylemat wyboru pomiędzy projektami D24 (parterówka bez poddasza), a D12b (parterówka z poddaszem). Proszę o wszelkie uwagi.

Pozdrawiam

Alicjanka
11-03-2002, 13:07
Ja mam dom w stanie surowym D23. Myslalam o zmianie stropu na wylewany, tak aby można było skorzystac z poddasza. Zrezygnowalam z tego po analizie kosztów przeprojektowania i wykonania.
Ostatecznie pozostałam przy projektowanym rozwiązaniu i myślę, że tyle miejsca ile jest na dole mi wystarczy. Natomiast myśl o tej niewykorzystanej przestrzeni gdzieś się tam kołacze.
Ostatecznie jednak cieszę się, że pozostałam przy projektowanym parterowym domu, bo tego właśnie chciałam, żeby w domu nie mieć żadnych schodów. W tej chwili wszystkie funcje muszę umiejscowić na parterze (np. pralnia, suszarnia itp). A jak się już się te schody do domu wpuści, nawet dla jednego pomieszczenia na poddaszu, to chcąc nie chcąc będzie się po tych schodach biegać. A nie wiem czy warto, bo to nie jest tania impreza (postawienie i wykończenie schodów).
Pozdrawiam,
Alicjanka

ekodom
19-04-2002, 19:33
Innego domu niż parterowy bym nie budował i nie chciałbym mieszkać.

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: ekodom dnia 2002-06-02 20:42 ]</font>

Rafter
20-04-2002, 09:10
Dylemat pomoże Ci rozwiązać analiza kosztów.
Ja w D-08 wylałem strop terriva, ale nie podniosłem elewacji i zrobiłem nieużytkowe poddasze. Korciło mnie jak cholera, ale teraz jestem zadowolony, że nie dałem się namówić fachowcom.
Teksty typu: "Panie, to tylko 1000 zł na pustakach i masz Pan piękne poddasze" nie zwiodły mnie i widzę, że oszczędziłem sporo.
Policz sobie. Koszt dodatkowego materiału, robocizny, instalacje, okna, schody, WYKOŃCZENIE CAŁEJ TEJ POWIERZCHNI i to, że z parteru wyrywasz na schody całkiem sporą powierzchnię.
A ponieważ mam śliczne poddasze nieużytkowe to wstawię sobie stół do bilarda i tablicę do darta. Dorzucę jakąś starą kanapę i będę miał coś o czym marzyłem od dawna. Swój klubik.
Oczywiście, trudno doradzić Tobie jak nie wiem ile masz na koncie, jaki jest Twój status zawodowy i rodzinny, jakie masz potrzeby, oszczędności i wiele innych spraw.
Jak Cię stać to rób. Jak nie to dokładnie policz
Pozdrawiam

Darth_Maul
07-04-2003, 19:51
W zwiazku ze zmiana planów i podjęciem przez moja żone " meskiej decyzji" że bedziemy stawiac parterowy domek, moze jakieś uwagi co do wszych budów waszych parterowych domków.Co mozecie polecić, i na co mam zwracac uwage.
Pozdr.

Darth_Maul
07-04-2003, 19:52
Alicjanka... ty wiesz, że uśmiecham sie o porady do Ciebie :smile:

Arkadly
09-04-2003, 12:41
Cześć DM,

a co powiesz o D22 Muratora w wersji lustrzanego odbicia z wjazdem od wschodu? Masz wtedy taras od Południa i od zachodu. Podobnie jak w Klonie (znalazłem, że taki planowałeś) masz 3 sypialnie, podobną powierzchnię użytkową i nawet trochę podobny dach.
Wg kosztorysu Muratora (SEKOCENBUD) kosztuje 283kzł.
Zachęcić mogę Cię poniższym linkiem z ładnie wykończonym D22.
http://forum.murator.com.pl/viewtopic.php?topic=3973&forum=53
Ja na razie mam projekt i w tym roku zrobię tylko fundamenty, ale chętnie podyskutuję o zaletach i wadach.

Arkadly

Darth_Maul
09-04-2003, 13:17
Arkadly.. dzieki za pomysł... domek niezły... zapodam pod opinie mojej małżowince

gaga2
09-04-2003, 16:27
Ja mogę podpowiedzieć tylko z etapu projektowania.
Moje przemyślenia są takie: nie do końca jest prawdą, że dom parterowy jest tańszy od domu z użytkowym poddaszem - to zależy od standardu wykonania. Np. u mnie wyszedł bardzo duży dach (dla domu o pow. ok. 190 m2), i jak szukam dachówki ceramicznej, to jej koszt znacznie przekracza koszt wybudowania ścian domu. Przy blachodachówce może dom parterowy (brak stropu) jest tańszy.
Mamy trudności w racjonalnym zaprojektowaniu instalacji wodnej i kanalizacyjnej, bo dom ma 20 m długości, a łazienki (ze względu na wygodę) są różnych punktach domu. Nie obejdzie się też bez przewodu cyrkulacyjnego do ciepłej wody lub położenia kabli grzejnych. Zaletą jest łatwe poprowadzenie przewodów wentylacji mech. (na strychu) i systemu dystrybucji ciepłego powietrza z kominka. Mieliśmy trudności w racjonalnym rozłożeniu pomieszczeń i podziału domu na część nocną i dzienną, co nie znaczy, że tego problemu nie dało się rozwiązać :smile:.
No i postawiliśmy na swoim - mamy projekt domu parterowego.
Pozdrawiam,
Gaga2

Teska
09-04-2003, 18:53
Ja buduje paterówkę IRMA II z archipelagu.. mam duzy dach 276 m..parterówki sa najładniejsze...:smile:

Maco
09-04-2003, 19:51
Myśmy też zaczęli od domu z użytkowym poddaszem ale po kilku miesiącach przymairek i debat zeszliśmy do parteru i teraz kończymy projekt paretrowca. Rzut do obejrzenia:
http://www.szalega.com/dom/rzut.jpg

Darth_Maul
10-04-2003, 07:54
Teska... a nie miałaś problemów z Irma, jesli chodzi o projekt. Słyszałem, ze projekty Archipelagu są troszke niedopracowane

Jezier
11-04-2003, 17:23
Ja też buduję Irmę tyle, że 1. Nie mam z projektem kłopotów. Jeśli nawet były jakieś drobne niedociągnięcia to wyeliminowałem je zanim zacząłem budować (ale i tak nie przypominam sobie nic konkretnego). Z pracownią Archipelag też nie miałem problemów. Prosiłem ich kilka razy o pozwolenie wprowadzenia zmian i zgody przychodziły do mnie po 2 dniach. Zgadzają się zresztą na wszystko.

Alicjanka
12-04-2003, 19:35
Darth,

Jesli juz (sorry nie mam mozliwosci pisania polska czcionka bo jestem za granica) wszedles na "dobra droge" :wink: to to co przychodzi mi do glowy to:
- pilnowanie zeby nie zainwestowac za duzo w korytarze. Tak sie czesto dzieje w parterowkach, szczegolnie jesli sa w ksztalcie L lub T.
- pilnuj dobrej izolacji podlogi, bo podloga na gruncie (jesli polozysz kafelki) jest bardzo zimna.
- jesli juz stawiasz na dom parterowy to nie wynos go nadmiernie ponad poziom ziemi, jak czesto widze ludzie robia. Kazde dodatkowe schodki to bariera architektoniczna, ktora oddziela dom od ogrodu
- dom parterowy ma nizej okna niz dom z poddaszem. Okna nizej to mniejsza ilosc swiatla - dlatego musi ich byc odpowiednio wiele, lub odpowiednio duze.
- Oczywiscie w domu parterowym bardzo wazny robi sie ksztalt dachu - jest go duzo (przykrywa cala powierzchnie uzytkowa), wiec im bedzie prostrzy, tym taniej wyjdzie. Tu dodam dygresje-jesli tylko bedziesz mogl - inwestuj w dobre pokrycie dachu, nie daj sie skusic blasze. Dom parterowy traci na wygladzie przez mniejsza wysokosc, to co moze dodac mu urody to ladny dach (no i inne wykonczenia). Moim zdaniem nie ma to jak dachowka!
Pozostale roguly sa unwerslane: pomieszczenie gospodarcze (nie mniej niz 6m2) jest NIEZBEDNE do zycia - zareczam! A spizarka to kolejne bardzo potrzebne pomieszczenie (przynajmniej rodzinom z dziecmi).
Jak przyjdzie mi do glowy cos jeszcze - napisze.
pozdrowka,
Alicja

Darth_Maul
13-04-2003, 20:19
Alicjanko... gdziesz to sie rozbijasz? po jakis obcych krajach. Tobie to dobrze.... Przeczytałem wszystkie Twoje rady. Bardzo chetnie podesle ci linki do stron z projektami jakie narazie sobie upatrzylismy, ale to w poniedziałek. jesli nadal coś bedziesz dla mnie miała (rady) to czekam

Papa

Emil
15-04-2003, 13:49
Do Maco

Emil
15-04-2003, 13:51
Sorry

Do MAco . Bardzo przemyslny domek. Widze ze obrazek to chyba jest z Archona lub podobnego programu. Czy sam projektowales ten domek?
EMil

Alicjanka
15-04-2003, 14:53
Darth,

Byłam w Madrycie, ale już jestem. Pokaż co tam wyszukałeś z parterówek?

Alicja

Emil
16-04-2003, 05:08
Czesc,

Wiecie co, z moim wyborem projektu to jest totalna heca. Pol roku myslalem tylko o poddaszu uzytkowym i nagle z dnia na dzien zaczely mi sie podobac parterowki. Obejrzalem ich troche.
Oczywiscie niejako modelem w tym przypadku jest d24/d23 ( pierwszy obejrzalem w Jozefoslawiu, drugi jest dobrze znany dzieki Alicjance.
Ewidentne zalety to uklad kuchnia/spizarnia/jadalnia ( dla mojej zony modelowy), wydzielona czesc nocna, jest gabinet .

Jesli mialbym sie do czegos przyczepic ( D23) to:
- nie wiem czy nie jest za waskie przejscie do salonu ( moze warto by zmniejszyc sypialnie i przesunac garderobe
- garaz jest z przodu, wszystkie rzeczy z ogrodu do przechowania na noc trzeba nosic tam
- dosc duzy hol (17m) ale nie jest to bardzo duzo
*** W tym momencie gdyby zechciala sie wypowiedziec Alicjanka jako uzytkownik tego domu to bylbym wdzieczny ****

W porownaniu z nim patrze na projekt Maco i co widze:
Jak sie spojrzy na pierwszy rzut oka to wydaje sie, ze jest tam balagan, ale nie jest to prawda.

Czesc dzienna niezle zorganizowana, moze daloby sie zamienic sypialnie z pom. gospodarczym , ale nie wiem co wtedy z kominem.
Maly hol ( tylko 9,9m) przy takiej powierzchni domu (+)

Czesc nocna wydzielona, jest duza garderoba
Dodatkowe pomieszczenie z tylu garazu ( mysle ze rewelacja na lato, zeby schowac jakies krzeselko, kosiarke czy inne sprzety)
Lazienka bez okna (-)
Chyba dosc prosty dach patrzac na rzut
Jest to jednak dom dosc duzy i szeroki ( na oko ok. 20m) na moja dzialke wiec nie wejdzie :sad:

Ostatnio widzialem bardzo ciekawy projekt parterowca, ale bez garazu, jak kogos zainteresuje to poszukam.
Pozdrawiam parterowcow
EMIl

Darth_Maul
16-04-2003, 07:19
Alicjanko... i tak zatem

1. http://www.wlasny-dom.pl/materialy/2_2003/dom_doskonaly.swf

2.http://www.wlasny-dom.pl/materialy/r_2003/dom_w_nasturcjach_2_pr.swf

3. http://www.mtmstyl.com.pl/projekt.asp?id=143

to te trzy domeczki
Proszę o porady

Darth_Maul
16-04-2003, 07:20
drugi link nie działa zatem jeszcze raz

http://www.wlasny-dom.pl/materialy/r_2003/dom_w_nasturcjach_2_pr.swf

Alicjanka
16-04-2003, 09:46
Emilu,

Jeśli mieszkasz w okolicach W-wy to zapraszam na obejrzenie mojego domu na własne oczy. Nic bowiem tak nie "rozjaśnia" sytuacji jak "żywy" ogląd.
Jeśli o mój dom chodzi, to przyznam, że jego funkcjonalność jest bardzo dobra. Każdy się o tym przekonuje, jeśli trochę pomieszka, nawet moja mama, która nie znosi takich "płaskich kurników", przekonała się, że jednak funkcjonalność i wygoda parterówek jest niedościgniona!
Ja narazie jeszcze nie mam urządzonego domu na 100%, dlatego tenże (17m2) hal wydaje się być dość duży i na razie nie przydaje się do niczego innego niż dodawanie poczucia przestrzeni domkowi. Mam jednak zamiar wykorzystać go na postawienie dużej zabudowanej szafy, która będzie "sercem" domu jeśli chodzi o trzymanie rzeczy takich jak pościel, ręczniki itp. Będzie tam również wystarczająco dużo miejsca, żeby postawić fotel ze stoliczkiem na potrzeby przyjęcia kogoś takiego jak listonosz, elektryk (ten od liczników), bez potrzeby wprowadzania ich "na salony". No i duża ściana w halu i korytarzu służyć mi będzie na galerię starych plakatów filmowych, które zbieram, co znacznie doda tym pomieszczeniom urody.
Odpowiadając na twoje wątpliwości, przejście z holu do salonu nie jest absolutnie za małe. Jest bardzo akurat, ponieważ zasłania salon i tworzy tam kącik w którym mieści się sofa i stolik na gazety z lampą. Jest więc to bardzo dobrze obmyślane. To co poszerzyliśmy (co opisywałam obficie w moim dzienniku) to przejście z salonu do jadalni (skróciliśmy ścianę kuchenną o 30cm), ponieważ gdyby zostało takie jak w projekcie, to mogły by być problemy z rozsunięciem jadalnianego stołu na więcej osób, ponieważ w tym przejściu jest też kominek.
Kominek na początku wydawał mi się źle usytułowany, ponieważ jest akurat w przejściu z/do gabinetu, z/do jadalni i z/do salonu. Okazuje się jednak, że ponieważ salon nie jest duży (25m2) to nie musisz się przysuwać do komika, żeby podziwiać płomienie. Natomiast takie umiejscowienie kominka pozwala na to żeby był widoczny praktycznie z wszytkich miejsc (oprócz gabinetu oczywiście), czyli z salonu, z halu, z jadalni i z kuchni. Co prawda tą widoczność wspomogliśmy nieco krztałtem szyby wkładu, która jest dość mocno zaokrąglona. Miejsce usytułowania kominka nie jest jednak zbyt sprzyjające dla rozprowadzenia ciepłego powietrza - ale my tego nie planowaliśmy. Teraz chcę tylko poprowadzić rurę z ciepłym powietrzem do gabinetu, bo jest to pokój z trzech stron otoczony ścianami zewnętrznymi i jest najchłodniejszy z tych ogrzewanych grzejnikowo (być może mój oszczędny mąż zakręcił tam najbardziej grzejniki, ponieważ jesteśmy w gabinecie tylko wieczorami po pracy i w weekendy).
To co jeszcze zmieniliśmy, to zlikwidowaliśmy drzwi oddzielające korytarz z sypialniami od części dziennej, bo chciałam żeby "galeria" :wink: tworzyła całość. Teraz jednak tego żałuję, ponieważ po tych korytarzach dzwięki się bardzo dobrze przenoszą. Potęguje to prawdopodobnie obecność terakoty na całej powierzchni, czyli nie ma elementów pochłaniających dźwięk. Myślę też, że dużą łazienkę można by zmniejszyć na korzyść pokoju, lub małej łazienki, bo 10m2 to jest naprawdę dużo.
Jeśli chodzi o garaż, to jest on w tym projekcie dość mały. Natomiast ponieważ u nas ogród jest po dokładnie przeciwnej stronie domu, to i tak domek gospodarczy na "narządy ogrodnicze", będzie poostawiony w ogrodzie. Natomiast w garażu po prawej stronie drzwi jest miejsce na stolik i półki na narzędzia majsterkowicza.
To co jeszcze mi się podoba w tym projekcie, to obecność gabinetu, ponieważ jak już zauważyłam, dodatkowy pokój "gościnny" - a za taki służy u nas czasem gabinet - jest jednak bardzo użyteczny. No i jeśli prowadzi się własną firmę dobrze jest mieć miejsce na komputer, dokumenty i bibliotekę.

Alicja
PS. podaj mi link pod którym mogłabym obejrzeć rzut domu Maco, please! :smile:

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Alicjanka dnia 2003-04-16 10:48 ]</font>

Alicjanka
16-04-2003, 09:47
Darth,

Jak będę mieć chwilkę to spojrzę na twoje projekty :smile:
A jak teraz będą strony świata na twojej działce? Bo jak rozumiem, tamta z wjazdem od zachodu jest już nieaktualna?

Alicja

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Alicjanka dnia 2003-04-16 10:49 ]</font>

Darth_Maul
16-04-2003, 10:22
Alicjo..... tak wiec działka wyglada tak: droga główna jest od południa, ale też moge mieć wjazd z drogi biegnacej pomiędzy działkami a przepiegającej z północy na połudne. Zatem wjazd albo od południa, albo od wschodu

Alicjanka
16-04-2003, 10:28
Darth,

Z użytkowego punktu widzenia najbardziej mi się podoba projekt DOSKONAŁY, wersja B (czyli największa powierzchnia użytkowa). Jest to dom na działkę z usytuowaniem takim jak moje, czyli wjazd od północy, wtedy masz sypialnie od wschodu, taras od południa i zachodu i część dzienna domu ma okna na zachód. Z kuchni widzisz wjazd, masz duże pomieszczenie gosp, SPIŻARKĘ - choć nietypowego kształtu, mała łazienka ma prysznic. Duża łazienka jest w sam raz, pokoje mają przyjemne proporcje (kwadraty). Dach nie jest najprosztrzy, ale przez to, że ma mały kąt nachylenia oszczędzasz na jego powierzchni. No i masz miejsce na rozstawienie stołu jadalnianego, w razie co i salon nie jest za mały.
Wersja A ma teakie minusy, że ma małe pomieszczenie gosp i mała łazienka nie ma prysznica, a przydaje się to gdy są goście, wierz mi. No i dwa pokoje są w tej wersji dość kiszkowate.

DOM W NASTURCJACH, czyli ostatni z wymienionych podoba mi się najmniej. Z zewnątrz ma pokomplikowany dach, co zupełnie nic domowi nie daje, jest dużo gąsiorów, dach jest stromy, co łacznie daje jego dużą powierzchnię, a wcale nie wygląda ładnie. Jeśli chcemy mieć część dzienną domu od zachodu, to wjazd domu powienin być od wschodu, wtedy jednak wszystkie sypialnie wypadają od północy - DUŻY MINUS! Nie ma spiżarki a w małej łazience nie mieści się prysznic. Pokoje są dość małe, ale jest to dom o najmniejszej powerzchni użytkowej. Wydaje mi się, że jak na taką małą powierzchnię użytkową, będzie to dom drogi w wykonaniu w związku ze skomplikowaną bryłą i dachem.

DOM SALSA jest ładniutki i zgrabny na zewnątrz i część nocna domu z garderobąi dużą łazienką jest bardzo w porządku. Wjazd powinien być od wschodu (wtedy taras jest od południa), lub od południa (wtedy taras masz na zachód). Problematyczna w tym projekcie jest część dzienna.Po pierwsze garaż wchodzi bezpośredno do halu. Jest to niezgodne z przepisami, co usiłuje się tu obejść robiąć ściankę oddzielającą hal od salonu. Niemniej jednak drzwi do garażu daje się z reguły inne niż te w domu, bo garaż jest rzadko ogrzewany. Drzwi te powinny być lepiej ocieplone a ja mam p/pożarowe. Tutaj będą one zawsze na widoku, nie mówiąc o przenikającym zapachu spalin z garażu. Druga rzecz to mała łazienka bez prysznica. Mam wrażenie, że można by tu wykroić kawałek dużej łazienki (przesuwając wannę)i osiągnąć większą funcjonalność w małej łazience. Teraz jadalania. Powierzchnię salonu, jadalni i kuchni masz taką jak u mnie w domu. A jednak ne masz miejsca na rozsuwany duży stół. Chyba, że nie robisz tej ścianki oddzielającej jadalnię od salonu i w razie potrzeby rozsuwasz stół do salonu. Czyli to też da się obejść. Kuchnia jest spora. BRAKUJE MI TU JEDNAK KOMINKA! Chyba nie przewidziano go w projekcie?!
Wiatrołap jest zdecydowanie za mały, no i tak jak u mne w domu - nie widzisz kto dzwoni do drzwi, bo nie masz tam okna od kuchni. To obeszliśmy dając przeszklone drzwi zewnętrzne. Gdyby nie to wejście do garażu i wiatrołap, to byłby to bardzo dobry projekt na takie usytułowanie stron świata (o spiżarce już nie wspominam, bo wiem, że trudno znaleźć projekt który ją ma). Tak więc jest to drugi w moim odczuciu projekt pod względem funkcjonalności. Pod względem urody jest pierwszy z trzech wymienionych.
Dużo jednak zależy od tego jak u Ciebie będzie ze stronami świata.
Pozdrawiam,
Alicja

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Alicjanka dnia 2003-04-16 11:37 ]</font>

Alicjanka
16-04-2003, 10:36
Jeśli tak, to:
Doskonały ODBICIE LUSTRZANE bardzo dobrze będzie się sytuowało z wjazdem od wschodu, dośc dobrze z wjazdem od południa.

Nasturcje wjazd tylko od wschodu (normalna wersja projektu)

Salsa może być w obu przypadkach, tylko jeśli wjazd jest od południa to w każdym przypadku tracisz trochę tego światła bo dom stoi wąską stroną i garażem od najcieplejszej strony.
A czy nie masz problemów z długością/szewrokością domu? Jakie są wymiary tej działki?

Alicja

Darth_Maul
16-04-2003, 11:00
dzieki Alicjo... bardzo cenne rady

Darth_Maul
16-04-2003, 11:02
działka ma wymiary 20x50, przy czym te 50 to jest kierunek północ południe, a 20 wschod zachód

Darth_Maul
16-04-2003, 12:46
Alicjo.... i inni. Kochani. Małżonka znalazła D30 muratora. Jesli go pyknąć w lustrzanym odbiciu. co Wy na to?

Alicjanka
16-04-2003, 12:57
My na to że jesteście bardzo aktywni :lol: :lol: :lol:
Alicja

Darth_Maul
16-04-2003, 13:00
czemu?

Darth_Maul
16-04-2003, 13:04
jak sie nie bedzie szukać to sie nie znajdzie

Alicjanka
16-04-2003, 13:22
Dlatego, że przekopujecie bardzo dużo projektów (gratulować!).
Pogratuluj żonce gustu! D30 pod względem wyglądu bije tamte cztery na głowę! Poza tym wykorzystuje każdą przestrzeń - nawet jeśli korytarz i kol mają 17m2 łącznie, to są praktycznie częścią części dziennej i pomimo niewielkiej powierzchni salonu, będzie on wyglądał przestronnie. No a poza tym masz dośc duże pomieszczenie gospodarcze, gdzie z powodzeniem zmieści się pralnia z suszarnią. Tak więc łazienki mogą być wolne od tej przywary. Ja bym się tylko upierała, żeby w tej bliżej środka domu zrobić brodzik. Pewnie się da, byle to przewidzieć na początku budowy (instalacje). Masz też bardzo zgrabną spiżarkę :grin:. Pan Matuszewski robi bardzo funkcjonalne projekty (w tym mój :grin:). Stosunkowo prosty dach, konstrukcja dachu wiązarowa (tak jak u mnie), czyli koszty będą zminimalizowane (mam na myśli, że nie ma zbędnych wymyślań które kosztują) - a dom ciepły.
W wersji lustrzanej z wiazdem od południa:
dołożyłabym jedno okno w salonie od strony zachodniej. Ponieważ od tej strony są okna w kuchni i jadalni, a reszta okien salonu jest od tarasu (czyli północy w twoim przypadku). Tak więc jeszcze jedno okno w salonie nad sofą pokazaną na rzucie powinno być, żeby doświetlić tą część domu z korytarzem włącznie. Jeśli masz wątpliwości, to Ci powiem, że sofa stojąca pod oknem wcale nie razi. A jak na parapecie zrobisz sobie miejsce na książki, albo wokół okna półki albo inna podobna kombinacja, to to okno będzie jeszcze zdobić. No i trzeba by pomyśleć o przeniesienu okna tej sypialni przy tarasie, która w obecnym usytułowaniu ma je na północ - bo będzie za ciemna. Ponieważ w jednej sypialni dwa okna to może być za dużo (z punktu widzenia ustawności), dlatego proponuję przeniesienie go na stronę wschodnią. A na pustej ścianie północnej (tej gdzie na obrazku jest okno owej sypialni) puścisz winobluszcz, który ładnie ją zarośnie i nie będzie razić.
Myślę, że ten projekt to dobry wybór:
- znana i rzetelna pracownia
- znany i dobry architekt
- funkcjonalność
- koszty
wszystko przemawia za.
Uściskaj żonę :smile:,
Alicja

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Alicjanka dnia 2003-04-16 14:24 ]</font>

Darth_Maul
16-04-2003, 13:30
dzieki.... Alicjo. Zone usciskam

Maco
16-04-2003, 13:46
Emil, przepraszam za długie "nieodpowiadanie"

Tak projekt tworzyliśmy sami z żoną i używamy programu Wymarzony Dom (czyli jakaś prostsa wersja Archonu chyba).
Pomieszczenie gospodarcze specjalnie jest przy kuchni bo na codzień na ogół się robi pranie, sprzątanie (drobne), prasowanie... i gotowanie. Więc są to pomieszczenia najczęściej używane i przez to chcieliśmy zminimalizować ilość "przejść" między nimi.
Ściana między kuchnią a salonem będzie rozsuwana. Będzie można ją rozsunąć na boki i oświetlić całą przestrzeń albo rozsunąć tak, że całą kuchnię się odgrodzi od jadalni (przyjęcie). Stół jest rozłożony maksymalnie - ale to będzie tylko jak będą duuuże przyjęcia na więcej niż 12 osoób.
Projekt będzie dwuetapowy. Pierwszy bez garażu i warsztatu, dlatego jest tam okno w łązience. Jak powsrtanie garaż (za 2-3 lata) to wtedy zrobimy świetlik z dachu, żeby w łązience było naturalne światło.
W garderobie będzie doprowadzona kanalizacja na wypadek, gdyby po jakimś czasie okazało się, że wygodnie mieć własną łazieneczkę.
Kiedyś taras zostanie zabudowany ogrodem zimowym do którego prowadzą drzwi zarówno z salonu jak i z naszej sypilani. To będzie pyszne w zimie... :smile:
Drzwi obok kuchni prowadzą na zewnątzny taras, który będzie okalał dom od południa i zachodu.
Więźba będzie się opierała na ścianach zewnętrznych więc wszystkie ściany wewnętrzne będą działowe - a przez technologię szkieletową stosunkowo łatwo będzie można je przesuwać, znmieniać czy tworzyć nowe. To było jedno z głównych założeń naszego domu.
Dom będzie stał na fundamentowej płycie grzewczej legalett, więc wszędzie będzie ciepło od podłogi i oczywiście nie będzie grzejników. Kominek będzie mógł wspomagać płytę, czyli bez typowych rur DGP będzie mógł ogrzewać cały dom.
Dach ma być prosty dwuspadowy. Niedługo będzie rysuneczek.
Wymiary zewnętrzne (wstępne) to 13,7 na 19,7) ale bez garażu i warsztatu to 13,7 na 16,2 - bardziej wtedy jest zgrabny. Myślimy zresztą o takiej wersji żeby zamiast garażu zrobić wiatę a za nią sklecić jakieś pomieszczonko warsztatowo-ogrodnicze. Ale to będzie decyzja do podjęcia w ciągu roku, dwuch po wprowadzeniu.


Alicjantka, link do naszego domu był podawany.. :
http://www.szalega.com/dom/rzut.jpg
A może my też byśmy się zaprosili na wizytę i rozmowę co się w parterowym domku spisuje dobrze a co nie ?

magmi
16-04-2003, 14:13
Darth_Maul,
D30 to rzeczywiście sympatyczny i funkcjonalny domek. Wątpliwości budzi jednak lokalizacja tarasu od północy - prawie przez cały dzień taras będzie w cieniu. Może to być zaleta lub wada - zalezy od punktu widzenia, ale warto się nad tym zastanowić.

Alicjanka
16-04-2003, 14:22
Maco,

Możemy się skrzyknąć po świętach na pogadanie.

A.

Alicjanka
16-04-2003, 14:28
Magmi,

Jeśli działka ma 20m szerokości z wschodu na zachód, to trudno będzie znaleźć miejsce na taras z boku domu. A poza tym z jednej strony tarasu jest zachód, czyli po południu jakieś światło tam będzie.

A.

Darth_Maul
16-04-2003, 14:28
Magmi... dzieki. Jejku jakie to trudne to wybieranie projektu

magmi
16-04-2003, 15:01
Darth, Alicjanko, a spójrzcie no jeszcze tutaj:
http://www.agrobisp.com.pl/projekty/projekt.asp?projektID=BM-81&aktualnaStrona=2
Oczywiście trzeba by zastosowac lustrzane odbicie. No i wjazd wtedy od wschodu.

Albo ten:
http://www.agrobisp.com.pl/projekty/projekt.asp?projektID=WB-3921&aktualnaStrona=2
Też z wjazdem od wschodu - ten jest węższy, a taras ma od południa i zachodu, czyli w słoneczku. :smile:

Alicjanka
16-04-2003, 15:17
Ten drugi ma 106m2. Do tej pory rozpatrywaliśmy większe domy. Pewnie z tego powodu ma jak dla mnie za mały salon, jeśli ma dodatkowo służyć za jadalnię. Drath zbieraj te rzuty i gadaj z żonką, bo jestem ciekawa co wybierzecie.
Pozdrówka,
A.
PS To prawda - wybieranie projektu jest trudne, a do tego wpływa na całe dalsze życie w domku. Dlatego trzeba wybierać z głową.

Darth_Maul
16-04-2003, 18:50
Magmi i Alicjo... tak Alicja ma racje w gre wchodza domki od 120 do coś koło 160 uzytkowej, tak więc 106 to troszke za mało. A moja małzonka zakochała sie w D30. Tak więc to jest nasz jak narazie numero uno. Ale oczywiscie bardzo chętnie bedziemy czekać na inne wasze skazówki i dobre rady
Całuski

Darth_Maul
17-04-2003, 08:33
A co powiecie na C17. ze zmianami. przedłużony, ale zwężony garaż tak żeby zmieścił się na działce 20m, czyli ta ściana garażu zlicowana ze ścianą domu, a pomieszczenie gospodarcze, nie zboku garazu, tylko z tyłu garażu pomiędzy garazem a łazienką.
MOze troche nieszczęsliwe rozwiazanie z tarasem, ale jakby go w lustrze zrobic ?
czekam na opinie i rady

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Darth_Maul dnia 2003-04-17 09:40 ]</font>

Darth_Maul
17-04-2003, 08:34
http://www.projekty.murator.pl/prezentacja.htm?IdProjektu=100

Darth_Maul
17-04-2003, 09:03
kolejny to d12a przytulny
http://www.projekty.murator.pl/rzuty.htm?IdProjektu=30

czy można tak przerobic ten projekt, zeby nie budować tego poddasza, tylko zrobić z niego całkowicie parterowy?

Alicjanka
17-04-2003, 09:17
Darth,

Domek w porządku (mówię o lustrzanym odbiciu). Taras ma zupełnie tak samo jak w przypadku D30, czyli od zachodu i północy. Małą łazienkę dało by się powiększyć żeby włączyć do niej brodzik (w postaci wnęki, która jako kabina jest bardzo wygodna). Sorry, że tak uparcie o tym mówię, ale brodzik i wanna w jednej łazience nie ma sensu. Jeśli przyjadą do Ciebie goście, wy korzytacie z dużej łazienki a goście mogą się oporządzić w małej w zupełnie takm samym czasie, a nie czekając w kolejce na jedną łazienkę. W życiu codziennym o naprawdę ma znaczenie. Mam uwagi do okien dwóch sypialni, które wypadają od północy (mówię oczywiście o odbicu lustrzanym). Jedno okno można przełożyć na ścianę wschodnią, ale największa sypialnia musi to okno mieć tak jak ma i będzie ciemna. Program użytkowy tego domu jest słabszy niż D30, bo pom. gosp. jest dużo mniejsze, brak jest spiżarki a hol jest wydzielony z części dziennej (choć można go do niej włączyć nie robiąc drzwi do kuchni i ścianek oddzielających salon. No i jak czytam o technologii budowy (kształtki styropianowe na ściany i brak stropu (??!!), sufit podwieszany), zastanawiam się co to mianowicie ma znaczyć, że jest brak stropu a sufit podwieszany? Czy to oznacza, że trzeba ocieplać dach, zamiast stropu? Jeśli tak, to to jest dużo drożej i trudniej zrobić. A wprowadzanie zmian w konstrukcji dachu, oznacza dodatkową kasę za wyliczenie wytrzymałości i projekt (nam zaśpiewano za taką usługę 2500zł, więc zrezygnowaliśmy z głupich pomysłów przerabiania projektu) no i kłopoty z technicznymi pytaniami wykonawców, jak to zrobić, czy jak tamto zrobić (nie mówiąc o przypilnowaniu ich wykonastwa, które w przypadku braku dokładnego projektu jest znacznie utrudnione).
Darth, staraj się wybrać projekt, który będzie wymagał minimalnej ilości zmian technicznych (nie mówię tu o przeniesieniu okna na inną ścianę, tylko np zmiany materiałów, które powodują zmianę grubości ścian wewnętrznych, zmiany konstrukcyjne itp.).
Pozdrowienia i powodzenia,
Alicja

Darth_Maul
17-04-2003, 09:24
a co Alicja sadzisz o c17. bo się troszke pogubiłem o którym mówiłaś czy d12a jako parterowy, czy o c17
Adam


aaaa... juz rozumiem. dzieki


<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Darth_Maul dnia 2003-04-17 10:29 ]</font>

Alicjanka
17-04-2003, 09:50
Staraj się tak wybrać projekt, żebyś go nie przerabiał. W związku z tym D12a to dla mnie nie jest dobry pomysł. Dom jest podniesiony (dach) po to żeby pomieścić poddasze, a Ty chciałabyś z niego zrozygnować. Czyli zapłacisz jak za dom z poddaszem, ale nie będziesz z niego korzystał? Lepiej szukaj domu czysto parterowego, albo zdecyduj się na poddasze.
Pozdrówka,
A.

Darth_Maul
17-04-2003, 09:51
oki dzięki

magmi
17-04-2003, 12:54
Alicjanko, Darth, ma wrażenie że zachodzi nieporozumienie co do kształtu działki. Ja zrozumiałam, że "chudy" bok jest na osi Wsch-Zach, "długi" na osi Pn-Pd. Darth, popraw mnie jeśli żle mówię. Jeśli tak, to domek D12a musi mieć wjazd od wschodu (bo tylko wtedy mieści się na działce), a to z kolei znaczy że taras może być od południowego zachodu (a nie północnego zachodu).
Darth, po zastanowieniu: doradzałabym ci szukanie projektów właśnie w taki ustawieniu "wszerz" jak D12a (niekoniecznie ten projekt oczywiście). Czyli:
- wjazd od wschodu
- garaż z boku od północy
- taras z drugiego boku czyli od południa
- dom szeroki, ale "płytki"

Przykładowo:
http://www.agrobisp.com.pl/projekty/projekt.asp?projektID=WB-3498&aktualnaStrona=1
http://www.domnahoryzoncie.pl/2/index.php?page=projekty&sub=frodo
(w lustrzanym odbiciu, w wersji z garażem)




<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: magmi dnia 2003-04-17 13:56 ]</font>

Darth_Maul
17-04-2003, 13:25
no wiec tak krótszy bok czyli te 20m jest na osi wschód zachód, a dłuzszy czyli te 50m jest na osi północ południe. Wjazd moge mieć od wschodu lub od południa, jednak preferowana opcja wjazdu jest od wschodu

magmi
17-04-2003, 13:59
Acha, jeszcze jedno: D12 występuje też w wersji parterowej - ma wtedy mniejszy kąt nachylenia dachu. Chyba nie ma w tej parterowej wersji garażu, ale dostawić garaż to żaden problem, zwłaszcze gdy jest już jest wersja tego samego domu z garażem z boku. Zgadzam się oczywiście, że najlepiej przeróbki projektu ograniczyć do minimu, ale z drugiej strony znalezienie projektu który idealnie i bez żadnych przeróbek spełni Wasze oczekiwania może być trudne (zwłaszcza że działka jest niestadardowa).

Darth, odpowiedzcie sobie z żoną na pytanie: na czy Wam zależy? Jak sobie wyobrażacie życie w Waszym przyszłym domu? To bardzo ważne, bo każdy kto Wam doradza, doradza według swojej hierarchii ważności (np. Alicjanka nalega na prysznic w drugiej łazience, a ja na dobrą lokalizację tarasu). Często trzeba coś wybrać, np. kominek - jedni chcą mieć go w środku domu, żeby zrobić DGP, a inni przy ścianie zewnętrznej, żeby mieć "bliźniaczy" kominek na tarasie. Które rozwiązanie jest lepsze? Nie wiem, ważne jest które WAM ODPOWIADA. Powodzenia!

Darth_Maul
17-04-2003, 14:06
Magmi... masz racje co do przemyślen. My sobie przeanalizowaliśmy wiele rzeczy (kominek, taras, etc) I wiemy czego nam trzeba. Wiemy na co mamy zwracac wieksza uwage, a na co nie. Jednak zwracajac sie do Was o porade, chciałbym wysluchać Waszych aspektów wybierania projektu. Wiadomo, ze to bedzie nasz dom, i my mamy się w nim czuć najlepiej, ale uwierz mi, ze Wasze porady są naprawde cenne dla nas ludków, którzy przekopali juz cała mase projektów i mają ból głowy. Dlatego z waszych wszystkich porad staramy sie wybrać coś co bedzie nam pasowało

Alicjanka
17-04-2003, 15:26
Tak sobie pomyślałam, że z tym usytuowaniem tarasu, to jescze trzeba wziąć pod uwagę widoki. Jeśli postawicie dom z wjazdem od wschodu a tarasem od zachodu, to będziecie mieć małą odległość od tarasu do płotu. Zatem bardzo ważne jest co za tym płotem jest. Oczywiście pod względem światła tak byloby lepiej, bo na taras wpadałało by też słonko od południa.
Natomiast w przypadku tarasu północno-zachodniego (na dłuższej osi działki) będziecie mieć z tarasu widok na własny ogród, którego tam jeszcze będzie spory kawałek. Tak więc to też trzeba by przeanalizować pod tym kątem i sobie wyobrazić. Bo jeśli taras miałby wychodzić bezpośrednio na okna sąsiada?...
A.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Alicjanka dnia 2003-04-17 16:27 ]</font>

Darth_Maul
17-04-2003, 15:29
łeeeeee na sąsiada to raczej nie. w przypadku tarasu zachodnio północnego od strony zachodu mamy widok na drzewa, brzozy jakies czy co, ale pozostaje jeszcze tak jak Alicja zauważyłaś duzo miejsca na ogród od stony północnej
oki zmykam do domku, ale czekam też na podpowiedzi dalsze
pa

Darth_Maul
17-04-2003, 19:12
Magmi.... WB-3498 jest niezły, całkiem niezły, nie powiem przypadł nam do gustu
dzieki za niego
Adam

agnes
18-04-2003, 08:05
Tak się składa ,że jestem szczęśliwą mieszkanką domu w nasturcjach 2 i jak dla mnie jest on prawie idealny /wjazd od wschodu/a to dlatego,że sypialnia i część główna domu jest od strony pd ,taras również /kocham słońce/ .Od pn mam 2 pokoiki,które w przyszłości będą pracownią i pokojem gościnnym,łazienkę i pom.gosp. Długo szukałam projektu gdzie taras jest od pd i wejście na taras jest z sypialni i salonu /z tyłu domu,daleko od wścibskich oczu :wink:/,tym bardziej ,że mam wąską działkę i cały ogród z tyłu.
Dom prezentuje się b.okazale i elegancko .Podaję link gdzie można go obejrzeć ,choć niezbyt wiele tam widać /złe zdjęcia/ale niebawem zamieszczę lepsze :smile:
http://foto.onet.pl/albumy/album.html?id=6561&q=Pasja%20życia&k=2

Po za tym zaletą jest kąt nachylenia dachu,gdyż na górze jest jeszcze ok 70 m2 do zagospodarowania.Chcę tam zrobić pokoje dla dzieci i suszarnio-szpargałownię bez żadnych łazienek i kuchni,o takie dodatkowe pomieszczenia a nie odrębne mieszkanie-nie ma takiej potrzeby.Okna na górze mam z każdej strony świata ,2 na południe .
Także w sumie powierzchnia użytkowa wyniesie 170 m 2 .

Z przedstawionych przez Ciebie projektów najbardziej podoba mi się dom Salsy , z tymże wjazd od wschodu ,trochę pomniejzych przeróbek, mankamentem jest usytuowanie tarasu /jeśli ogród jest z tyłu/

Darth_Maul
18-04-2003, 09:17
Agnes.... twój domek jest spoko bardzo mi sie podoba, a co do tarasu, to u mnie chyba bedzie on od północy i zachodu. Przynajmniej tak wychodzi prawie na wszystkich projektach jakie bierzemy pod uwage. Co do ogrodu to bedzie on w dwóch miejscach od południa i od północy, jeśli domek ustawimy w miare po środku naszej długiej działki. ale pokombinujemy jeszcze
Pozdr
Adam

agnes
18-04-2003, 10:04
Szkoda,że taras od pn strony,nie możesz jakoś pokombinować ?Od jakiej strony bedzie wjazd?No chyba,że nie lubicie słoneczka :wink:
Nie ma idealnego projektu,najpierw trzeba ustalić sobie priorytety i nimi się kierować .Mi np. zależało aby prawie cały ogród był z tyłu i taras również z tyłu z widokiem i zejściem na ogród,jednocześnie aby mieścił się o strony pd.
Równiez przekopałam wiele projektów ale trudno dobrać odpowiedni projekt tym bardziej na wąską a długą działkę/taką mam/ .

Jaki macie jak narazie projekt na uwadze?

Darth_Maul
18-04-2003, 10:12
ja tez mam waską działkę i długą 20x50. Wjazd chcemy zrobic od wschodu

magmi
18-04-2003, 10:18
Darth, ale dalczego taras chcesz dać od północy???
Przecież gdy wjazd masz od wschodu, a działka jast szeroka na 50m na osi Pn-Pd, możesz dosunąć dom maksymalnie do północnej granicy działki, a z drugiej strony, czyli od południa, dać ogród i taras! Wiem, ze tam jest druga ulica ale możecie zrobić pełne ogrodzenie od tej strony albo krzakami obsadzić i ulicę zasłonić, a naprawdę taras od północy to nie jest najlepszy pomysł...

agnes
18-04-2003, 10:23
No to prawie jak u mnie,22m na 60m ,wjazd od wschodu :smile:

Darth_Maul
18-04-2003, 11:26
Magmi... no to też nie jest głupi pomysł za mną czyli od północy jest kolejny sasiad zatem nie wiem, czy tak dobrze by dom wygladał przysuniety do sasiada z północy. Moze postaram sie narysować to, a redakcja to zamieści. Tak bedzie łatwiej

magmi
23-04-2003, 09:22
Hej Darth, no jak tam, czy projekt może wybrany?

Darth_Maul
23-04-2003, 17:13
Hej Magmi hej. witam cie i was po przerwie swiatecznej... byłem sobie w Bieszczadach i przez kilka dni nie myślałem o porjektach. Taki totalny luzik... wiecie. jeszcze mam kilka dni wolnego, więc zabieram sie do ogladania i kombinowania z projektami.

Darth_Maul
24-04-2003, 15:57
Ja cie ..... nie no to teraz to ja chyba sie poddaje. Renia ( moja małzonka znaczy) powiedziałą, ze bardzo trudno jej sie zdecydować na parterowy. tak wiec jak narazie chyba powrócimy do zamieżeń małego domku z poddaszem.Wszystkie Wasze rady wzieły w łeb, bo teraz ona chce z poddaszem . Jak bumerang powrócił do nas projekt APS 108 i APS 113. I co teraz? pozrzućcie prosze kilka rad nt. tych domkow
http://www.archi-projekt.com.pl/ramka_projekty.htm z poddaszem klik.
Pamiętając, ze zdecydowalismy sie na wjazd od wschodu.
PS. wysłałem adminowi jpg z rysunkiem usytuowania mojej i sąsiednich działek, ale chyba nie raczył go załączyć :sad: oj szkoda, szkoda
Całuski

magmi
24-04-2003, 18:27
Darth,
z tych dwóch projektów zdecydowanie bardziej podoba mi się APS 113 - prostszy dach, łdniwjsza bryła, możliwość zrobienia garażu, częściowo zadaszony taras, ładny układ wnętrz, lokalizajca kominka umozliwia zrobienie systemu DGP. Ale ma trzy wady:
1. schody zabiegowe - niebezpieczne iniewygodne, zwłaszcza do schodzenia i zwłaszcza dla dzieci (nawet jeśli jeszcze ich nie macie, to pewnie dla nich te dwa dodatkowe pokoje na poddaszu...:smile:)
2. mały wiatrołap - a gdzie jakaś garderoba na kurtki, buty?
3. słabo ustawana łazienka na poddaszu
Poza tym, przy Waszym kształcie działki uważam że powinniście szukać projektów z tarasem z boku, a nie z tyłu - będzie można zrobić taras od południa i będzie z niego widok na duży ogród, a jak zrobicie z tyłu, to co będziecie oglądać z tarasu? Ogrodzenie :sad:.

Darth_Maul
24-04-2003, 20:41
Magmi.... dzieki za porady. Alicja chyba powiedziała, ze jak nie buduje parterowego, to nie bedzie nic pisać :sad: zartuje naturalnie. Wiesz nawet jesli projekt ma taraz od zachodu, czy bedzie miał, to chyba nam to nie bardzo przeszkadza... bedziemy mieli tyle trawnika, ze hej. Poza tym Renia mówi własnie teraz, ze to jest takie trudne - wybór projektu- ze mozna wybierać i 4 lata. Natomiast jak wracalismy z Bieszczad to wstąpiliśmy do biura Archi-Projekt w Lublinie. Gośc poradził nam, zeby nie wybierać długo, bo im dłuzej to wiekszy mętlik się robie w głowie. Ale teraz Renia mówi, ze decyzja nr 1 to wjazd od wschodu.
całuski
Adam

Darth_Maul
24-04-2003, 21:30
A mam pytanko co sądzicie o D03 w lustrze?

magmi
25-04-2003, 07:44
Darth, D03 był budowany jako dom modelowy i zdaje się że można go sobie pojechać pooglądac na żywo gdzieś w okolicach Warszawy.
To całkiem ładny domek. Co do funkcjonalności: mnie osobiście podpada to półpiętro. Jest dekoracyjne, ale tak naprawdę to trochę zmarnowana powierzchnia - oddzielnego pokoju tam nie zrobisz, więc co: biblioteka? miejsce zabaw dla dzieci? kącik komputerowy? kącik telewizyjny? Każda z tych funkcji kłóci się trochę z bezpośrednim sąsiedztwem schodów. No i stropodach nad garażem: trudny do prawidłowego wykonania, a taras nad garażem wypadnie od północy i przez większą część dnia i tak będzie zacieniony.
Marudzę, co? :smile:

Darth_Maul
25-04-2003, 08:05
Magmi... nie, nie marudzisz. Jakbym nie liczył na Twoje uwagi, to bym sie nie pytał. Tak wiem, D03 stoi sobie w Juzefoslawiu koło piaseczna, i jak sie uda, to chetnie go pojade zobaczyć na żywca. A z tym półpiętrem czy holem, to my myślimy, ze ustwai sie tam kilka kwiatków, jakas biblioteczke 2 fotele i bedzie taki kącik do czytania. Mnie raczej zastanawia, to atwarta wielka przestrzeń na dole to aż 50m2. Rany to bardzo duzo, pewnie zrobilibyśmy ze 2 małe ścianki tak od strony kuchni no i zasłoniłbym fragment salonu jak sie w chodzi to po prawej, tak do kominka. Nie wiem i nad tym się zastanawiam, jak lepiej jest ewentualnie usytuować ten dom na mojej działce. Jeśli postawić go normalnie tak jsk jest to garaz wypada od południa, ale i taras na garazu jest od południa. Całkiem niezle jeśli chodzi o taras, ale beznadziejnie z garazem. Jesli zrobić lustro to wtedy na jednej scianie salonu trzeboa wstawiać oko, żeby doświetlić salon od południa, a za to taras jest od północy. Tak żele i tak nie dobrze.
Jakieś sugestie?

magmi
25-04-2003, 08:38
Kilka "podrzutek":
http://www.lk-projekt.com.pl/lk-projekt.php3?l=katalog_b&k=204&p=projekt - to jeden z moich ulubionych projektów z ładnych narożnym tarasem
http://www.agrobisp.com.pl/projekty/projekt.asp?projektID=WB-3473&aktualnaStrona=1
http://www.agrobisp.com.pl/projekty/projekt.asp?projektID=BM-106&aktualnaStrona=4 ale ten jest bez garażu

A te poniżej też mi się pododbają, z małym zastrzeżeniem co do schodów zabiegowych:
http://www.lipinscy.pl/projekty/pietrowe/p95.html
http://www.lipinscy.pl/projekty/pietrowe/p34.html
http://www.archon.com.pl/irys/ (w lustrzanym odbiciu)




<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: magmi dnia 2003-04-25 09:49 ]</font>

magmi
25-04-2003, 08:43
Odnośnie ustawienia D03: ja bym zostawiła garaż od północy, bo inaczej będziecie mieć pokój dzienny od północy. To już lepiej ten taras nad garażem poświęcić i dać go od północy. Trochę słoneczka się na nim załapie: rano od wschodu i popołudniu z tyłu, czyli od zachodu.

Darth_Maul
25-04-2003, 09:03
Magmi... te domy od Lipinskich są całkiem niezłe.

magmi
25-04-2003, 09:41
Mnie też się podobają :smile:. Ładne, zgrabne, proste i bezpretensjonalne. Tradycyjne w dobrym tego słowa znaczeniu. I mają fajne, funkcjonalne rozkłady wnętrz. Tak jak ci pisałam, jedyne co budzi moje zastrzeżenia to schody zabiegowe (niestety to biuro konsekwentnie projektuje takie schody w niemal wszystkich swoich domach), ale to czasem można zmienić przy adaptacji (jeśli tylko jest miejsce na wydłużenie klatki schodowej).
Mam od wczoraj straszne problemy z wchodzeniem na forum i otwieraniem wątków, chyba znowy serwer albo łącze Muratora na Śląsku padło :sad:. Więc przepraszam, ale mogę chwilowo nie odpowiadać, jeśli akurat mnie przyblokuje.

Darth_Maul
25-04-2003, 10:45
spoko... u mnie tez od wczoraj wolno bardzo działa... a z schodami zabiegowymi mi nie przeszkadza.. pozabiegam sobie troche.

Darth_Maul
25-04-2003, 19:14
No to jeszcze ciebie Magmi i Alicjo pomęcze. Bardzo sobie wzieliśmy do serca wasze uwagi i komentarze, do wszystkich prezentowanych przez nas domków. Bardzo są one cenne dla nas niedoświadczonych poszukiwaczy idealnego projektu. Dlatego też mamy jeszcze prośbe o komentaż do co do projektu WB-3463
http://www.agrobisp.com.pl/projekty/projekt.asp?projektID=WB-3463&aktualnaStrona=1

Czekamy na Wasze opinie i uwagi
Cmoki. Adam

Darth_Maul
27-04-2003, 11:57
Jak zwykle kolejnego dnia pojawia sie nowy najlepszy projekt. dzis jest to Sopran2. Alicjo, gdzies czytałem, ze ktoś powiedział, ze Ty wypowiadałaś sie na temat tego domu, ale nigdzie nie moge natrafić na ten wątek.
Oto link do domku
http://www.mtmstyl.com.pl/projekt.asp?id=163
Aha i jeszcze jedno.... W gminie sie okazało, ze droga pomiędzy działkami ma mieć szerokośc 6m, a nie 5 jak do tej pory, tak wiec moja dzialka zwęzila sie do 19,5m
Pozdrawiam

Emil
27-04-2003, 15:38
DO DM

Swego czsu moim faworytem na dom z poddaszem byl LMP 34.
Duza kuchnia, gabinet, duze pom. gospodarcze. Na pewno zmienilbym usytuowanie kominka - na te sciane gdzie na rysunku jest telewizor
BTW, dlaczego zrezygnowales z parteru.

Emil

Darth_Maul
27-04-2003, 17:19
to tak do końca nie jest powiedziane, ze zrezygnowałem z parteru. troszke się skomplikowała sprawa z szerokością działki. po wyliczeniach geodety szeroka jet na 19,5m, bo jak pisalem wcześniej droga musi mieć 6m. raczej tez bedziemy robić wjazd od południa, bo sasiedzi nie sa skłonni zainwestować w wspólną droge dojazdowa. Dlatego mam ich głęboko w ....( wiecie gdzie) i robie sobie własny wjazd na działke od południa, bo tez mam taka możliwość. Dlatego teraz patrze na dom piętrowy ale wąski. Ale nie przekreślam parterowego.
Pozdr

Teska
27-04-2003, 18:28
Ja mam wjazd od południa, od poludnia sa okna od kuchni i jadalni, natomiast od północy mam wyjscie z salonu na taras..i jest rewelacja..jak jest na dworze ukrop...na tarasie jest przyjemny chłodzik...dopiero od 16 jest słonce...a wtedy juz mozna spokojnie posiedziec..
od wschodu mam dwie sypialnie...budzi słonce...

Wiec dobrze i wcale nie zmieniaj tarasów od pólnocy sa ok

Darth_Maul
28-04-2003, 06:56
Teska... a nie masz przez to ciemnego salony, i bardzo ciepłej kuchni w lato, przez to ze kuchnia jest od południa?

Alicjanka
28-04-2003, 09:48
Darth,

Ja się nie wypowiadam, bo miałam takie urwanie głowy w pracy, że siedziałam do 24.00. Swoją drogą nawet dobrze, bo jak widzę opcje się zmieniają jak w kalejdoskopie, więc lekko nie nadążam. :wink:
Myślę Darth, że wiesz już o co chodzi w analizie projektów, więc usiąć z żonką pooglądać, poanalizować, a przede wszystkim wyobrazić sobie siebie w tym domu.
Na temat tej Sonaty, to sobie nie przypominam, żebym się wypowiadała. Pamiętam natomiast pewne spięcie z MTM Stylem, czyli pracownią arch. Zanim wybierzesz projekt poszukaj na forum czy ludzie nie mają problęmów z daną pracownią, bo są takie które specjalizują się w jakiś koszmarnych dla budującego błędach.
Ten projekt Agrobisp z poddaszem (http://www.agrobisp.com.pl/projekty/projekt.asp?projektID=WB-3463&aktualnaStrona=1 ), wydaje się na pierwszy rzut oka bardzo sympatyczny na działkę z wiazdem od południa.
Pozdrawiam i trzymam kciuki!
Alicja

Darth_Maul
28-04-2003, 12:22
tak, opcji jest duzo. Ale teraz dam Ci odpoczac od siebie.Zeby nie zatruwać ci głowy, to jak bedziemy mieli 2 lub 3 te wybrane, to sie przypomne i poprosze o opinie

Darth_Maul
28-04-2003, 13:19
Alicjo... chyba mamy. Moja małżonka znalazła domek i postanowiła sam poforumować. Zobacz sobie http://forum.murator.com.pl/viewtopic.php?topic=10023&forum=39&12

i oceń

misia-28
03-07-2003, 18:37
ja bym chciała parterowy ale wciąz szukam odpowiedniego projektu.

Aleksandryta
03-07-2003, 18:51
Misia-28 Ja tez szukam odpowiedniego projektu i czuje przez skore ze trzeba bedzie zakonczyc szukanie na indywidualnym projekcie. :( Jak cos znajdziesz to daj znac. A tak w ogole gdzie szukalas?

misia-28
03-07-2003, 21:05
Aleksandryta
już chyba wszędzie mam mętlik w głowie
już sama nie wiem
ja szukam małego domku do 150 m2 bez żadnego poddasza z garażem najlepiej

misia-28
03-07-2003, 21:07
może stworzymy jakiś nowy temat linki do domów parterowych, co?

misia-28
03-07-2003, 21:12
albo piętrowych bo nie wiem jakiego szukasz

Aleksandryta
03-07-2003, 21:30
Ja szukam projektu domu parterowego bez uzytkowego poddasza lub tylko ze strychem, takim jak byl przed laty w wiejskich domach. Pracownia Lipinscy ma takie. Chce do 150 m2 dla dwojga doroslych ludzi, z duzym pomieszczeniem gospodarczym i DWIE lazienki - dla nas ok. 6m2 i dla gosci ok. 3 m2 czyli tylko z prysznicem. Nie musze miec osobnego w-c. Dosc duza kuchnia, ok.14-16 m2, salon USTAWNY, moze byc z jadalnia, sypialnia dla nas, gabinet (zkomputerem) i ewentualnie na wcisk pokoik dla gosci. No i oczywiscie pomieszczenie gospodarcze i to w czesci nocnej z pralnia. moim marzeniem jest osobna kotlownia - ok. 3 m2. Tak teraz mam w moim segmencie i jesterm b. z tego zadowolona. Nie lubie po prostu bliskosci czegos takiego tajmniczego i groznego jak kociol nafaszerowany elektronika. Zaloze w dziale Projekty watek nt. Domy parterowe - prosze o adresy projektow. Co o tym myslisz?

Aleksandryta
03-07-2003, 22:36
misia www.boduch.pl bylas tam?

Emil
04-07-2003, 09:28
Czesc wszystkim
Ja tez chce pudowac "parterowke". Po kilku miesiacach grzebania sie w projektach z poddaszem, nagle zmienilem zdanie i teraz nawet nie chce myslec o innym domu. Ostatnio bylem u kolegi, ktory zamieszkal w dwupoziomowym duzym mieszkaniu i to tylko utwierdzilo mnie w tym przekonaniu.
Moim faworytem ze wzgledu na rozklad pomieszczen jest D23 z Murotora.
Skonczy sie pewnie na tym ze zrobie projekt indywidualny na bazie tego wlasnie projektu.
Pozdrawiam
EMIl

Aleksandryta
04-07-2003, 16:54
I chyba ja tez tak zrobie Moze nawet bedzie to D23 :D Ale gdyby cos ci sie napatoczylo to daj znac

Maco
04-07-2003, 21:26
Widzę siebie sprzed półroku :lol:
zaczynałem od użytkowego poddasza a skończyłem na parterowym.

Niestety nie mieszkam więc na główne pytanie założyciela wątku nie odpowiem.

Ale z wyborem projektu było kiepsko, zwłaszcza, że mieliśmy nietypowy narożnik działki w który chcieliśmy wpisać nasz dom.

Skończyło się na "projekcie indywidualnym"... W cudzysłowiu bo kosztował niecałe 3000zł więc w sumie niewiel więcej niż gotowy...

Tu można go obejrzeć:
http://www.szalega.com/dom/dom.html

Aleksandryta
04-07-2003, 21:41
Maco Jestem zachwycona tym projektem. Duza kuchnia - to lubie. dwie lazienki absolutne minimum. Zobaczycie, jak dzieci dorosna od razu wywedruja do lazienki z prysznicem. No i duze pomieszczenie gospodarcze wraz ze spizarnia super. Musiales miec dobrego architekta. Uchylisz rabka tajemnicy?

Aleksandryta
04-07-2003, 21:48
I jeszcz mam do ciebbie prosbe, jako ze jestes specjalista od domow parterowych www.mtmstyl.com.pl dom pod nazwa Rozłogi Ten dom zreszta bral udzial w konkursie Dom dostepny 2002 Co o nim sadzisz? Od razy zastrzegam, ze jest dla mnie za duzy. Potrzebuje trzech sypialni i oczywiscie salonu. Najbardzie podoba mi sie w nim to ze... jest duzo lazienek, choc przyznaje ze podnosi to koszty. ale od razu widac ze to jest projekt na miare 21 wieku. Po prostu wymagania inwestorow sa coraz ostrzejsze.

Maco
04-07-2003, 22:20
Aleksandryta,
Nasz projekt "sami zrobiliśmy" z żoną. Czytaliśmy Muratora, rozmawialiśmy z innymi i myśleliśmy o praktycznej stronie codziennego życia (pranie, gotowanie, sprzątanie, jedzenie,...).
Mieliśmy ponad 20 wersji aż doszliśmy do tego co widać. Nadal jest to kompromis ekonomiczny, bo przy trochę większych środkach powstałaby łazienka dla naszej sypilani, łazienka dla pokoju gościnnego i pewnie trochę większy ten gościnny.
Ale jest jak jest a że jet to szkielet to jak przyjdzie kasa będzie można w miarę łatwo coś powiększyć.
Jak już mieliśmy rozrysowany rozkład pomieszczeń to szukaliśmy architekta, który przerysuje "na czysto", policzy co trzeba i podpisze swoimi uprawnieniami. W dzisiejszych czasach to wcale nie jest takie trudne. Mogę Ci podać namiary na "naszego" na priva...

Maco
04-07-2003, 22:35
No i oczywiście nie jestem specjalistą od domów parterowych :lol:

Mam klapki na oczach bo szukałem domu na moją działkę tak a nie inaczej ustawioną i z takim a nie innym narożnikiem (skośnym)...

A te Rozłogi to ładne bardzo są i przestronne. Rozumiem, że taras raczej jest od półudnia ? Wtedy kuchnia jest dobrze i spiżarnia (tylko po co w niej okno ?).
No i rzeczywiście prawie każdy pokój ma swoją łazienkę...
W sumie można budować etapowo. Najpierw jedną dwie a potem dokończyć resztę. Albo zamienić miejsacami te dwie 3metrowe łazienkeczki z pokojem 14metrowym i zrobić z tego jedną 6metrową łazienkę dla całej tej strefy.
Jeszcze mi się wydaje, że główna sypialnia jest za blisko salonu. Jak będzie przyjęcie to będzie mocno słychać. Chyba, że się dobre i grube drzwi da...
Myśmy chcieli mieć mocno oddzieloną część sypilano-prywatną (będzie dodatkowa izolacja w ścianie).
Obawiam się też, że stosunkowo mało jest w nim powierzchni składowej (pom. gospodarcze jak dostanie kotłownie to już na typowe "graty" piwniczne może nie być miejsca). My teraz w mieszakniu mamy mnóstwo rzeczy (namioty, sprzęty sportowe, zabawki, narzędzia,...) i chcemy żeby w naszym domu miały one swoje stałe łatwodostępne i czyste miejsce.

Aleksandryta
04-07-2003, 22:42
Bede bardzo Ci wdzieczna, bo ja tez w zanadrzu trzymam rozrysowany przeze mnie i meza projekt i moze dlatego nie moge znalezc czegos ciekawego wprojektach gotowych. Dopieszczamy go co kilka dni, ale wlasnie jak wy omawiamy nasze przyzwyczajenia i wymagania a takze usilujemy wpisac w projekt nasze masrzenia. Tak wiec spadles mi z nieba i prosze na priv :D

misia-28
05-07-2003, 09:06
ja chyba znalazłam - oceńcie sami http://www.boduch.pl/druk.php?id=56 ma wszystko co pozrebuję kotłownie, garaż, spiżarnie i wmiarę pokoje -co o tym myślicie

misia-28
05-07-2003, 09:15
Aleksandryta na tej stronie są adresy biur http://www.projekty.domow.pl/

Aleksandryta
05-07-2003, 20:16
Misiu 28 Bardzo sie ciesze ze trafilas na swoj domek, no moze jeszcze nie tak calkowicie twoj, ale moze. Uwazam, ze ten projekt jest b. dobry, gdyz jego budowa nie bedzie sprawiala trudnosci. Oznacza to ze bedzie tani w budowie. Nie wiem, czy zwrocilas uwage na to, ze architekt proponuje sciany trojwarstwowe, co oznacza najdrozsze materialy i robocizne. Ja bym dala (jesli mozna :) ) male okienka zarowno w spizarni, jak i w kotlowni. Kuchnia rewelacyjna i spizarnia tez. Az sie prosi jakas wysepke na srodku kuchni albo jeszcze lepiej rodzinny stol. Praktycznie wszystkie pomieszczenia w tym projekcie sa b. ustawne, no a te pokoje przy tej wielkosci domu sa b. duze :o Mam nadzieje ze u Ciebie bedzie kominek, co to za dom bez kominka :D . Jedna rzecz mi sie b. niepodoba, gdyz jestem szczegolnie na to uwrazliwiona. Lazienka jest bez okien, a projekt przewiduje postawienie tam pralki. Nie wiem jak u ciebie z dziecmi, ale wyobraz sobie pranie w tej lazience bez okna. A suszenie - wilgoc niesamowita. A w domach parterowych trzeba zwracac szczegolna uwage na wentylacje, z reguly konieczna jest wentylacja mechaniczna, ktora zapewni w domu dobra cyrkulacje powietrza. Ja mam w swoim domu (segment) dwie lazienki i wc, wszystkie bez okien. Nawet po kapieli pod prysznicem wentylator nie nadaza z odprowadzeniem pary z lazienek i dlatego praktycznie dwie lazienki maja przez caly dzien otwarte drzwi (sa poza zasiegiem wzroku gosci). Gdy sa zamkniete czuje sie wilgoc w powietrzu. Jest to do wytrzymania tylko dlatego ze pralnie mam w piwnicy. I nie w kotlowni, ale jest ona w osobnym 6 m2 pomieszczeniu.
Pozdrowienia
Olka

Maco
05-07-2003, 22:29
Jeśli jest wentylacja mechaniczna to nie powinno być problemu z odprowadzeniem wilgoci. Jeśli się nie udaje to znaczy, że taka wentylacja nie działa poprawnie i powinno się ją naprawić.
Dla mnie okna w spiżarni czy kotłowni to tylko jeśli mają jakieś dekoracyjne znaczenie. Inaczej to kosztowny zbytek.
Tak, ten projekt jest rzeczywiście ciekawy...

06-07-2003, 03:28
Bardzo prosze o opinie domu BM81 AGROBISP

http://agrobisp.com.pl/projekty/projekt.asp?projektID=BM-81&aktualnaStrona=1

Aleksandryta
06-07-2003, 07:02
Nie mam uwag krytycznych. Jest nawet malenka spizarnia, co przy powierzchni kuchni zupelnie wystarczajaca. Jedno byl zmienila technologie na MAXA+styropian lub w w braku kasy na bloczek komorkowy+styropian. Po prostu nie mam zaufania do technologii jednowarstwowych. Gdyz trzeba b. precyzyjnie stawiac sciany.

misia-28
06-07-2003, 09:37
Aleksandryta
dzięki za uwagi
:-? Nie tak do końca mój jak mówisz na razie to był najbliższy tego, który bym chciała wybudować/tzn: jedna bryła, do 150m, garaż, oddzielna kotłownia, spiżarnia i garderoba/. Rzeczywiście ta ściana między kuchnią a pokojem jest niepotrzebna.
Co do ścian myślę że można by zmienić. No i oczywiście kominek musi być.
Tylko teraz mam ćwieka z tą łazienką mam, dziecko i pranie robi się często, poza tym prysznic - może więc przerzucę się na projekt BM 81. Jedno co mi się nie podoba to powierzchnia korytarzy.

Aleksandryta
06-07-2003, 14:00
misia-28 BM -81- jesli chodzi o lazienke jest lepsze, ale popatrz uwaznie na kuchnie. Projekt przewiduje, iz stol bedzie stal w kuchni. Dla rodziny jest idealnie, ale przyjmijmy, ze zapraszasz na Wigilie cala rodzine, bo jestes w euforii w zwiazku z nowowybudowanym domem. Czy sie pomieszcza w kuchni, czesc starszego pokolenia moze sie poczuc obrażona, że przyjmujesz ich w kuchni ("no wiecie państwo moja synowa przyjęła mnie w kuchni, a ja flaki wypruwałam zeby wychować syna na ludzi" :evil: ). Ja osobiście przesunelabym kominek w stronę wejscia do salonu, a nawet postawiłabym go w rogu (ja tak mam) i otworzyłabym bardziej kuchnię na pokój i na granicy tych dwóch pomieszczeń umiescila stół, np. okrągły rozsuwany. Co o tym myślisz?. Jeden problem - z rysunku wynika, iż jest to chyba ściana konstrukcyjna :x

Aleksandryta
06-07-2003, 14:04
I jeszcze jedna sprawa zauważ że wc jest b. blisko kuchni. Jak "przewalasz garami" w kuchni jest to sprawa idealna. Ale jak siedzą tam goście to w skupieniu będą sluchać odgłosów wiesz czego? :oops: Pomieszczenie gospodarcze jest duże może tam postawić kibelek?

misia-28
07-07-2003, 08:02
Myślę że znów masz rację tylko nie wiem po czym poznajesz, że to ściana konstrukcyjna. Jak już to kuchnię chiałabym mieć otwartą a wc rzeczywiście nie najlepsze rozwiązanie - zamiana wyszłaby na dobre. Chyba wezmę wyrysuję sama swój projekt i niech architekt się męczy :x bo dość mam grzebania w projektach gotowych :wink:
Dzięki za pomoc!!! :D

misia-28
07-07-2003, 12:46
A co myślicie o GL 118 St.Atrium http://www.studio-atrium.com.pl/atrium.php?p=po&cid=15&pid=129

Aleksandryta
07-07-2003, 17:08
Chyba my tylko we dwie zostalysmy na polu walki o dom parterowy :P
Skad wiem, ze konstrukcyjna - bo jakas taka grubsza kreska na planie :x
A Atrium, chyba najlepszy z tych wszystkich, tyle ze cos male pomieszczenie gospodarcze nie da rady wklepac tam pralki, a i gdzie powiesisz pranie? Chyba ze w lazience, ale pomysl, czy o tym marzysz, a moze wlasnie teraz masz powieszone pranie w lazience? I gimnastykujesz sie zeby wejsc do wanny,a potem ze stoickim spokojem przyjmowac kapanie z prania na glowe :evil: .

Jezier
07-07-2003, 17:28
Aleksandryta. Pisałaś, że masz jakąś własną koncepcję, może się podzielisz rzucikiem?

Aleksandryta
07-07-2003, 17:41
Mam rzucik tylko na papierze i nie umiem tego wklapac do komputera :oops: . Moze mi podpowiesz, jakiego prostego programu uzyc, zeby toto narysowac w komputerze ?

Jezier
07-07-2003, 17:46
Wysłałem wiadomość prywatną do ciebie.

07-07-2003, 23:26
Aleksandryta.....dzieki za opinie, z ktora tez sie zgadzam.
Mialam takie same watpliwosci co do BM81.Niby ladny,
pomieszczenia dosyc duze,ale nie ma jadalni, wc przy kuchni
tez mi sie nie podobalo.W moim domu musi byc jadalnia,
lazienka z oknem, spizarnia i miejsce na pralnie.To sa
dla mnie bardzo wazne pomieszczenia, zeby dom byl
wygodny.Ciezko jest o taki projekt gotowy, a jak
juz jest to dom bardzo duzy.Jak nie znajde to tez
chyba sie zdecyduje na projekt indywidualny.
Bardzo mi sie podoba jeszcze dom Muratora
D12, ale jest troche za maly a poddasza raczej
bym nie chciala.Jak na razie bede szukac dalej.
Powodzenia.
bonnie

misia-28
08-07-2003, 07:32
pozdrawiam wszystkich wytrwałych :)
jeżeli sprawa dotyczy GL 118 to może powiększyłabym garaż i tam zrobiła pralnię albo kotłownię zresztą nie byłoby problemu bo narazie jeden pokój będę miała pusty także pralnia nie jest moją zmorą.
jednak od wczoraj nasz numer jeden jest GL 183 http://www.studio-atrium.com.pl/atrium.php?p=pd&cid=15&pid=201 ale chyba musiałabym powiększyć pom.gosp.

marcy
08-07-2003, 13:02
Witajcie :P
Ja rowniez dolaczam do poszukiwaczek domku parterowego :) Pisze "ja", bo to ja szukam calymi dniami, a maz zarabia na nasz domek. No i znalazlam projekt prawie idealny, prawie, bo niestety nie na nasza dzialke :cry: Jest to UPB-121 z www.boduch.pl I tak nam wszedl do glowy ten projekt, ze nic nam sie juz nie podoba, bo ma wszystko, co jest nam potrzebne do zycia: sypialnie z lazienka i garderoba, oddalona od sypialni dzieci, kuchnie z miejscem na stol, tyle tylko, ze w pralni trzeba zrobic spizarnie. No i co robic? redakcjo pomoz :wink: . Ale najlepsze jest to, ze nasza dzialka jeszcze nie jest nasza, ale bedziemy walczyc na przetargu do upadlego :wink:

Aleksandryta
08-07-2003, 19:11
marcy. Dom jest przepiekny rozlozysty i elegancki. projekt wnetrz bardzo udany, ale, no wlasnie ale :D Jak sobie wyobrazasz dygac w zimie naokolo domu zeby dostac sie do kotlowni ? Przyjmijmy ze z kotlem cos sie dzieje nie uslyyszysz ostrzegawczych sygnalow. Albo inaczej nagle tuz przed wigilia leci ci z kranu zimna woda, cos jest nie tak i znowu kozuch naglowe :lol: i naokolo domu. A moze przebic sie z sypialnianej lazienki do kotlowni i tam bedziesz robila pranie calej rodziny. Widac wyraznie z tego projektu wplywy amerykanskie. Moze architekt tam praktykowal. Czy widzialas cudne bungalowy Szewczyka? www.stylowydom.com.pl.

misia-28
08-07-2003, 21:04
rzeczywiście UPB-121 jest piękny i przestronny ale niestety nie na moją kieszeń. Mnie byłaby potrzebna wersja mini. Chociaż mnie akurat nie potrzebne są dwie łazienki bo mamy jedną pociechę. Ja też jeszcze nie mam "papiera" na swoją działkę /myślę że lada dzień będzie/ ale projekt nie tak łatwo wybrać. :cry:
pozdrawiam

marcy
08-07-2003, 22:12
ło matko :o takie mamy oczy po zobaczeniu domkow Szewczyka. No i mamy znowu faworyta: ten z gabinetem. Jakby tak zmniejszyc gabinet i powiekszyc kuchnie, to mozna wstawic jakas scianke, bo wole zamknieta kuchnie. No i salon z tej strony co trzeba, bo dzialka "nasza" ma wjazd od pld-wsch, a od pln-zach jest widok na las :D

Aleksandryta
08-07-2003, 22:48
:D To jest polski architekt, ale praktykujacy w Kanadzie. Jego bungalow z Calgary to wlasnie typowy przyklad domu amerykanskiego. A moim faworytem, tak, jak u ciebie jest ten z gabinetem :roll: No, ale ja buduje dla dwojga doroslych ludzi po 40-tce :)

marcy
09-07-2003, 10:04
Wlasnie maz wrocil z empiku z katalogiem i tak sobie patrze, ze ten domek z gabinetem jest calkiem calkiem i nie musi byc taki drogi :wink: Zamiast wykuszu w kuchni wstawilabym zwykle okno, bo on i tak mi jakos tam nie pasuje, tylko ze po bokach tez sa wykusze chyba. E tam! wywalic :lol: i juz odpada milion gasiorow dachowych. No i jeszcze przydalby sie taki widok na jezioro, ale bedziemy mieli widok na las, wiec jest podobienstwo :wink: Tylko sie tak zastanawiam, czy mozna sobie wchodzic prosto z garazu do holu. Taaaak, coraz bardziej mi sie podoba, no i metraz mnie nie przeraza. Dobrze, ze nie jestesmy milionerami, bo pewnie wypadaloby miec przynajmniej 300-metrowa chalupinke i robic codziennie tysiac kilometrow :evil:
pozdr

marcy
09-07-2003, 10:10
link do milusiego domku :)
http://www2.gazeta.pl/dom/3,24384,0,P_EXTRADOM,1411712.html?ile=20@zdj=1
nie moge sobie tego wyobrazic, ale musi byc ciekawy ten ogragly hol na srodku

marcy
09-07-2003, 10:13
cos nie tak :evil: ale kod projektu to: WBA1004

misia-28
09-07-2003, 20:32
http://www.gmistudio.pnet.pl/aster.htm spójrzcie na Astra, całkiem, całkiem

Aleksandryta
09-07-2003, 23:13
Calkiem, calkiem. A moze z wc zrobic garderobe, albo spizarnie? Kuchnia b.mala 8,5 m mialam w bloku na Ursynowie :cry: I mile ja wspominam. Nie musialam sie nalatac :P .

marcy
10-07-2003, 08:39
Pomyslowy, na dosc malej powierzchni udalo sie zmiescic tyle pomieszczen.

misia-28
12-07-2003, 08:30
:cry: jestem załamana i straciłam całą wiarę, że kiedykolwiek trafię na "swój" wymarzony projekt. :cry:

gajma
19-07-2003, 16:14
Bardzo podoba mi się parterowy projekt MURATORA C34. Mam jedynie wątpliwości czy nie jest za mało pomieszczeń gospodarczych, i czy nie za dużo traci się powierzchni na korytarz za kominkiem. Gdyby jeszcze mógłby być strych na poddaszu, to chyba całkiem niezły projekt.
Pozdrawiam Gajma.

misia-28
28-07-2003, 17:04
czy ktos budował taki domek: http://www.studio-projekt.com.pl/1005.htm A moze jakies uwagi :-?

Wit
28-07-2003, 19:13
Dla rodziny 2+2 w sam raz. Nie mam nic do zarzucenia oprócz przechodniej kuchni. Nie lubie tak ciasnej kuchni i juz sobie wyobrazam dzieci biegajace wokol domu przez taka kuchnie akurat gdy mama cos szykuje/niesie goracego. Ufff...

mbz
29-07-2003, 07:52
Mnie nie podoba sie WC, bo tak umiejscowione ( przy przejsciu z garazu do domu i na wprost glownego wejscia) nie spelnia wlasciwie zadnej sensownej funkcji. Drugie WC spelnialoby swoje zadanie, gdyby znajdowalo sie przy jakims pokoju goscinnym. I zgadzam sie z Witem, ze kuchnia powinna byc z jednej strony zamknieta.

30-07-2003, 04:45
Znalazlam jeszcze pare domkow parterowych.
Najbardziej podobaja mi sie Lipa 3 LGP,
Lipa 2 LGP,Limba 3 PGL.
Co o tych domach sadzicie? http://www.bienkowscy.pl/part.htm

Honorata
31-07-2003, 15:44
Zadam jedno proste pytanie: czy jest ktoś kto wybudował dom parterowy bez użytkowego poddasza i teraz tego żałuje, tzn. gdyby budował od początku, to wybrałby wariant z poddaszem użytkowym. Ja mam obecnie poważny dylemat wyboru pomiędzy projektami D24 (parterówka bez poddasza), a D12b (parterówka z poddaszem). Proszę o wszelkie uwagi.

Pozdrawiam


a dla mnie parterowy to jakby nie dom, parter + poddasze użytkowe to tez dobre powiązanie domu z ogrodem, po schodach biegasz dla zdrowia :), masz klarowny podzial na czesc dzienna i kuchnie (na dole) i prywatny azyl (na gorze). Argumenty ze parterowka jest tansza sa nieobiektywne, wieokrotnie robiono porownania kosztow chocby w Muratorze, nie mozna stwierdzic czy parterowy jest tanszy w budowie od pietrowki, decyduje tak naprawde standart i rodzaj wykonczenia.
w parterowym napewno masz drozsze od pietrowki:
-fundamenty (wiekszy wykop)
-dach (wieksza plasczyzna najczesciej bardziej skomplikowana)
-wiecej metrow w srodku tracisz na komunikacje, przejscia
-wieksza kubature -drosze rachunki za ogrzewanie
Ale tak naprawde kazdy decyduje wg. wlasnego gustu...

misia-28
04-08-2003, 09:07
na dzień dzisiejszy oto moi faworyci:
1/http://www.archipelag.pl/projekty/projekt.php?cat=1010100&VAT=0&pid=292&ExtraNavText=Irma%20II
2/http://www.archipelag.pl/projekty/projekt.php?cat=1010700&pid=40&form=simple&seek=;1;0;;;0;19;;;;;;;;;0;1&ExtraNavText=Idalia
3/http://agrobisp.com.pl/cgi-bin/store?action=displayprojection&item=75&usid=1
4/http://www.projekty.murator.pl/rzuty.htm?IdProjektu=75
pozdrawiam

misia-28
04-08-2003, 09:08
na dzień dzisiejszy oto moi faworyci:
1/ http://www.archipelag.pl/projekty/projekt.php?cat=1010100&VAT=0&pid=292&ExtraNavText=Irma%20II
2/ http://www.archipelag.pl/projekty/projekt.php?cat=1010700&pid=40&form=simple&seek=;1;0;;;0;19;;;;;;;;;0;1&ExtraNavText=Idalia
3/ http://agrobisp.com.pl/cgi-bin/store?action=displayprojection&item=75&usid=1
4/ http://www.projekty.murator.pl/rzuty.htm?IdProjektu=75
pozdrawiam

orzełek
06-08-2003, 14:18
Buduję BM-81 z Agrobisp. Za miesiąc stawiam więźbę. Mam jednak sporo zmian, np. użytkowe poddasze pod dachem o kącie 32, a nie 22 jak w projekcie, kominek w rogu przy oknie, schody tam, gdzie pokój 13m2. Poza tym układ pozostaje bez zmian i uważam, że jest bardzo interesujący. Jeśli masz jakieś pytania, to pisz. Dodam tylko, że piszę z pracy, w właśnie wybieram się na 1 m-c urlopu (urodziła mi się córeczka :P ) i nie będę mógł przez ten okres odpisać, sorry.

Jezier
12-08-2003, 16:59
Misia wg mnie najfajniejszy jest ten pierwszy na liście

misia-28
12-08-2003, 18:25
Jezier
Według mnie też dlatego jest na pierwszym miejscu.
Ma jeden szkopuł. jest za duży o jakieś 30 m2. I co mam zrobić?
:cry:

Jezier
12-08-2003, 18:32
A czemu jest za duża?

misia-28
12-08-2003, 19:07
Właściwie to mieliśmy budować domek do 120 m Nie wiem czy damy radę finansowo.
Pozdrawiam

Jezier
12-08-2003, 19:11
A ile zamierzasz wydać na dom. Ja uduję Irmę więc mam jakieś mgliste pojęcie o kosztach budowy tego akurat domu.

misia-28
12-08-2003, 19:15
Maksymalnie z łaskawością banku 150 tys.

Jezier
12-08-2003, 20:04
Nie powiem, przydało by się więcej. Ja się zamierzam zmieścić w 180 tys. ale to taki stan na oddanie a ciągle brak wyposażenia. Myślę, że 200 to dobra kwota na taki dom.
Inna sprawa to to czy bank dałby się przekonać, że 150 tys wystarczy. Ale jeśli bardzo dużo chcesz zrobić sama to może się udać.
Ja za bardzo nie oszczędzałem. Stosuję raczej droższe materiały a i ekipy nie są najtańsze. No i sam niewiele do tej pory zrobiłem.

MarcinM
13-08-2003, 11:01
hej,
dla mnie za mało miejsca na szafy, a ich nigdy za wiele,
ilosc drzwi w wiatrołapie ogranicza możłiwość zrobienia szafy czy wieszaków.

wejście do domu jest na .. ścianę jednego z pokojów, może być wrażenie ciasnoty. optymalnie jest wchodzić przez hol z widokiem na salon, a i z salonu powierzchnuia wygląda na większą.

zdania przedmówców podzielam,
ale wypowiadam się tylko w swoim imieniu.
Pzdr

maag
13-08-2003, 11:26
moim zdaniem niezle:

-strefa dzienna odzielona od nocnej +
-łazienki w centralnej części domu /ciepło/ +
-kuchnia otwarta ale nie bezpośrednio na salon +

-sporo drzwi wiatrołapie -
-wc dostepne z wiatrołapu -

strefa wejściowa troche mało ciekawa /pom. gosp., garaz, wejscie "z boku"

ale ogólnie może być :)

13-08-2003, 15:00
Jeśli ustawienie kuchni Ci odpowiada,to może takie zmiany:
-likwidacja przejścia z garażu-i pociągnięcie dalej wc,z którego zrobić garderobę.Jedna łazienka wystarczy,choć jest w części nocnej.Ale to ma dobre strony także na codzień-bo jest w ustronnym miejscu
-albo ,jeśli chcesz powiększyć łazienkę to przedłużyć ją w miejscu wc ,pozostawiając aktualne wejście, i w ten sposób zyskujesz większą łazienkę
wtedy jednak nie masz garderoby,chyba,że wystarczy Ci pozstałe w wiatrołapie miejsce

Poza tym podoba mi się.Choć,nie wiem,czy to kwestia rysunku,wydaje sią dość "ciasnawy".Projekt jest troszkę pocięty tymi przegrodami.;)
Pozdrawiam i życzę owocnych wyborów.

misia-28
13-08-2003, 15:19
Z tego wygląda, że IRMA nie dla mnie :( . Chyba, że na jej podstawie zrobię projekt indywidualny. Ale czy warto czy nadal będzie taki fajny. Palnujemy oszczędzać gdzie się da, może nie na materiałach ale robociźnie. Zobaczymy jak to się uda.
Pozdrawiam

10-11-2003, 10:15
Większość osób twierdzi, że parterowy wychodzi drożej. Czy jednak jest tak faktycznie w każdym przypadku?

W mojej konkretnej sytuacji strefa dzienna, pod względem powierzchni ma się do nocnej w proporcji 1:2. Mam na myśli założone "minimum socjalne" - pokoje dzieciece 3x12m2, sypialnia rodziców 20 m2 (w tym garderoby), 2 łazienki (trójka dzieci w małych odstępach). Tak więc gdybym chciał postawić jedno nad drugim musiałbym dwukrotnie powiększyć strefę dzienną i w tym momencie całkowity koszt wyszedłby chyba jednak większy (bo dom w obrysie nie byłby dużo mniejszy niż parterowy, a dochodzi strop i wykończenie większej powierzchni).
Wszystko to przy założeniu, że powierzchnia na górze jest taka sama - b. wysoka ściana kolankowa, lub wręcz piętro.
Zastanawiałem się nad umieszczeniem strefy dziennej na górze, ale to chyba bez sensu.

Piszę to wszystko, bo nie jestem pewien, czy nie popełniam gdzieś błędu w rozumowaniu - liczę, ze albo potwierdzicie to co tu piszę, albo mnie wyprowadzicie z błędu.

koan
10-11-2003, 12:03
Jestem na etapie wykańczania domu parterowego, i jestem zadowolona, jest tańszy do wykończenia, do domu parterowego przekonały mnie dzieci znajomej, które wędrówkę dusz do kuchni na dole, do mamy odbywały mnóstwo razy, ciągły tupot po schodach, również dom moich rodziców, piętrowy z otwartą klatką schodową, różnicą temperatur na górze i na dole, teraz są nowoczesne rozwiązania, ale drogie. W moim domu nie ma niepotrzebnej powierzchni, nie ma dwóch korytarzy do wykończenia, ponieważ pomysł na mój dom był mój własny, przemyślany, a tylko wyrysowany przez architekta, był bez przeróbek, zmian, poprostu długo wcześniej z męzem planowaliśmy jest taki jak potrzeba, dla nas, więc jestem także za indywidualnym projektem
Strych w naszym domu jest także, ale z osobnym, ustronnym wejściem, z ganku, na razie jako zaplecze, z możliwością późniejszej adaptacji przez dzieci Szkoda bylo nam skończyć na dachu a patrząc na sytuację wPolsce nie wiem jak zapewnić im przyszłość ( dzieciom).Będą miały coś na pierwsze lata

10-11-2003, 12:25
Dziękuję za Twoją wypowiedź - jestem praktycznie w identycznej sytuacji - tyle, że właśnie na etapie projektowania. W sumie po wstępnym rozejrzeniu się w "sprawach" stwierdzam, że największe oszczędności w budowie domu robi się na etapie projektu. Mam akurat to szczęście, iż mam wielu znajomych projektatnów, którzy narysują mi projekt za grosze, a jeden zadeklarował się zrobić to nawet za darmo. Nawet jednak gdybym miał płacić normalną cenę za projekt, to z szacunkowych obliczeń wynika, że wyszłoby to w sumie i tak duuużo taniej niż kupno projektu gotowego i budowa według niego. Projekty, które spełniają moje założenia (a i tak nie wszystkie) mają zwykle ponad 200 m2, a tymczasem ja się mieszczę w 130 m2! Po obejrzeniu kilkuset projektów przestałem wierzyć, że znajdę coś dobrze dopasowanego do moich potrzeb :-(

toott
20-01-2004, 10:10
...jestem tu pierwszy raz, więc z początkiem ..CZE ALL..

poszukuję projektu domu parterowego, taniego w wykonawstwie i funkcjonalnego.. / normalka :-) , a będzie jak ma być.

pozdrawiam jeszcze raz.. 8)

podaję adres, na którym znalazłem DM 05: www.dom-parterowy.pl

Ewa kulik
22-01-2004, 10:24
też podobają mi się parterówki ,ale poległam .......będzie z poddaszem użytkowym...za wąska działka.Zobacz z atrium w muratorze lub 102 -Ewa :lol:

toott
24-01-2004, 11:20
Wiatj, :-)

....będę się trzymał parteru. Mam działkę 25 x 50m i sprobuje z Dg 08.
Ogladalem 102 w Atrium i gratuluje wyboru....
Obawiam sie jedynie ze wybrany przeze mnie projekt nie mial jeszcze realizacji - nowa pracownia. No cóż ! :-)

ktoś musi być pierwszy, dlaczego nie ja?

pozdr. :)

magi
25-01-2004, 10:26
Mnie też się podobają parterówki i taki też będę budować.
Co do d05 to nie podoba mi się ten pokój długi i wąski i ciemne łazienki, chociaż to nie jest taki wielki problem jak ten nieustawny pokój.

26-01-2004, 09:57
Witamjecie,
ja też mam parter D 24, dla mnie jest super. Zresztą prawie każdy parterowy jest super. Obejrzałam z mężem chyba wszystkie możliwe gotowe projekty nie tylko Muratora. Padło na D 24 dla naszej rodziny w sam raz. Zachęcam do wertowania, oglądania, jednym słowem szukania. Dom musi spełniać Twoje oczekiwania.
Powodzenia :D

Izis
26-01-2004, 11:11
Też mam D-24.Parterowy dom to najlepszy sposób,aby uniknąć ciągłego biegania po schodach i zachować choć minimum kontroli nad dziećmi(czy to małymi ,czy to dużymi).Jeśli wybrany przez ciebie projekt podoba ci się to pozostaje tylko życzyć ci powodzenia w czasie budowy.Proponuję jeszcze zabawę w meblowanie na papierze.My w ten sposób odrzuciliśmy projekt który bardzo się nam podobał,bo okazało się,że w sypialni oprócz dużego łóżka nie stanie już nic (wg projektu powinna tam stanąć jeszcze duża szafa i komoda) :cry: POZDRAWIAM I POWODZENIA

justa
26-01-2004, 16:27
witam. Dlaczego wszyscy buduja domy pietrowe lub z poddaszem uzytkowym? Moze ktos buduje lub juz wybudowal parter bez poddasza? Chce wybudowac maly dom (koniecznie parter) taki, zeby teraz mogla wygodnie mieszkac 4-osobowa rodzina ale zeby utrzymanie tego domu nie przekroczylo moich mozliwosci ani teraz ani w przyszlosci.
Bede wdzieczna za podpowiedzi.
JUSTA

jarkol
26-01-2004, 16:39
Fajny projekt domku parterowego masz w lutowym "muratorze", tylko czy on jest mały to pojęcie względne
pozdrowionka

Dot
26-01-2004, 16:44
Ja buduję parterowy bez poddasza, z płaskim dachem. Sympatycy mówią - modernistyczna bryła, złośliwcy - barak. Na razie faktycznie wygląda jak barak, ale jak wstawi mu się okna i zamontuje drewnianą elewację w wąskich listewek, to - mam nadzieję - sympatycy będą górą. Nie mogę na razie nic powiedzieć o komforcie użytkowania, ale dziś wydaje mi się, że będzie większy niż piętrowego czy z poddaszem użytkowym. Zero schodów, łatwiejsza możliwość zmiany funkcji pomieszczeń przy zmianie sytuacji życiowej, mniej strat na komunikację, ładniej wygląda w - bardzo rozległym i pustym - krajobrazie. Ma 180 m2, świetnie udało się go podzielić na część publiczną, prywatną i oddzielny pokój z łazienką dla gosposi, z oddzielnym wejściem. Wszystkie pokoje będą miały kontakt z ogrodem, żadnych nieustawnych skosów z widokiem wyłącznie na niebo i wrażeniem walenia się sufitu na głowę. Prawdę mówiąc, dziś widzę same zalety :)

Dot

KrzysiekMarusza
26-01-2004, 18:00
Zobacz Murator D09 "Dom na 102". Zbudowalem taki (w tej chwili surowy zamkniety
z instalacjami) i uwazam ze jest OK. 102 m2 powierzchni to naprawde calkiem
niemalo, nawet dla 4 osób :)
PS uzyj tez wyszukiwarki - na D09
Krzysiek

tampiko
26-01-2004, 18:14
http://www.domdlaciebie.com.pl/ .Ja buduję Hanię z małymi przeróbkami.

Filo
26-01-2004, 18:51
D04 Muratora - zdjęcie na lewo patrz !

toott
26-01-2004, 19:29
witam :-)

czy ktos z Was był na stronie www.dom-parterowy.pl?
wybrałem tam projekt ( DG 08 )i jestem ciekaw Waszej opinii..

pozdrawiam :-)

mik99
26-01-2004, 22:20
Ja stawiam domekhttp://www.projekty.murator.pl/Panel/pliki/d53e1.jpg, jednak zmieniam kolory elewacji bo te smutne są. Po wielu miesiącach poszukiwań ten wydał się idealnie dopasowany do potrzeb małej rodzinki.
A poza tym nie powinien być zbyt drogi w budowie i użytkowaniuhttp://www.projekty.murator.pl/Panel/pliki/d53e2.jpg. Projekt z kolekcji Murator D53 - Spokojny
Autor projektu: architekt Piotr Drozd
http://www.projekty.murator.pl/Panel/pliki/d53r1.jpg gorąco polecam. :wink:

Ewunia
27-01-2004, 02:46
wybrałem tam projekt ( DG 08 )i jestem ciekaw Waszej opinii.. http://www.dom-parterowy.pl/mini/dg_08.jpg (http://www.dom-parterowy.pl/rzuty.php?kategoria=dg&id=08)
Czyli rezygnujesz z dm05? Niby z grubsza w środku jest poprawnie, ale jakoś mnie nie zachwyciło. Pokój dzienny mały, sypialnia 6 doczepiona jakos tak przypadkowo. Może rozejrzyj się jeszcze w innych pracowniach.

gorgu
27-01-2004, 06:00
Ależ wam zazdroszczę. Również byłam za parterówką, niestety w gminie wymyślili w planie przestrzennego zagospodarowania, że parterówki są nieodpowiednie, dom zaś musi mieć minimum użytkowe poddasze. Tak wię narazili nas na dodatkowe koszty związane z budową poddasza, które nijak jest mi nie potrzebne zwłaszcza, że mam awersję do schodów (obecnie mieszkam w domku na piętrze i ciągle biegam tam i z powrotem, jedyny plus to kondycja) a poza tym wybrany przez nas projekt jest na tyle przestronny, że starczy miejsca zarówno dla naszej trójki jak i w przyszłości dla "małego lokatora"

mak
27-01-2004, 09:59
Ja mam D08 z Muratora- jest OK- polecam.
ALe zajrzyj również na http://www.domnahoryzoncie.pl/3/
i np. OLA III
mk

Wakmen
27-01-2004, 10:48
Nic prostszego wpisać w przeglądarkę "Domy parterowe" lub inne wyrazy według których można wyszukiwać.
Ja znalazłem:
dobrydom (http://www.dobrydom.res.pl/index.html),
newline (http://www.newline.com.pl/domy%20parterowe.htm),
w interii (http://domy.interia.pl/dom.php?p=c),
studio-atrium (http://www.studio-atrium.com.pl/atrium.php?p=l&cid=19),
Starbud (http://www.male-domy.com.pl/) ...
i wiele innych stron. Kto chce ten znajdzie.

loop
27-01-2004, 11:11
ja przyznaję się do D-30, ale dodałem piwnicę. 140 m2 + 30 m2 nad garażem.
Zawsze chciałem taki domek i taki też buduję. Co do kosztów utrzymania, to dopiero się okaże :)

Izis
27-01-2004, 20:39
My mamy D-24 zMuratora.Dla nas jest super, nie za mały,nie za duży.

majki
28-01-2004, 10:40
Cześć
Ja też planuję budowę D24. Dla mnie to wspaniały projekt i dom.
Izis - możesz coś więcej napisać z czego dom jest wybudowany ? (BK, PTH... ) i jak ogólnie Ci się mieszka.
Dzięki za wszelkie informacje.
Pozdrawiam, Majki

Szpulka
28-01-2004, 10:47
A ja mam D20, tylko podniosłam kolankową bo strop w projekcie i tak był betonowy. Nie polecam bo taki strop podnosi koszty. Sąsiad budował D08 i dużo taniej mu wyszło.

Piotrek P.
28-01-2004, 11:38
Zdania oczywiście są podzielone, ale ja od początku chciałem parterowy dom. Musi być tylko odpowiednio duża działka i trzeba dobrze rozplanować pomieszczenia, żeby była częśc prywatna i publiczna. :roll:

magi
28-01-2004, 21:28
może założymy grupę parterówek? :lol: :lol: :lol:

Przekorek
03-02-2004, 12:22
Moim zdaniem budowanie bez poddasza uzytkowego jest:
1) Wywaleniem kasy - bo jak już sie robi fundament i ściany i dach, to podjechanie 140 cm ze ścianami nie robi w kosztach inwestycji wielkiej różnicy. Jedyna różnica kasowa to dodatkowy strop.
2) Część kasy za dodatkowy strop mozna zrekompensować mniejszą, bardziej zwartą powierzchnią zabudowy - po co robić 100 mkw parteru, jak można zrobić 75 (salon po byku, takaż kuchnia i łazienka, oraz hall), a drugie 75 uzyskuje sie na poddaszu (to są np 3 sypialnie po 18 mkw+łazienka+hall)? Jaki sens ma mieszkanie w parterowym domu na 100 mkw - co czyni go właściwie trochę wiekszym od przeciętnego mieszkaniem?
3) poddasze użytkowe wycisza i oddziela strefe snu i np odrabiania lekcji od gwaru rodziny, lub gości - buszujących w salonie na parterze. Bez tego dom parterowy jest po prostu wiekszym mieszkaniem - zero intymności dla poszczególnych członków rodziny. Nie wiem skąd moda na domy parterowe.

aga_kraków
03-02-2004, 12:33
jeśli będzie mi dane, ja zbuduję ten:
www.wlasny-dom.pl/materialy/r2_2003/ppa_10.swf
polecam
Aga

mak
03-02-2004, 12:37
Moim zdaniem budowanie bez poddasza uzytkowego jest:
1) Wywaleniem kasy - bo jak już sie robi fundament i ściany i dach, to podjechanie 140 cm ze ścianami nie robi w kosztach inwestycji wielkiej różnicy. Jedyna różnica kasowa to dodatkowy strop.
2) Część kasy za dodatkowy strop mozna zrekompensować mniejszą, bardziej zwartą powierzchnią zabudowy - po co robić 100 mkw parteru, jak można zrobić 75 (salon po byku, takaż kuchnia i łazienka, oraz hall), a drugie 75 uzyskuje sie na poddaszu (to są np 3 sypialnie po 18 mkw+łazienka+hall)? Jaki sens ma mieszkanie w parterowym domu na 100 mkw - co czyni go właściwie trochę wiekszym od przeciętnego mieszkaniem?
3) poddasze użytkowe wycisza i oddziela strefe snu i np odrabiania lekcji od gwaru rodziny, lub gości - buszujących w salonie na parterze. Bez tego dom parterowy jest po prostu wiekszym mieszkaniem - zero intymności dla poszczególnych członków rodziny. Nie wiem skąd moda na domy parterowe.

Podtsawowa wada domu z pietrem: SCHODY. Moga buyc piekne, błyszcze, kręte, z piękną poręczą, ale zawse trzeba po nich sie w=drapać na pietro. Pytanie po co sobie utrudniac życie, przecież wystarczy zbiudować dom parterowy i mamy prob;lem z głowy.
Wyminione przez Ciebie wady parteru sa nieprawdziwe. Wiem bo sprawdziłem. Mieszkałem 20 lat w domu z pietrem, a od roku w domu parterowym.
Żadnych piwnic, poddaszy (od tego mozna rozbic głowę) że nie wspokmnę o strychu nad pietrem.

KrzysiekMarusza
03-02-2004, 13:51
No coz - Przekorek pewnie "swój ogonek chwali" :-)
A ja z kolei jestem pewien, ze jesli dom do ok. 100 m2 uzytkowej -
to tylko parterowy !!! :) Bo: brak schodów, mniej skomplikowane instalacje, nie trzeba robic drogiego/ciezkiego stropu, nie trzeba sie
przejmowac plytami g-k na skosach, tylko prosty tynk i OK .....

I co ? Ano nic - kazdy zbuduje jaki chce i bedzie sie cieszyl, bo juz
potem wyboru nie ma :-)

hej - Krzysiek

S.P.
03-02-2004, 14:26
Polecam Irmę, Idalię lub Paulinę z Archipelaga. Osobiście buduję Irmę i jestem nią zachwycona. 146m z garażem i wszystko na miejscu. Co najważniejsze bez schodów.

Piotr_PA
03-02-2004, 14:43
Murator D14 - Rozłożysty http://www.projekty.murator.pl/rzuty.htm?IdProjektu=34 miałem taki budować jednak wybudowałem z poddaszem użytkowym i teraz żałuję. Myślę że ty tego błędu nie popełnisz.

zofia
10-03-2004, 15:55
Czy ktoś ma jakieś propozycje na dom parterowy z wejściem i tarasem od strony południowej?? Mam nadzieję, że ktoś odpowie.
Dziękuję.

Ewunia
10-03-2004, 18:45
adresy www róznych biur projektowych - dla "poszukujących" (http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=265814&highlight=#265814)

Nogaj
06-09-2004, 21:35
Witajcie,
Chcemy wybudować sobie fajny parterowy domek (ew. z poddaszem użytkowym) 150 - 180 m2. W nim: salon ok 30 m2 (z kominkiem, najlepiej od razu wychodzącym na zewnątrz),3 sypialnie, gabinet, garderoba, kuchnia i jadalnia - wiadomo. Jakiś ciekawy taras (najlepiej częściowo zadaszony). Z garażem 2-stanowiskowym. I jeszcze jeden szczegół - w miarę TANI. CHcielibyśmy zbudować go w technice Ytong. Czy możecie coś doradzić? Podejrzewam, że trzeba będzie zamówić projekt indywidualny. A przy okazji - czy ktoś korzystał może z usług jakiegoś dobrego i nie drogiego architekta (lub biura) w Lublinie lub okolicach?
Pozdrawiamy

saLD
07-09-2004, 06:47
witam, najlepiej indywidulny, jest sporo mozliwosci ekonomicznego i optymalnego storzenia takiego domu z tym ze to wymaga nieco swiezszego podejscia do tematu budowania i rozwiazan konstrukcyjnych
ale oplaca sie
pozdrawiam

mlk
07-09-2004, 10:57
Witajcie,
Chcemy wybudować sobie fajny parterowy domek (ew. z poddaszem użytkowym) 150 - 180 m2. W nim: salon ok 30 m2 (z kominkiem, najlepiej od razu wychodzącym na zewnątrz),3 sypialnie, gabinet, garderoba, kuchnia i jadalnia - wiadomo. Jakiś ciekawy taras (najlepiej częściowo zadaszony). Z garażem 2-stanowiskowym. I jeszcze jeden szczegół - w miarę TANI. CHcielibyśmy zbudować go w technice Ytong. Czy możecie coś doradzić? Podejrzewam, że trzeba będzie zamówić projekt indywidualny. A przy okazji - czy ktoś korzystał może z usług jakiegoś dobrego i nie drogiego architekta (lub biura) w Lublinie lub okolicach?
Pozdrawiamy

luknij na projekt muratora D24

BK
07-09-2004, 11:38
Projekt idealnie odpowiadający twoim potrzebom to d08 - ja taki buduję :)
http://www.projekty.murator.com.pl/prezentacja.htm?IdProjektu=23

porównywałam koszty d24 i d08, d08 zdecydowanie wygrywa, jest tańszy

służę informacjami. Uważam że projekt jest super, byłam w takim domku i TO JEST TO!

stan surowy może uda się nam zamknąć kwotą 105 tys, a całość z meblami chcę zmieścić w 240 tys. Zobaczymy, ale bank mi w tą wycenę uwierzył :D

RolandB
07-09-2004, 12:15
w calej rozciaglosci popieram BK :) zainteresuj sie tym projektem bo jest naprawde udany ... a ja ja dobrze pojdzie to w tym roku sie do takiego przeprowadze ... :wink:

Pozdrawiam
Roland

BK
07-09-2004, 12:21
ciąg dalszy peanów na temat d08 - projekt jest genialny
panią domu na pewno zainteresuje pomieszczenie gospodarcze - pralka, pranie rozwieszane od razu w pomieszczeniu (10m2 :D ) lub w cieplejszych porach roku na bezpośrednio sąsiadującym tarasie (nie ma noszenia miski z praniem przez cały dom - czego nie znoszę)
no i cała masa innych drobiazgów które są bardzo fajnie przemyślane
Projekt idealny dla rodziny z małymi dziećmi, która lubi spędzać dużo czasu razem.

Nogaj
07-09-2004, 21:19
No fajnie. Dzięki. Obejrzeliśmy d08, d23 i d24. Najbardziej odpowiadałby nam d08, gdyby nie jeden szczegół. Z garażu do domu zamiast przez hol wchodzi się przez pomieszczenie gospodarcze a potem kuchnię (gdzie się rozebrać z butów i ubrań wierzchnich). Szukamy dalej. Mimo wszystko dzięki.
Pozdrawiamy

BK
08-09-2004, 08:14
Nogaj, sorry, ale zawsze możesz skorzystać z konwencjonalnego wejścia przez drzwi wejściowe.
z pomieszczenia musiałbyś wchodzić do sieni, wiatrołapu, albo nawet jak nie chcesz brudzić, musiałbyś mieć sień (wiatrołap) przy garażu - zwiększy ci się wtedy przestrzeń wiatrołapu jak będziesz musiał mieć 2 drzwi - od garażu, i drzwi do przedpokoju, no i wejściowe do domu
musiałbyś mieć pomieszczenie zlokalizowane przy sieni czy wiatrołapie - a lepiej mieć je przy kuchni - np. po to żeby wygodnie było zostawiać zakupy, etc.

Wciornastek
09-09-2004, 10:07
Nogaj, ma rację z tym skomplikowanym wejściem do garażu. Kolejnym mankamentem tego projekty są strony świata tj jeśli wejście będzie od północy to pomieszczenie gospodarcze nie będzie pełnić finkcji spiżarni bo będzie się znajdować od południowego-zachodu. Też myślałam o tym projekcie a teraz robię dom na miarę.

Nogaj
15-09-2004, 18:55
Dziękuję wszystkim za informację na temat taniego domu, prawdopodobnie głębiej zainteresujemy się D-08.
Mam więc pytanie czy ktoś z Was widział taki dom w okolicach Lublina?
Chętnie byśmy go obejrzeli.
Pozdrawiam

BK
16-09-2004, 10:32
najlepiej zadzwońcie do Muratora, regionalny sprzedawca może wam powie gdzie takie domy są, może da telefon (pomimo ustawy o ochronie danych osobowych ...)
my się dowiedzieliśmy gdzie taki domek jest, pojeśdziliśmy po okolicy, zobaczyliśmy i nie mieliśmy wątpliwości
jak u nas będą ściany to zapraszamy do Wrocławia - ale to pewnie dla was trochę daleko ...

kubanki
16-09-2004, 15:29
Witajcie,
Chcemy wybudować sobie fajny parterowy domek (ew. z poddaszem użytkowym) 150 - 180 m2. W nim: salon ok 30 m2 (z kominkiem, najlepiej od razu wychodzącym na zewnątrz),3 sypialnie, gabinet, garderoba, kuchnia i jadalnia - wiadomo. Jakiś ciekawy taras (najlepiej częściowo zadaszony). Z garażem 2-stanowiskowym.

No jakbym widział nasze wymagania :D
My dodatkowo chcemy mieć dedykowaną łazienkę do sypialni rodziców (a co :)) oraz przyzwoite pomieszczenie gospodarcze, żeby kocioł co/cwu tam ustawić.
Na początku zapaliliśmy się do projektu C34 (http://www.projekty.murator.com.pl/prezentacja.htm?IdProjektu=131) (jest nawet dyskusja (http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=13561) o budowie tego domu na forum), ale

I jeszcze jeden szczegół - w miarę TANI.
ta kwestia jest również dla nas bardzo istotna, a jego wycena powaliła nas na kolana. Zresztą, kto to będzie sprzątał i ogrzewał (sypialnie wszystkie są po 20m2).
Obecnie rozważamy podany tu już D24 (z wykuszami 2) (http://www.projekty.murator.com.pl/prezentacja.htm?IdProjektu=77) - ale on nie ma gabinetu, a najbardziej nam się podoba D26 (rodzinny) (http://www.projekty.murator.com.pl/prezentacja.htm?IdProjektu=36) - choć ten jest niestety droższy w budowie. W ostatnim numerze Muratora (9/2004) jest artykuł na temat projektu D26, tak więc polecam przejrzenie. Co prawda są tu 4 sypialnie, a nie 3 + gabinet, ale nam w sumie nawet bardziej to odpowiada, a dodatkową łazienkę dla rodziców da się bez problemu zrobić (jest to zresztą opisane we wspomianym artykule).
Jeśli chodzi o wspomiany D08 to jego wadą, poza wspomnianym już niezbyt fortunnym przejściem z garażu do domu, jest znaczne oddalenie pomieszczenia gospodarczego od łazienek, no i w naszym wypadku kłopot z wydzieleniem dodatkowej łazienki.
Jeśli chodzi o nas, to dodatkowym wymaganiem jest "modularny" podział, bo budować będziemy na terenie pochyłym, więc chcielibyśmy część domu "obniżyć" (w przypadku D26 obniżylibyśmy garaż w stosunku do reszty budynku, w D08 zresztą też). No i dla nas dodatkową zaletą w przypadku D26 jest możliwość "zamiany" kuchni i salonu miejscami - bo wjazd mamy od południa niestety, a tak mamy kuchnię od północy, a pokój od południa /zachodu (przy lustrzanym odbiciu).
Tak więc póki co D26 jest faworytem, tylko ta cena....

Pozdrawiam,
Kuba

toott
16-09-2004, 16:07
Zapraszam do odwiedzenia strony

www.dom-parterowy.pl

POZDRO! 8)

OLD_IDAHO
17-09-2004, 07:58
Witam,
Też zastanawiałem się nad projektem D26, piszecie że jest dość drogi jednak nigdzie na forum nie znalazłem jego wyceny. Taką informację znalazłem natomiast na płycie z projektami Muratora (ok. 300 tys. zł - stan zamknięty pod klucz włącznie z instalacjami). Co o tym myślicie? A może ktoś wybudował już swój dom w opraciu o ten projekt i może się podzielić tą jakże istotną informacją?

Pozdrawiam

rafał ...
17-09-2004, 08:27
a co myślicie o tym domu,

http://www.boduch.pl/info.php?id=117&strona=rzuty

wprawdzie dopiero co zakończyliśmy budowę domu ale tak nam się to budowanie spodobało że chcemy jeszcze ! I to jest nasz typ.

Sergey
17-09-2004, 11:01
a co myślicie o tym domu,

http://www.boduch.pl/info.php?id=117&strona=rzuty

wprawdzie dopiero co zakończyliśmy budowę domu ale tak nam się to budowanie spodobało że chcemy jeszcze ! I to jest nasz typ.
Niezły poz tym, że kosztować będzie fortunę i wejszcie do sypialni rodziców wprost z sałonu mi osozbiście nie odpowiada.

kubanki
17-09-2004, 12:14
Witam,
Też zastanawiałem się nad projektem D26, piszecie że jest dość drogi jednak nigdzie na forum nie znalazłem jego wyceny. Taką informację znalazłem natomiast na płycie z projektami Muratora (ok. 300 tys. zł - stan zamknięty pod klucz włącznie z instalacjami). Co o tym myślicie?
No właśnie o tej wycenie myślę - i szczerze mówiąc trochę mnie to martwi. Patrząc zresztą na ilość materiałów wygląda na to, że jest ich po prostu dużo :(

A może ktoś wybudował już swój dom w opraciu o ten projekt i może się podzielić tą jakże istotną informacją?

Ja niestety jeszcze nie buduję, a dyskusja n/t D26 jest również tutaj (http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=20153). W szczególności padła dość interesująca propozycja n/t zrobienia w pierwszym etapie wiaty zamiast garażu, z możliwością późniejszego "wypełnienia" (np. "szkieletowo"), co może potanić budowę w pierwszym etapie.

Pozdrawiam,
Kuba

OLD_IDAHO
17-09-2004, 12:26
Też jestem na tym etapie tzn. jeszcze nie buduję. Pocieszające jest to, że budowa D26 może jednak być trochę tańsza gdy sam zajmiesz się np. poszukiwaniem ekipy na każdy etap, negocjowaniem cen materiałów itd.:)

Pozdrawiam
Damian

kubanki
17-09-2004, 13:41
Też jestem na tym etapie tzn. jeszcze nie buduję. Pocieszające jest to, że budowa D26 może jednak być trochę tańsza gdy sam zajmiesz się np. poszukiwaniem ekipy na każdy etap, negocjowaniem cen materiałów itd.:)

No to jest jasne, na 100% nie wynajmę ekipy, która mi zbuduje dom od A do Z, a faktycznie przy takich warunkach robiona jest ta muratorowa wycena. Natomiast pytanie ile da się zejść z tych 300kzł przy założeniu "systemu gospodarczego" - a cena ta jest bez vatu :(. My na pewno chcemy oszczędzić na dachu - zamiast dachówki ceramicznej dać blachodachówkę, odchudzić też wtedy będzie można więźbę trochę. Ale i tak prawdziwe pieniądze to pójdą w wykończeniówkę (oby nas nie wykończyło :D).
Tym nie mniej wciąż nie możemy wyjść z etapu rozważań, a na najbliższą wiosnę chcielibyśmy rozpocząć budowę. Zobaczymy jak będzie.

Pozdrawiam,
Kuba

BK
17-09-2004, 15:58
nie wiem dlaczego uważacie że poszukiwanie firm będzie tańsze niż generalny wykonawca. A liczycie swój czas i nerwy?

wyceny w muratorze i w innych biurach trochę bez sensu bo np. zakładają prace ziemne za 5-6 tys PLN :o przecież wykopki się robi za 1-1,5 tys. TO samo z wszystkimi innymi pracami. Okna liczą za 20 tys jak pewnie kupicie za 12, etc etc. więc od tych koszotrysów odejmijcie jakieś 30% i na pwno się zmieścicie.
Nie wiem dlaczego pokutuje przekonanie że blachodachówka jest tańsza od cementowej - u mnie - przeciwnie - byłaby droższa. A cementowa ładniejsza. To samo z materiałami - nie kupuj PTH tylko np. silikaty - tanio i dobrze. Nie ma sensu oszczędzać na konstrukcji, więc więźbę to weź z górnej półki, ale na przykład piec co to nie kupuj viessmana tylko jakiś ulrich czy termet.
d26 jest raptem 10 metrów większy od d08- a d08 możnaby wybudować na upartego za 210 - 220 tys - ja wyceniam na 250, tyle mam ale będą bajery typu fajne instalacje, reku, zrobiliśmy bardzo porządne fundamenty i kupujemy fajną więźbę, będzie centralny odkurzacz.
Głowa do góry, kalkulator w dłoń, trzeba zdobyć wyliczenia materiałów do d26 i podzwonić po hurtowniach, liczyć, liczyć.
Za robociznę mojego domu daję dwadzieścia parę tys - u was nie powinno być więcej niż 30 tys.

BK
17-09-2004, 16:01
aha - i chyba nie ma nic gorszego niż etapowanie budowy - kończy się na wiecznie niedokończonym placu budowy, co jest bardzo uciążliwe i irytujące. Zrobić raz i dobrze, najwyżej wykończenie zostawić na później.

Sergey
17-09-2004, 16:24
nie wiem dlaczego uważacie że poszukiwanie firm będzie tańsze niż generalny wykonawca. A liczycie swój czas i nerwy?
Liczymy!


wyceny w muratorze i w innych biurach trochę bez sensu bo np. zakładają prace ziemne za 5-6 tys PLN :o przecież wykopki się robi za 1-1,5 tys.
Akurat. A drenaż? A porządkowanie terenu? A ogrodzenie?


Okna liczą za 20 tys jak pewnie kupicie za 12, etc etc. więc

I dodaj do 12 antywłamaniowe szyby. I masz już 15.


od tych koszotrysów odejmijcie jakieś 30% i na pwno się zmieścicie.
Tak jest! Tyle że 30% trzeba dodać na niespodzianki:
Geodeta, badania geotechniczne, lepsza dachówka, lepsza podłoga, kradież, fajny kominek, ciężka hydroizolacja.


Nie ma sensu oszczędzać na konstrukcji, więc więźbę to weź z górnej półki, ale na przykład piec co to nie kupuj viessmana tylko jakiś ulrich czy termet.
No, może nie viessman, a Junkers? O niebo taniej.

BK
18-09-2004, 09:15
Sergey - pierwsze słysze że ogrodzenie i drenaż to prace ziemne. Drenaż niekoniecznie musi być potrzebny, a ogrodzenie można tanio wykonać własnym sumptem. Na pewno kosztorysanci mają na myśli wykopki, ewentualnie obsypanie budynku.
poza tym w pozycji prace ziemne na pewno nie liczą kosztorysanci porządkowania terenu - to jest w zakresie ekipy

okna - nie każdy musi chcieć antywłamaniowe.
Chciałam napisać że można taniej ale gorszej jakości niż z najwyższej półki - nie musisz mieć szyb antywłamaniowych żeby mieszkać
geotechniczne badania kosztują 400 zł, geodeta za wytyczenie budynku przy moim "połamanym" parterowcu wziął 600 PLN. Nie przesadzaj.

Można mieć prosty kominek za 2000 PLN ale można i za 7000
moją intencją było pokazanie że wyceny z kosztorysów są mocno przesadzone.
Oczywiście na bajery można wydać sporo, ale to w każdym domu, nie tylko w parterowcu, a pozycja z kosztorysu "malowanie" za 6000 PLN to już przesada, przecież farby można kupić dużo taniej, a malować każdy głupi potrafi.

Kosztorysy robi się w programach, robią je faceci którzy po prostu na tym zarabiają, więc zawsze będą zawyżone.
ja wiem że za prace ziemne, nawet z drenażem, na pewno nie wydałam 6 tys PLN
Ogrodzenie to inna sprawa.

kubanki
20-09-2004, 07:52
nie wiem dlaczego uważacie że poszukiwanie firm będzie tańsze niż generalny wykonawca.


Głównie na podstawie opinii innych budujących. Zresztą, wydaje się, że ma to uzasadnienie - generalny wykonawca zbierze np. wszelkie rabaty, które można uzyskać kupując samemu w hurtowniach materiały. Dodatkowo płacimy za wynagrodzenie (niemałe) "managementu" firmy.
W przypadku angażowania wykonawców na poszczególne roboty, główny majster jest z reguły "prezesem zarządu", więc ten problem nam odchodzi. W każdym razie funkcjonowanie takich firm jest tańsze, więc i usługa będzie tańsza.


A liczycie swój czas i nerwy?

Tak, to jest wada tego rozwiązania. Poza kosztami "niematerialnymi" dochodzi jeszcze koszt telefonów, wyjazdów, etc. Tym nie mniej, i tak będzie taniej (finansowo - a o tym tu rozmawiamy).


wyceny w muratorze i w innych biurach trochę bez sensu bo np. zakładają prace ziemne za 5-6 tys PLN :o przecież wykopki się robi za 1-1,5 tys. TO samo z wszystkimi innymi pracami. Okna liczą za 20 tys jak pewnie kupicie za 12, etc etc. więc od tych koszotrysów odejmijcie jakieś 30% i na pwno się zmieścicie.

Tak liczę :)



Nie wiem dlaczego pokutuje przekonanie że blachodachówka jest tańsza od cementowej - u mnie - przeciwnie - byłaby droższa. A cementowa ładniejsza.

Tu mnie zaskoczyłeś - muszę się dowiedzieć.
Przekonanie takie wziąłem z różnych porównań i kosztorysów.


To samo z materiałami - nie kupuj PTH tylko np. silikaty - tanio i dobrze.

Ja akurat zamierzam budować z silikatów. Tym nie mniej kosztorys D26, o którym wspomniałem, jest zrobiony przy założeniu budowy z betonu komórkowego, który też nie jest strasznie drogi.



d26 jest raptem 10 metrów większy od d08- a d08 możnaby wybudować na upartego za 210 - 220 tys - ja wyceniam na 250, tyle mam ale będą bajery typu fajne instalacje, reku, zrobiliśmy bardzo porządne fundamenty i kupujemy fajną więźbę, będzie centralny odkurzacz.
Głowa do góry, kalkulator w dłoń, trzeba zdobyć wyliczenia materiałów do d26 i podzwonić po hurtowniach, liczyć, liczyć.

I to właśnie zaczynam robić :)


Za robociznę mojego domu daję dwadzieścia parę tys - u was nie powinno być więcej niż 30 tys.
Chyba nie całego? Jakie prace liczysz w tej robociźnie?

Pozdrawiam,
Kuba

BK
20-09-2004, 08:13
w tej cenie:
fundamenty - ława, bloczki, wieniec, izolacje, ocieplenie styropianem, siatka, klej otynkowanie etc, chudziak na posadzce, ściany zewn, ściany wewn i działowe, wymurowannie kominów, wykonanie drenażu opaskowego, wykonanie dachu bez więźby i okien połaciowych, rozprowadzenie kanalizacji na etapie ubijania opiachu (pod chudziakiem), wykonanie GWC (rura pod ziemią), wyprowadzenie kanalizy, elektryki, etc. w peszlach (tam gdzie trzeba), media do furtki
ocieplenie i otynkowanie ścian
(może coś dopłacę za GWC - tego nie było w umowie)
nawet jeszcze mamy w umowie posadowienie zbiornika z gazem, ale zobaczymy - może zrobi to dostawca gazu.
oprócz tego załatwili tanie szambo i wkopali je do dziury, podłaczyli z kanalizą w budynku
wszystko firma - Ślązacy, niemniej jednak bardzo mnie irytuje nieterminowość, ale z tym się chyba trzeba pogodzić, chyba wszystkie ekipy takie są
nie mam czasu na organizację wejścia różnych ekip - ten od ścian, ten od betonu, ten od dachu, ten od drenażu etc - nie skończyłabym do wiosny, trudno jest zgrać terminy różnych ekip. Poszukaj też jednego wykonawcy - u mnie był dużo tańszy niż poszczedgólni wykonawcy systemem gospodarczym (np. jeden chciał 23 tys za same fundamenty i ściany, a inny - rekordzista 55 tys za to samo :o ) Najmniej oferowano mi 13 tys za fundamenty i ściany zewn z działowymi z wieńcem (nie mam stropu murowanego) - ekipa spod Sieradza, ponoć bardzo porządna.

Wciornastek
20-09-2004, 08:18
Śledzę całą dyskusję i też upewniam się coraz bardziej w wyborze projektu. Dla mnie jednak architekt zrobił wariację na temat D08, choć projekt robiony jest de novo lecz założenia projektu są podobne tylko: dodajemy spiżarnię od północnej strony, kuchnię zamykamy dużymi drzwiami rozsuwanymi (mamy wariant otwarta/zamknięta). Zmieniają się wymiary i mamy zestaw prostokątów z poszczególnych części i jeszcze co ważne dachy robimy 2 spadowe co ogranicza koszty. Czy też myśleliście o zmianie konstrukcji dachu?

RolandB
20-09-2004, 11:35
akurat nad tym sie nie zastanawialem ... bo mi sie tak moj daszek podoba ze ... :wink: :D

balba
14-10-2004, 22:05
pomóżcie!!!
chciałam wybudować parterówkę. tak żeby mieć wszysko na jednym pozionie
- nie trzeba chodzić po schodach,
-podobno nieużytkowe poddasze zatrzymuje ciepło od nagrzanego dachu i przez to parter jest chłodniejszy (przynajmniej tak jest u znajomych)

ale teściowa.............. wmówiła mojemu mężowi, że to marnowanie powierzchni na poddaszu, że można na poddaszu zrobić dodatkowe pokoje.
pomóżcie mi przekonać mojego męże, że parterówka jest lepsza!!!
mam nierówne szanse:( dwóch na jednego.
Myślałam, że jak podzwonie po biurach to mi pomogą znaleść jakieś argumenty i prawie mi się udało przekonać mojego mężusia .................. ale teściowa chyba też dzwoniła po biurach
czekam na szybką reakcję bo WIOSNA idzie (narazie zima, ale po niej wiosna)

Patos
15-10-2004, 19:50
Jeśli parterterowy z użytkowym poddaszem to tylko gotowy projekt lub na zamówienie, a nie przerobiona (podwyższona) parterówka bo tanim kosztem dodatkowe metry ,ale również kosztem zmiany na gorsze bryły budynku, ja preferuję parterowy z użytkowym strychem.

jajmar
15-10-2004, 20:25
-podobno nieużytkowe poddasze zatrzymuje ciepło od nagrzanego dachu i przez to parter jest chłodniejszy (przynajmniej tak jest u znajomych)

To chyba zaleta nie wada , nagrzany dach jest znaczniej czesciej latem niz zima wiec to ze parter jest w upalny dzien chlodny to plus.

Jagoda
15-10-2004, 20:46
Powiedz teściowej, ze to dla niej wyrychtujesz pokoik na strychu, to może zmieni zdanie. A tak poważniej, to warto się zastanowić, czy ta powierzchnia na piętrze rzeczywiście będzie potrzebna. U mnie jest rodzina 2+2 , dom parterowy ma 5 pokoi i 120 m 2. W perespektywie zanosi się na to, że młode pokolenie gdy dorośnie, nie będzie z nami mieszkało, bo już mają swoje plany. Poza tym budowaliśmy dom dla jednej rodziny a nie trzech i parterowy jest zdecydowanie wygodniejszy. W ostateczości wiele parterówek tak zaprojektowano, ze można je rozbudować w poziomie .

D`arek
15-10-2004, 21:16
Budujemy parterówkę z użytkowym strychem. wszyscy, którym o tym mówimy w pierwszym zdaniu gratulują że wybraliśmy właśnie parterówkę. To o czymś świadczy. Jeżeli wielkość działki pozwala, budujcie parterowy. po co biegać po schodach np.15 razy dziennie, a małe dzieci- własne lub wnuki- po co robić jakieś bramki, a wiesz jak nastolatki biegają po schodach ? -dudniąco . w czasie kiedy my szukaliśmy projektu była mała podaż parterowych i byliśmy zdecydowani na poddasze użytkowe, przeszło nam gdy odwiedziliśmy znajomych- narzekali. W naszym projekcie jest salon i trzy sypialnie, wystarczy, mamy dwóch synów nastolatków - czy nam lub im do szczęścia potrzebne wspólne z nimi zamieszkanie kiedy założą własne rodziny? Pozdrawiam

iwona 213
17-10-2004, 11:04
my rozwiazalismy ten problem nastepująco: wybralismy parterowke, ale na wszelki wypadek wstawilismy 3 okna dachowe na podaszu, jak bedzie nam kiedys za malo miejsca na dole, jest na gorze do zagospodarowania jakies 50 m2.

http://www.projekty.murator.pl/prezentacja.htm?IdProjektu=29

pozdrawiam

BK
17-10-2004, 20:44
To jest najdroższe rozwiązanie - albo, albo.
My wybraliśmy parterówkę i bardzo się z tego cieszymy. Dom nie jest wielki więc będzie nas na niego stać. Duży dom i dodatkowe pokoje trzeba wykończyć i ogrzewać.

balba - zaproponuj teściowej klitkę bez okien na nieocieplonym i nieużywanym strychu - na poddaszu nieużytkowym parterówki. Na strych prowadzić mogą schody chowane w stropie - rzecz jasna, otwierane i zamykane jedynie z dołu, żeby teściowa zamykana na stryszku na noc nie mogła się sama uwolnić :P :P :P
Sorry - ale nie mogłam sie powstrzymać od takiego komentarza - co teściowa ma do gadania? Chyba że to ona jest sponsorem ... Ale nie polecam takiego układu. I z kim twój mąż buduje - z tobą czy z teściową?

[/b]

ewa szymkiewicz
18-10-2004, 11:47
My z mężem również mamy zamiar ruszyć z budową na wiosnę. I mamy ten sam problem jaki wybrać projekt. Przez długi czas byliśmy zdecydowani na zakup projektu manuela z Archipelagu (parter z użytkowym poddaszem). Ostatnio zaczęliśmy zastanawić się nad domem parterowym. Wydaje nam się, że taki dom można taniej wybudować (ale to tylko nasze gdybanie :lol: :lol:. Teraz szukam jakiegoś ciekawego projektu parterówki, jeśli znajdę podam link.

Pozdrawiam

BK
18-10-2004, 13:10
Polecam D08 Muratora - jest wątek piętro wyżej :)
http://www.projekty.murator.pl/prezentacja.htm?IdProjektu=23

Super fajny domek.

toott
18-10-2004, 13:54
Witam,

poszukującym polecam www.dom-parterowy.pl

POZDRO. 8)

BOHO
18-10-2004, 15:41
rozważcie :
1.metr kwadratowy domu z poddaszem jest tańszy niż parterowego
2.często wchodzenie po schodach jest dla współczesnego człowieka jedynym przejawem aktywności ruchowej.....

iwona 213
18-10-2004, 15:44
co do kosztow to nie bylabym taka pewna ze parterowka jest tansza w budowie, duza powierzchnia zabudowy rowna sie duzo betonu (płyta + strop wyszlo nas około 9 tyś - jest to cena samego betonu) dużo piasku na zasypke, no i duży dach a to jest chyba największy koszt, myśle ze sumując to wszystko wychodzi drożej niż dom z użytkowym poddaszem.

pozdrawiam

Ps. też myślelismy że bedzie taniej, ale porównując teraz z kosztami sąsiadów wyszło nas chyba najdrożej :-?

BOHO
18-10-2004, 15:49
w tym roku, w którymś z muratorów były wyliczenia dla porównania domów parterowych, z poddaszem i piętrowych - parterowe są najdroższe przeliczając na efektywny metr kwadratowy ! ! !

D`arek
18-10-2004, 21:43
Pytającej nie chodziło o porównywanie kosztów budowy, które są zbliżone, ale o wygodę i funkcjonalność w czym parterówka jest nie do pobicia. Bieganie po schodach z powodu sklerozy (bo zostawiłem na dole/górze komórkę, książkę, okulary itp..) do przyjemności nie należy. Argument, że schody są jedyną okazją do rozruszania się jest żałośnie śmieszny. Posiadacz domu ma inną (też przymusową) okazję do intensywnego ruszania się - ogród, wiem o tym bo od 15 lat go uprawiam. Polecam nowe projekty Domusa. Pozdrawiam

Jezier
18-10-2004, 21:51
Wyliczenia prezentowane w Muratorze aż roją się od błędów . Zbyt wiele różnych czynników ma wpływ na cenę domu. Akurat ilość kondygnacji w budownictwie jednorodzinnym nie ma znaczącego wpływu na koszt postawienia budynku. To wybory inwestorów decydują o końcowej cenie domu.

BK
19-10-2004, 07:45
Zgadzam się.
w parterówce dużo droższe niż w poddaszowcu są fundamenty i dach - fundamentów jest więcej, ściany są dłuższe, więc np. mogą wymagać dodatkowego zbrojenia czy wzmocnienia wieńcem nad fundamentami etc. U mnie fundamenty wyszły ok. 30 tys. - ze względu na nie najlepszy grunt (wody, niepewny grunt etc.) - zrobiliśmy dodatkowe fundamenty pod niektóre ściany działowe, musieliśmy dodać jedną ścianę konstrukcyjną (zamiast działowej), a to są wszystko pieniądze, do tego folie, zabezpieczenia etc.
Dach - też. Ale nie mam okien dachowych i ocieplanie poddasza jest proste - rzucasz wełnę na podłogę strychu i już - nie bawisz się w pracochłonne i kosztowne ocieplanie ścian poddasza, nie masz równie drogich i pracochłonnych płyt GK, nie robisz stropu murowanego, nie robisz schodów - one też kosztują (zbrojenie, wykończenie, poręcze etc.)

Błędem jest wybieranie projektu domu podpierając się opiniami obiegowymi albo wyliczeniami w gazecie - nie zawsze są one wiarygodne ...

Dom ma spełniać wymagania mieszkańców - więc jeśli masz wystarczająco dużą działkę, to tylko parterówka, wygoda jest nieporównywalna.
No i szybkość budowy.

Jerzysio
19-10-2004, 08:01
Buduj na jednym poziomie!
A teściową to najlepiej przegonić po znajomych co to mieszkają na 4 bez windy. Zaraz zmieni zdanie nt. chodzenia po schodach.
Pozdro
J
170m2 w parterze!

mechanics
19-10-2004, 08:09
Iwona 213 - Bardzo pdoba mi sie Twój projekt, sam szukam czegoś podobnego. Możesz powiedzieć, jak planujesz usytuwać swój domek względem stron swiata?

BOHO
19-10-2004, 08:11
Jezier:
może podasz jakieś przykłady błędów, od których roi się w wyliczeniach Muratora ? wtedy będziemy mogli porozmawiać poważnie.......

BOHO
19-10-2004, 08:17
Pytającej nie chodziło o porównywanie kosztów budowy, które są zbliżone, ale o wygodę i funkcjonalność w czym parterówka jest nie do pobicia. Bieganie po schodach z powodu sklerozy (bo zostawiłem na dole/górze komórkę, książkę, okulary itp..) do przyjemności nie należy. Argument, że schody są jedyną okazją do rozruszania się jest żałośnie śmieszny. Posiadacz domu ma inną (też przymusową) okazję do intensywnego ruszania się - ogród, wiem o tym bo od 15 lat go uprawiam. Polecam nowe projekty Domusa. Pozdrawiam
jeżeli ktoś ma duży problem z pokonaniem 10 czy 12 schodków i w ogóle o tym rozmysla, to znaczy, że już nie jest z nim najlepiej....... niestety obecnie ludzie mało się poruszają i JAKAKOLWIEK aktywność ruchowa, w tym wchodzenie po schodach, może być dla organizmu bardzo wskazana..... nie każdy z zapałem uprawia ogródek......

BOHO
19-10-2004, 08:19
i jeszcze jedno : ile z działki wycina powierzchni dom z poddaszem lub pietrowy, a ile parterowy ! jak ktoś ma dużą działkę , to nie ma to dla niego znaczenia, ale w okolicach Wawy, przeciętne działki mają 1000 metrów, a wtedy ma to bardzo duże znaczenie.......

RolandB
19-10-2004, 08:33
BOHO .... proponuje jeszcze raz przeczytac tresc pierwszego posta autora ... :

"pomóżcie mi przekonać mojego męże, że parterówka jest lepsza!!!"

W moim mniemaniu w tym poscie nie chodzi o ponowna dyskusje nad wyzszoscia jednych swiat nad 2 ...

Pozdrawiam

magi
19-10-2004, 08:38
BOHO co Ty z tą aktywnością? Jak będę chciała sobie pobiegać to na pewno nie z góry na dół po schodach tylko założę dres i poganiam po wsi :D Poza tym na starość to mogą być problemy z tą aktywnością na schodach.
Mam działkę 1000 m a na niej dom parterowy i nie wydaje mi się, żeby koszenia trawy w przyszłości było mało. Po wybudowaniu mam sporo miejsca do zagospodarowania. Co do kosztów parterówki myślę, że są porównywalne do kosztów domu z użytkowym poddaszem.

BOHO
19-10-2004, 08:38
ok ! ok ! ja odpowiedziałem na pojawiające się dziwne argumenty, że parterowy domek jest tańszy w porównaniu z poddaszem i przejście kilku schodków kogoś wykańcza........ tylko tyle......... temat jest troszkę inny, ale nie można spokojnie usiedzieć, jak ludzie piszą takie rzeczy..... :-?

BOHO
19-10-2004, 08:41
magi:
w sprawie kosztów odsyłam do tegorocznego Muratora - numeru nie pamietam......... pewnie pisał to ktoś, kto się na tym zna, a nie pan Marian, co przyszedł wymienić żarówkę...... jak znajdziecie w tych wyliczeniach jakieś błędy - czekam na sygnał !

BK
19-10-2004, 12:19
BOHO
to ja mam inny argument - stan surowy z ociepleniem, kominami, dachem kosztował mnie 107 tys PLN
domek 170 m2, w tym garaż

Może niech ktoś kto buduje poddaszowca o podobnej powierzchni powie ile on dał i wtedy porównamy sobie koszty.
Koszty domu są wypadkową tak wielu wyborów że porównywanie nie ma najmniejszego sensu.
Trzeba po prostu wybrać projekt jaki ci odpowiada jako użytkownikowi takiego domu i starać się go wybudować w takim standardzie na jaki cię stać . I tyle.
Pozdrawiam
Beata

BOHO
19-10-2004, 12:35
BOHO
to ja mam inny argument - stan surowy z ociepleniem, kominami, dachem kosztował mnie 107 tys PLN
domek 170 m2, w tym garaż

Może niech ktoś kto buduje poddaszowca o podobnej powierzchni powie ile on dał i wtedy porównamy sobie koszty.
Koszty domu są wypadkową tak wielu wyborów że porównywanie nie ma najmniejszego sensu.
Trzeba po prostu wybrać projekt jaki ci odpowiada jako użytkownikowi takiego domu i starać się go wybudować w takim standardzie na jaki cię stać . I tyle.
Pozdrawiam
Beata
BK: czy to tak trudno zrozumieć, że nie chodzi o konkretną budowę i wyskakiwanie ze 107 tysiącami, ale o koszty porównywalne ? ? ?
wszystko jest wypadkową wielu, czasami bardzo wielu czynników, i codziennie porównuje się się ze sobą dziesiątki/setki sytuacji.....
poczytaj sobie Muratora i podane tam założenia a może zrozumiesz ideę porównywania kosztów budowy......
dlaczego wypowiadają się ludzie, którzy tego Muratora nie czytali ? ? ? to mnie najbardziej zastanawia.......... :roll:

BOHO
19-10-2004, 12:36
BK:
ostatnie zdanie jest sensowne..........

BK
19-10-2004, 12:41
BK: czy to tak trudno zrozumieć, że nie chodzi o konkretną budowę i wyskakiwanie ze 107 tysiącami, ale o koszty porównywalne ? ? ?


No toż piszę - czytaj
za fundamenty dałam więcej za dach też ale nie robie stropu okien dachowych schodów - nie prowadzę pionów CO ani wody, - wychodzi na jedno.

A założenia w Muratorze - no cóż można się przyczepić, w domu poszukam tego numeru to podam co konkretnie

BOHO
19-10-2004, 12:46
BK:
no właśnie ! i wtedy porozmawiamy konkretnie......... :wink:

iwona 213
19-10-2004, 18:03
witaj mechanics !!!

nasz projekt to d12L czyli odbicie lustrzane, wjazd mamy od zachodu taras od poludniowego wschodu, okna z salonu od poludnia i lazienke od polnocy (przenieslismy dwa okna z pokoi, jedno na strone frontowa, drugie na ogrodowa)

pozdrawiam

magi
19-10-2004, 20:38
magi:
w sprawie kosztów odsyłam do tegorocznego Muratora - numeru nie pamietam......... pewnie pisał to ktoś, kto się na tym zna, a nie pan Marian, co przyszedł wymienić żarówkę...... jak znajdziecie w tych wyliczeniach jakieś błędy - czekam na sygnał !
czytam wypowiedzi ludzi na forum i nie wydaje mi się żebym za bardzo odbiegała kwotą za koszty poszczególnych etapów.

BOHO
21-10-2004, 07:45
magi:
przeczytaj jeszce raz UWAŻNIE swój poprzedni post, potem UWAŻNIE moją poprzednią odpowiedź na niego....... Twój ostatni post jakoś nie łączy się z tym tematycznie........... :-?

jane
21-10-2004, 10:24
Byłam w pewnym momencie przekonana, że wybierzemy parterówkę. Nie lubię biegania po schodach i denerwuje mnie, gdy dzieci włażą tam i z powrotem (małe - więc trzeba ich pilnować)
ale...
czytałam jakiś wątek nt. porównania parterówek i piętrowych. W zasadzie nic mnie nie przekonało, dopóki nie przeczytałam (nawet nie pamiętam kto to napisał) o bezpieczeństwie.
Ja jestem panikarą jakich mało i faktycznie, gdybym miała spać na parterze z uchylonym w nocy oknem, to chyba nie zmrużyłabym oka przez całą noc.

BOHO
21-10-2004, 10:32
a w jaki sposób spanie na piętrze może wpływać na Twoje bezpieczeństwo ? ? ? ?

BK
21-10-2004, 10:49
magi:
przeczytaj jeszce raz UWAŻNIE swój poprzedni post, potem UWAŻNIE moją poprzednią odpowiedź na niego....... Twój ostatni post jakoś nie łączy się z tym tematycznie........... :-?
BOHO
ty też czytaj uważnie,
nie wiem o co ci chodzi - ja i magi mówimy ze po wybudowaniu domów parterowych (czyli wiedząc jakie poniosłyśmy prawdziwe koszty) nie widzimy żeby cena naszych domów parterowych była znacząco wyższa czy niższa od innych

BK
21-10-2004, 10:50
jane
złodziej równie dobrze może wejść na górę

BOHO
21-10-2004, 11:01
BK:
1.najpierw pojawia się temat : parterowy, czy z poddaszem
2.nastepnie pojawia się argument : parterowe są tańsze
3.ja wskazuję na artykuł w Muratorze, że jest wprost przeciwnie - parterowe są efektywnie najdroższe....
4.w tym momencie pojawiją się ludzie z hasłem : a ja zbudowałem za XXX i to wcale nie jest drożej !

wnioski : naprawdę mnie nie obchodzi kto i za ile sobie zbudował, bo NIE O TO CHODZI ! jeśli ktoś znalazł wszystkie materiały na śmietniku i zrobił wszystko sam, to koszt może go wynieść i 500 zł ! i z czym można to porównywać ? ? ?

powtórzę może zagadnienie : w warunkach porównywalnych, dom parterowy jest droższy od poddasza, czy piętrowego

czy coś jeszcze nie jest jasne ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?

BOHO
21-10-2004, 11:03
nie mam nic przeciwko budowie parterowego domu, ale argument, że jest tańszy, nie jest prawdziwy !