PDA

Zobacz pełną wersję : WAPNO czy ORANŻADKI, a może KLUTEN - na ścianę piwnicy ?



ged
21-09-2006, 07:44
Mur z bloczków betonowych piwnicy. 2.5m wysoki. Mocno obciążony pionowo i ścinany zasypką. Zaprawa cementowa. Czym ją uplastycznić ? Majster lubi wapno i naciska, ja wapna nie lubię? On chce na dwa worki cementu dać worek wapna - ja bym dał oranżadki, lub kluten.

aru
21-09-2006, 08:18
plastyfikatory w saszetkach - tanie i skuteczne, a wapno do murów fundamentów niewskazane, obciążenie ma tu drugoplanową rolę

ged
21-09-2006, 08:30
... wapno do murów fundamentów niewskazane ...

dlaczego?

aru
21-09-2006, 09:20
... wapno do murów fundamentów niewskazane ...

dlaczego?

za Wikipedią:

"Proces wiązania i twardnienia wapna zachodzi w wyniku następujących procesów:
Przez krystalizację zaprawy tracącej wodę. Utrata wody następuje poprzez parowanie wody lub wsiąkanie wody do murowanych, tynkowanych lub malowanych ścian. Utrata wody jest główny sposobem wiązania zaprawy wapiennej. W zaprawie wapiennej z rozpuszczonego w wodzie wodorotlenku wapnia wydzielają się kryształki wodzianu wapna Ca(OH)2ˇ2H2O, lub kryształki uwodnionego wodorotlenku wapniowego. Podczas krystalizacji, kryształki wodzianu i wodorotlenku zrastają się ze sobą, z kryształkami zaprawy i ziarnami piaski, tworząc sztuczny kamień. Procesy krystalizacji są odwracalne, co wykorzystywane jest do uplastyczniania częściowo zaschniętej zaprawy, umożliwia też przechowywanie zaprawy przez długi czas.
przez karbonizację, czyli łączenie się z dwutlenkiem węgla , woda w reakcji odgrywa rolę katalizatora, po wyschnięciu zaprawy proces ten zachodzi znacznie wolniej. Proces jest reakcją chemiczną Ca(OH)2 + nH2O + CO2 = CaCO3 + (n+1)H2O W wyniku karbonizacji zaprawa nieodwracalnie twardnieje, proces twardnienia jest powolny obejmuje zazwyczaj niewielką część wapna zawartego w zaprawie.
przez tworzenie się krzemianów wapnia. Wapno wiąże w wyniku reakcji chemicznej z dwutlenkiem krzemu SiO2, który jest głównym składnikiem piasku. Reakcja ta może zachodzić tylko w temperaturze powyżej + 100oC i w obecności wody. Wodorotlenek wapniowym łączy się z Kwarcem: 2Ca(OH)2 + SiO2 = 2CaOˇSiO2ˇ2H2O. Ten ostatni sposób twardnienia zachodzi przy produkcji cegły wapienno-paskowej i betonów komórkowych.

Odpowiednie proporcje między wysychaniem a karbonizacją są ważne przy wykonywaniu powłok malarskich farbami wapiennymi. Jeżeli proces schnięcia farby następuje zbyt szybko, to proces twardnienia nie zajdzie (tzw. spalenie farby) i farba będzie ścierać się ze ściany. Jeżeli proces schnięcia będzie przebiegał zbyt wolno proces twardnienia obejmie zbyt dużą część wapna, powstała powłoka straci biały kolor, będzie szklista, nałożone następne warstwy będą odpadały."

beton44
21-09-2006, 11:01
ged napisał:
aru napisał:
... wapno do murów fundamentów niewskazane ...


dlaczego?


a czym uszczelniałeś swoje liczne studzienki wchłaniająco-przepompowujące


zaprawą cementową czy wapienną????

ged
22-09-2006, 14:50
Moje studzienki obsypałem żwirem, takim ślicznym okrąglutkim i nic nie uszczelniałem :D

Studzienki działają :D Kilka dni temu na moją wieś spadła chmura (5 cm deszczu w 10 minut). Pompa w studzience zbiorczej pracowała bez przerwy kilka godzin. Wszystkie okoliczne budowy stoją, a ja wczoraj ( na głębokości 2.5 metra) malowałem izolbetem, a dzisiaj grzałem papę. Płyta była suchusieńka.

Do zaprawy dałem oranżadki. Na 250 - trzy worki cementu i dwie oranżadki. Teraz martwi mnie cement - dałem III hutniczą. Niby lepsza do ziemi, ale ... najlepiej lubię I portlancką. Ciekawe jaka wytrzymałość ma taka zaprawa - 15 chyba jest ???