PDA

Zobacz pełną wersję : Wady i zalety kupna działki z wylanymi fundamentami



Gołąb
21-09-2006, 08:50
Witam. Jestem początkujący w budowie domu,proszę opomoc w temacie kupna działki z wylanym i zakopanym fundamentem /2-wu letnim / dla domu z użytkowym poddaszem / 200m /. Plusy i minusy inwestycji oraz jak sprawdzić jakość wykonanych już fundamentów i jak zostały wykonane. Z góry dziękuję za pomoc- Gołąb

pepe*
21-09-2006, 09:03
Witam. Jestem początkujący w budowie domu,proszę opomoc w temacie kupna działki z wylanym i zakopanym fundamentem /2-wu letnim / dla domu z użytkowym poddaszem / 200m /. Plusy i minusy inwestycji oraz jak sprawdzić jakość wykonanych już fundamentów i jak zostały wykonane. Z góry dziękuję za pomoc- Gołąb
No to jest problem, bo np jak zostało wykonane zbrojenie to raczej nie sprawdzisz. Taki wylany fundament moim zdaniem obniża wartość gruntu o koszt jego rozbiórki.

Lenart
21-09-2006, 09:14
Zanim rozbiórka to bym ruszył najpierw trochę głową.
Jeżeli był wylany fundament to chyba wg jakiegoś projektu i to
zatwierdzonego (kopia w Starostwie). Musiała ? :wink: być książka budowy
z wpisami jakiegoś kierownika, a jak nie ma wpisu to musiał być
kierownik budowy jego popytać - coś tam będzie wiadomo.
Ostatecznie poszukać firm coby zrobiły prześwietlenie - przy dzisiejszej
technice nie takie skany się robi.
Nie sądze żeby ktoś lał metry betonu bez zbrojenia.
Lepiej popatrzyć jak ten fundament wygląda, czy nie popękany,
czy osiadł równomiernie, czy wielkość adekwatna do gleby - to już
trzeba wziąść fachmana-architekta.

beton44
21-09-2006, 10:59
o ile się da /warunki zabudowy/ można zrobić trochę większy dom

i "okraczyć" stary fundament :o

pepe*
21-09-2006, 11:32
No można wszystko sprawdzić. Prześwietlić, odwiercić, odkrywkę, beton do analizy jaka klasa tylko po co - czas i o pieniądze po to żeby się dopasować do czyjegoś pomysłu?
A kierownik budowy? A co może powiedzieć jak on odpowiada za wykonanie tego co tam jest. Że wszystko super i zgodnie z projektem. Tylko co z tego?

ambroma
21-09-2006, 12:37
W zeszłym roku kupiłam działkę dokładnie taką samą. Też wylany fundament, nawet chyba 3 lata temu. Ale co najważniejsze dostaliśmy od poprzedniego właściciela projekt + całą dokumentacją + pozwolenie na budowę. Z początku też myślałam że ten fundament to minus, ale z czasem doszłam do przeciwnego wniosku. Mam prawie gotowe dokumenty do budowy, tzn. wystarczy przepisać właściciela i można legalnie budować. Oszczedza to niemało trudu, czasu i pieniędzy.
Poza tym jakiś etap budowy już jest. Co do stanu technicznego fundamentów, to tak jak napisał Lenart wszytsko można sprawdzić.
Słyszałam nawet, że taki fundament jest już właściwie "osadzony" i to też jest korzystne. Ja planuję zacząć budowę w przyszłym roku na wiosnę i wtedy też się okaże co i jak.
Zycze podjecia dobrej decyzji.

Gołąb
21-09-2006, 20:14
Witam Dziękuję za odpowiedzi. Jeszcze się waham z podjęciem decyzji,proszę o więcej informacji !

pepe*
21-09-2006, 21:18
No chyba, że będziesz kończył czyjś projekt jak ambrona.
Dodam tylko, że nie malkontence tak sobie. Na działce którą kupiłem 2 lata temu miałem 3 fumdamenty po budynkach w gospodarstwie rolnym. Mogłem na każdym odtwarzać budynek, ale buduję całkiem nowy.
Choć miałem różne etapy rozmyślań nad tym co i gdzie tam postawić, to doszedłem do wniosku, że wykonanie fundamentu to 5% całej inwestycji i wolę mieć pewność co i jak.
No ale każdy przypadek jest inny.

kropi
21-09-2006, 22:33
Gołąb, decyzję i tak musisz ty podjąć! 8)

ZA: załatwiona część papierologii (to duży plus)

PRZECIW: pytanie czemu ktoś to sprzedaje, nie wiadomo jak to jest wykonane, realizacja czyjegoś projektu - wiadomo, zmiany w projekcie kosztują i to nie mało.

Jest jeszcze faktor pieniężny, czyli ile oszczędzisz, jak bardzo zależy ci na tej konkretnej działce, co zyskujesz i na ile jest to dla ciebie ważne.

Ja tak zrobiłem, tzn. kupiłem postawioną piwnicę. Najważniejszy powód był taki, że super mi się udała ta działka, ładna, w dobrej lokalizacji, projekt też do zaakceptowania, całość w dobrej cenie, jeszcze utargowaliśmy ciutek.
Plus był taki, że na miesiąc po kupnie można było budować, co jest nierealne jeśli kupujesz gołą glebę. Był doprowadzony prąd i woda, co mieliśmy praktycznie za friko.
Minus jest taki, że ja bym budował dom trochę mniejszy i w parterze a tak buduję z pięterkiem, sporo pozmienialiśmy w projekcie co tez nas zakosztuje, ale wprowadzimy się na wiosnę 2007 a nie za 2 lata.
To teraz decyduj 8)

Graczyk
22-09-2006, 07:06
Jeszcze jest jedna sprawa a mianowicie jak to było zabezpieczone na zimę. Jeśli to same ławy to czy były zasypane czy raczej przemarzały i grunt pod nimi już nie jest taki sam jak w momencie lania ław. Jak ścianki fundamentowe to czy zabezpieczone mazidłem i wiele innych kwestji. Ja w zeszłym roku miałem okazję oglądać kilka domów w stanie surowym pod dachem z ładnymi działkami i ostatecznie zdecydowałem się na budowę od podstaw.
Nigdy nie wiadomo co to za cwaniak sprzedaje i jak to budował.

SławekD
22-09-2006, 07:24
Podniesiony był temat poprawności wykonania fundamentu przez osobę sprzedającą. Pytanie podstawowe.... kto robiłby niezgodne z projektem fundamenty pod swój dom ?
Druga sprawa to ważność pozwolenia na budowe które wygasa po dwóch latach nie podjęcia jkaichkolwiek kroków budowlanych. Jeśli te fundamenty stały dwa lata to niestety albo ponowne wystąpie o pozwolenie albo budowanie dalej a kierownik budowy musiałby wpisać jakieś działanie z datą wstecz.

Gołąb
22-09-2006, 09:08
Witam!
Najważniejszy powód zainteresowania tą działką jest dobra lokalizacja-komunikacja miejska, sklep, sąsiedztwo domków.
Minus projekt nie do zaakceptowania-fundamenty są dla dużego/200m/ z poddaszem użytkowym, a ja chcę parterowy do /120m/.
Media trzeba doprowadzić z drogi do działki.
Całość w cenie nie odbiegającej od średniej w danej okolicy.
Jakie będą koszty sprawdzenia " TAJEMNICZEGO FUNDAMENTU" oraz zmiany projektu.

pepe*
22-09-2006, 12:55
[quote="SławekD"]Podniesiony był temat poprawności wykonania fundamentu przez osobę sprzedającą. Pytanie podstawowe.... kto robiłby niezgodne z projektem fundamenty pod swój dom ?
SławekD ludzie potrafią takie rzeczy, że po pijanemu Ci się nie przyśni :D

pepe*
22-09-2006, 12:56
Jeszcze jest jedna sprawa a mianowicie jak to było zabezpieczone na zimę. Jeśli to same ławy to czy były zasypane czy raczej przemarzały i grunt pod nimi już nie jest taki sam jak w momencie lania ław. Jak ścianki fundamentowe to czy zabezpieczone mazidłem i wiele innych kwestji. Ja w zeszłym roku miałem okazję oglądać kilka domów w stanie surowym pod dachem z ładnymi działkami i ostatecznie zdecydowałem się na budowę od podstaw.
Nigdy nie wiadomo co to za cwaniak sprzedaje i jak to budował.
I o to właśnie chodzi. Czy za parę złotych warto mieć spokojny sen?

Gołąb
22-09-2006, 18:03
Witam!
Proszę o koszty prześwietlenia fundamentów przez firmę oraz koszty ekspertyzy architekta i koszty zmian projektu.

Gołąb
23-09-2006, 09:37
NIKT NIE ZNA ?

pepe*
23-09-2006, 20:20
NIKT NIE ZNA ?
Nikt nie robił, to nikt nie zna :D
Przeróbka projektu i zmiany w dokumentacji to koszt ok. 1500 PLN.
Tak orientacyjnie bo można drożej i pewnie taniej.
Dodam jeszcze, że znam przypadki, że ludzie miełi problem z zatrudniemiem kierownika budowy do inwestycji rozpoczętaj. Np. poprzedni kiero coś tam podpadł i się z nim rozsatli. No i okazało się że następni nie chcieli brać odpowiedzialności za robotę poprzednika. Więc coś musi w tym być.

kropi
24-09-2006, 08:41
Mozna zaprosic własnego kierbuda na teren budowy, niech oceni jakosc prac i czy sie podejmie ich kontynuacji. A dzialka z fundamentami jest dla banku warta tyle co srednia cena działki w tej okolicy minus koszt rozbiórki fundamentów. I taka cene proponuje targowac. Bardzo trudno jest sprzedac taka nieruchomosc, zwłaszcza ze fundamenty pod ogromny dom...
A nowy projekt inmdywidualny - bo to nie sa drobne zmiany tylko całkiem nowy dom - nie sadze aby ponizej 3000 była jakakolwiek rozmowa... :roll:

Gołąb
24-09-2006, 18:55
Witam!

Proszę o zakres prac związanych z rozbiórką fundamentów i orientacyjny koszt.Wyszło na jaw ze te fundamenty stoją już 4 lata a nie 2 lata i wszystkie pozwolenia są nieważne!
Gołąb

kropi
24-09-2006, 19:09
A to ci bigos! :-?

Tego ci nie powiem ale tak sobie wyobrażam, że potrzeba tu paru facetów z młotami pneumatycznymi plus ciężarówka do wywozu gruzu - weź jutro panoramę firm, podzwoń i popytaj bo ceny mogą różnić się znacznie w zal. od miasta, rozmiaru fundamentów, to jest sprawa raczej indywidualna - ktoś ci powie że 5 tys a potem się okaże że u ciebie kosztuje to 2x więcej i będzie kłopot :(

pepe*
24-09-2006, 20:59
Witam!

Proszę o zakres prac związanych z rozbiórką fundamentów i orientacyjny koszt.Wyszło na jaw ze te fundamenty stoją już 4 lata a nie 2 lata i wszystkie pozwolenia są nieważne!
Gołąb
Jak pisałem wcześniej, rozbierałem 3 pozostałości po budowlach na swoim terenie i nie jest to takie straszne.
Ja do tematu to bym się zabrał tak: w kliku miejscach młotem pneumatycznym rozkuwasz ławy do zbrojenia.
Jeżeli fundament jest zasypany to w tych miejscach trzeba go odkopać, żeby odsłonić ławy.
Przeciąć flexą pręty.
A potem to ładowarka i cały ten bałagan wyciągasz z ziemi.
Koszt ładowarki różny 1000 - 1500 PLN za dzień. Jak dobrze przygotujesz, to 1 dzień wystarczy.
Osobiście wybrałbym cały teren wewnątrz fundamentów i ok 1 metr dookoła - o ile planujesz w tym miejscu budować.
Wybrałbym to do głębokości posadowienia ław w całości. Chodzi o to, żeby póżniej cały nowy fundament stał na takim samym gruncie, a nie część na zasypanym po starych fundamentach.
Wywózka części gruzu w zależności od miejsca, wysypiska itd. Ale część gruzu może wykorzystasz na utwardzanie podjazdu i takie tam.
Z moich doświadczeń to 5 tysiaków może cała impreza kosztować.
Ale osobiście wolałbym wydać te perę złotych i mieć święty spokój.

pepe*
24-09-2006, 21:02
Acha jeszcze jedno mi przyszło do głowy.
W końcu nie musisz tego robić od razu. Może jak będziesz zaczynał budowę to pożeń z tematem wykonawcę stanu 0. Za jednym zamachem rozbierzesz stare i przygotujesz teren na nowy?