PDA

Zobacz pełną wersję : Które rozwiązanie wybrać?Kominek z pw czy DGP.



sylwia13
21-09-2006, 14:27
Witam. Niedługo zaczynamy budowę i mielismy taką koncepcję ogrzewania: salon, kuchnia, hol, łazienka ogrzewanie podłogowe a w pokojach grzejniki, kominek z płaszczem wodnym, dodatkowo piec na gaz narazie z butli bo w niedalekiej pszyszłości ma być ziemny. I prawdopodobnie solary. Ale ostatnio dowiedziałam się, że połeczenie tego wszystkiego tzn. kominka z pw(automatyka,hydraulika) jest bardzo drogie. Ponoć taniej wychodzi z kominkiem DGP. I ponoć będzie bezpieczniejszy bo nas od rana do wieczora nie ma w domu. Co o tym połączeniu z kominkiem DGP myślicie?

mikimka
21-09-2006, 21:24
Hej, byc może taniej w budowie, ale nie koniecznie w eksploatacji. Jak palisz w kominku z płaszczem wodnym, to nim ogrzewasz dom, a kocioł gazowy ma przerwę. W przypadku kominka z DGP kocioł będzie dalej pracował, choć ze zmniejszoną mocą. Raczej się nie wyłączy. Poza tym ogrzewanie powietrzne podnosi kurz bardziej niż konwwkcyjne i nie ogrzewa powierzchni np. mebli - wydaja sie zimne. Poza tym nawiewane jest od góry, co stwarza niekorzystny układ temperatury.
Kominek z płaszczem wodnym musi być zabezpieczony naczyniem otwartym i połączony z instalacją co poprzez wymiennik płytowy. Wtedy jest bezpiecznie. Warto zabezpieczyc sie przed brakiem prądu (przed zatrzymaniem pomp obiegowych). Jeżeli dołączysz do tego solar, to gazu zuzyjesz b. mało.
To czy jesteś w domu, czy nie nie wpływa na bezpieczeństwo uzytkowania. Tylko, czy będziesz palić w tym kominku, jak Cie nie bedzie w domu?
Pozdrawiam

mariobros35
21-09-2006, 21:38
Witam. Niedługo zaczynamy budowę i mielismy taką koncepcję ogrzewania: salon, kuchnia, hol, łazienka ogrzewanie podłogowe a w pokojach grzejniki, kominek z płaszczem wodnym, dodatkowo piec na gaz narazie z butli bo w niedalekiej pszyszłości ma być ziemny. I prawdopodobnie solary. Ale ostatnio dowiedziałam się, że połeczenie tego wszystkiego tzn. kominka z pw(automatyka,hydraulika) jest bardzo drogie. Ponoć taniej wychodzi z kominkiem DGP. I ponoć będzie bezpieczniejszy bo nas od rana do wieczora nie ma w domu. Co o tym połączeniu z kominkiem DGP myślicie?
Zainstalowałem kilka podobnych systemów i nikt nie nażekał a wręcz przeciwnie rachunki za gaz niewielkie nawet w sezonie grzwczym :D

kleo7
21-09-2006, 23:07
witam,
u siebie mam zamiar zamontowac beczke z gazem ale to ma byc alternatywne ogrzewanie dodatkowo bedzie jeszcze kominek z plaszczem wodnym i z ogrzewaniem na kaloryfery.Mozna sie pokusic tez o polozeniu pologowki w kuchni lazience i przedpokoju bo tam jest najmokrzej.Wszystko to bedzie ze soba wspoldzialac np.jezeli w kominku sie wypali to autmatycznie przejdzie na gaz a dokladniej na taka temp.jaka ustawie.Opinie na temat dgp sa rozne prawda jest taka ze co jakis czas trzeba malowac w miejscach gdzie wychodzi nadmuch cieplego powietrza.
pozdrawiam

sylwia13
22-09-2006, 09:09
mariobros35
Bardzo byłabym wdzięczna jakbyś mi podał orientacyjny koszt połączenia tego wszystkiego z kominkiem z płaszczem wodnym, bo słyszłam że to jest bardzo drogie. Pozdrawiam [/b]

Maggie
22-09-2006, 09:21
My raczej zdecydujemy się na opcję: kocioł gazowy kondensacyjny + kominek z DGP. System ogrzewania chcemy mieć podobny jak u sylwii13:
parter - pokój dzienny, kuchnia, hol, wc - ogrzewanie podłogowe;
poddasze - sypialnie - grzejniki na ścianach, łazienka - podłogowe + grzejnik drabinka.

Na DGP grawitacyjne zdecycowaliśmy się, ponieważ jest niezależne od przerw w dostawie prądu. Nadmuch ciepłego powietrza wcale nie musi być od góry - np. my planujemy poprowadzić kanały w wylewce.
A malowanie - przy dwójce dzieci i psie i tak pewnie co jakiś czas trzebaby odświeżyć ściany :wink:

mikimka
22-09-2006, 14:54
To jest jakiś argument, bo jak wyłączą prąd, to pozostaje tylko kominek, chociaz z drugiej strony istnieje coś takiego jak akumulacyjność cieplna budynku. A przy podłogówce na dużej powierzchni tak szybko Ci się dom nie wychłodzi. A poza tym też cos tam będzie grawitacyjnie krążyć w instalacji. A w końcu jak długo może potrwać przerwa w dostawie prądu? Godzinę?
A nie obawiasz się, że Ci się dzieci poparzą gorącym powietrzem?
Pozdrawiam

kwiatkor
22-09-2006, 18:29
My wybraliśmy DGP z wymuszeniem grawitacyjnym. Powód, może śmieszny, ale chcielismy mieć mozliwe najbardziej niezawodne ogrzewanie. Takie, że jak by choć i koniec świata, to i tak będzie działao.

Niestety mieliśmy okazje sprawdzić to - w tegoroczne styczniowe mrozy, w pamiętną pierwszą niedzielę mrozów padło wszystko: prąd, ogrzewanie, samochód, ciepła woda. Działał tylko kominek i DGP :D

Maggie
22-09-2006, 18:48
kwiatkor, ja też tak kombinuję. Poza tym obawiam się, że im bardziej skomplikowana automatyka (jaka by musiała być przy kominku z pw połączonym z ogrzewaniem gazowym) tym większe ryzyko awarii.
A w takim grawitacyjnym dgp to - pomijając uszkodzenie mechaniczne - w zasadzie nie ma się co zepsuć

12marek
22-09-2006, 20:00
Może ktoś orientuje się jaka jest trwałość kominków z płaszczem wodnym. Mam różne opinie na ten temat. Bardziej pociąga mnie kominek z płaszczem, ale więcej kosztuje, no i podobno jest mniej trwały.
Co Wy na to?

rusek007
22-09-2006, 20:28
No właśnie wszystkich przeraża elektronika, ale myślę, że diabeł nie będzie strazszny, mnie przekonuje wariant z płaszczem wodnym i podłogówką, Po pierwsze jakość powietrza jest duuuużo lepsza, komfort cieplny bardzo wysoki bo rozkład temperatur jest bardziej równy, milutko ciepła podłoga, jeśli chodzi o przerwy energii to podłogówka zapewni grzanie przez ładnych parę godzin. ( oczywiście należ pomyśleć o kilkunastocentymetrowej wylewce)

rusek007
22-09-2006, 20:36
jeśli chodzi o ceny to podam jeden z przykładów np http://lechma.com.pl/pl/20.php oczywiście mówimy o wkładzie kominkowym a nie o całym kominku.

kleo7
22-09-2006, 22:00
witam wszystkich
podaje koszt podlaczenie beczki (2700l) z gazem plus przylacze do budynku plus cala robocizna to jest 2100 zl w dragon gazie,pierwsze tankowanie za 1,8zl plus ryczalt okolo 20 zl za 3 mce.Z informacji ogolnych wykonanie wewnetrznej instalacji na kaloryfery ze wszystkim plus piec to okolo 11tys zl a kominek z plaszzem wodnym i hartowana szyba to okolo 5000zl.
taki system ma juz kilka ludzi z mojej okolicy ciekawe...
pozdrawiam pa

kleo7
22-09-2006, 22:03
a tak na marginesie podaje dokladna strone montazu beczki z gazem z firmy dragon gaz,wlasnie pisza o tym w muratorze
www.muratordom.pl/7648_10825.htm
pozdrawiam

lukol-bis
23-09-2006, 00:33
Moim skromnym zdaniem, jeżeli w budynu jest istalacja CO, to najbardziej rozsądnym i efektywnym rozwiązaniem jest kominek z płaszczem wodnym.
Mamy wóczas komfort cieply we wszystkich pomieszczeniach i możliwości dowolnej regulacji temperatury pomieszczeń.
Pozdrawiam

rusek007
23-09-2006, 09:55
Czyli reasumując: Kominek z płaszczem wodnym+obudowa+podłogówka+grzejniki+kocioł CO z rurami i elektroniką w przypadku braku gazu elektryczna terma= ok 20.000zł ?? trochę sporo... :o

sSiwy12
23-09-2006, 10:20
Jakoś dziwnie liczysz. Kominek PW wpina się w istniejącą instalację CO i CWU. Jesli kominek usutułowany jest blisko kotłowni, to dodatkowe koszty instalacyjne są minimalne. Z moich wyliczeń wynika, że rozwiązanie takie "podraża" kominek "czysty" od 2.000 do 4.000,- w zalezności od zastosowanej automatyki. Z podobnymi kosztami trzeba sie liczyć przy kominku DGP.
Sprawdż jakie są możliwości na www.inotec.pl
I jeszcze jedno. Istnieją proste i dość tanie sposoby aby zasilać awaryjnie zarówno kominek, kocioł, jak i cyrkulację co w przypadku zaniku zasilania. Dziś nie jest to już problem.
Pozdrawiam

kwiatkor
25-09-2006, 18:10
obawiam się, że im bardziej skomplikowana automatyka (jaka by musiała być przy kominku z pw połączonym z ogrzewaniem gazowym) tym większe ryzyko awariiZ ust mi to Maggie wyjęłaś (czy raczej - napisałaś to na mojej klawiaturze :lol: )

areq
25-09-2006, 19:26
Kominek z DGP fajna rzecz...jeszcze fajniejsza z filtrami przeciwpyłowymi i turbiną nawiewową.
Kominek z płaszczem też fajna rzecz,tylko instalacja w porównaniu z DGP wychodzi drożej o ca. 2-3tys.
A jeśli chcesz postawić butle z propanem to taki kominek z pw jest powiedziałbym nieodzowny.Koszt ogrzewania gazem z butli jest koszmarnie wysoki,w tym momencie w rok zarobisz to co straciłaś na droższej instalacji...