PDA

Zobacz pełną wersję : Kominek norweski szamotowy



IzabelaToruń
22-09-2006, 10:51
Witam wszystkich forumowiczow!
Mam nadzieje, ze ktos odpowie mi na moje pytanie o zalety norweskich kominków szmotowych wolnostojących, które można zamówić internetowo i wykonać metodą "zrób to sam" wg przesłanej instrukcji.
Czy ktoś miał jakieś niedobre doświadczenia z tego typu ogrzewaniem?
Bede wdzięczna za podjęcie tematu! :)

IzabelaToruń
26-09-2006, 11:41
Ludzie! nikt nie odpowiedzial a co na to firmy sprzedajace wlasnie ten rodzaj kominkow przez internet na stroniach Allegro??? Odezwijcie sie! :lol:

staszekgra
27-09-2006, 04:05
chyba wiem o jaki piec chodzi, ale dla laika wybudowanie takiego pieca nie jest sprawa prostą... roznie nazywaja takie piece, piec finski, norweski, ich budowa generalnie jest zblizona do pieca kaflowego, podstawowego polskiego, choc ten ostatni wiecej wspolnego ma z tzw. Russian stove, piecem rosyjskim; wewnetrzne pudło - budowa z cegiel szamotowych , na zewnatrz obudowa z cegiel zwyklych pelnych lub kamienia. piec dziala na zasadzie kumulacyjnym, gromadząc w swojej masie cieplo i oddajac je przez dlugi okres czasu (12-24h), wystarczy rozpalic w tym piecu raz, gora dwa dziennie (tzw. szybkie, wysokotemperaturowe spalanie, trwajace 1-2 h). Generalnie nic innego jak nasz poczciwy piec kaflowy, tyle ze o wiekszej masie, zamiast kafli uzywamy cegly lub kamienia na obudowe; budowa polega na wykonaniu odpowiedniej ilosci kanałów (3-5) przez ktore przechodzą gorace gazy ze spalania, dzieki czemu masa pieca akumuluje niemal cale cieplo spalania i oddaje je do otoczenia przez dlugi czas (niektore zródła mówią, iż całkowite wyziebienie pieca nastepuje po ok 48 h); ostatecznie do komina odprowadzane są sladowe ilosci wyziebionych spalin; efektywność owego pieca dochodzi do 90%, jest ekologiczny, uwaga, uzywamy suchego drzewa lisciastego...

IzabelaToruń
27-09-2006, 10:12
Dzieki za odpowiedz, czyli generalnie sa to kominki godne zaufania, tak z tego wynika. Jesli ktos ma doswiadczenia z tego typu ogrzewaniem bede wdzieczna. Do uslyszenia!

Zdun Darek B
27-09-2006, 19:29
Napisz na prv jaki typ "kominka norweskiego" masz na myśli ... szamot i obudowy magazynujące ciepło to moja działka.. Ale widziałe ofert kominków "szmotowych " z keramzytu... i słyszałem że to tak jak szamot tylko lekki ... A te dwa materiały maja sie jak WODA I WÓDKA . mistrz zduński Darek B 0 502 750433

IzabelaToruń
27-09-2006, 20:49
Czesc Darek! Dzieki za odpowiedz- takie kominki norweskie, ktore mi sie podobaja do "samodzielnego montazu" znajduja sie na stronie np: http://www.scandinavia.net.pl/kominki/.
Cena tez jest interesujaca, co o tym Darek myślisz???

staszekgra
28-09-2006, 02:04
dobrym rozwiazaniem jest tzw wklad tulikivi finskiej firmy, dzialajacy jak piec akumulacyjny, mysle jednak ze to droga sprawa


http://reges.home.pl/tulikivi.htm

http://www.tulikivi.com/www/homeeng.nsf/wwwframeset_l%C3%A4mmityslaitteet?OpenPage

IzabelaToruń
28-09-2006, 08:05
No wlasnie, kominki o których powyzej mowa sa ladne ale nie ma cennika produktow. Wyslalam zapytanie w tej sprawie.
Te kominki norweskie- temat, ktory ciagle magluje- sa w granicach 5,500-8,000 zl. Cena przemawia do mnie. A z drugiej strony podobaja mi sie obudowy, gdyz nie lubie marmurowych wykonczen wokol kominka, wole prostote.
Dzieki bardzo na odpowiedz.

Zdun Darek B
28-09-2006, 18:13
Szamot jako kumulacja TAK ale... w połączeniu z keramzytem to dość egzotyczny wynalazek . Keramzyt jest stosowany jako izolator . Takie keramzytowe "kominki" są czesto spotykane jako GRILE ogrodowe prefabrykowane w POLSCE . ZMNIEJSZANIE MASY obudowy przez dodanie materiału typu keramzy powoduje że zdolność do kumulowania spada . Takie połączenie materiałowe jest dziwne. Podobny materiał stosuje inny producen do wykonywania kształtek kominkowych . ALE jest jedno ale .. kształtki z szamotu są oferowane jako magazynujące ciepła , natomiast te z keramzytem jako jedynie kształtki ułatwiające budowanie np poweirzchni zaokrąglonych. Darek B www.kafle-kominki.pl

Zdun Darek B
28-09-2006, 18:41
Piece TULIKIVI posiadają wiele zalet : materiał -kamień o fantastycznych zdolnościach do kumulowania ciepła , grzeją jak prawdziwy piec kaflowy przez promieniwanie , są mało wymagające w obsłudze . Wady : cena , kolor - dość jednobarwne , mała ilość możliwych kombinacji bryły.

Zdun Darek B
28-09-2006, 19:06
Nowoczesne materiały zduński często posiadaja w swoim składzie oprucz szamotu dodatki z kamieni o odpowiednich właściwościach kumulacyjnych. Wiele firm wprowadza na nasz rynek dodatki akumulujące ciepło np. nadstawki nad wkładem z zasypką [ odpowiedni kamień ] , płyty z szamotobetonu , krążki kumulacyjne , kanały itp. Jest to rozwinięcie technik stosowanych przez stulecia , kamienie wmurowywano do pieca aby w ten prosty sposób zwiększyć czas grzania . Najprostsza jest jednak obudowa wkładu z cegły szamotowej z odpowiednim tynkiem . Taki kominek odaje ciepło przez powietrze oraz obudowe. Wprowadzamy do naszej oferty wkłady kominkowe które można zabudować bez obiegu powietrza , pracują wtedy jako tzw paleniska piecowe . Jest to wkład do zastosoawania w jako piecokominek tzn 1 wkład z szybą = widok ognia , kanały kumulujące = ekomonia i oszczedność czasu , ciepło odawane przez promieniowanie = klimat pieca kaflowego - ciepło "słoneczne". Wkłady te moga pracować jako : 1 zwykłe do systemu DGP , 2 system DGP + woda 4kW , 3 kombi DGP + kumulacja lub 4 sama kumulacja. szyby do wyboru :płaska , pryzmatyczna lub zaokrąglona. Powietrze do spalania z zewnątrz , elektronika sterująca procesem spalania jako opcja. Darek B www.kafle-kominki.pl

Zdun Darek B
28-09-2006, 19:38
Zawsze podpisuje swoje wypowiedzi na forum adresem firmy www. ... Kryptoreklama to jest wtedy jak ktoś pisze " ale fantastyczne kominki maja w firmie XYZ i jakie super ceny prawie darmo" . Prowadze handel kominkami oraz kaflami wykonuje usługi zduńkie , w wolnym czasie pisze na forum w tematach które znam z racji prowadzonej działalności oraz posiadanych UPRAWNIEŃ zawodowych [ mistrz zduński ] Nietety jako społeczeństwo mamy spora przerwe w "maniu kominka" przez wiele lat mielismy inne problemy mieszkaniowe . Obecnie dominują na naszym rynku kominki z zimna obudowa i systemem DGP ale coraz częściej firmy wprowadzają inne rozwiązania np Brunner czy Spartherm . Nowoczesne rozwiązania jak np płyty termoizolacyjne [ np Varmsem ] czy systemy kumulacyjne idą do nas z zachodu gdzie kominki maja dawno "przerabiane" . Darek B www.kafle-kominki.pl

Zdun Darek B
28-09-2006, 19:42
Czemu Kolego wycofałeś tekst o kryptoreklamie ?? Pojawiasz sie i znikasz jak WOŁODJA ILICZ z twojego logo ?

staszekgra
29-09-2006, 04:02
Darku, zauwaz, ze ja nie reklamuje sie w ogole, wiec kryptoreklama mnie nie dotyczy - chcialem byc tylko w jakis sposob pomocny ; mam wielki szacunek dla pracy zduna, uwazam ze to duza sztuka i przynosząca wiele satysfakcji. Jestem po prostu zainteresowany tematem, zwlaszcza tzw. russian lub finnish fireplace (korzystam z literatury angielskojezycznej wiec wybacz obce nazewnictwo), zwlaszcza russian, ktorego konstrukcja jest prostsza i zblizona do poczciwego pieca kaflowego znanego z polskich domostw...uwazam te piece za godne uwagi. Temat zainteresował mnie poniewaz sam jestem murarzem, zbudowalem kilka klasycznych kominkow i troche wiecej kominów (W Stanach, gdzie pracuję, wkłady kominkowe nie są rozpowszechnione, w przeciwieństwie do klasycznych angielskich kominkow, notabene strasznie nieekonomicznych) ale nie mogę się nazwać fachowcem w temacie zdun, choć temat nie jest mi az tak do końca obcy. Piece o jakich mowię nazywają tu masonry heaters i generalnie jest to piec z kilkoma korytarzami, dzieki którym wiekszość ciepła oddawana jest masie obudowy, czyli cegle lub kamieniowi (akurat ten materiał z uwagi na to że kafle podrażają koszt budowy) klasyczny niemiecki piec kaflowy nazywają tu German Kachelofen, generalnie sztuka budowania tych pieców nie jest zbyt rozpowszechniona, a więc i z uwagi na brak dużej liczby fachowców jest to droga inwestycja, dająca jednak w perspektywie czasu duze oszczędności...
Pozdrawiam
Staszekgra

Zdun Darek B
29-09-2006, 06:30
Czy jest to piec "ruski czy pruski" to zasada działania jest praktrycznie jedna : palenisko zamkniete ze spalaniem w wysokiej temperaturze + odpwiednio długie kanały kumulacyjne. Piece i kuchnie budowane z gliny i cegły były obecne praktycznie w całej EUROPIE . Jedne z nich były bogatsze z kafli inne gdzie biedniej jedynie tynkowane. Do tradycji tynkowanych nawiazuje wiele projektów z AUSTRI i NIEMIEC [ częściowe kaflowe + tynk] . Obecnie wiele firm oferuje systemy prefabrykowane z różnych materiałów.

Zdun Darek B
29-09-2006, 06:38
We własnym domu buduje piec z kafli +tynowane ściamy kumulacyjne , jest to twz biopalenisko . Zastosowałem palenisko BIO + system kanałów z szamotu . Oferowano mi inne system na ekspozycje [ z odpowiednimi rabatami ] ale wybrałem system z szamotu jako najbardziej "naturalnego"materiału i oczywiście w dobraj cenie dla klienta. System podobnych kanałów kosztują [w wersji z kamieniem kumulacyjnym] zbytwiele jak na naszych klientów np 20 tys zł , a szamotowe ok 3- 4 tys. Te kanały można stosować z odpowiednimi wkładami kominkowymi . OK do pracy czas. Darek B www.kafle-kominki.pl

piotrul
29-09-2006, 07:56
Darku B mam pytanie jak ugryźć obudowę kominka ale "ciepłą" Chciałbym to zrobić samodzielnie ale nie mam pojecia jak sie za to zabrać. Chodzi mi głównie o materiały i sposób powiazania tego do kupy. Gotowe kształtki mi nie odpowiadaja a zresztą i nie pasują do mojej Tarnawy18