PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja CO - co wlasciwie daje zawor 4-drozny i...



Frater
24-09-2006, 18:20
Instalacja CO - co wlasciwie daje zawor 4-drozny i jaksie tego uzywa???

Witam,

Rusza u mnie CO! Urraaaaaaaaaaa!!!
Piec Fakora 25kw, zeliwny, instalacja miedziana, 2 pompy - dla CWO i CO
itd..

Projekt przewidywal zawor 4drozny... Jest taki i cus miesza, przelacza.
Jak tego sensownie uzywac?
W pozycji 0, daje max na CWU, w pozycji 10 daje max na CO.
Czy jest jakas zasada uzywania, ekomii tego urzadzenia?

Prosze o oswiecenie.

Zaskoczylo mnie, ze wiadrem drewna rozgrzalem 100L wody z temp. 8*C do 55*C i cale CO do 80*C. Utrzymalo sie to przez 4 godziny. W miedzyczasie zazylem kapieli w goracej wodzie i mialem nadzieje zuzyc ciepla... plaszcz wodny jest tak wydajny, ze temp. spadla do 48*C.
Utrzymywalem na piecu temperature 65*C.

RaStro
24-09-2006, 19:08
Wydawało mi się że takie zawory stosuje się przy piecah na drewno lub węgiel (i pewnie innych grzejących wodę do wysokich temperatur) w połączeniu z nisko temparaturowymi sposobami ogrzewania np. podłogowe. Wtedy taki zawór miesza wodę powrotu podłogówki z wodą z pieca, a nadmiar wody idzie jako powrót na piec.

Frater
24-09-2006, 19:46
5 pomieszczen w kaloryferach
2 w podlogowym

Wg schematu zawor miesza wode z co i cwu.

Wkleje jak zeskanuje rysunek.

pawelurb
25-09-2006, 08:34
zawór mieszający ma za zadanie utrzymać temperature na kotle wyższą niż w instalacji , głównie po to aby nie doprowadzić do wykraplania wody , jak jest jedna pompa obiegowa , to równiez umożliwia sterownie i odpowiednie kierowanie wody do zasobnika CWU , ja mam zawór 3 drogowy , który zabezpiecza obwód kotła , natomiast CWU jest ładowane osobną pompą sterowaną przez czujnik umieszczony w zasobniku , jak temp. wody spada to wyedy wyłącza się pompa CO a zaczyna pracować pompa CWU , jak sie woda nagrzeje w zasobniku to znowy włącza się pompa CO

Frater
05-10-2006, 11:04
tia...

Zuwazylem, ze tak dziala.
Obecnie uzywam na ustawieniu okolo 3-5 i na piecu np. 58* a na CO 40*.
Na CWU z druga pompa i idzie temperatura kotla czyli np 58*.

Szukałem zasad, postaw ekonomicznego i wlsciwego sterowania... Pozostaje droga eksperymentow...

Dzieki

rafałek
05-10-2006, 12:32
Mam kocioł na drewno i zawór 3 drogowy.
Latem mam go na 1 czyli najmniejszy obwód zasilający tylko CWU, Zimą jest prawie na 10 - prawie by część wody szłą na powrót i podnosiłą jego temperaturę - choć przy pracy ciągfłęj to nie jest chyba konieczne. Obecnie jest to ulubiony zawór mojej zony która prawie co wieczór mówi miłym głosem "daj trochę ciepła na dom" i ja przestawiam ten zawór tak na 5. Oczywiście przy lekkim podgrzewaniu domu nie ma sensu dawać na większe nastawy bo temperatura na domu gwałtownie podskakuje i trzeba otwierać okna a przecież nie o to chodzi.
Jak widać jest to całkiem przydatne ustrojstwo. Podobnie można użytkować 4 drogowy.