PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie



skowronek7
25-09-2006, 14:11
Witajcie! :D
Szukam mądrzejszego ode mnie, który doradzi mi, jakiego rodzaju piec zamontować do nowobudowanego domu. Do ogrzania ok. 160m2. Ocieplony, dobre okna. Jakie są koszty ogrzewania w przypadku gazu, ekogroszka i drewna? Czekam... zima blisko :wink: [b][/code][/quote]

ppp.j
25-09-2006, 15:14
Trochę późno zabrałeś się za ten temat, :-? bo np. kominek z DGP na tym etapie odpada. :( Nic nie wiadomo o wielkości Twojego pomieszczenia przeznaczonego na kotłownie. :o Wybacz ale na tak ogólne pytanie nawet w sposób pobieżny nie sposób odpowiedzieć.

skowronek7
25-09-2006, 15:23
Trochę późno zabrałeś się za ten temat, :-? bo np. kominek z DGP na tym etapie odpada. :( Nic nie wiadomo o wielkości Twojego pomieszczenia przeznaczonego na kotłownie. :o Wybacz ale na tak ogólne pytanie nawet w sposób pobieżny nie sposób odpowiedzieć.
powierzchnia do ogrzania 160m2 i cwu, wysokość pomieszczeń 2,5m, suporex i 15cm styropianu; okna U=0,6, ramka U=1,2; drzwi jeszcze nie mam, więc nie podam przenikalności, ale zakładam, że standard; dom wolnostojący w niecce z jednej strony sporo wiatru, ale trudno to opisać i pewnie niewiele wyjaśni. Parterowy z poddaszem użytkowym.

sSiwy12
25-09-2006, 15:29
A co to za okna? Jesli mogę spytać.

sSiwy12
25-09-2006, 16:06
Dzieki za wiadomość. Ciekawa oferta.

ppp.j
25-09-2006, 16:06
Do obliczania zapotrzebowania cieplnego są specjalne programy komputerowe Poszukaj na forum pod np. zapotrzebowanie cieplne lub OZC. Szacunkowo powinno wystarczyć 18kW, ale np. przy piecykach gazowych masz najbliżej 24kW. O innych systemach niż gaz i kominek się nie wypowiadam, bo ich nie stosuję, a więc i nie rozpracowywałem. Mam butlę 4800l napowietrzną na propan, piecyk Boetje 24 kW a ZCW Galmet200l z dwoma wężownicami (w przyszłości chcę rozbudować system o solar) i kominek Tarnava 18kWz DGP grawitacyjnym. Wybrałem te marki, bo są z górnej półki a ceny chyba najniższe w swej klasie. Pewnie inni będą zachwalać systemy, które sami zastosowali, więc nikt nie da Ci gotowej recepty.

sSiwy12
25-09-2006, 16:16
Przy tak ciepłych oknach zapotrzebowanie na moc grzewczą wynosi coś miedzy 8 a 10 kW dotyczy to kotłów o sprawności około 100%. Jest w tym zawarty spory zapas na CWU.

skowronek7
26-09-2006, 08:01
Przy tak ciepłych oknach zapotrzebowanie na moc grzewczą wynosi coś miedzy 8 a 10 kW dotyczy to kotłów o sprawności około 100%. Jest w tym zawarty spory zapas na CWU.
Naprawdę tak mało, aż mi się nie chce wierzyć, to przecież 1/3 tego, co mi wcześniej proponowano!

sSiwy12
26-09-2006, 08:17
Wszystko zależy od rodzaju ogrzewania. Przy 100% podłogówki i dobrym kotle gazowym w Twoim domku może starczyć nawet 7kW. Przy ogrzewaniu elektrycznym lub PC też wystarczy.
Wybudowałeś dom energooszczednypo to aby mniej płacic za energię grzewczą.
Nowo wybudowane domy potrzebują od 40 do 80 kW/m2 mocy szczytowej.

skowronek7
26-09-2006, 09:00
Wszystko zależy od rodzaju ogrzewania. Przy 100% podłogówki i dobrym kotle gazowym w Twoim domku może starczyć nawet 7kW. Przy ogrzewaniu elektrycznym lub PC też wystarczy.
Wybudowałeś dom energooszczednypo to aby mniej płacic za energię grzewczą.
Nowo wybudowane domy potrzebują od 40 do 80 kW/m2 mocy szczytowej.
No to super. A co myślisz o piecach retortowych na ekogroszek?

SławekD
26-09-2006, 09:15
Wszystko zależy od rodzaju ogrzewania. Przy 100% podłogówki i dobrym kotle gazowym w Twoim domku może starczyć nawet 7kW. Przy ogrzewaniu elektrycznym lub PC też wystarczy.
Wybudowałeś dom energooszczednypo to aby mniej płacic za energię grzewczą.
Nowo wybudowane domy potrzebują od 40 do 80 kW/m2 mocy szczytowej.
No to super. A co myślisz o piecach retortowych na ekogroszek?
Kotły na paliwo stałe uważane są jako bardziej ekonowmiczne niż kotły gazowe. Jęsli masz gaz możesz brac pod uwagę kocioł kondensacyjny do tego sporą ilość podłogówki ( jeśli na tym etapie jest to jescze wykonalne ).
Osobiście poszedłem w kocioł gazowy kondensacyjny, podstawowy jego plus to prawie całkowita bezobsługowość. W kotke na paliwo stałe obojętnie jakie ono by nie było ( mimo że jest tańsze ) dochodzi załadunek paliwa, wynoszenie popiołu, ważne jest tez odpowiednie pomieszczenie na sam kocioł no i miejsce na składowanie paliwa stałego.
U nas jest mało miejsca i jestem wygodny - wybraliśmy kondensata :wink:

skowronek7
26-09-2006, 09:21
To oczywiste. Jak jednak kształtują się koszty eksploatacji kotła kondensacyjnego i przy jakich warunkach?

SławekD
26-09-2006, 09:50
Kociołek eksploatujemy od niedawna obecnie podgrzewanie c.w.u i gotowanie pochłania ok. 08-0.9 m3 gazu na dobę. Jeszcze nie ogrzewamy - pierwszy sezon.
Jeśli oczekujesz porównania to myślę że tego nigdy nie otrzymasz.
Każdy po jakimś tam okresie rozpatrywania rodzaju ogrzewania wybiera któreś z nich. Defakto bardzo ciężko znaleźć dwa takie same domy z innym typem ogrzewania by je porównać. Nawet deweloper budujący osiedle wszedzie buduje wtym samym systemie. Moim zdaniem ciężki temat.

skowronek7
26-09-2006, 09:57
Oczywiście Sławku. Nie chodzi o absolutną precyzję, ale orientacyjne porównanie. Ile kosztował Cię ten piec i gdzie go kupiłeś, podeślij link do strony dystrybutora. Może ktoś ma doświadczenia z kilku sezonów z piecem kondensacyjnym i oświeci nas.

SławekD
26-09-2006, 10:09
Info o kociołku i firmie poszło na priva :wink: