PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki piasek, do czego i za jaką cenę? Help



jaro'71
25-09-2006, 15:33
Mam zamiar zamówić parę metrów piachu i tu zaczyna się problem bo nie wiem jak rozróżniać piasek A od piasku B, żwir od pospółki, podsypkę od ziemi, ile wchodzi na samochód itd itd. Poczytałem troche ale mam mętlik w głowie. Może ktoś by mi to uporządkował podając rodzaj kruszywa (nazwę), zastosowanie i ewentualnie orientacyjną cenę (nie wiem czy częściej liczy się w metrach czy tonach).
Chodzi mi głównie na początku o 1. utwardzenie podjazdu (wysypałem gruz i chciałbym przysypać piachem zmieszanym z cementem (tak czytałem). 2. utwardzenie podłoża pod płyty chodnikowe gdzie będzie stał garaż blaszany. 3. chciałbym też pozostały piach do czegoś jeszcze wykorzystać (np. utwardzenie wykopu pod fundament, bo teren gliniasty i po zdjęciu humusu może być nieciekawie) albo do wmurowywanie słupków na ogrodzenie (siatka). Jeśli ktoś zechciałby mi troche wyjaśnić ziemiste zawiłości to będę wdzięczny

jaro'71
25-09-2006, 20:06
Widzę, że na topie jest wątek "Jak walczyć z kotami" a biedny Jaro, z typowo budowlanym pytaniem, został olany :-(
Coś w międzyczasie znalazłem ale...
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=7842&highlight=piasek+podsypka

aru
25-09-2006, 20:16
na to wszystko - pospółka 1,6-1,8 t/m3, bez faktury w Warszawce ok 30 pln/m3 (dane z kwietnia), tzw patelnia ok 20m3 (u tych co kruszywo do betoniarni wożą)

aresior
25-09-2006, 20:32
na początku trochę Cię przestraszę. mianowicie piachu idą masakryczne ilości. i nawet nie do murowania ale do zasypania fundamentu. im wyżej idziesz z bloczkami i im rozleglejszy parter - tym więcej. koszt u nas na prowincji - tona pospółki około 6 pln tj. auto 10 t = 60 pln (żwirownia około 23 km od naszej budowy). ale to byłoby zbyt piękne. sam transport to lekko licząc w naszym przypadku 60-70 pln za kurs.
z tym utwardzaniem podjazdów to uważaj bo jak utwardzisz a potem będziesz z jakiegoś powodu musiał w tym kopać... chyba, ze chodzi o droge dojazdową.
najlepiej wszystko zamawiać w miarę potrzeby. no chyba, że masz hektar wolnej przestrzeni jako magazyn kruszyw.
generalnie do murowania potrzebny jest ostry piasek (nie ten żółciutki) tzw. płukany. nam zeszło na budynek około 2 wywrotki po 10-11 ton. przynajmniej za tyle zapłaciłem. i to oprócz cementu i bloczków oraz zbrojenia powinno na razie wystarczyć.
jeśli masz glebę gliniastą to najpierw zrób wykop a potem popatrz czy szpadel wbijesz tak glina stwardnie. nie wiem czy utwardzanie coś da. generalnie nawet jak utwardzisz to po deszczu woda będzie wam stała. dlatego rada nasza jak kopiecie ręcznie (wbrew radom w muratorze to nie zawsze taki głupie jest) to wykop do dna a nie do połowy bo "jutro się skończy". jak będzie słońce to glina będzie jak kamień.
ciężko objaśnić te pojęcia. lepiej jak ktoś ci pokaże bo po prostu żwir to kamyki (służą jako dodatek do betonu) a pospółka to trochężwiru tochę piachu. często takie gliniaste. dobrze się zagęszcza - ubija. my płaciliśmy za żwir (ale już raze z transportem) 50-55 PLN za tonę. Piasek do murowania (ostry) - 160-170 PLN za 10 ton (cena już z transportem).

Dorze jest zamawiać bezpośrednio w żwirowni.

pozdr. mam nadzięję że choćby trochę pomogłem. a co do ilości zakupów i kolejniści to najlepiej pogadaj z budolańcami. i nie utwardzaj odcinków w których będziesz musiał kopać.

aresior

jaro'71
25-09-2006, 20:49
Dzięki, trochę mi jaśniej.
Widzę że rozpiętość cen znaczna a ceny wyyysokie. Czy tona odpowiada metrowi sześciennemu piasek - piasek, piasek - żwir? Chyba różnie...
Co do utwardzenia wjazdu na działkę to rzeczywiście aresior troche sie waham bo może okazać się że kiedyś będzie trzeba zrobić przepust na spływającą wodę (działka ma spadek i wjazd na nią przebiega delikatnie w dół. ten dół chcę właśnie złagodzić). Podobnie z podjazdem do blaszaka (ma być póżniej szambo, więc chyba nie ma sensu utwardzać. Z drugiej strony ta działka jest grząska i samochody wjadą i zostaną :). Chciałem tę budowę przygotować jakoś tak coby wygodnie było wszystkim. Mi także

Xena z Xsary
25-09-2006, 20:51
Dzięki, trochę mi jaśniej.
Widzę że rozpiętość cen znaczna a ceny wyyysokie. Czy tona odpowiada metrowi sześciennemu piasek - piasek, piasek - żwir? Chyba różnie...
Co do utwardzenia wjazdu na działkę to rzeczywiście aresior troche sie waham bo może okazać się że kiedyś będzie trzeba zrobić przepust na spływającą wodę (działka ma spadek i wjazd na nią przebiega delikatnie w dół. ten dół chcę właśnie złagodzić). Podobnie z podjazdem do blaszaka (ma być póżniej szambo, więc chyba nie ma sensu utwardzać. Z drugiej strony ta działka jest grząska i samochody wjadą i zostaną :). Chciałem tę budowę przygotować jakoś tak coby wygodnie było wszystkim. Mi także
m3 to okolo 1.6 tony piasku bodajze na MANa wchodzi 15m3, brrrrrrr, całe szczescie piasek mam za soba bo to potworny wydatek i przygotuj sie na nerwy finansowe, brrrr

e.kala
25-09-2006, 21:49
Piasek a raczej żwir kosztuje sporo. Nigdy bym nie przypuszczała, że tak duzo pieniedzy na niego wydam. Samo zasypanie fundamentów kosztowało nas 5 tys, a była to pospółka. Naprawdę koszmar.

jaro'71
26-09-2006, 19:50
Zrobiłem sobie dziś próbę przed budową. Obdzwoniłem składy piachu i żwirownie. Ceny różne - wybrałem piach, który widziałem osobiście. Nie ten najżółciejszy, mało sypki, ale do ubijania idealny. Na zdjęciu pierwsza wizyta na budowie kamaza i podobno około 8 metrów piachu :wink: ) i mistrzunio krzyknął sobie 200 zł. Za czyściutki woła sobie 230 zł. Proszę o ocenę czy dużo przepłaciłem :) bo jak przyjdzie mi zasypywać fundament to wycykam się chyba z całej kasy przeznaczonej na stan zero...
http://www.komiksownia.republika.pl/dzialka/piach.jpg

ave!
26-09-2006, 20:09
całkiem niedaleko od Ciebie, te różne "piaski" :oops: :oops: :oops: od 170 do 250 za wywrotkę

Xena z Xsary
26-09-2006, 20:11
u nas 400

jaro'71
26-09-2006, 20:20
u nas 400

:o :o :o
Za wywrotę???

Xena z Xsary
26-09-2006, 20:22
za patelnie

jaro'71
26-09-2006, 20:29
Czyli podobnie

Rom
27-09-2006, 07:41
Tanio, ja płaciłem 3 stówki :D

Heath
27-09-2006, 08:10
mazowsze - 190 zł za Tatrę piachu do zasypki, 210 do murowania,uprzedzając następne pytanie fadroma/ ostrówek - 70 zł/godz.

Xena z Xsary
27-09-2006, 08:13
Wrocek
Kamaz- 250
patelnia/MAN - 400zł
ostrowek 70-80zeta

Graczyk
27-09-2006, 09:13
Tatra 12m.sz. piasku do zasypki 250
Łupka 30t. piasku 500
wywrotka żwiru do murowania ok 13 t. 300
Bydgoszcz i okolice
Aha ziemia urodzajna do równania 300 za Tatrę

anpi
27-09-2006, 09:17
wywrotka żwiru do murowania ok 13 t. 300


A do czego służy żwir podczas murowania? :o

e.kala
27-09-2006, 09:22
A do czego służy żwir podczas murowania?


Do zaprawy :D :lol: .Ja jak zamawiam to mówię piasek do zaprawy, ale szef ekipy mówi, że to żwir ostry.

markes
27-09-2006, 09:51
Ja płacę za wywrotkę 190zł (po znajomości :wink: ) MAN (podobno 20T) w fundament wrzuciłem glinę z wykopu ławy i tak weszło 8 wywrotek piachu :cry: Przywozi mi 3 rodzaje piasku
1 do murowania (taki miałki, ostry)
2 do zasypywania (mieszany)
3. na wylewki i nadproża (żwir)

annkier
22-11-2006, 23:25
Witajcie,
jesli ktos ma kontakt na piasek do podsypki fundamentowej z okoloc Michałowic k. W-wy to poproszę.

narazie znalazłam za 180zł za 5m3
eh a mi potrzeba az 120m3