PDA

Zobacz pełną wersję : sciana 3-warstwowa



bartekd
25-09-2006, 18:51
Czy na ścianie fundamentowej (szer. 38 cm) z bloczków można postawić 3-warstwowa sciane o szerokosci 44 cm? "Zewnetrzny" pustak (12 cm) bedzie wystawal poza fund. 6cm. Czy można tak budować? Czy te 6cm to nie za dużo? Czy można wysunas poza fund. wewn. pustak (24cm) np. o 1cm?

Mam zamiar postawic sciane 3-warstwowa (24cm/8 cm styr./12cm)

filipek
25-09-2006, 19:55
Czy na ścianie fundamentowej (szer. 38 cm) z bloczków można postawić 3-warstwowa sciane o szerokosci 44 cm? "Zewnetrzny" pustak (12 cm) bedzie wystawal poza fund. 6cm. Czy można tak budować? Czy te 6cm to nie za dużo? Czy można wysunas poza fund. wewn. pustak (24cm) np. o 1cm?

Mam zamiar postawic sciane 3-warstwowa (24cm/8 cm styr./12cm)

Czasopisma podają, że może wystawać 1/3, ale ta ściana jest kotwiona z nośną to może wystarczy. Z czego ściana nośna, bo 8 cm styro to mało.
Możesz też wsunąć nośną do środka, ale zmniejszysz powierzchnię, zmieni się rozpietość stropu.
Pomęcz projektanta, kierownika, może Silka E18 bedzie OK ?

pozdr
filipek

bartekd
25-09-2006, 20:08
Dzieki!
Kupilem juz suporeks (24cm i 12cm).. Ile Twoim zdaniem należałoby dać styropianu?

aru
25-09-2006, 20:32

magalena
26-09-2006, 08:04
Nie ryzykowałabym wysunięcia takiego - próbowałam zbudować ścianę 3W wysuwając maksymalnie o przepisową 1/3 i skończyło się źle. Wymurowany fragment był do rozbiórki, bo mimo kotwienia kierownik budowy uważał, że szczyt może się zawalić (jakieś 8 m wysokości)

Zgodnie ze sztuką budowlaną można wysuwać tylko o 1/3. Czy sądzisz, że ekipa muruje idealnie? co to jest 5 mm na długości czy wysokości 3 metrów? Tyle mogą wynosić odstępstwa od wymiarów samych bloczków lub cegły. Połowy szerokości ściany zewnętrznej bym się , nawet jeśli ściana ma tylko 2,6 m, nie odważyła.

Poza tym to już poważna zmiana konstrukcji - więc do ustaleń z projektantem lub konstruktorem, a nie na Forum. Ktoś ci projektował, dzwoń do niego, ktoś ma nadzór, do niego też dźwoń.

andriej
26-09-2006, 10:12
Jeśli robisz ścianę 3W to najlepiej zrobić ściany fundamentowe w tej samej technologii, Np 24 + 6 styro +12 = 42cm. Będziesz miał akurat miejsce pod ściane 3W. A swoją drogą to gdzie masz przwidziane ocieplenie ściany fundamentowej??

bartekd
26-09-2006, 13:52
Dziekuje za pomoc!
Mój nadzorca poradził mi postawienie ściany fund. z bloczków 38cm. Na tym mam wylać wieniec szerszy o 2cm "wsuniety do wewnątrz". Podobno to najlepsze rozwiazanie.
Mam jeszcze pytanie... Kiedy można zacząc murowac te sciane fundamentowa? Po ilu dniach po wylaniu ławy? Gość , u którego chciałem kupić bloczki powiedział mi, żebym mojego nadzorce "powiesił na gałęzi" bo jest za wczesnie i wszystko popęka! :o ( ława wylana w sobotę )

lazik
26-09-2006, 15:53
Nie czytasz co do ciebie piszą wszyscy wokół. Masz ławę. Teraz jeżeli chcesz 3W to najlepiej ścianę fundamentową w takim samym systemie zrobić. Jak masz już BK 24 i 12 to już ściana ma 36. Dodaj do tego IMVHO minimum 12 cm Styro/wełny (+ewentualna ok 2cm pustka powietrzna przy wełnie). Daje ci to około 48-50 cm ściany. Fundament więc na 38 to jest o wiele za mało. Najlepiej popatrz na wymiary bloczków betonowych i dobierz do własnych zapotrzebowań w zależności od grubości ściany. Np. bloczek 25 cm + styro + bloczek 14