PDA

Zobacz pełną wersję : Słupki z klinkieru



Marek Sza.
26-09-2006, 13:51
Witam

Przed moim domkiem jest zaprojektowany daszek nad wejściem o długośći ok 4 m i szerokości ok2 (płaskiej powierzchni werandy).
W projekcie były 3 słupki drewniane, ale po analizie różnego rodzaju drewnianych wykończeń w okolicy stwierdziliśmy, że nie chcemy drewna i postawione zostały słupki kilnkierowe (w 2 cegły)
Po położeniu więźby na to pojawił się problem bo nie wiadomo dlaczego jeden ze słupków odgiął sie i pękł (na spoinie) i aktualnie nadaje się do rozbiórki.
Proszę o opinię czy złożyć to na karb niesotrożnych prac, czy spodziewać się z tymi słupkami problemów (wys. 2,27 w środku puszczony 1 drut 8 ka). Czy odgięcie słupka i pęknięcie może być spowodowane schnięciem drewna (wydaje mi się to mało możliwe, bo długość kroki jest mała - ok 2,4)

Proszę o opinię i pozdrawiam
Marek

dzióbek
26-09-2006, 13:56
a słupki były zazbrojone?? My dawalismy po 3 pręty 12-stki i pod nimi był zrobiony solidny fundament :lol:

Duży Boban
26-09-2006, 14:11
Takie słupki pracują na wyboczenie i powinny miec w środku zazbrojony rdzeń żelbetowy. Jeden pręt 8mm to nie jest zbrojenie ale jakaś popierdułka.

Marek Sza.
26-09-2006, 14:38
a czy Wasze słupki są w 2 cegły - to jest w sumie cienizna, więc żeby wsadzić tam gruby drut trzeba by skuć pół cegły.

Pozdrawiam

brzuzens
26-09-2006, 14:52
a czy Wasze słupki są w 2 cegły - to jest w sumie cienizna, więc żeby wsadzić tam gruby drut trzeba by skuć pół cegły.

Pozdrawiam

2 cegły czyli 25x25? Faktycznie, nie ma jak tego porządnie zazbroić. Szczerze mówiąc powinieneś zapytać kierownika budowy przed zmianą - teraz forum raczej Ci nie pomoże. U mnie słupki są 38x38 - w środku jest wystarczająco miejsca na 4 pręty 12-tki ze strzemionami i betonem.

Pozdrawiam
Brzuzens

lukol-bis
26-09-2006, 15:54
Tak dla ścisłości 2 cegły to jest wymiar 50x50cm, ale pewnie Marek Sza. ma jedną cegłę, czyli 25x25.
Właściwie nie ma jak tego zazbroić, ale jeżeli jest to zrobione z drążonego klinkieru, to powinno zdecydowanie wytrzymać.
Ja w takich sytuacjach zawsze podejrzewam czynnik ludzki i tak jest prawdopodobnie i w tym przypadku. Coś musiało dość mocno puknąć w ten słupek i tyle.
Trzeba odbudować uszkodzony słupek i będzie wszystko bobrze.
Pozdrawiam

Marek Sza.
26-09-2006, 16:05
Tak właśnie jest - drążony klinkier i cienki drut.

Pozostałe dwa słupki stoją sztywno i ani drgną.

Problemem jest być może brak połączenia płatwy leżącej na słupkach ze ścianą łącznikiem równoległym do ziemi (są złączone z domem tylko krokwiami na których będzie leżeć blacha)
W sumie cały ciężar więźby wynosi z 60 kg co nie wydaje mi się szczególnym obciążeniem.

Pozdrawiam

lukol-bis
26-09-2006, 16:14
Nie widzę problemu. Odbuduj uszkodzony słupek (może być nawet bez drutu, bo on nic nie daje) i wszystko będzie OK.
Może jeszcze dla pewności właściwie wszystko oznakuj, żeby Ci czołgami nie zawadzali o ten słupek i zabaczysz, że przetrzyma nas wszystkich. :lol:
Pozdrawiam

bezele
26-09-2006, 18:35
[quote="lukol-bis"](może być nawet bez drutu, bo on nic nie daje)
A to bardzo ciekawe ...

brzuzens
26-09-2006, 19:06
...więc nie mów ze nie potrzeba słupka zazbroic o zalaniu go betonem już nie wspomne...

Bezele, a gdzie Ty chcesz wlać ten beton, skoro słupek ma wymiar 25x25 (dwie cegły obok siebie)? Między cegły?
A na marginesie, ta w avatarze to ktoś znajomy? :D

Pozdrawiam
Brzuzens

bezele
26-09-2006, 19:23
..ups no fakt nie ma tam miejsca na beton , nie doczytałem no i na zbrojenie nie bardzo może dlatego pekło ... :( a na avatarze to moja niania :):) :)

dzióbek
26-09-2006, 20:11
2 cegły czyli 25x25? Faktycznie, nie ma jak tego porządnie zazbroić. Szczerze mówiąc powinieneś zapytać kierownika budowy przed zmianą - teraz forum raczej Ci nie pomoże. U mnie słupki są 38x38 - w środku jest wystarczająco miejsca na 4 pręty 12-tki ze strzemionami i betonem.

Pozdrawiam
Brzuzens
to tak jak u mnie , też najpierw chciałam 25x25, ale wykonawcy przekonali mnie do takich i nie żałuje - czasami (rzadko bo rzadko) ale cos mądrego podpowiedzą :lol: :lol:

Tedii
26-09-2006, 21:13
Słupki winny być na 4 cegły na solidnym fundamencie.Pomyślcie: jak robicie płot z klinkieru? Słupki mają co najwyżej 1,5m i podtrzymują sztachety a robi się na 4 cegły i fundament leje się metr w głąb ziemi.To co dopiero przy podtrzymaniu dachu?
Jeżeli na 4 cegły są zbyt masywne przy daszku 2x4m to zostałbym przy słupach drewnianych.A te słupki na 2 cegły to kicha.

jeżyk
26-09-2006, 23:53
Też popełniłem ten błąd i zamiast na 38 dałem na 25 z klinkieru, 2 na 3 filarki nie przetrwały fazy więźby, ale dobrze, bo wymieniłem klinkier na cegłę (całe elewacja jest z cgły) 38 cm + 4 prety 12mm i efekt jest o niebo lepszy i wizualny i wytrzymałościowy

gaga2
27-09-2006, 08:47
ja mam słupki z klinkieru 25 cm/25 cm i jestem zadowolona. Oczywiście słupki nie pełnią fukcji konstrukcyjnej, a jedynie ozdobną (chociaż wizualnie sprawiają wrażenie, jakbu podtrzymywały ciężką belkę. W środek został włożony zakotwiczony w betonie (taras) pręt fi 12. Słupki stoją od 3 lat. Nota bene mnie zwyczajnie nie podobają się takie słupy na półtorej cegły - są zbyt masywne.
tak to wyglądało prze położeniem więźby:
http://img145.imageshack.us/img145/421/supkinatarasieikomindq2.jpg
a tak po położeniu więźby:
http://img100.imageshack.us/img100/8123/wi281378banadtarasemwidzianazgoryodpo322udniowegow schag0.th.jpg
pozdrawiam,
gaga2

SławekD
27-09-2006, 09:21
Słupki winny być na 4 cegły na solidnym fundamencie.Pomyślcie: jak robicie płot z klinkieru? Słupki mają co najwyżej 1,5m i podtrzymują sztachety a robi się na 4 cegły .....
:roll: :roll: :roll:
4 cagły :roll: wówczas słupek miałby metr szerokości, zapewniam Cię że masz na myśli 1,5 cegły czyli jakieś 38 cm :wink:

brzuzens
27-09-2006, 11:08
Słupki winny być na 4 cegły na solidnym fundamencie.Pomyślcie: jak robicie płot z klinkieru? Słupki mają co najwyżej 1,5m i podtrzymują sztachety a robi się na 4 cegły .....
:roll: :roll: :roll:
4 cagły :roll: wówczas słupek miałby metr szerokości, zapewniam Cię że masz na myśli 1,5 cegły czyli jakieś 38 cm :wink:

Kwestia nazewnictwa, na 2 cegły - 2 cegły na warstwę czyli 25x25, na 4 cegły - 4 cegły w warstwie, 38x38.

Pozdrawiam
Brzuzens

brzuzens
27-09-2006, 11:11
Oczywiście słupki nie pełnią fukcji konstrukcyjnej, a jedynie ozdobną (chociaż wizualnie sprawiają wrażenie, jakbu podtrzymywały ciężką belkę.
Gaga2, a czy na nich nie leży płatew na której podparte są krokiwe? Jeśli tak to jednak słupki pełnią funcję konstrukcyjną.

Pozdrawiam
Brzuzens

gaga2
27-09-2006, 11:20
krokwie - a właściwie wiązary są oparte na murłacie, reszta to ozdoba (taki element drewniany na zewnątrz budynku, bez funkcji konstrukcyjnej). Jest też belka - też ma charakter ozdobny - jest oparta (wmurowana) w ścianie i "podparta" przez słupki. Wg projektu słupki nie miały być w jakikolwiek sposób "wzmocnione" ale na sugestię wykonawcy i po potwierdzeniu wpisu przez inspektora nadzoru wykonano kotwienie prętów a wykonawca poradził sobie w ich wymurowaniem (chociaż pewnie łatwe to nie było).
Pozdrawiam,
gaga2

akm97
03-05-2014, 08:33
A ja mam pytanie w kwestii tych słupów. Do ich murowania używa się specjalnej zaprawy, która nie powoduje wykwitów. A czy wykwity nie pojawiają się po zalaniu zwykłym betonem zbrojenia wewnątrz słupa?