PDA

Zobacz pełną wersję : Czy jedna kratka w kominku wystarczy?



arzesz
27-09-2006, 09:16
Witam
Mam narożny kominek. Jestem w trakcie zabudowywania go i zastanawiam się czy jedna kratka odprowadzająca gorące powietrze na pokój wystarczy. Kominek jest taki najtańszy z marketu - 14kW. Pytam pod kątem czy zostanie odprowadzona wystarczająca ilość ciepła z tej obudowy?
I przy okazji na jakiej wysokości najlepiej umieścić taką kratkę - jak najniżej?

areq
27-09-2006, 10:02
Witam
Mam narożny kominek. Jestem w trakcie zabudowywania go i zastanawiam się czy jedna kratka odprowadzająca gorące powietrze na pokój wystarczy. Kominek jest taki najtańszy z marketu - 14kW. Pytam pod kątem czy zostanie odprowadzona wystarczająca ilość ciepła z tej obudowy?
I przy okazji na jakiej wysokości najlepiej umieścić taką kratkę - jak najniżej?


A kratki z komory dekompresyjnej?

ESKIMOS
27-09-2006, 12:13
Witam
Mam narożny kominek. Jestem w trakcie zabudowywania go i zastanawiam się czy jedna kratka odprowadzająca gorące powietrze na pokój wystarczy. Kominek jest taki najtańszy z marketu - 14kW. Pytam pod kątem czy zostanie odprowadzona wystarczająca ilość ciepła z tej obudowy?
I przy okazji na jakiej wysokości najlepiej umieścić taką kratkę - jak najniżej?
Wystarczy - jeśli będzie odpowiednio duża.
Np. duża,podłużna kratka prawie na całą szerokość ściany czołowej obudowy czopucha i 2 małe kratki do komory dekompresyjnej po obu bokach obudowy z odpowiednim zróznicowaniem wysokosci.

Powodzenia.

arzesz
28-09-2006, 11:06
A czy kratki w komorze dekompresyjnej powinny byc metalowe czy mogą być z tworzywa?

areq
28-09-2006, 11:26
Powinny być metalowe ,ale już mniejsze....

arzesz
28-09-2006, 20:54
a jak dużą kratkę powinienem dać w komorze grzewczej aby wystarczająco dużo odprowadziła ciepła? kominke 14kw i ma być jedna kratka (nie licząc komory dekompresyjnej)

Yoric
29-09-2006, 00:28
ja mam kominek 18 kW - ale pale delikatnie na razie boi cieplo jest

moje kratki:

2 kratki 200 x 500 mm w obudowie = 2000 cm2
2 rury spiro Fi 150 = 300 cm2

Dodatkowo kominkarz wyrabal 2 otwory z tylu, bo stwierdzil, ze jak zamkne te rury spiro to moze byc "za goraco"
2 otwory +- 200 cm2 kazdy ===== 400 cm2

Lacznie kratek mam 2700 cm2.
Jak wspomnialem - pale delikatnie, ale kratki i tak sa gorace - prawie nie mozna dotknac ...

Ale za duzo kratek tez niedobrze - bo to spowalnia predkosc wyplywu goracego powietrza z kratki i jest gorsza wymiana powietrza cieplego z tym nie ogrzanym.
Tyle wynurzen z ktorych nic nie wynika ;-)

(Y)

arzesz
29-09-2006, 10:33
dobre i to ;-)
ale może ktoś ma jakiś kalkulator do wyliczeń: moc vs powierzchnia kratek? albo może mi od razu wyliczyć dla 14 kW? :roll:

arzesz
02-10-2006, 09:06
odświeżam

Nasz Domek
02-10-2006, 12:18
też się dołączam z pytaniem....co jeszcze mogłabym zrobić dla mojego kominka..a jeszcze mam taki problem,,,górna kratka pod komorą dekompresyjną , która wypuszcza gorące powietrze, jest dość wysoko i oczywiście sufit nad nią zaczął się cosik wichrować a jest z regipsu....czuję że stelarze nagrzane do czerwoności...czy to coś da jak dołoże jeszcze jedną kratkę na dole - do wpływu zimnego powietrza, na razie jst mała jedna...może to wypływające powietrze nie będzie już tak szalenie gorące....?więcej zaciągnie dołem zimnego to już się tak nie będzie w czobuchu nagrzewać?????, jeżeli głupie pytanie...sorry :oops:

Yoric
02-10-2006, 15:36
domku,

kratki nie powinny byc za wysoko - wlasciwie im nizej - tym lepiej, bo:
1. nie nagrzewa i brudzi sie sufit tak jak pisales
2. nastepuje lepsze wymieszanie powietrza zimnego (pokojowego) z tym goracym (z kominka)

Przy wysokiej kratce wylotowej moze nastepowac rozwarstwienie powietrza - zimne na dole - gorace pod sufitem.

Dodanie kratek cos tam pomoze, ale na pewno nie rozwiaze problemu - sugerowlbym (jesli to mozliwe) obnizenie tej gornej kratki i dolozenie drugiej

(Y)

Nasz Domek
03-10-2006, 09:03
[quote="Yoric"]domku,

kratki nie powinny byc za wysoko - wlasciwie im nizej - tym lepiej, bo:
1. nie nagrzewa i brudzi sie sufit tak jak pisales
2. nastepuje lepsze wymieszanie powietrza zimnego (pokojowego) z tym goracym (z kominka)

Przy wysokiej kratce wylotowej moze nastepowac rozwarstwienie powietrza - zimne na dole - gorace pod sufitem.

Dodanie kratek cos tam pomoze, ale na pewno nie rozwiaze problemu - sugerowlbym (jesli to mozliwe) obnizenie tej gornej kratki i dolozenie drugiej



nie jestem fizykiem ale cosik dziwne mi się wydaje to "rozwarstwienie powietrza"....powietrze ciepłe zawsze pójdzie do góry..i sobie myślę że jeżeli kratka byłaby zbyt nisko to co z tą masą ciepłego powietrza zalegającego pod komorą dekompresyjną na górze , niemającego ujścia....bo kratka zbyt nisko...więc ja mam kratkę wlotową na dole i kratkę wylotową na samej górze...noi oczywiście komorę dekompresyjną też z kratką wlotową i wylotową...no ale problem z sufitem zwichrowanym zostaje....co z tym...może ktoś ma pomysł...

arzesz
05-10-2006, 12:07
a ja ponownie podciągam temat:
kto może mi wyliczyć powierzchnię kratki do kominka 14kw lub ma program do wyliczenia?