PDA

Zobacz pełną wersję : Co znaczy/okresla "Wspolczynnik..."???



Lukasz K.
09-04-2003, 12:49
Witam,

moze mi ktos (dokladnie) wytlumaczyc o co chodzi z tym "wpolczynniku K=0,xx W/m²K"... Nie wiem nawet czy dobre okreslenie napisalem, chyba jest zwiazany z cieploscia/ocieplaniem(?) budynku...

Juz nie raz o nim czytalem, ze jest taki i taki, lecz jeszcze nie znalazlem o nim jakis "opis"?!? Jest mniejszy lepszy, czy wyzszy??? Jak porownywac itd...

Prosilbym o "prosty polski jezyk", gdyz mozna by powiedziec, ze sie go (jeszcze) ucze... :smile:

Pozdrawiam
Lukasz

przmslw
09-04-2003, 12:56
Jest to ilość energii cieplnej przenikająca przez m2 przegrody przy różnicy temperatur 1 K w jednostce czasu.
Czyli określa jak szybko ciepło ucieka na zewnątrz (w zimie).
Im mniejszy tym lepszy.
Poza tym możesz spotkać się z oporem cieplnym R, który jest odwrotnością k. Im większy tym lepszy.
Jeśli w ścianie jest kilka materiałów o współczynnikach k1, k2, to współczynnik przenikania ściany wylicza się w przybliżeniu jako 1/(1/k1+1/k2+..). W przybliżeniu bo jeszcze są współczynniki dla obu powierzchni ściany (chyba przyjmuje się 0.13 i 0.04).
Producenci podają jeszcze współczynnik lambda materiału, który odpowiada k dla przegrody z materiału o grubości 1 m. Im mniejszy tym lepszy.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: przmslw dnia 2003-04-09 13:59 ]</font>

pitbull
09-04-2003, 12:57
Gestosc strumienia ciepla przeplywajacego przez przegrode budowlane o pow. m2,przy roznicy temp. na obu powierzchniach przegrody wynoszacej 1K - jednostka W/m2K

tom soyer
09-04-2003, 12:57
podejrzewam ze chodzi o wspolczynnik przenikalnosci cieplnej. Mowi on ile ciepla przenika przez przegrody (sciany, okna). oczywiscie im mniej przenika (wspolczynnik jest mniejszy) tym lepiej.

Lukasz K.
09-04-2003, 13:03
Hej, szybkie odpowiedzi, dzieki... :smile:

Im mniejszy tym lepszy... aha... :smile:

A mozna cos powiedziec, jaki jest dotychczasowo najmniejszy jaki mozna osiagnac lub jakie naleza do juz wysokich???

przmslw
09-04-2003, 13:07
Jeśli chodzi o ścianę zewnętrzną to norma określa że musi być 0.3 dla ściany wielowarstwowej oraz 0.5 dla jednowarstwowej.
Dobry i uzasadniony ekonomicznie współczynnik to 0.2 - 0.25.
Oczywiście są hobbyści dla których 0.15 to jescze za dużo :wink:

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: przmslw dnia 2003-04-09 14:09 ]</font>

Lukasz K.
09-04-2003, 13:15
Wiec dla sciany jednowarstwowej (np. z bali o grubosci >230mm) maximum jest 0,5.

A kto lub jak mozna je wyliczyc???

witeq
09-04-2003, 13:17
Jednym slowem osiagnac 0.3 jest stosunkowo proste . Wystarczy dobra jednowarstwowa lub prosta dwuwarstwowa. 0,25 wymaga nieco wiecej dokladnosci . Dla jendowarstwowej ow wspolczynnik raczej nieosiagalny. Schodzenie ponizej wymaga sporego wysilku fonansowo-budowlanego , wiec wiekszosc inwestorow twierdzi ze jest to bez sensu. Ja osobiscie podzielam to zdanie.
Pozdrowienia dla inwestorow. Ach te nocne przemyslenia po naglym przebudzeniu. :smile:

przmslw
09-04-2003, 13:20
Nie wiem jaki jest współczynnik bali drewnianych ale może ten link Ci pomoże:
www.styropmin.pl/naszstyropian_wspolczynnik.htm (http://www.styropmin.pl/naszstyropian_wspolczynnik.htm)

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: przmslw dnia 2003-04-09 14:21 ]</font>

Lukasz K.
09-04-2003, 13:37
Dzieki za link, lecz ten jezyk to chyba nie dla mnie... :cool:

Czy ten wspolczynnik jest przez architekta ktory projektuje wyliczany, czy przez firme budowlana?

Tak w ogole, jaka jest kolejnosc, jak sie juz posiada dzialke budowlana (na Mazurach :smile: :smile: :smile: ) i chce sie budowac??? Chodzi mi o zezwolenia, chyba tez musi ktos wyjechac i ustalic jak moga budynki stac itd...

Qgiel
09-04-2003, 23:02
Nie wiem czy w projekcie jest podawany ów wspólczynnik. ale
z pewnością projektant wyliczy Ci za jego pomocą straty ciepła
przez każdą przegrodę, jaka występuje w danym projekcie, czyli : ściany, okna, drzwi, stropy i poda to jako zapotrzebowanie domu na cieplo ( + cieplo na wentylację ).
Jeśli masz ochotę się pobawić, to jest fajny program autorstwa
p. Piotra Wereszczyńskiego - Audytor OZC, dostępny w darmowej wersji na kilku stronach www.
Strona programu to : http://www.sankom.pl , a tam w dziale Firmy, znajdziesz odnośniki do darmowych wersji.
Co do Twojej konkretnej ściany z bali, to niestety, ale podana grubość ( ok 23 cm ) nie gwarantuje przepisowego wspólczynnika U.
W zależności od rodzaju drewna byłoby to np:
dla modrzewia - 0,552 0,493 dla bala 26 cm
dla sosny - 0,622 0,504 dla bala 29 cm
dla buka - 0,823 0,503 dla bala 40 cm
odniesione do średniej wilgotności ( dla dużej będzie ciut więcej)
Pozdrawiam !