PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie do "kominoznawcy"



adam_mk
28-09-2006, 09:31
Witam
Gryzie mnie problem. Spać nie mogę i chyba bez Waszej pomocy nie da rady!

Prowadząc kable w 200 letnim obiekcie obwąchałem go tak dokładnie, jak tylko się dało. Częściowo korzystałem z tras w kominach wentylacyjnych.
I tu mój problem! Sama budowla jest tak skonstruowana, że zadziwia logiką, spójnością i kunsztem wykonania. Wszystko ma tam swój bardzo głęboki sens! Nawet jeden szczególik nie jest wstawiony jako „łata” czy „improwizacja”.
I tu nagłe zaskoczenie. Kanały kominowe.
Przewody dymowe i kanały wentylacyjne nie są prowadzone pionowo! Meandrują! Wyraźnie „esują” na trasie od piwnic (wyczystki) do wylotów (dach). To 5 kondygnacji wliczając piwnicę i strych.
Czemu? Bo w fuszerkę nie bardzo chce mi się uwierzyć! Nie tam!

Jest jakiś „kominoznawca” na forum?
Pozdrawiam Adam M.

aru
28-09-2006, 09:35
w krzywym kanale zakłócony jest strumień powietrza, może chodziło o wolniejszy przepływ

ale dymowe? :o

adam_mk
28-09-2006, 09:40
Ciekawe, że prowadzone są w jednym, idealnie pionowym prostopadłościennym "klocku" ciągnącym się przez wszystkie kondygnacje. (jest kilka kominów i wszędzie ten sam efekt).
Adam M.

MARKOG
28-09-2006, 10:11
Zrobili to na pewno po to żeby ci uprzykrzyć przewlekanie kabli - wszak to niemce byli ;)

adam_mk
28-09-2006, 10:15
Przewidzieli mnie 200 lat temu? :o :o :o
Adam M.

malgoss
28-09-2006, 10:21
A czy te pionowe "pokręcone" kanały nie są połączone z innymi, biegnącymi w poziomie?

bladyy78
28-09-2006, 10:28
Te niemce to jeszcze 200 lat po tobie beda uprzykszac zycie innym :wink: jak bedziesz tak wszystko dokladnie analizowal to moze jakis skarb tam jeszcze wyweszysz hehe

MARKOG
28-09-2006, 10:28
A moze chodziło o niezalewanie wyczystek kominów wodą w czasie deszcz- chociaz cegła wsiąka cały deszcz na takiej wysokości.

adam_mk
28-09-2006, 10:52
Niektóre wentylacyjne są połączone skośnymi połączeniami.
Dymowe - nie. W każdym "klocku" centralnie jest tylko jeden dymowy przewód.
Adam M.

malgoss
28-09-2006, 11:11
Mam taką teorię odnośnie wentylacyjnych na przykładzie pałacu Krzyżtopór




Krzyżtopór posiadał doskonały system wentylacyjny i grzewczy. Specjalny układ kanałów wewnątrz murów powodował, że ciepło i świeże powietrze docierały do wielu pomieszczeń. Rozwiązanie takie powodowało również osuszanie grubych ścian kamiennych.


Może to dobry trop ?