PDA

Zobacz pełną wersję : Czy w kominku mog? spali? deski z budowy?



mada
09-04-2003, 13:41
Wiem, że w kominku pali się drewnem liściastym, ale po budowie została mi sterta desek ( często z gwoździami) i różnych drewnianych odpadów. Czy mogę to spalić w kominku?

pawel_l
09-04-2003, 13:45
Możesz, co najwyżej potem będzie trzeba zainwestować w płyn do czyszczenia szyby, szczotkę drucianą no i trochę czasu w wyczyszczenie. Ale lepiej żeby to wszystko było dobrze wysuszone

Marek K
09-04-2003, 13:45
Ja nie polecam, ale wiem że większość tak robi. Może mieszaj z innym drzewem. Lecz w żadnym wypadku nie czyść szyby popiołem!!!.
Marek.

Dave
09-04-2003, 13:48
Mozna spalac, sam tak robie. Warunkiem jest zachowanie proporcji drewna iglastego z lisciastym, ktorego powinno byc wiecej. A szyba i komin brudza sie od kazdego drewna - i iglastego i lisciastego (choc od iglastego szybciej) i i tak trzeba je czyszcic...

D.

09-04-2003, 13:50
Jeżeli wiesz, że w kominku pali się drewnem z drzew liściastych to po co Ci eksperyment z iglastym ? Chyba , że musisz sprawdzić w jakim tempie zbiera się sadza, ile kosztuje praca kominiarza, jak szybko zapycha się przewód kominowy, co robić gdy nie ma "cugu" itd. Ja bym nie próbował.

bobiczek
09-04-2003, 20:43
Ja suszę i będę palił. Bo co mam z tym robić?
Tylko tnij ręcznie a nie piłą (chodzi mi o zabrudzenia cementowe)

bobiczek
09-04-2003, 20:44
Ja suszę i będę palił. Bo co mam z tym robić?
Tylko tnij ręcznie a nie piłą (chodzi mi o zabrudzenia cementowe)

basieczka
09-04-2003, 20:55
My też palimy - już połowy nie ma - przy okazji testowaliśmy kominek. Wszystko w porządku - szyba owszem brudna, ale to sie da wyczyścić.

kalif62
09-04-2003, 22:29
Eksperci nie polecają, ale paliłem liściastym, mokrym drewnem (kopciło szybę jak diabli) natomiast suche iglaste paliło się świetnie i nie kopciło.

Frankai
10-04-2003, 06:22
Ja dam całość drewna ojcu. Ma zwykły węglowy kocioł, to mu się przyda na rozpałkę. Nie zamieram sobie brudzić ani szyb ani komina. W dodatku drewno do kominka ściągnę sobie na etapie wykańczania, tak żeby jeszcze doschło.

10-04-2003, 06:43
Oczywiście wszyscy palący drewnem iglastym mają rację, że się dobrze pali i nic się (na razie) nie dzieje, ale to mówiąc krótko "krótka piłka". Jak się ktoś uprze to może do wkładu lub pieca (koza) wrzucać wszytkie śmieci (makulatura, karton,pewnie i plastykowe opakowania ....). To wszytko się spali. Jednak po pewnym czasie Ci którzy eksperymentują będą tego żałować.Trzymajcie się jednego - TYLKO LIŚCIASTE.
Kominiarz

marekrzy
10-04-2003, 08:20
Czymkolwiek by się nie paliło, i tak komin trzeba czyścić regularnie.
Mada, podziab sobie odpady na drobne szczapki, dobrze wysusz i będziesz mieć idealną rozpałkę.

Dave
10-04-2003, 08:54
A czemuz to "kominiarz" odradza palenie makulatura i kartonami ? Toz to najlepszy material na podpalke ! Uwazasz ze lepiej zamiast podpalac kartonami robic to chemicznymi plynami czy zelami do rozpalania ? To jeszcze bardziej zabrudzi komin.. Co do tego wiekszego brudzenia komina wskutek palenia iglastym to nie zauwazylem. Wiecej brudu i sadzy mam jak napale mokrym lisciastym niz suchym iglastym... A komin tak czy siak trzeba czyscic. A od palenia drewna sosnowego na pewno sie nie zapcha :smile: Co najwyzej kominiarz bedzie mial wiecej pracy podczas czyszczenia - stad wziela sie pwenie opinia "kominiarza" wyzej :wink:

D.

Snowdwarf
10-04-2003, 09:27
proponuje rozpalać benzyną albo ropą...
jako właściwy opał można stosować proch strzelniczy

gwarantuje rozrywki wszelakie (wraz z darmową depilacją brwi)

:grin::grin::grin:

snow

10-04-2003, 11:43
Gwarantuję wam Kochani Forumowicze, że jak się skończą zapasy starych desek itp. po zakończeniu budowy, to szybko przejdziecie na liściaste.....a np. za rok,czy dwa lata jak zajrzycie na forum to w nowym wątku na ww.temat wypowiecie się, że pali się wyłącznie liściastym.A dlaczego? Bo trzeba będzie kupować nowe zapasy - no a wtedy każdy z Was przypomni sobie, że w instrukcji wymagane jest d. liściaste(to po co kupować iglaste?).Kominiarz

yenot
10-04-2003, 13:39
Hi !
A ja drewna budowlanego używam li tylko na rozpałkę a palę lisciastym od leśniczego.
Palę ponad 2 sezony i myślę, ze jeszcze na przynajmniej jeden sezon mi wystarczy na rozpałkę.
Pozdro.

10-04-2003, 14:52
Możesz ale ani to estetyczne a i odpady kłopotliwe (śruby, gwoździe, zaprawa,...)
Ja używam go do ogniska - od czasu do czasu w gronie znajomych - oczywiście wymaga to odpowiednich warunków otoczenia.

Pzdr.

kominiarz
10-04-2003, 19:04
Najlepiej przestrzegać instrukcji obsługi pieca (kominka) lub wkładu i używać paliwa zalecanego przez producenta takiego urządzenia, chwilowe rozpalanie w kominku tekturą lub nawet drewnem iglastym na pewno nie przyniesie żadnych ubocznych skuków zarówno dla samego urządzenia grzewczego jak i komina.
Ciekawostka: np. w/g niemieckich autorów fachowych książek dotyczących kominków jak i palenia w nich nie ma większego znaczenia czy drewno jest iglaste czy liściaste, najważniejsze aby było odpowiednio wysuszone.
Pozdrawiam kominiarz
PS tam wyżej to nie ja.

marekrzy
11-04-2003, 07:50
Chwała kominiarzowi (ale nie temu wyżej) za rozsądną wypowiedź

Marek K
11-04-2003, 08:00
Wczoraj, u sprzedawcy Jotula, dowiedziałem się, że dla wkładu Jotula, nie ma różnicy czy drzewo jest liściaste; czy iglaste. I jedno i drugie nadaje się do palenia!.
Marek.

paj^
11-04-2003, 08:11
znajomi pala 2 rok drzewem iglastym, pozostalosciami po budowie, nic im sie nie dzieje, ale komin trzeba czesciej czyscic

Marek K
11-04-2003, 08:13
Wczoraj też kupiłem środek do wypalania sadzy w kominku i kominie!!!.
Marek.

Wowka
11-04-2003, 08:39
On 2003-04-11 09:00, Marek K wrote:
Wczoraj, u sprzedawcy Jotula, dowiedziałem się, że dla wkładu Jotula, nie ma różnicy czy drzewo jest liściaste; czy iglaste. I jedno i drugie nadaje się do palenia!.
Marek.


Oczywiście, że nadaje się do palenia. Drewno w swojej definicji jest materiałem łatwopalnym.
Podobnie jak to, że Fiat 126p jest samochodem.
Powiem więcej. Komfort palenia drewnem iglastym jest nawet porównywalny do jazdy maluchem. :grin: :grin:


<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Wowka dnia 2003-04-11 09:41 ]</font>

marekrzy
11-04-2003, 09:03
A właśnie że nie.
Trwałe używanie wyrobu samochodopodobnego kryjącego się pod kryptonimem fiat 126 prowadzi do utraty słuchu.
Natomiast trwałe używanie drewna iglastego prowadzi do utraty ciągu. W zatkanym kominie.

mada
20-04-2003, 14:56
Dziękuję wszystkim forumowiczom za dobre rady, spalę drewno z budowy w kominku, a potem to już może wszystko będzie liściaste..

mada
20-04-2003, 14:56
Dziękuję wszystkim forumowiczom za dobre rady, spalę drewno z budowy w kominku, a potem to już może wszystko będzie liściaste..

Danajot
22-04-2003, 12:22
On 2003-04-10 15:52, Anonymous wrote:
Możesz ale ani to estetyczne a i odpady kłopotliwe (śruby, gwoździe, zaprawa,...)
Ja używam go do ogniska - od czasu do czasu w gronie znajomych - oczywiście wymaga to odpowiednich warunków otoczenia.

Pzdr.

Anonimowy - i jak smakuję Twoim znajomym kiełbaska z ogniska na zaprawie murarskiej i resztkach farb i lakierów ?
Z dwojga złego uważam, że lepsze jest mimo wszystko spalenie resztek w kominku niż trucie siebie i innych przy ognisku takimi oparami.

08-05-2003, 14:23
Steple - to dopiero się pięknie pali ( a szybka jak nowa)
Jeżeli wkład to Jotul !!
Marian

jabko
08-05-2003, 15:19
W moim DOVRE resztki iglastego (belki i deski) paliły się świetnie. No może troszku strzelały.
Rewizja na dole komina otwierałem niedawno po pół roku użytkowania i NIE BYŁO ANI ŚLADU SADZY.Czyściutka jak przed zainstalowaniem kominka. Więc zadny zatkaniem komina się nie przejmuj a raz na pół roku i tak podobno trzeba czyścić (no może raczej raz na rok).

Krystian
08-05-2003, 21:28
Jasne, że można deski spalić, szybę i komin wyczyścić, koszty minimalne a surowiec wykorzystany na 200% :grin: !!!
Pozdrawiam!

MagikX
17-09-2020, 17:20
Pracuje w miejscu skąd pozyskuje 2-3 tony czystej tektury rocznie , pali się ślicznie . Musiałem tylko przerobić popielnik na większy.