PDA

Zobacz pełną wersję : Zmiana wymiarów budynku



Renatka&Petronek
29-09-2006, 12:27
Powiększyłem wymiar budynku o 20 cm. Ściana zewnętrzna.miała długosc 978 cm a teraz ma 998 cm długości. Dokładnie to przesunąłem jedną oś ściany o te 20 cm na zewnątrz. Konstrukcji stropu bardzo nie naruszę bo to monolit. Konstrukcja dachu też wydłuży tylko 2 murłaty i deskę w kalenicy.
Ale w wirze walki zapomniałem :oops: o tym przypomnieć kierownikowi gdy robił wpis do dziennika.
Czy taka zmiana (2% wymiaru) wymaga projektu zamiennego, czy można to przemilczeć?
Geodeta w trakcie wytyczania stwierdził, że żadnych dozwolonych odległości od granic działki nie nauszę. A inwentaryzację powykonawczą będzie robił ten sam geodeta-może to ma jakieś znaczenie.

Geno
29-09-2006, 13:00
Formalnie to potrzebna zmiana pozwolenia na budowę.

amdam
29-09-2006, 13:06
Bzdura nie potrzeba na to zmiany pozwolenia na budowę, to kierownik z uprawnieniami porojektanta nanosi zmiany w projekcie, podpisując się pod nimi. Ja miałem podobnie bo zwiększyłem (poszerzyłem dom, i podniosłem dach), uzyskując przestrzeń na poddasze użytkowe. nadzór budowlany odesłał mnie do kierownika, bądź projektanta. Ich takie ruchy nie obchodzą, ważne żeby był dom zgodnie z projektem zbudowany. Nawet jeśli nieznacznie modyfikowanym projektem, chyba, że zmiany wpływają np. na przybliżenie domu do granicy drogi, bądź drugiej działki, a jeśli nie to nikomu nic do tego.

To wyjaśnienie nadzoru bo też miałem taką zagwozdkę. Ale dla świętego spokoju upewnij się bo jak znam urzędników jeden akceptuje drugi nie.

sSiwy12
29-09-2006, 13:10
A nie jest to tak, że projektant budynku określa zakres ingerencji. W jakimś biurze widziałem zapis, że wyrażają zgode o ile zakres zmian nie jest większy niż 5%.

Geno
29-09-2006, 13:12
Art.36a.1. Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.
2. Właściwy organ uchyla decyzje o pozwoleniu na budowę, w przypadku wydania decyzji, o której mowa w art. 51 ust. 1 pkt 3.
3. W postępowaniu w sprawie zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę, przepisy art. 32-35 stosuje się odpowiednio do zakresu tej zmiany.
4. uchylony.
5. Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy:
1) zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu;
2) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji;

anpi
29-09-2006, 13:15
No, ale nie wierzę, że wszystkie domy są zbudowane z dokładnością do 1 cm. W takim razie jaka, zwyczajowo, może być odchyłka wymiarów, żeby nadzór się nie przyczepił?

Sail
29-09-2006, 13:15
Hmmm, a mi wczoraj architekt powiedział, że właśnie wspomniane 5% jest dopuszczalne. To w odpowiedzi na moje pytanie jak to jest - bo zmiana materiału ścian i grubości ocieplenia wpłynie na wymiar budynku...

amdam
29-09-2006, 13:17
A nie jest to tak, że projektant budynku określa zakres ingerencji. W jakimś biurze widziałem zapis, że wyrażają zgode o ile zakres zmian nie jest większy niż 5%.


Dokładnie tak sSiwy. I na tej podstawie ktoś z uprawnieniami projektanta ma prawo zmienić kilka rzeczy w tym wielkości. I jak Geno cytuje paragrafy to musi pamiętać, że nadzór akceptuje projekt właśnie wraz z tymi dodatkowymi mozliwościami dopuszczanymi przez projektanta docelowego.

Nadzór nie toleruje tylko właśnie przysuwania domów do dróg, działek i zmieniania ustawienia domu na działce.

anpi
29-09-2006, 13:18
A jest przecież jakaś norma, nawet ktoś ją tu kiedyś cytował, która mówi o dopuszczalnych odchyłkach np. nierówności tynku, czy odchyłu ścian od pionu. Czy ta norma nie dotyczy też tolerancji w wymiarach budynku?

Geno, Ty masz chyba większość norm w małym palcu, mógłbyś przypomnieć?

Geno
29-09-2006, 13:23
A nie jest to tak, że projektant budynku określa zakres ingerencji. W jakimś biurze widziałem zapis, że wyrażają zgode o ile zakres zmian nie jest większy niż 5%.


Dokładnie tak sSiwy. I na tej podstawie ktoś z uprawnieniami projektanta ma prawo zmienić kilka rzeczy w tym wielkości. I jak Geno cytuje paragrafy to musi pamiętać, że nadzór akceptuje projekt właśnie wraz z tymi dodatkowymi mozliwościami dopuszczanymi przez projektanta docelowego.

Nadzór nie toleruje tylko właśnie przysuwania domów do dróg, działek i zmieniania ustawienia domu na działce.
Nie jestem taki pewien - przy 150 m hali jakby nie patrzył mamy 7,5 metra różnicy...choć prawda jest,ze mało kiedy się fatyguje ktoś do domku jednorodzinnego

Geno
29-09-2006, 13:24
A jest przecież jakaś norma, nawet ktoś ją tu kiedyś cytował, która mówi o dopuszczalnych odchyłkach np. nierówności tynku, czy odchyłu ścian od pionu. Czy ta norma nie dotyczy też tolerancji w wymiarach budynku?

Geno, Ty masz chyba większość norm w małym palcu, mógłbyś przypomnieć?
Raczej jakiś architekt powinien się wypowiedzieć moja działk to raczej obliczenia niż przepisy.a

sSiwy12
29-09-2006, 13:31
Namieszałem, a nie o to chodziło.
Są dwa aspekty tej sprawy;
1. Czy można (czy jest zgoda projektanta) dokonać takiej zmiany i czy musi być adaptacja, czy projekt zastepczy - bo wbrew pozorom zmiany są istotne.
2. Jesli nie muszą być spełnione zapytania z pkt.1, to jak to usankcjonować.

amdam
29-09-2006, 13:37
Przecież mówię wyraźnie są dopuszczalne zmiany tak jak napisałeś. Każdy projektant dopuszcza jakiś procent zmian jeden umożliwia np. podniesienie dachu do 30% inny do zwiększenia np. powierzchni tarasu, garażu itp. Warunek jest jeden nie możesz przekroczyć dozwolonych przez nadzór odległości zbliżenia się do innych działek bądź np. drogi.

Odebrany budynek mam bez zastrzeżeń, i tłumaczenie jakie ci podaję jest wyjaśnieniem nadzoru, gdy ja się pytałem w podobnej sprawie. Mój dom docelowo miał parterowy być, ale projektant zaznaczył, że można podnieść dach do 30% i zrobic poddasze. Podobnie projektant dał mi w projekcie mozliwość powiększenia tarasu i salonu wraz z wejściem zewnętrznym. I tak zrobiłem

Geno
29-09-2006, 13:37
Namieszałem, a nie o to chodziło.
Są dwa aspekty tej sprawy;
1. Czy można (czy jest zgoda projektanta) dokonać takiej zmiany i czy musi być adaptacja, czy projekt zastepczy - bo wbrew pozorom zmiany są istotne.
2. Jesli nie muszą być spełnione zapytania z pkt.1, to jak to usankcjonować.
1. Projektand w klauzuli zaznacza zakres mozliwych zmian dla adaptatora.
2. Po adaptacji i uzyskaniu pozwolenia na budowę, chcąc wnieść zmiany formalnie trzeb uzyskać decyzję o zmianie pozwolenia na budowę czyli wykonac projekt zamienny.

amdam
29-09-2006, 13:39
Nie trzeba wykonywać projektu zamiennego - wystarczą zmiany w moim przypadku zostały naniesione kolorem czerwonym i podbite przez kierownika, który miał uprawnienia projektanta.

Geno
29-09-2006, 13:46
Nie trzeba wykonywać projektu zamiennego - wystarczą zmiany w moim przypadku zostały naniesione kolorem czerwonym i podbite przez kierownika, który miał uprawnienia projektanta.
Kiedy to było?

amdam
29-09-2006, 13:49
Początek tego roku.

sSiwy12
29-09-2006, 13:50
Coś mi sie kołacze, że prawo stanowi inaczej. Fakt, że w Twoim przypadku było inaczej nie przesądza sprawy, że takie sa przepisy. Może ktoś nie dopatrzył, lub był wyjatkowo życzliwy. Odledłości graniczne sa tylko jednym z wielu elementów "odejścia od projektu". Podstawą sa wymiary i kubatura. Ich zmiana jest istotnym naruszeniem .......
To, że jechałem na terenie zabudowanym z predkością 70km/h i policja mnie nie zatrzymała, wcale nie znaczy, że jechałem zgodnie z przepisami.

Geno
29-09-2006, 13:52
Początek tego roku.
Jest też taki zapis:
Projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia oraz jest obowiązany zamieścić w projekcie budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące odstąpienia, o którym mowa w ust. 5


To wynika z tego,że wg nowego PB poświadczył nieprawdę...choć ja tu specjalistą od PB nie jestem.

Amdam mam wrażenie ,że mylisz zmiany przed pozwoleniem ze zmianami po uzyskaniu pozwolenia.

jeżyk
29-09-2006, 15:18
Jest tak jak pisze Geno. Architekt adaptujący projekt może dokonać owych zmioan (miałem tak z kątem dachu, pani architekt powiedziałe, że może dach przeprojektować +- 2% bez dodatkowych obliczeń) jednak po zatwierdzeniu zmiana wymiarów budynku wymaga ponownego pozwolenia, ponieważ jest to zmiana istotna.

barte_k
19-12-2010, 20:34
Witam,
Chciałbym się dowiedzieć jak jest aktualnie w temacie, jak sprawa wygląda? bo właśnie się skapnąłem, że również popełniłem podobną gafę przy jednej ze ścian.
Najbardziej mnie interesuję jak sprawa wygląda i czy jest jakiś % granicy błędu?

No bo z drugiej strony jak na to popatrzeć, to czy zmieniając styropian z 14 cm na 20 cm, to przesunie mi się ściana o 12 cm i jeśli chodzi, to oczywiście ściana mi się zmieni i teraz można zadać sobie pytanie czy jeszcze raz trzeba się starać o pozwolenie na budowę ??