PDA

Zobacz pełną wersję : sosna czy świerk



ave!
29-09-2006, 18:19
mam problem, proszę o pomoc! :)
dawno zamówiona więźba z drewna sosnowego - tartak ma jakieś problemy i proponuje nam więźbę z drewna świerkowego!
Czy ma ktoś taką więźbę?
jaki to materiał?
czy dalej jednaj czekać na sosnę? :-?

jabko
29-09-2006, 18:24
Ja mam świerk.
Materiał jak ..... :roll: ...normalny, jak to na więźbę. :lol:
Nie mam porównania ale więźba jak więźba - pikna jest

bzado
29-09-2006, 18:51
W ostatnich bodajże dwóch latach na rynku pojawiło sie duzo drewna swierkowego ze Słowacji (całe hektary lasu powaliła tam wichura).

Gdzies na tym forum ktos pisal ze takie drewno nie nadaje sie na wiezbe (jak drzewo przewrocilo sie pod wiatrem to znaczy ze bylo slabe).

Ile jest w tym prawdy nie wiem, ale moze ktos kto sie na tym zna to potwierdzi i wyjasni.

29-09-2006, 18:56
...jaki to materiał?...
zażywicowany i sękaty

Świerzak
29-09-2006, 19:17
..jak czytam że że drewno nie nadaje sie na więźbe bo przewróciła je wichura (było słabe) to szlag mnie trafia!! jak można wierzyć w takie brednie!! na żywioł nie ma siły... w przypadku wiatru kładzie drzewa całymi połaciami w meijscu gdzie mocniej zawieje... nie zanczy to jednak że były tak tylko drzewa słabe...
głupota ludzka i domysły nie znaja granic...

jabko
29-09-2006, 19:35
ave a na tej fotce to Ty ?? :roll:

ave!
29-09-2006, 20:55
ave a na tej fotce to Ty ?? :roll:


....... ja mam ładniejszy usmiech :D (i pare innych rzeczy też)
ale poza tym..... 8)
ach, i takich kwiatków nie mam :wink:

ale w tej chwili i tak bardziej zajmuje mnie wybór więźby

ave!
29-09-2006, 22:02
:) jutro chyba podejmiemy decyzję....
tylko jeszcze nie wiemy jaką :roll: :roll: :roll:

AldonkaS
30-09-2006, 09:46
generalnie jest tak, że świerk jest z gór (a to kiepskie drewno) a sosna z innych terenów (drewno jest gęstrze, bo ma mniejsze roczne przyrosty). Są ciesle, którzy z drewna świerkowego nie zrobią Ci więźby (ja miałam górali -tylko do więźby - i oni sami mi to powiedzieli - ze świerku nie chytaja się i nie dają gwarancji). Ale wiele osób robi ze świerku bo jest znacznie tańszy od sosny - a na tym forum jak juz pewnie to zauważyłaś, lub zauważysz cena liczy sie najbardziej, reszta jest bardzo często na drugim planie - o kurcze :oops: :oops: :oops: znów wbiłam kij w mrowisko.

ave!
30-09-2006, 10:27
generalnie jest tak, że świerk jest z gór (a to kiepskie drewno) a sosna z innych terenów (drewno jest gęstrze, bo ma mniejsze roczne przyrosty). Są ciesle, którzy z drewna świerkowego nie zrobią Ci więźby (ja miałam górali -tylko do więźby - i oni sami mi to powiedzieli - ze świerku nie chytaja się i nie dają gwarancji). Ale wiele osób robi ze świerku bo jest znacznie tańszy od sosny - a na tym forum jak juz pewnie to zauważyłaś, lub zauważysz cena liczy sie najbardziej, reszta jest bardzo często na drugim planie - o kurcze :oops: :oops: :oops: znów wbiłam kij w mrowisko.

podjęliśmy już decyzję :D (rano) - czekamy na sosnowe (z Mazur) 8)

bigmario4
30-09-2006, 13:48
generalnie jest tak, że świerk jest z gór (a to kiepskie drewno) a sosna z innych terenów (drewno jest gęstrze, bo ma mniejsze roczne przyrosty). Są ciesle, którzy z drewna świerkowego nie zrobią Ci więźby (ja miałam górali -tylko do więźby - i oni sami mi to powiedzieli - ze świerku nie chytaja się i nie dają gwarancji). Ale wiele osób robi ze świerku bo jest znacznie tańszy od sosny - a na tym forum jak juz pewnie to zauważyłaś, lub zauważysz cena liczy sie najbardziej, reszta jest bardzo często na drugim planie - o kurcze :oops: :oops: :oops: znów wbiłam kij w mrowisko.

A sami (ci górale) to z czego chałupy mają jak w górach prawie sam świerk rośnie??Ja słyszałem że świerk mocniejszy jak sosna i po wyschnięciu lżejszy.I bądż tu człowieku mądry :lol:

Świerzak
30-09-2006, 19:00
do aldonkas..
prowokacji sie nie chytam...
byc może uważasz mnie za minimaliste..... bo rozumiem że to do mnie to "picie" :) ale bawia mnie wypowiedzi ludzi na temat budowy takich co oglądaja jak sie stawia ich dom przez Google Earth... (nie mam na myśli Ciebie- jeszcze) ja chyba miałem z Tobą już styk w tym forum ...
. wiec dobrze ... zabawa to zabawa

jabko
30-09-2006, 19:07
generalnie jest tak, że świerk jest z gór (a to kiepskie drewno) a sosna z innych terenów (drewno jest gęstrze, bo ma mniejsze roczne przyrosty). Są ciesle, którzy z drewna świerkowego nie zrobią Ci więźby (ja miałam górali -tylko do więźby - i oni sami mi to powiedzieli - ze świerku nie chytaja się i nie dają gwarancji). Ale wiele osób robi ze świerku bo jest znacznie tańszy od sosny - a na tym forum jak juz pewnie to zauważyłaś, lub zauważysz cena liczy sie najbardziej, reszta jest bardzo często na drugim planie - o kurcze :oops: :oops: :oops: znów wbiłam kij w mrowisko.

Takiego "ciekawego" postu dawno nie czytałem :lol:
Świerk jest z gór a sosna z nizin ??
Dziwne bo u nas w górach rośnie i sosna i świerk, oba w ogromnych ilosciah.
A sosna jako zwykły iglak (tak samo jak świerk) kosztyje dokładnie tyle samo co inne iglaki.
Sam pomysł że miałaby być droższa jest śmieszny :lol:

Górale na świerk gwarancji nie dają :lol:
u heh eh e
dobre to, doprawdy dobre :lol:

Agduś
30-09-2006, 22:55
Nasi (znajomi) dostarczyciele więźby, górale, twierdzili, że więźba tylko ze świerka. Sosna ich zdaniem jest za miękka. Mamy świerkową, była mokra. Jak wygląda można pooglądać na zdjęciach w dzienniku. Nie poskręcała się, nie popękała, sęki nie powylatywały. Mnie się tam podoba.
Już mnie ktos tu próbowal nawracać, że świrkowa do bani, ale w końcu z czego mają więźbę w górach, gdzie i śniegi solidniejsze i wiatry powiać lubią? A jakoś nie słychać, żeby im te dachy masowo łamały się i odlatywały...

darials
01-10-2006, 16:00
jam mam (będę mieć w środę) ze świerku!!! zamówiłem jakieś 3 miesiące temu, zdążyła już wyschnąć!!
i wcale nie była tańsza od sosny (wręcz przeciwnie)!!

dekarze mówili, że najlepsze drewno to modrzew (ale tego mało i drogie), potem świerk a dopiero po nim sosna!!

i co co dekarz to inna opinia!!???
ja mam prawo się nie znać to mój pierwszy dach!

AldonkaS
01-10-2006, 19:21
Proponuję pojechać na tartaki i zapytac się skąd maja drewno. Jakoś tak dziwnym trafem - świerk z gór, a sosna z reszty kraju. Może to tylko taki zbieg okoliczności.
A jezeli chodzi o cenę - to jak ja kupowala drewno w zeszłym roku, to za sosnę płacilam 600PLN za kubik, a za świerk chcieli 450-470PLN (oba przzypadki z transportem na miejsce).
Ale każda sroka swój ogon chwali.

jabko
01-10-2006, 19:44
Dziewczyno co ty za pierdoły wypisujesz ??

Mieszkam na takim zalesionym terenie że drewno liściaste do kominka kupuję po 50-60zł/m3.
Pobliskie tartaki kupują w każdą zimę około 1tyś kubików drzewa każdy (głównie sosny i świerka).
Tartak kupuje to co rośnie pod nosem a nie ściąga drzewo z połowy kraju.
A w lesie rośnie wszystko.
Kłopoty mogą być tylko jak zarzyczysz sobie dziwne drzewo typu akacja czy grab czy własnie modrzew który jest przeżedzony bo tną go ze względu na ładny czerwony odcień i szkoda tego na więźbę.
Choć załatwią wszystko.

Sosna czy świerka których w każdym lesie czy to w górach czy na nizinach rośnie 90%.
Można powiedzieć że rośnie tego jak chwastów typu brzoza - pełno i wszędzie.

Znam 3 tartaki w których mam znajomości i wszystkie trzy kupują drzewo (każde) w tego nadleśnictwa w którym się znajdujemy i nikt nie dowozi tego drzewa więcej niż 30-40km.
A gotowe wyroby jadą nawet za granice.

Ściemnili Cie chyba w jakimś jednym tartaku w którym akurat nie było świerka a ty wypisujesz na forum że niby sosna jest najlepsza a świerk to be.
Nawet górale nie chca z tego więźby robić :lol:
Niezwykle to zabawne :lol:

Tedii
01-10-2006, 20:58
W ostatnich bodajże dwóch latach na rynku pojawiło sie duzo drewna swierkowego ze Słowacji (całe hektary lasu powaliła tam wichura).
Byłem tam.Widok niesamowity.Meteor Tunguski to pikuś.Całe hektary lasu położone.Jak po bombie atomowej.

bul
02-10-2006, 07:55
Aldonka, straszne herezje piszesz. Po pierwsze świerk jest twardszy od sosny, a górski ma mniejsze przyrosty od "nizinnego"
poprzez co jest mocniejszy. Po drugie, u nas oba gatunki w tej samej cenie. A po trzecie przy mojej więźbie pracował góral, który wyznawał przewagę świerczyny nad sosną.

AldonkaS
02-10-2006, 10:08
bul i do wszystkich powyżej - ja mieszkam na Górnym Sląsku - i u nas może jest trochę inaczej niż w dalszej częsci Polski.
Ja napisałam o swoich doświadczeniach, a górali znam sporo (chociażby ze studiów - było ich trochę). Też znam takich co to chwalą bardziej świerk od sosny (moi koledzy górale z gór - mają na swoją swoją własną teorię - chociaż na swoje więźby wybrali już sosnę - fakt nie budowali się w górach), ale fakt jest taki, że drzewa w górach mają większy przyrost roczny od tych z nizin. Jeżeli chodzi o cenę (sprawdzałam to dziś - tak z czystej ciekawości) - to dalej świerk jest tańszy od sosny (dzwoniłam do kilku okolicznych tartaków) - tak więc w tym zakresie nic się nie zmieniło.
A jak już wspomniałam - każda sroka swój ogon chwali.

- może i mi ściemniali - ja mam z tartaków Olczyk (może cos o nich słyszałeś lub nie), natomiast w okolicach Rybnika, Pszczyny, Katowic, Tarnowskich Gór pełno jest drewna ściągane z gór (również z Bieszczad) - bo tam jest po prostu znacznie taniej niż w okolicznych lasach (o słowacji już nie wspomnę).

Ot i tyle.

A każdy sam decyduje o swoim wyborze.
Ja mam sosnę, podbitkę ze świerka (bo błazeria ze świerka była 60% tańsza od sosnowej) i tyle.

jabko
02-10-2006, 10:10
Podejrzewam w takim bądź razie że akurat w promieniu 50km od Ciebie rosnie pełno świerka a mało sosny i dlatego ceny są różne

AldonkaS
02-10-2006, 10:19
jablko - świerku nie ma prawie wcale, tylko że od górali możesz kupic drewno (świerk) za bezcen - spróbuj kupic drewno na rachunek w mojej okolicy - to zobaczysz ile będziesz czekał :):):).

EDZIO I ZIBI
13-03-2007, 19:30
Świerk jest równie dobry jak sosna, znajomy zamówił świerk z gór jest tańszy z dowozem jakieś 250 zł za m3 od sonsy u nas i to juz z przywozem (więźba na wymiar) jeśli ktoś pisze że jest sekaty niech pojedzie w góry i zobaczy świerki jak rosna są wyskie i proste i mało maja sęków niż te na "nizinach" które są niższe i "chudsze"
:lol:

luk__25
13-03-2007, 19:46
W ostatnich bodajże dwóch latach na rynku pojawiło sie duzo drewna swierkowego ze Słowacji (całe hektary lasu powaliła tam wichura).

Gdzies na tym forum ktos pisal ze takie drewno nie nadaje sie na wiezbe (jak drzewo przewrocilo sie pod wiatrem to znaczy ze bylo slabe).

Ile jest w tym prawdy nie wiem, ale moze ktos kto sie na tym zna to potwierdzi i wyjasni.
Właśnie w okolicach Tarnowa w dwóch tartakach oferowali mi drzewo prosto ze Słowacji. Jednak posłuchałem dobrych rad i nie kupiłem na szczęście... wybrałem polską zimową jodłe, drewienko śliczne.
pozdrawiam

Marzin
13-03-2007, 20:14
Halo, halo. Tu Mówi leśnik!

Drewno pochodzące z wiatrowałów (czyli całe wywrócone drzewo) lub wiatrołomów (złamane) nie jest gorszej jakości, że niby wywróciło się, bo było chorutkie, tylko problem polega natym, że takie leżące drewno szybko atakują szkodniki wtórne. Na to trzeba zwrócić uwagę.

Druga sprawa - drewno z mazur w drugim końcu kraju. Same koszty transportu powodują, że nie ma to za bardzo sensu. Raczej ściema, choć ręki sobie uciąć nie dam.

Generalnie jest tak, że jak już ktoś napisał, licza się przyrosty roczne. Wbrem pozorom dobra gleba może mieć zły wpływ, bo drewno ma dość duże przyrosty roczne a co za tym idzie mniejsza gęstość i wytrzymałość. Ale olejcie to. Przyrosty, gęstość, itp, itd. Na waszych chałupkach dobry będzie i świerk i sosna, byle by nie było w nich szkodników i nie miało chorób grzybowych, np. typu sinica

Świerk - smiało może być na więźbę, mało tego, porównując jego wytrzymałość w stosunku do masy, jest lepszy od sosny.

Więcej świerk (http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awierk_pospolity)
Więcej sosna (http://pl.wikipedia.org/wiki/Sosna_zwyczajna)

PawEla
14-03-2007, 09:05
a jodła???????? mówią że jest bardzo twarda, nie atakuja jej szkodniki a przy tym jest dobra jako materiał budowlany.....

michall.m
14-03-2007, 09:48
Ja będę mieć cały domek ze świerka, przywiozą i zmontują mi go górale z ok. Żywca, widziałam ich domki, śą ok. Pewnie jak miałabym forsę to wolałabym modrzew, ale i ta chałupa mnie przeżyje, więc nie będę się zamartwiać gatunkiem drewna :P