PDA

Zobacz pełną wersję : niedotrzymanie terminu wykonania prac budowlanych-co robić?



magmat4
29-09-2006, 20:56
Proszę pomóżcie!Zawarliśmy pisemną umowę z wykonawcą prac budowlanych naszego domu, w której jako termin zakończenia prac wyznaczona została data 30.09.2006r. - wykonawca nie dotrzymał tego terminu. W umowie nie zawarto żadnych konsekwencji niedotrzymania terminu wykonania prac -czy są jakieś przepisy ogólne regulujące tę kwestię. Ponadto podpisując umowę wynegocjowaliśmy z wykonawcą docieplenie poddasza co nie zostało już uwzględnione pisemnie w umowie i w kosztorysie. Obietnica wykonania tego etapu prac przekonała nas do wyboru tego właśnie wykonawcy i podpisania z nim umowy - czy taka ustna umowa ma jakieś znaczenie (przy jej zawieraniu obecne były trzy osoby z naszej strony) gdyż teraz nasz wykonawca nie ma zamiaru docieplić poddasza, chyba, że za dodatkową opłatą.

gaga2
29-09-2006, 22:03
co do opóźnień w pracach: odpowiedź zależy od tego, co chcesz osiągnąć (jaki masz cel): chcesz odszkodowania czy pozbycia się wykonawcy? ew. chcesz mieć w ręku argumnenty, żeby zmotywować wykonawcę do jak najszybszego zakończenia prac?
Pozdrawiam,
gaga2

magmat4
29-09-2006, 23:14
Chcę poskromić wykonawcę, który nie dość, że nie dotrzymał terminu wykonania prac to niemalże na końcu prac przedstawił nam dodatkowy kosztorys na nie małą wcale kwotę, o którym wcześniej nie wspominał (tu też mamy problem - czy musimy pokryć kwotę wynikającą z dodatkowego kosztorysu, o kótrym nie ma mowy w umowie?) i do tego wycofuje się ze złożonych obietnic dotyczących ocieplenia. Jesteśmy źli na wykonawcę :x za w/w i próbujemy się bronić, a ten przekroczony termin to właściwie jedyny nasz argument w dyskusjach z nim. A wydawał się taki przekonujący i uczciwy a na domiar złego (jak się teraz okazuje) to znajomy. Pozdrawiam Magda M.

AAgnieszk@
02-10-2006, 08:18
Najgorzej to za znajomymi, wszystko ładnie, pieknie.. ale tylko na wstępie, póżniej to wygląda mniej różowo...Dlatego nigdy więcej nie zatrudnię znajomych jako wykonawców mojego domku...i będę miała spokój... :wink:

abromba
02-10-2006, 18:39
Tak sobie to wygląda.
Udowadniać dodatkowe postanowienia umowy pisemnej możesz za pomocą świadków, jeśli sąd z uwagi na szczególne okoliczności uzna to za konieczne. Czy sąd dopuści ten dowód i jeśli - to czy zeznania świadków z "Twojej strony" uzna za wiarygodne - hmm...
Do do finansowych konsekwencji dla wykonawcy - jeżeli poniosłaś z tytułu opóźnienia wykonania umowy szkodę i udowodnisz jej wysokość - to sąd zasądzi to odszkodowanie na Twoją rzecz. Ale to długa i średnio przyjemna sprawa.

gali_13
06-11-2006, 17:31
mam podobna sytuacje!! wykonawca nie konczy ocieplenia przedłużył budowe o 2 miesiace i jeszcze niby robi ja ponisłem szkode (zaliczki z innymi wykonawcami mi przepadły) a za opóżnienie niby nalezy sie odszkodowanie a ona jeszcze pobrał zaliczki na materiła a materiał nie zakupiony i nie wiem co robic??? Prosze o rade??