PDA

Zobacz pełną wersję : co pod blachodachówke papa czy folia ?



darecki_2
30-09-2006, 21:37
zamierzam przykryć dom blachodachówką, ale mam wątpliwości co pod blachą będzie lepsze czy robić pełne deskowanie z papą czy tak jak wiekszość w mojej okolicy folia paroprzepuszczalna. Ciekawi mnie np. czy folia spełnia swoją funkcję po paru latach użytkowania, gdy przejdzie "chrzest bojowy" w ekstremalnych warunkach dachowych ? A czy jeśli papa to w lecie nie wyczuwa sie na poddaszu jakiegoś smrodku?

Z góry dzieki za opinie.

andre59
30-09-2006, 21:56
Mam od czterech lat na dachu blachodachówkę a pod nią zbrojoną folię wstępnego krycia bodajże Antivil 140 produkowaną w Płocku.
Bez zastrzeżeń.
Pełne deskowanie było by znacznie droższe.

speek
01-10-2006, 04:53
Jestem za pełnym deskowaniem i papą.Owszem podnosi to koszt budowy ale dla mnie pewniejsze

magpie101
01-10-2006, 13:56
Ja bede miec tylko folie, gdybym chciala papowac i deskowac to wyliczyli mi na dom okolo 7000 zl.

andre59
01-10-2006, 15:02
Ciekawe, że w starych domach z wysokim dachem nie ma ani folii ani desek pokrytych papą.
Dachówki wiszą sobie na łatach przybitych bezpośrednio do krokwi.
Faktem jest, że nie budowano wtedy poddaszy użytkowych.

pismag
01-10-2006, 20:19
Miałem w projekcie pokrycie blachodachówka i pod nią folię paroprzepuszczalną. Po przeczytaniu wypowiedzi kilku forumowiczów, którzy mają takie pokrycie, zrobiłem pełne deskowanie (płyta OSB), papa i na to gont bitumiczny. Ludzie piszą że po kilku, kilkunastu latach ich folia paroprzepuszczalna się rozsypuje, co mnie szczególnie nie dziwi, gdyż pracuje ona w bardzo trudnych warunkach -w upały temperatura pod blachą dochodzi pewnie do 100 stopni. Gdy zniszczy się folia paroprzepuszczalna to wtedy nie mamy izolacji termicznej, bo mokra wełna nie jest izolatorem ciepła. Pozdrawiam.

darecki_2
01-10-2006, 21:10
Rozumiem ze gont daje się bezpośrednio na papę, wiec w upalne dni całość tez musi sie nieźle nagrzewac. A skoro to jest na poddaszu użytkowym, bez stropu to czy nie czuć żadnego smrodku z papy ??

A też tak sobie myśle, ze jeśli jest szczelina miedzy blachodachówka a resztą (folia, izolacja), czyli temperatura pod blacha jest zbliżona do temperatury na górze blachy to skąd tam woda ? Zakładając ze pokrycie jest szczelne ?!

andre59
02-10-2006, 10:32
Jedyną wilgocią którą zauważyłem na folii wstępnego krycia była odrobina śniegu nawianego przez wiatr przez niedokładną obróbkę blacharską w pobliżu komina (dekarz zapomniał założyć uszczelkę piankową).
Temparatura na powierzchni folii nie dochodzi do 100 st.C jak sugeruje pismag, a co najwyżej 60 skoro mogę dotknąć blachę palcami bez poparzenia się.
Przestrzeń pomiędzy blachą a folią musi być wentylowana.

andriej
03-10-2006, 10:29
Połączenie papy i blachy to zły pomysł. Papa zawiera jakieś związki, które przyśpieszają korozję blachy!

Marek Sza.
03-10-2006, 11:17
A ja nie mam nic, ale mam strop z cegły dziurawki zalanej betonem, na to 10 co styro (2x5 na zakładki) i na to ze 3 cm zbrojonej matami wylewki.

Dach z blachodachówki - krokwie + deski calówki jakie mi zostały (ok 9 cm szerokości).

Po dłuższym namyśle i kilk konsultacjach stwierdziłem że dawanie folii jest bez sens i generuje tylko koszty.

Pozdrawiam

Marek

Seldric
03-10-2006, 12:08
Widziałem już folie wysokoparoprzepuszczalne które po paru latach urzytkowania zrobiły się totalnie paro prepuszczalne bo zostało z nich sito tak wieć wilgoć wypuszczają ale i wpuszczają i to bardzo ładnie
Optymalne rozwiązanie to deskowanie papa kontry łaty i blachodachówka, niesety to są koszty ale domu nie budujesz na 5 czy 10 lat tylko na całe zycie jak mniemam!
Blacha na papę to korozja za jakies 4- do 6 lat i to perforacja, bo bitumy a w zasadzie związki siarki drastyczne przyspieszają korozję i dlatego na deskowaniu z papą powinno się dać kontrę i łatę , albo usunąć papę !!!
pozd

darecki_2
08-10-2006, 20:40
jestem chyba za deskowaniem ale jaką dać papę pod blachodachówkę ?

Seldric
09-10-2006, 10:20
Z moich obserwacji i doświadczeń wnika że jeżeli dach jest robiony jako całość to znaczy bez podziału na etapy, np deskowanie + papa a za rok albo pózniej blacha to papa jest w zasadzie bez znaczenia może być podkładówka, bo ma ona powstrzmać tylko niewielkie ilości wody wykraplającej się na spodniej stronie blachy , bądz trochę wody "nawianej" pod blachę w czasie wiatrów bądź śnieżyc.
pozd

darecki_2
22-10-2006, 20:01
Ludzie !!!
Czy nie ma nikogo kto deskował, papował i na to położył blachdachówkę ?
Powiedzcie jak to się sprawdza ?! Szczególnie w upalne dni...

andre59
22-10-2006, 21:39
Ludzie !!!
Czy nie ma nikogo kto deskował, papował i na to położył blachdachówkę ?
Powiedzcie jak to się sprawdza ?! Szczególnie w upalne dni...
a kto by się w takie koszty pchał...

filipek
23-10-2006, 10:01
Ludzie !!!
Czy nie ma nikogo kto deskował, papował i na to położył blachdachówkę ?
Powiedzcie jak to się sprawdza ?! Szczególnie w upalne dni...

Ja deskuję. Jeszcze nie mieszkam. Decha, czy folia i tak izolujesz wełnš to co to zmienia w upalne dni.

filipek

darecki_2
09-11-2006, 20:15
Prawdopodobnie w poniedziałek ruszam na razie z dechowaniem i papowaniem dachu. Kupiłem zwykła pape wierzchniego krycia W400/1200. Sprzedawca poradził mi ze jeśli juz daje deski i pape to aby połozyc ja odwrotnie. tzn. wierzchnią strona (ta z grubsza posypka) od desek. Dzieki temu pomiedzy pomiedzy papa a deska bedzie lepsza wentylacja. Co o tym myslicie .... ???

Ciekaw jestem Waszych opini.

benyś
09-11-2006, 20:32
:lol: :lol: :lol: bardzo ciekawa sugestia zapewne ani słowem nie wspomniał iż istnieją specjalne wkładki wentylacyjne no ale skąd bidak ma o tym wiedzieć :lol:

darecki_2
09-11-2006, 21:41
a mogłbyś napisać coś więcej o tych wkładakach ?!

malyleszno
10-11-2006, 16:50
czesc.Ja też założyłem blache .Mam szwedzkš ale do kazdej innej jest podobnie>a wiec nie zakładaj zwykłej folii tylko kup membrane dachowa odpowiednia do twojej blachy.Jest ona drozsza ale duzo lepsza nie bedzieszz sie martwił zaciekami i wilgocia.pozdrawiam

benyś
10-11-2006, 20:43
Te wkładki są o wymiarach360x120x2 producent przewiduje je do foli dachowej ale spokojnie sprawdzą się również przy papie zapotrzebowanie ok. 1szt na mkw, powierzchnia wentylacji z jednej wkładki ok.60cm2 wkładki montuje się w miejscu zakładu pasów folii bądż papy w polach między krokwiami a przy długości krokwi powyżej 10m nawet gęściej generalnie ułatwia ona przepływ powietrza między folią , papą a izolacją termiczną ceny nie znam ale sądzę że nie jest to taki tani gadżet

ADAMOS48
12-11-2006, 01:20
Nikt nie wspomina o tym że pełne deskowanie wzmacnia dach co przy dzisiejszych anomaliach nie jest bez znaczenia .Dobra folia również kosztuje i nigdy nie ma sie pewności ,czy dobrze sie zrobiło a i technologia co roku sie zmienia więc skąd pewność ,że wszystko jest ok i czy ktoś na to daję gwarację bo o egzekwowaniu już nie wspomnę .Proszę wyliczyć czy aż tak duża jest różnica cenowa wykorzystując deski z szałowań.

andre59
12-11-2006, 12:35
Nikt nie wspomina o tym że pełne deskowanie wzmacnia dach co przy dzisiejszych anomaliach nie jest bez znaczenia .Dobra folia również kosztuje i nigdy nie ma sie pewności ,czy dobrze sie zrobiło a i technologia co roku sie zmienia więc skąd pewność ,że wszystko jest ok i czy ktoś na to daję gwarację bo o egzekwowaniu już nie wspomnę .Proszę wyliczyć czy aż tak duża jest różnica cenowa wykorzystując deski z szałowań.
...o ile się takie duże szalowania robiło :roll:
Ja potrzebowałem ledwie ok. dwudziestu desek, więc na dach położyłem folię zbrojoną FD 140 UVT ANTIVIL za którą zapłaciłem 505 PLN.
Deski, papa i gwoździe kosztowałyby ponad 3.000 PLN.

edziunia
18-01-2007, 23:36
Mam pytanie do tych którzy mają już założoną blachodachówkę! Czy podczas intensywnego deszczu blachodachówka nie chałasuje :-?

andre59
18-01-2007, 23:44
Mam pytanie do tych którzy mają już założoną blachodachówkę! Czy podczas intensywnego deszczu blachodachówka nie chałasuje :-?
Trochę hałasuje, ale ja mam poddasze nieużytkowe i pod blachodachówka nie ma ocieplenia (jest w płaszczyźnie sufitu).
Ta wolna przestrzeń zachowuje się jak pudło rezonansowe.

sebo8877
19-01-2007, 08:47
Mam pytanie do tych którzy mają już założoną blachodachówkę! Czy podczas intensywnego deszczu blachodachówka nie chałasuje :-?
U mnie hałasuje :) - u znajomego który ma wykonane juz ocieplenie hałasuje o 90% mniej :)
Obaj załozyliśmy membrane dachową Dachowa 3TM
Sebo8877

krezusik
19-01-2007, 10:28
Mam pytanie do tych którzy mają już założoną blachodachówkę! Czy podczas intensywnego deszczu blachodachówka nie chałasuje :-?
Nocujemy czasem u brata który ma blachę (sypialnie na poddaszu). Podczas ulewnego deszczu słychać jeden wielki huk.

edziunia
19-01-2007, 11:09
No to wbiliście mi ćwieka!! :( Budujemy z mężem parterówke bez poddasza użytkowego i chcemy tanim kosztem. Niewiem co z tym fantem zrobić.Pomocy :roll:

sailor_ro
19-01-2007, 17:21
jak budujesz parterowke bez uzytkowego poddasza,to mozesz smialo dac bez deskowania.jesli poddasze uzytkowe,wg mnie tylko deskowanie.zawsze z budowy jakichs desek zostanie,troche dokupisz i masz dach odeskowany,konstrukcja sztywniejsza.