PDA

Zobacz pełną wersję : Chudział pod ławy. Czy konieczny?



trybun
01-10-2006, 18:28
Cześć
Czy warto kłaść chudziak pod ławy? Czemu taki chudziak ma służyć? Podłoże mam gliniaste. W projekcie pod chudziakiem mam jeszcze kilka centymetrów piasku.

Chudziaku potrzebowałbym około 7 m3. Ławy mam 40x50. NIe chciałbym wydawać kasy nie potrzebnie.

Jakie są Wasze doświadczenia?
pozdrawiam TT

pismag
01-10-2006, 18:39
Chudziak pod ławą jest po to aby zbrojenie nie leżało bezpośrednio na gruncie. Jeśli zbrojenie ułożysz na podkładkach, np.bloczkach betonowych, to chudziaka możesz sobie darować.Pozdrawiam.

Świerzak
01-10-2006, 18:41
ja nie dawałem chudego betonu... wylałem ławy we folii.. ma to tez dodatkową zalete że szersza folia zapobiega obsypywaniu sie ziemi do wykopu poczas lania.. a wiadomo ziemia w betonie to najgorsze co może być.. no i jeszcze folia robi za wstępną izolacje ławy...

jeżyk
01-10-2006, 18:46
Chudziaka nie dawałem a podsypkę z piasku tak

trybun
01-10-2006, 19:24
Hmm spodziewałem się również głosów, że jednak chudziak jest niezbędny. :-)
Ja również skłaniałbym się tylko za podsypkš z piaskiem i za oczywiœcie podniesieniem zbrojenia na kamieniach.

Dzieki za wszystkie głosy.

Geno
01-10-2006, 19:27
Chudziak pod ławą jest po to aby zbrojenie nie leżało bezpośrednio na gruncie. Jeśli zbrojenie ułożysz na podkładkach, np.bloczkach betonowych, to chudziaka możesz sobie darować.Pozdrawiam.
Na chudym betonie też układa się na podkładkach.

Graczyk
01-10-2006, 19:30
A ja dawałem i to sporo bo 25 cm. Taka adaptacja ale i konieczność. W zależności od gruntu leje się chudziak albo daje podsypkę. A zbrojenie i tak należy podnieść. Ja dawałem podkładki z rur PCV. Jak leję do gruntu to jeśli nie jest spoisty to dajesz folię aby mleczko jakieś tam nie uciekało do piasku.

casandra75
01-10-2006, 19:30
Ja miałam chudziak - mówia budowlańcy moi iż robi się tak od lat :roll: :wink:

JANK
01-10-2006, 19:31
Możesz chudziaka nie dawać, ale wtedy należy dać folię tak aby grunt nie podciągał wody z betonu ławy i go nie osłabiał. Zbrojenie proponuję zawiesić na deskowaniu :wink:

Hucho
01-10-2006, 19:41
Ja również nie lałem chudziaka - B20 popłynął prosto na folię, różnica w cenie pomiędzy chudziakiem a "dwudziestką" przy 7m3 to ok. 175 zł, więc uważam, że nie warto się w niego bawić.

casandra75
01-10-2006, 19:58
Tak napewno taniej ale czy solidniej :roll:ale wszysto zależy od gruntu lub kieszeni inwes. :lol:

02-10-2006, 08:28
... mówia budowlańcy moi iż robi się tak od lat :roll: :wink:
żebys nam jeszcze napisała w jakim oni to robia celu ? od lat ...
było by fajnie ...

Duży Boban
02-10-2006, 08:35
Zależy od gruntu. Jak masz piasek to jest potrzebny. Ja miałem w projekcie chudziak ale go nie daliśmy bo grunt był spoisty i laliśmy ławy prosto do ziemi.

beton44
02-10-2006, 08:44
hmmm nie nazywaj litości!!! ławą fundamentową betonu wlanego w ziemię - w wykop tego prawdopodobnie przekroju:


http://images1.fotosik.pl/169/3e46cbc9fd6bc880med.jpg


no może troszkę przesadziłem, ale zazwyczaj nie wychodzi lepiej niż tak:


http://free.of.pl/m/malarztom/galerie/budowa/images/pict3333.jpg

Duży Boban
02-10-2006, 09:00
hmmm nie nazywaj litości!!! ławą fundamentową betonu wlanego w ziemię - w wykop tego prawdopodobnie przekroju:


http://images1.fotosik.pl/169/3e46cbc9fd6bc880med.jpg



Droga Szklana Kulo kaliber 44, podany przez ciebie kształt wykopu jest w żaden sposób nieadekwatny do tego uzyskanego na mojej budowie.
A ławy jak najbardziej były, i to lane do ziemi :D

beton44
02-10-2006, 09:09
hmmm

wykop miał ile głębokości z metr podejrzewam???


zapełniłeś go całego betonem???


nie nazywaj tego ławą fundamentową litości !!!!


bardziej adekwantna nazwa to raczej ławościanafundamentowa :o

Duży Boban
02-10-2006, 09:19
hmmm

wykop miał ile głębokości z metr podejrzewam???


zapełniłeś go całego betonem???


nie nazywaj tego ławą fundamentową litości !!!!


bardziej adekwantna nazwa to raczej ławościanafundamentowa :o

Ty naprawdę jakiś nawiedzony jesteś ale wyjaśniam:
- wykop miał 110 cm licząc od zebranego "humusu". W rzeczywistości głębokość posadowienia wynosi jakieś 135 cm a z przyszłym nawiezieniem wokół domu ziemi więcej
- wylano betonu na wysokość 30cm, szerokość ławy to 60 cm
- na ławie wymurowano ściankę fundamentową z bloczków
Nadal twierdzisz, że bardziej adekwatną nazwą jest ławościanafundamentowa, o Wszystkwiedzący :P

beton44
02-10-2006, 09:22
trzeba się było od razu wyspowiadać,

a nie na raty....

podawać dane :oops:




"praktyka" budownictwa w naszym kraju bardzo lubi

te ławościany fundamentowe lane w wykopy o nieregularnym

kształcie jak na zdjęciu powyżej...

Duży Boban
02-10-2006, 09:28
podawać dane

Przestań bredzić, chłopie.
Podawać dane to ja muszę jak mi policjant chce dać mandat a nie jak ktoś się pyta o konieczność dawania chudziaka.

beton44
02-10-2006, 09:39
Przestań bredzić, chłopie.


atak personalny złamanie netykiety itd... nieładnie


czyżby gruby boban był trollem???

02-10-2006, 09:45
beton44 to moze na temat ... pytanie było "czy chudziak konieczny"
wiec jak ... konieczny ?

Duży Boban
02-10-2006, 09:52
czyżby gruby boban był trollem???

Tak, jestem włochatym trollem. Na noc chowam sie do jaskini bo inaczej zamieniłbym się w kamień, który zostałby potem użyty do wrzucenia do ławościany fundamentowej :lol:

Gonga
02-10-2006, 09:58
AD REM Panowie!!

A jeśli o chudziaku mowa... U mnie grunt dość spoisty, więc szalowania nie będzie. Ale wykonawca zaproponował taki patent: wykop wyłożony płytami chodnikowymi, co by się ziemia nie obsuwała, folia, w to chudziak, zbrojenie, ława...

Dobrze czy kombinuje jak koń pod górę...???

A tak w ogóle to najpierw chudziak czy folia?

I sorki za trywialne pytania, dopiero się uczę :oops:

kabietka
02-10-2006, 09:58
Witam :D
Po konsultacji z keirbudem chudziaka pod ławy nie wylewaliśmy.
.Mamy podłoze gliniaste .Murarze zbrojenia postawili na podkładkach dystansowych. :D


Pozdrawiam :D

beton44
02-10-2006, 09:58
"odpowiadaj beton czy chudziak jest konieczny"

beton odpowiada:

no pewnie

tak w terenie jak już wykopiesz wykop

to to tak ładnie nie wygląda jak w pogawędkach na forum


jeżeli ma się zrobić ławę fundamentową taką normalną


nie ławościanę laną w wykop jak na moim rysunku/ bardzo mi się podoba on

trzeba ułożyć zbrojenie, zrobić szalunek :o

trochę to potrwa

trzeba łazić po dnie wykopu czasem jest trochę mokro/wykop/ lub deszczyk spadnie

jeżeli nie ma tej warstwy betonu na dnie/zwanego tu chudziakiem???/dno wykopu zrobi się jakby stado krów po nim przeszło


http://www.ikarus.superhost.pl/karusiek-blog-pl/bloto.jpg


i to rozmamłane błoto to nie wiem czy jest najlepszym podłożem pod posadowienie budynku :roll:

02-10-2006, 10:27
wreszcie na temat :)


... czy chudziak jest konieczny"

beton odpowiada:

no pewnie
wiec tak ...
nie masz racji - uogólniając ze trzeba zawsze stosowac chudy beton (tak rozumiem Twoje "no pewnie")


...
i to rozmamłane błoto to nie wiem czy jest najlepszym podłożem pod posadowienie budynku :roll:
a tu masz racje - bo przypadku gdy jest błoto na dnie wykopu - powinno sie dac chudziak

Geno
03-10-2006, 09:00
... mówia budowlańcy moi iż robi się tak od lat :roll: :wink:
żebys nam jeszcze napisała w jakim oni to robia celu ? od lat ...
było by fajnie ...
To jest własnie problem z niektórymi "budowlańcami",że cos słyszeli,ze dzwonią w któryms kościele tylko nie wiedzą w którym, z forumowiczami niektórymi też raz w jedną raz w drugą stronę :wink: chudy beton głównie służy jako stabilizator gruntu , czasami wystarczy podbudowa np z piasku tylko zagęszczona a jak się policzy koszty zageszczenia to juz niekoniecznie ten chudziak drogi jest a wsypanie luznego piasku jest kompletnie bez sensu. Zreszta z tym chudym betonem czesto jest tez przesadzone bo w sumie wystarczyłby chudy "suchy beton" czasmi zwany np. gruntem stabilizowanym cementem o Rm=2,5 MPa przykładowo przy ilości cementu około 160 kg/m3 jeśli jest jeszcze do dyspozycji zagęszczarka to w B10 z reguły nie ma się co bawić - choć i tak wszystko zalezy od lokalnych warunków, czas na wykonanie, pory roku, temperatur itd.

ostry
03-10-2006, 09:24
Geno,
A co jesli da sie folie w wykop. Wtedy chudy beton tez ma sens?

Pozdr!

budulec
03-10-2006, 22:20
Stosowanie chudziaka i folii to dwie różne szkoły. Czy można je mieszać ze soobą? Wszystko zależy od intencji i odwagi autora. Chudy beton to tradycja i klasyka stosowana z powodzeniem na budowach małych i dużch, umieszczana w kazdym projekxcie (muszę przyznać, że jeszcze nie widziałem w pojekcie folii). Zadaniemd chudziaka jesr przede wszystkim umożliwienie separacji fundamentu właściwego od gruntu, szczególnie podczas układania betonu. Mówiąc wprost ma za zadanie uniemożliwić mieszanie betonu z guntem rodzimym oraz ułatwić odpowiednie powiązanie i współprace\ę"sztywnego" betonu z "mniej sztywnym" gruntem.
Stosowanie folii to wymysł ostatnich lat, jednak wyłącznie przy budowuie domków jednorosdzinnych. Nie spotkałem jeszcze poważnej budowy, na której sosowanoby to rozwiązanie (co nie oznaczaże nie jest poprawne gdyż założenia są słuszne).
PS. Ciekawi mnie tylko co za idiota wymyśla ławy o wymiarach 40x50.
pzdr

Mis Uszatek
03-10-2006, 22:51
Mam i to i to. Mój kierbud mi to tak wytłumaczył: chudziak się pokruszy i stworzy warstwę podkładową pod właściwy fundament. Coś w tym jest, więc przystałem. A folia zapobiega odciąganiu wody w czasie wiązania.

04-10-2006, 06:43
... Zadaniemd chudziaka jesr przede wszystkim umożliwienie separacji fundamentu właściwego od gruntu, szczególnie podczas układania betonu.
a niby po co separowac beton od ziemi ? :o

...
Mówiąc wprost ma za zadanie uniemożliwić mieszanie betonu z guntem rodzimym
to w takim razie wg. Twoich teoryjek to należało by równiez chudy beton odizolowac od ziemi ... :-? bo jesli beton konstrukcyjny (wg Ciebie) jest zdolny wymieszac sie z ziemią to tak samo wymiesza Ci sie chudziak .... a to tez przeciez jest beton ...


...
oraz ułatwić odpowiednie powiązanie i współprace\ę"sztywnego" betonu z "mniej sztywnym" gruntem.
teraz znów piszesz cos o wiazaniu betonu z ziemią ... ułatwieniu powiązan
jakas wspołpraca ... a co stoi na przeszkodzie współpracy betonu konstrukcyjnego z ziemia ? czemu to niby chudziak ma lepiej z ziemią współpracować ? :o

sorry ale kompletne brednie budulec wypisujesz
poczytaj co napisał beton44 i Geno - nie dorabiaj skomplikowanych teori to prostych spraw ...
dawniej betonowano z betoniarki rozwożac taczkami - zamiast maszyn masa robotników taplających sie w błocie
aby tego uniknąć poświęcano suchy piach z mała ilościa cementu aby ustabilizować błoto
kropka

pzdr

budulec
04-10-2006, 09:37
Brzoza, są to sprawy dla Ciebie zbyt skomplikowane, bo Ty niestety pozostałeś na etapie tej betoniarki właśnie.
pzdr

04-10-2006, 11:24
Brzoza, są to sprawy dla Ciebie zbyt skomplikowane, bo Ty niestety pozostałeś na etapie tej betoniarki właśnie.
pzdr
to sa akurat sprawy banalnie proste budulec ...
chudy beton wymyslili robotnicy grzeznący po kolana w błocie
a nie inzynierowie ...
tylko Ty tego nie wiesz i usiłujesz pseuonaukowymi wywodami udowadniac cos co jest tak proste, ze dla Ciebie aż niepojęte ...

pzdr

trybun
04-10-2006, 15:55
Jaka "miła" pogawędka rozwinęła się z na pozór neutralnego emocjonalnie pytania :-)

PO wysłuchaniu wszystkich za i przeciw zrobie tak:
- podsypka 10 cm z zagęszczonego piasku,
- papa lub folia jako izolacja pozioma
- na tym dopiero szalunek na ławy 40X50.
- zbrojenie podniosę podkładkami dystansujacymi

Dla wyjaśnienia ława jest 40x50 ponieważ ściana fundametnowa jest 34 cm a to z kolei ponieważ ściana domu będzie robiona z pustaka 44 P+W.

dzieki za gorącą dyskusję.

pozdrawiam TT

Świerzak
04-10-2006, 20:00
szczerze powiedziawszy to o papie pod ławe to nie słyszałem..
ale wydaje mi sie że folia lepiej się układa pod ciężarem betonu.. nie wiem czy dobrze zrozumiałeś powyższe posty... folie nie daje sie na samo dno (mleczko i tak by pod nią weszło )tylko wywija na bokach do góry.. tak żde zastosowanie papy na pewno będzie droższe , bardziej pracochłonne, i mniej efektywne..
to moje zdania