PDA

Zobacz pełną wersję : stare dobre budownictwo??



amdam
02-10-2006, 09:47
Po wybudowaniu się - wziąłem na tapete drugi dom. Chciałem go wyremontować i sprzedać. Trochę mi jednak żal tego domu, nie mówiąc już o rewelacyjnych cechach (latem idealny chłód przy upałach, zimą ciepełko itp.) Zabierając się za remont postanowiłem rozebrać podłogę na poddaszu.

Między sufitem a podłogą są trociny. Idealnie suche, ani grama wilgoci. Sufit to jakaś trzcina wymieszana z chyba cementem umocowana w jakiś dziwny (nie doszedłem do tego w jaki) sposób. Podobne to jest trochę do regipsów. Dach ocieplony jest w taki sposób - dachówki, bez folii, na to położona jakaś otynkowana trzcinowa mata. Różni się od tej na podłodze grubością i... kruchością.

Poddasze jest podzielone na część mieszkalną i część strychową. Część mieszkalna ma dodatkowo ściany z cegieł, oparte na nośnych ścianach, w którą wciśnięte są regały. Sęk w tym, że na strychu (nieogrzewanym) zimą utrzymuje się stała temperatura ok. 18 stopni, a w części mieszkalnej jest norma czyli 19-21. Przecież to niemożliwe, żeby ta trzcinowa mata pod dachówkami aż tak izolowała i trzymała ciepło. To się okazuje bardziej ekonomiczne od wełny.

Ale największą zagwozdtka dla mnie są trociny. Czy one naprawdę są tak efektowne. Ściany domu są dwuwarstwowe, cegła - pustka - cegła. Jeżeli trociny tak dobrze trzymają ciepło, to czy warto kupować wełnę na strop skoro mamy często za darmo, albo za grosze dostępo do trocin?? Tylko, czy te nasze nowoczesne regipsy, utrzymają ciężar trocin tak jak ta mata zrobiona ok. 100 lat temu??


Jeszcze mały dopisek. W tych trocinach, nie ma żadnego robactwa. Czyste trociny, żółte, spalone jakby, ale bez jakiś tam dziwnych stworzonek.