PDA

Zobacz pełną wersję : Notatka do US wyjaśniająca dlaczego kupiliśmy tanio działkę



Alanta
10-04-2003, 13:42
składa sie ją do US gdy uznają, że cena jest zaniżona i trzeba dopłacić podatek, nam nie kazali dopłacać, widac argumenty były skuteczne :smile:

podatnik...
NOTATKA
w sprawie: zakupu działki

Informuję, że zakupiliśmy działkę budowlaną przy ul....o powierzchni ... m2, za którą zapłaciliśmy ...zł. Cena jednostkowa gruntu jest nieco niższa od wyceny sporządzonej przez rzeczoznawcę w 1995r., w związku z czym zwracamy uwagę na czynniki które wpłynęły na zmniejszenie wartości działki:
-część działki w planach zagospodarowania przestrzennego jest przeznaczona pod pas drogowy w ul....
-działka ma niekorzystny kształt, jest wąska i długa, co ogranicza możliwość zabudowy budynku do układu bliźniaczego (dla nas to akurat była zaleta :wink: ).
-brak dojazdu do południowej części działki (otwarty rów w granicy działki i brak drogi) uniemożliwiają podział na mniejsze działki budowlane.
-całą należność uiszczono gotówką przy zakupie, co też obniżyło cenę.
W związku z powyższym uważamy, że cena jest adekwatna do aktualnej, rynkowej wartości działki.
Załącznik: kserokopia aktu notarialnego
Z poważaniem



<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Alanta dnia 2003-04-10 14:43 ]</font>

10-04-2003, 15:42
i co? uznali?

agamon
10-04-2003, 20:01
W deche :smile:

Alanta
11-04-2003, 08:18
Uznali. Dodam tylko, ze naprawdę kupiliśmy po cenie z aktu notarialnego, tamtym ludziom się bardzo śpieszyło, bo rozleciała im się jesienią instalacja grzewcza i potrzebowali na gwałt dużej kasy przed zimą. Argumenty można poszerzać, napisać o:
-słabych gruntach wymagających dużych nakładów przy budowie
-braku mediów
-braku drogi
i.t.d.

Wowka
11-04-2003, 08:47
On 2003-04-11 09:18, Alanta wrote:
...... Argumenty można poszerzać, napisać o:
-słabych gruntach wymagających dużych nakładów przy budowie
-braku mediów
-braku drogi
i.t.d.


Czyli o wszystko to co normalnie czyniło by działkę niesprzedawalną ale nam jakoś nie przeszkadzało ją kupić :grin: :grin:
Pozdrawiam

kwiatkor
15-04-2003, 16:39
-całą należność uiszczono gotówką przy zakupie, co też obniżyło cenę.


Nasze prawo mówi o konieczności opłacenia podatku od ceny rynkowej podobnej działki. Wydaje mi się zatem, że US może nie uznać niczego co ma charakter wyjątkowy i tylko w danej transakcji kupna/sprzedaży wpłynęło na cenę sprzedaży. I to jestem w stanie zrozumieć (nie wspominam o innego rodzaju draństwie w prawie, przy tego typu transakcjach). Np. sprzedaję swojemu przyjacielowi działkę 2500 m3 za 50zł - tak chcę i nikt mi tu nie może narzucić innej ceny, ale rozumiem, że państwo chce z tej transakcji ściągnąć podatek od wartości rzeczywistej (nie musi wnikać w moje prywatne koligacje).
Unikał bym chyba takich argumentów. Przy swojej argumentacji wskazywałem jeszcze na takie niedogodności jak:
- odległość od sklepów, szkół, komunikacji publicznej
- bliskości zakładów przemysłowych

andy999
10-10-2003, 23:29
No właśnie, czy napewno dobrze zrobiliście, że kupiliście tę działkę jeśli ona jest taka NIEFAJNA ? :wink:

Tekboy
12-02-2004, 11:42
Chciałbym jeszcze dodać, że taki wniosek należy zanieść do urzędu jak najszybciej po zakupie działki. US może wezwać do zapłaty podatku od różnicy"rynkowej" (takiej jaką ma US w tabelach) ceny działki , a ceną jaką sie zapłaciło wg. aktu notarialnego, do pięciu lat od daty zawarcia umowy. W Gdyni trwa to ok. 3 lat. Za ten okres naliczane są odsetki karne. U mnie wyszło 600 pln dopłaty do podatku, o odsetek karnych wyszło 6.20 pln za 14 dni. Na całe szczęście wiedziałem o takich praktykach US i poszedłem do nich po dwóch tygodniach od podpisania aktu notarialnego, ale gdybym nie wiedział to... :o
Pozdrawiam Wojtek

robert8888
28-05-2006, 17:15
po prostu US skalkulował: róznica w cenie podanej w akcie notarialnym a cenami dzialek w tej okolicy była mniejsza niż 30% więc koszty wyceny przez rzeczoznawce powolanego przez US były by wieksze niz ewentualny dopłacony podatek (no i koszty wyceny poniosł by US). Oczywiscie argumenty kupujacego w pisemku byly tez dobre - wiec sprawe odlozono a/a.

Anchela77
02-03-2007, 14:19
Odświeżam wątek - gdyż mam pytanie, bo nie bardzo wszystko chyba zrozumiałam.
W ubiegłym roku, w czerwcu odkupiłam aktem notarialnym połowę działki z domem. Ustaliliśmy, iż zapłace mu za tą połowę 60 tys. zł. Nadmieniam, iż wolna część działki straciła charakter budowlany. , natomiast nieruchomość (stary dom był budowany w roku 1920)
Czy US może sie do mnie przyczepić? Ja nie brałam żadnego rzeczoznawcy do wyceny. Po prostu tak ustaliliśmy z wujkiem. Czy powinnam takie pismo jakie tu przytaczaliście wysłać do US? Skąd mogę wiedzieć czy ta wartość według nich jest zaniżona czy też nie?
Bardzo proszę o odpowiedź, bo się tym bardzo zmartwiłam.

Foczki
24-10-2007, 00:37
Działasz dopiero jak się przyczepią.