PDA

Zobacz pełną wersję : podłączenie anteny



Marek Sza.
03-10-2006, 08:35
Witam

Jestem na etapie projektowania instalacji i mam pytanko - czy jest możliwość aby do jednej anteny siatkowej podpiąć 3 odbiorniki?
Nie wiem czy wypuszczać na górę jeden czy kilka kabli.

To samo pytanie co do gniazda do anteny do internetu (uroki wsi)

Pozdrawiam
Marek

pawelurb
03-10-2006, 08:42
przewdody od wszystkich gniazdek antenowych zbiegają się u mnine na strychu , na strychu jest też przygotowane gniazdo 230 V do wzmacniacza antenowego , potem daje się rozgałęźnik i z jednej anteny rozdziela się sygnał na wszystkie gniazda. Polecam http://www.dipol.com.pl/

amdam
03-10-2006, 08:50
Wszystko ładnie - musicie tylko pamiętać o jednym, standardowa antena TV, posiadająca zasilacz nie da obrazu na wszystkie odbiorniki. Jej zasilacz jest za słaby do wzmocnienia sygnału. Wystarcza na jeden TV. Dlatego kupując antenę nie oszczędzaj. Różnica między "normalną" anteną a tą z zasilaczem na kilka TV wynosi około 40-50 zł. warto jednak kupić właśnie taką.

rusek007
03-10-2006, 08:54
Nie wszystkie przewody z gniazd antenowych muszą iść do wzmacniacza, potrzeba tylko zastosować dobre gniazda przelotowe (ok 60zł) i poszczególne odcinki łączyć w szereg. Będzie taniej. Jeśli chodzi o internet to każde gniazdo musi być oddzielnie i wszystkie schodzą się do jednego punktu gdzie stawiamy switcha np 8 portowego (ok 80zł) lub routera (zależy od konfiguracji sieci Lan) (ok 130 zł). Oczywiście internet przewodem UTP kat 5E (czyli skrętką) a TV koncentrykiem.

marcin_u
03-10-2006, 17:58
Nie wszystkie przewody z gniazd antenowych muszą iść do wzmacniacza, potrzeba tylko zastosować dobre gniazda przelotowe (ok 60zł) i poszczególne odcinki łączyć w szereg. Będzie taniej. Jeśli chodzi o internet to każde gniazdo musi być oddzielnie i wszystkie schodzą się do jednego punktu gdzie stawiamy switcha np 8 portowego (ok 80zł) lub routera (zależy od konfiguracji sieci Lan) (ok 130 zł). Oczywiście internet przewodem UTP kat 5E (czyli skrętką) a TV koncentrykiem.

Nie dawaj starych rad...jak zachce podlaczyc potem satke to bedzie mial problem!
Najlepiej do kazdego pokoju osobny przewod i za jakis czas bedzie chcial jeszcze cos puscic w kabel to nie bedzie problemu..kabel nie jest taki drogi

mdzalewscy
03-10-2006, 18:23
zrób tak jak doradza pawelurb, marcin_u

Z pokoi w których planujesz odbiorniki pociągnij kable na strych, potem każdy spec, nawet sam poradzisz sobie z antenami. Mało tego, jak jest przyzwoity sygnał to nawet zwykła antena siatkowa (25zł na wolumenie), poradzi sobie z 3-ma TV, podstawa to żeby zasilacz był przed rozgałęzieniem, więc na strychu. Jak masz słaby sygnał to możesz pokusić się o anteny kierunkowe i wtedy też to bez problemu będzie działać jak kable pociagniesz na strych. W tym rozwiązaniu nawet możesz w przyszłości puścić tymi kablami sygnał do anteny satelitarnej, itd...

anpi
03-10-2006, 18:42
Witam

Jestem na etapie projektowania instalacji i mam pytanko - czy jest możliwość aby do jednej anteny siatkowej podpiąć 3 odbiorniki?
Nie wiem czy wypuszczać na górę jeden czy kilka kabli.

To samo pytanie co do gniazda do anteny do internetu (uroki wsi)

Pozdrawiam
Marek

Do anteny można podpiąć nawet 20 odbiorników. Ale siatkowa antena to gó...no.

Ja zrobiłem tak:
- kable z anten: SAT, TV i radiowej (dipol) wpuściłem na strych
- kable z gniazdek RTV z wszystkich pokoi też idą na strych
- na strychu będzie sumator i zwrotnica antenowa sumujące sygnały z anten, a do niej podłączony rozgałęźnik, z którego sygnał idzie do pokoi

Tak zestaw umożliwia podłączenia tunera SAT do dowolnego gniazdka, a sygnał RTV też jest we wszystkich gniazdach. Oczywiście do tego wszystkiego potrzebne są dobre anteny, w moim przypadku:
- ATX-55 do TV
- dipol do radia
- parabola 80 cm do SAT

jacekj
03-10-2006, 18:56
witam :)
Co do anteny, jeżeli coś jest do wszystkiego to jest do niczego.
Co do instalacji, jak już niektórzy wyżej pisali z każdego wypustu pociągnij na strych koncentryk koniecznie w rurce. Jeżeli będą gniazda w pionie można zastosować gniazda przelotowe.
Na strychu wzmacniacz i reszta osprzętu. Każdy kto kiedykolwiek bawił się antenami wie, że sprawa może być banalnie prosta albo koszmarnie trudna. Myślę o bieganiu po dachu w poszukiwaniu sygnału.
Anteny wąskopasmowe, kierunkowe. Kabel koncentyk zwany potocznie satelitarnym. Do tego instalacja odgromowa, przepięciówki, połączenia wyrównawcze.

mdzalewscy
03-10-2006, 21:46
[quote=Marek Sza.]
siatkowa antena to gó...no.


niestety niezgodzę się z tobą, wszystko zależy od siły i jakości sygnału w danym miejscu. W poprzednim domu miałem, dość drogi zestaw bo kompletny zestaw anten kierunkowych (4 szt. na 6 kanałów), zwrotnicę, symetryzatory, porządny wzmacniacz z fltrami i regulacją wzmocnienia,wszystko to na wysokim domu + długa rurka. Całość coś około 300-400zł kosztowało. Ustawiałem to ze 3dni. I efekt był taki iż udało mi się złapać śnieżący TVN.

Teraz w nowym domku w Markach, kupiłem w wolumenie siatkówkę (zasilacz z regulacją napięcia) za 25zł, antenę praktycznie położyłem na strychu (bez ustawiania) i działa rewelacyjnie, łapię 7kanałów z czego 6 jest na poziomie DVD(lepsza jakość niż z c+), jeden(TV4)tak sobie działa. Jak antenę wystawię na zewnątrz to się pewnie poprawi.

Inwestycja w drogi zestaw według mnie jest zbyteczna w moim rejonie. Jak już inwestować to w sat.

Dlatego na początku trzeba chyba zacząć od taniego zestawu i popatrzeć co się dzieje, jak słabo to trzeba kupić coś lepszego

ghostt
03-10-2006, 23:12
tak jak napisali @mdzalewscy i @ jacekj
sprawa instalacji antenowej nie jest prosta
wszystko zalezy od miejsca gdzie sie chce postawic antene
czasami sygnal jest dosc dobry i w miare z jednego kierunku
wtedy mozna zastosowac antene siatkowa kiedy sygnal jest slaby lub z kilku kierunkow wtedy lepiej zastosowac kilka anten i zwrotnice
ale taki zestaw nie kazdy potrafi prawidlowo podlaczyc i ustawic
jesli jestesmy blisko nadajnika wtedy polecam antene siatkowa ale bez wzmacniacza tylko z symetryzatorem
wiele zlego mowi sie o antenach siatkowych bo prawie kazdy laduje do tego wzmaczniacz najczesciej podlej jakosci i koniecznie z jakims kosmicznym wzmocnieniem co konczy sie przesterowaniem wzmaczniacza i w efekcie odbiciami, naklananiem sie kanalow na siebie lub calkowitym zanikiem sygnalu
antene siatkowa nalezy zawsze na poczatku kupowac z symetryzatorem i jesli sygnal jest za slaby wtedy mozna dodac wzmaczniacz ale koniecznie z regulacja wzmocnienia w samym wzmacniaczu

teraz o samej instalacji
wszystko zalezy od tego jaki efekt chcemy uzyskac
jesli zalezy nam na jakosci wtedy najlepiej pociagnac wszystkie gniazdka w jeden punkt (uklad gwiazdy) i podlaczyc do rozdzielacza
jesli rozdzielacz lepsiejszy na kazdym wyjsciu mamy podane tlumienie
zasada jest taka gniazdko do ktorego idzie najdlozszy przewod podlaczamy do wyjscia o najmniejszym tlumieniu
gniazdka przelotowe stosujemy jesli gniazdka sa niedaleko do siebie

jesli chcemy podlaczyc satke to mozemy uzyc specjalnych gniazdek TV/R/SAT ale jesli chcemy aby to co zdekoduje satka mozna bylo ogladac na innych telewizorach w domu warto pokusic sie o pociagniecie osobnego kabla tylko do satki bo zdazaja sie wtedy interferecje sygnalow i pogarsza sie jakosc odbioru

wzmacniacz : jesli chcemy rozdzielic sygnal na kilka kilkanascie gniazdek
musimy zastosowac wzmacniacz (ale nie taki w antenie)
i tu wzystko zalezy od ilosci gniazdek im wiecej tym drozszy wzmacniacz ;P warto tez zwrucic uwage na to ze lepsiejsze wzmacniacze maja 2 parametry wzmocnienie i moc wzmocnienie nie jest takie wazne
waza jest moc bo od niej zalezy ile naraz mozna podlaczyc odbiornikow

ps oczywiscie jesli chcemy podlaczyc 3 gniazdka mozemu kupic pierwszy lepszy rozdzielacz aktywny i zapomniec o sprawie ;P
ale jesli tych gniazdek jest wiecej niz 10 (jak u mnie ;P) warto sie juz zastanowic nad czyms lepszym

anpi
03-10-2006, 23:57
niestety niezgodzę się z tobą, wszystko zależy od siły i jakości sygnału w danym miejscu.

Oczywiście! Jeśli mieszkasz 2 km od nadajnika 50 kW, to będziesz miał super odbiór nawet na kawałku drutu. Co zmienia faktu, że anteny siatkowe to gó..no. Zbieraja wszystkie śmieci ze wszystkich kierunków, zakłócenia, odbicia, itd. W większości przypadków nie dają dobrego odbioru.

ghostt
04-10-2006, 07:12
Oczywiście! Jeśli mieszkasz 2 km od nadajnika 50 kW, to będziesz miał super odbiór nawet na kawałku drutu. Co zmienia faktu, że anteny siatkowe to gó..no. Zbieraja wszystkie śmieci ze wszystkich kierunków, zakłócenia, odbicia, itd. W większości przypadków nie dają dobrego odbioru.

nie zgodze sie
antena "siatkowa" to antena kierunkowa! szerokopasmowa
wiec nie zbiera smieci z kazdego kierunku
a jak masz ze wiele zaklucen to wywal wzmacniacz i sie napewno poprawi ;P

jak juz napisalem wyzej sa przypadki uzasadnionego urzycia anten typy Yagi
ale w celu zmiejszenia kosztum mozna zaczac od siadkowej ;P

adam_mk
04-10-2006, 07:45
Witam
Pomijam rodzaj i jakość anten.
Sugeruję:
osobny kabel do każdego z gniazd doprowadzony na strych.
kabel powinien być z "tych najlepszych", do satelitarki.
Adam M.

anpi
04-10-2006, 11:48
nie zgodze sie
antena "siatkowa" to antena kierunkowa! szerokopasmowa
wiec nie zbiera smieci z kazdego kierunku
a jak masz ze wiele zaklucen to wywal wzmacniacz i sie napewno poprawi ;P

jak juz napisalem wyzej sa przypadki uzasadnionego urzycia anten typy Yagi
ale w celu zmiejszenia kosztum mozna zaczac od siadkowej ;P

Taaaaa. Szerokopasmowa to może ona jest, ale kierunkowa to już nie za bardzo. Antena kierunkowa to Yagi.

mako5
04-10-2006, 13:24
na strychu będzie sumator i zwrotnica antenowa sumujące sygnały z anten, a do niej podłączony rozgałęźnik, z którego sygnał idzie do pokoi

Tak zestaw umożliwia podłączenia tunera SAT do dowolnego gniazdka

Do dowolnego ale tylko jednego urządzenia SAT. Jak będzie potrzebny drugi tuner lub np. kupisz kartę SAT do kompa to się pokłócą o sterowanie przełącznikiem DiSEqC. Musiały by się te urządzenia znajdować w całości na poddaszu tak jak na tym schemacie:
http://www.dipol.com.pl/schemat04.htm

Do niezależnego rozgałęzienia do gniazdek sygnału SAT niezbędny jest wielowyjściowy multiswitch:
http://www.dipol.com.pl/sklep/card.php?&ind=5315&static=1

i mniej więcej taki schemat sieci:
http://www.dipol.com.pl/schemat03.htm
Tego typu sieć będę budować u siebie (na nieco więcej gniazdek).

marcin_u
04-10-2006, 13:30
na strychu będzie sumator i zwrotnica antenowa sumujące sygnały z anten, a do niej podłączony rozgałęźnik, z którego sygnał idzie do pokoi

Tak zestaw umożliwia podłączenia tunera SAT do dowolnego gniazdka

Do dowolnego ale tylko jednego urządzenia SAT. Jak będzie potrzebny drugi tuner lub np. kupisz kartę SAT do kompa to się pokłócą o sterowanie przełącznikiem DiSEqC. Musiały by się te urządzenia znajdować w całości na poddaszu tak jak na tym schemacie:
http://www.dipol.com.pl/schemat04.htm

Do niezależnego rozgałęzienia do gniazdek sygnału SAT niezbędny jest wielowyjściowy multiswitch:
http://www.dipol.com.pl/sklep/card.php?&ind=5315&static=1

i mniej więcej taki schemat sieci:
http://www.dipol.com.pl/schemat03.htm
Tego typu sieć będę budować u siebie (na nieco więcej gniazdek).

nie zawsze potrzeba az multiswich..czasami wystarczy konwerter TWIN (2wyjscia) ,QUAD (4wyjscia)...sa tez konwertery QUAD monoblock-4 wyjscia z przełacznikiem DISEQC

mako5
04-10-2006, 14:04
nie zawsze potrzeba az multiswich..czasami wystarczy konwerter TWIN (2wyjscia) ,QUAD (4wyjscia)

No ale wtedy byś musiał 4 kable, a w przypadku zeza 8 kabli, ciągnąć do każdego odbiornika i ręcznie przełączać :-).


...sa tez konwertery QUAD monoblock-4 wyjscia z przełacznikiem DISEQC

No i z tego co się orientuję to tym przełącznikiem może sterować tylko jedno urządzenie bo inaczej się będą kłócić. Jest na forum jakiś spec od tych instalacji?

anpi
04-10-2006, 14:52
Do dowolnego ale tylko jednego urządzenia SAT. Jak będzie potrzebny drugi tuner lub np. kupisz kartę SAT do kompa to się pokłócą o sterowanie przełącznikiem DiSEqC.

Tylko w przypadku odbioru z dwóch satelitów. Przy jednym - nie ma problemu. Poza tym nie chodzi mi o podłączenie jednocześnie dwóch tunerów SAT, tylko o możliwość podłączenia jednego tunera w dowolnym pokoju.

marcin_u
04-10-2006, 15:33
nie zawsze potrzeba az multiswich..czasami wystarczy konwerter TWIN (2wyjscia) ,QUAD (4wyjscia)

No ale wtedy byś musiał 4 kable, a w przypadku zeza 8 kabli, ciągnąć do każdego odbiornika i ręcznie przełączać :-).


...sa tez konwertery QUAD monoblock-4 wyjscia z przełacznikiem DISEQC

No i z tego co się orientuję to tym przełącznikiem może sterować tylko jedno urządzenie bo inaczej się będą kłócić. Jest na forum jakiś spec od tych instalacji?

Ja robie na codzien instalacje antenowe...i sporo na ten temat wiem!

Nie wiem o czym piszesz ze do kazdego odbiornika 4lub 8 kabli..do kazdego odbiornika ciagnie sie 1 kabel i tym kablem puszcza sie tv naziemna i Sat (niezaleznie ile satelit)
Dlaczego mam recznie przelaczac jak do tego sluzy nam przelacznik DISEQC

Pewnie nie wiesz o czym pisze..Konwerter TWIN ma 2 wyjscia (to tak jak bys mial 2 anteny) anologicznie jest z konwerterem QUAD (4 wyjscia)

Multiswich jest dosc drogi (chyba ze jakis no name ktorego szkoda kupowac...polecam firme AXING)i warto go stosowac jezeli chcemy miec satelite w wiecej niz 4 pokojach...do 4 miejsc z satelita wystarczy konwerter z odpowiednia liczba wyjsc.

Konwerter QUAD monoblock to jest cos takiego jak bysmy zamontowali 4 anteny i kazda antena odbiera 2 satelity ktore sa przelaczane poprzez DISEQC...a to wszystko miesci sie w 1 konwerterze..

mako5
04-10-2006, 15:58
Ja robie na codzien instalacje antenowe...i sporo na ten temat wiem!

To cieszę się że wypowiedział się fachowiec, ja dopiero się uczę na potrzeby własnej instalacji.


Nie wiem o czym piszesz ze do kazdego odbiornika 4lub 8 kabli..do kazdego odbiornika ciagnie sie 1 kabel

Pmyliłem ze zwykłym konwerterem a zwykły konwerter ma zdaje się cztery wyjścia: Low H, Low V, High H, High V. O ile dobrze rozumiem ideę to dopiero te cztery kable (lub 8 w przypadku zeza) łączysz przełącznikiem DISEQC i puszczasz jednym kablem, tak?


Pewnie nie wiesz o czym pisze..Konwerter TWIN ma 2 wyjscia (to tak jak bys mial 2 anteny) anologicznie jest z konwerterem QUAD (4 wyjscia)

Czyli konwerter Quad Monoblock ma w środku multiswitch? W przypadku mojej instalacji domowej wystarczą mi 4 gniazda SAT więc coś takiego załatwiło by sprawę. Tylko jak do każdego dorzucić zwykły sygnał antenowy? 4 sumatory? To taki konwerter:
http://www.dipol.com.pl/sklep/a98261.php?sid=9717391e436c075
?? Widziałeś kiedyś taki z sumatorem sygnału TV wbudowanym?

marcin_u
04-10-2006, 18:18
Ja robie na codzien instalacje antenowe...i sporo na ten temat wiem!

To cieszę się że wypowiedział się fachowiec, ja dopiero się uczę na potrzeby własnej instalacji.


Nie wiem o czym piszesz ze do kazdego odbiornika 4lub 8 kabli..do kazdego odbiornika ciagnie sie 1 kabel

Pmyliłem ze zwykłym konwerterem a zwykły konwerter ma zdaje się cztery wyjścia: Low H, Low V, High H, High V. O ile dobrze rozumiem ideę to dopiero te cztery kable (lub 8 w przypadku zeza) łączysz przełącznikiem DISEQC i puszczasz jednym kablem, tak?

ten konwerter ktory ma takie wyjscia to konwerter QUATRO ktory sie podlacza do multiswitcha..a nie do diseqc


Pewnie nie wiesz o czym pisze..Konwerter TWIN ma 2 wyjscia (to tak jak bys mial 2 anteny) anologicznie jest z konwerterem QUAD (4 wyjscia)

Czyli konwerter Quad Monoblock ma w środku multiswitch? W przypadku mojej instalacji domowej wystarczą mi 4 gniazda SAT więc coś takiego załatwiło by sprawę. Tylko jak do każdego dorzucić zwykły sygnał antenowy? 4 sumatory? To taki konwerter:
http://www.dipol.com.pl/sklep/a98261.php?sid=9717391e436c075
?? Widziałeś kiedyś taki z sumatorem sygnału TV wbudowanym?

Dokładnie to jest ten konwerter do ktorego podales link (jest to bardzo dobry konwerter).Taki konwerter zawiera w sobie diseqc. zeby puscic do 4 gniazd TV + SAT trzeba zastosowac oprocz tego konwertera 4 sumatory TV-SAT i w kazdym sumatorze łaczysz 1 wyjscie konwertera+sygnal tv naziemnej...i to 1 kablem puszczasz do gniazda , a gniazdo potem to rozdziela
Zastosowanie takiego konwertera znacznie obniza koszty instalacji jezeli chcemy podlaczyc do 4 odbiornikow sat kazdy na 2 satelity (np Hotbird+Astra)

mako5
04-10-2006, 22:28
Dokładnie to jest ten konwerter do ktorego podales link (jest to bardzo dobry konwerter).Taki konwerter zawiera w sobie diseqc. zeby puscic do 4 gniazd TV + SAT trzeba zastosowac oprocz tego konwertera 4 sumatory TV-SAT i w kazdym sumatorze łaczysz 1 wyjscie konwertera+sygnal tv naziemnej...i to 1 kablem puszczasz do gniazda , a gniazdo potem to rozdziela
Zastosowanie takiego konwertera znacznie obniza koszty instalacji jezeli chcemy podlaczyc do 4 odbiornikow sat kazdy na 2 satelity (np Hotbird+Astra)

Dzięki, rozjaśniło mi się trochę. W domowej instalacji zaprojektowałem i już nawet pociągnąłem ok. 300m kabla do 4 gniazd SAT i ok. 5 gniazd zwykłych :-). Już myslałem że tylko multiswitch ale taki konwerter załatwi sprawę.

krzysztofh
05-10-2006, 06:35
Ja się za profesjonalistę w kwestii anten nie uważam, ale sam zrobiłem instalację w domu na 4 gniazda i działa OK.
Takie rozwiązanie jak proponujecie będzie się sprawdzało, ale z jednym tunerem. (jak się mylę to proszę o korektę). Gdyż jak się dokupi drugi tuner to sterowanie z dwóch tunerów może zakłócić Diseqca w konwerterze.
Aby mieć zupełnie niezależny odbiór na 4 gniazda abonenckie lepiej jest kupić dwa konwertery quatro i podłączyć je do multiswitcha. Tuner podłączasz na wyjściu multiwitcha (dowolnym) i poprzez modulator wprowadzasz sygnał z tunera do instalacji przed wzmacniaczem. Niektóre tunery np Ferguson 7318 maja modulator już wewnątrz. Każdy modulator można nastroić na inny kanał i wszystko działa super. Koszty nie są az tak duże. Najdroższy element to multiswitch, ale za to konwerter quatro jest tańszu od quada (ja rozważałem alternatywę 2 quatro lub dwa quady na Astrę i Hotbirda, ten monoblok mnie nie przekonuje 280 zł to mniej więcej tyle ile dałem za multiswitch.)
Tuner umieszczasz na poddaszu tam, gdzie schodzą się wszystkie kable. Przynajmniej w pokoju nie ma tego ustrojstwa. Generalnie im niej tym lepiej. Juz dawno elektronika przestała być uznawana za wyjątkową ozdobę np. salonu.

marcin_u
05-10-2006, 07:04
Ja się za profesjonalistę w kwestii anten nie uważam, ale sam zrobiłem instalację w domu na 4 gniazda i działa OK.
Takie rozwiązanie jak proponujecie będzie się sprawdzało, ale z jednym tunerem. (jak się mylę to proszę o korektę). Gdyż jak się dokupi drugi tuner to sterowanie z dwóch tunerów może zakłócić Diseqca w konwerterze.
Aby mieć zupełnie niezależny odbiór na 4 gniazda abonenckie lepiej jest kupić dwa konwertery quatro i podłączyć je do multiswitcha. Tuner podłączasz na wyjściu multiwitcha (dowolnym) i poprzez modulator wprowadzasz sygnał z tunera do instalacji przed wzmacniaczem. Niektóre tunery np Ferguson 7318 maja modulator już wewnątrz. Każdy modulator można nastroić na inny kanał i wszystko działa super. Koszty nie są az tak duże. Najdroższy element to multiswitch, ale za to konwerter quatro jest tańszu od quada (ja rozważałem alternatywę 2 quatro lub dwa quady na Astrę i Hotbirda, ten monoblok mnie nie przekonuje 280 zł to mniej więcej tyle ile dałem za multiswitch.)
Tuner umieszczasz na poddaszu tam, gdzie schodzą się wszystkie kable. Przynajmniej w pokoju nie ma tego ustrojstwa. Generalnie im niej tym lepiej. Juz dawno elektronika przestała być uznawana za wyjątkową ozdobę np. salonu.

Nie masz racji ze tylko 1 tuner moze sterowac tym konwerterem..4 tunery niezaleznie przelaczaja sobie diseqc.tak jak napisalem wyzej ten konwerter miesci w sobie 4+4konwertery + 4x diseqc.
Piszesz ze za 280 masz juz multiswitcha..tak mozna miec ale jakis najtanszy i niezbyt dobry,a do tego musisz jeszcze dokupic 2x konwerter QUATRO i cena wyjdzie ci wyzsza.

Nie rozumiem po co chcesz dawac 4 tunery na strychu i puszczac z nich sygnal w instalacje?? jak bedziesz przełaczał programy? czy do kazdego z nich podlaczysz przedluzacz pilota (to sa koszty!)
Chyba ze chcesz sobie stworzyc mini kablowke i poprostu ustawisz sobie na kazfym tunerze inny program i bedziesz miał oprocz tv naziemnej dodatkowo 4 programy z sat..tylko to troche bezsensu..chyba ze tylko chcesz ogladac tylko te 4 programy bo innych (z okolo 3-4tys)nie chvcesz ogladac. Ale jezeli juz chcesz w ten sposob podlaczyc tunery to po co wydawac kase na multiswich..wystrarcza 2 konwertery QUATRO bez diseqc i multiswitcha.

krzysztofh
05-10-2006, 07:56
Chodzi mi o to, że chciałem uniknąć ustawiania tunerów w pokojach. Tak na prawdę, na razie mam jeden tuner i może w przyszłości dokupię drugi.
Z tym przełączaniem jest tak, że z każdego tunera (w Twoim rozwiązaniu) da się wysterować przełączniki, ale czy jednocześnie da się oglądać TV z obu tunerów na np. dwóch odbiornikach TV?
Moje rozwiązanie z założenia miało to umożliwiać.
Mam oczywiście przedłużacz pilotów taki:
http://www.dipol.com.pl/sklep/r94116.php?sid=ec63d7faadff05e
potrzebny jest jeden komplet. Do obsługi z innych pokoi trzeba dokupić tylko odbiorniki
http://www.dipol.com.pl/sklep/r94117.php?sid=ec63d7faadff05e&
Dokupiłem też drugi pilot do mojego tunera.
Z pewnością można taniej (nie aż tak dużo) ale mi zależało na pełnej funkcjonalności.
Rozważałem też rozwiązanie z dwoma konwerterami quad ale w rezultacie wspólnych ustaleń w Dipolu i przeanalizowaniu różnych możliwości polecono mi rozwiązanie z multiswitchem jako najlepsze, do którego też byłem przekonany.

rafałek
05-10-2006, 08:32
Piszesz ze za 280 masz juz multiswitcha..tak mozna miec ale jakis najtanszy i niezbyt dobry,a do tego musisz jeszcze dokupic 2x konwerter QUATRO i cena wyjdzie ci wyzsza.


Co prawda nie ja pisałem o tym multiswitchu ale osobiście mam tego: http://sklep.delta.poznan.pl/?page=shop/flypage&product_id=1502&category_id=7587408cbfdca80b3df9763162ac769c&sort=&ps_session=cc5d8f283e37a26f49874aed1f62eafb
Kosztuje poniżej 200 zł i funkcjonuje od roku z dobrym efektem więc co chcesz? Mam wpiętą w niego naziemną z radiem połączone zwrotnicą. Obecnie mam podłączone 2 odbiorniki a za kilka dni 3. Nie widzę żadnych kłopotów.
Z multiswitcha idą kable do każdego pokoju zakończone potrójnym gniazdem. Wiem, że na chwilę obecną mogę podłączyć tylko 4 odbiorniki, ale po co mi więcej? A nawet jakby to tez można obecny układ rozbudować...

A w linku jaki podałem jest pomylona fotka. Widniejący na nim multi jest 9/8 a nie jak w opisie 5/4, a ja mówię o tym 5/4

mako5
05-10-2006, 09:43
Z pewnością można taniej (nie aż tak dużo) ale mi zależało na pełnej funkcjonalności.
Rozważałem też rozwiązanie z dwoma konwerterami quad ale w rezultacie wspólnych ustaleń w Dipolu i przeanalizowaniu różnych możliwości polecono mi rozwiązanie z multiswitchem jako najlepsze, do którego też byłem przekonany.

Wszystko działa dobrze? Ja się zastanawiam jeszcze nad konwerterem quatro z multiswitchem lub quad monoblock. Pierwsze rozwiązanie daje szansę rozbudowy do większej ilości gniazd SAT choć w sumie nie planuje tego rozwijać. Chyba innych różnic nie ma.

marcin_u
05-10-2006, 15:20
Chodzi mi o to, że chciałem uniknąć ustawiania tunerów w pokojach. Tak na prawdę, na razie mam jeden tuner i może w przyszłości dokupię drugi.
Z tym przełączaniem jest tak, że z każdego tunera (w Twoim rozwiązaniu) da się wysterować przełączniki, ale czy jednocześnie da się oglądać TV z obu tunerów na np. dwóch odbiornikach TV?
Moje rozwiązanie z założenia miało to umożliwiać.
Mam oczywiście przedłużacz pilotów taki:
http://www.dipol.com.pl/sklep/r94116.php?sid=ec63d7faadff05e
potrzebny jest jeden komplet. Do obsługi z innych pokoi trzeba dokupić tylko odbiorniki
http://www.dipol.com.pl/sklep/r94117.php?sid=ec63d7faadff05e&
Dokupiłem też drugi pilot do mojego tunera.
Z pewnością można taniej (nie aż tak dużo) ale mi zależało na pełnej funkcjonalności.
Rozważałem też rozwiązanie z dwoma konwerterami quad ale w rezultacie wspólnych ustaleń w Dipolu i przeanalizowaniu różnych możliwości polecono mi rozwiązanie z multiswitchem jako najlepsze, do którego też byłem przekonany.

Obsługa konwertera QUAD monoblock nie rozni sie niczym od obslugi po zastosowaniu multiswitcha(mozna na kazdym tunerze w jedym czasie ogladac niezaleznie co sie chce i z jakiej satelity chce).
Nie pisze ze uzywanie multiswitcha jest złe..tylko ze nie zawsze potrzeba (bo mało kto uzywa w domu wiecej niz 4 tunery)i jak nie potrzeba to po co przepłacac?!
O multiswitchu ktorym piszesz moge powiedziec tylko tyle ze trafiały mi sie modele ktore potrafia sie czasami zawiesic..lub znacznie ograniczaja moc sygnalu...ale nie kazdy. Z multiswitchy ktore moge polecic z czystym sumieniem to sa firmy AXING.

wilczek
29-11-2006, 12:58
Dziędobry.
Przeszukuję archiwum, ale czasem na całkiem głupie pytania trudno znaleźć odpowiedź. Dlatego - nie strzelać!

Mam całkiem prosto podłączony do talerza na dachu receiver TV i działa to jako tako. Że jednak kabel przeszkadza szwędając się tu i tam, poprowadziłem go w ścianie. Wyszukałem gniazdko antenowe i podłączyłem, wyobrażając sobie naiwnie, że ten środkowy bolec w gniazdku ma po prostu pełny kontakt ze środkowym drutem w kablu, a obrzeże z osłoną.
Nie działa.
Sprawdziłem jeszcze raz, pomijając gniazdko.
Działa.
Obadałem gniazdko próbnikiem i stwierdziłem brak kontaktu między bolcem a zaciskiem środkowego przewodu. Jasna sprawa - poszedłem po nowe gniazdko i - to samo! To znaczy pewnie nie jest to brak kontaktu, tylko znaczny opór i gniazdko wcale nie było uszkodzone.
Czy to jednak oznacza, że żeby założyć gniazdo w ścianie muszę jeszcze kupić dodatkowo jakiś wzmacniacz antenowy i cholera wie co tam jeszcze?
Oświećcie mnie proszę!
Dzięki z góry
W.

P.S. Oczywiście mogę na końcu wystającego z puszki kabla założyć wtyczkę co jest i taniej, tylko ta optyka...

anpi
29-11-2006, 13:08
Wilczek, są specjalne gniazdka RTV-SAT. Będzie działać np. takie:
http://www.dipol.com.pl/sklep/r62195.php?sid=a69c986ceb8be8e

krzysztofh
29-11-2006, 13:25
Dziędobry.
Przeszukuję archiwum, ale czasem na całkiem głupie pytania trudno znaleźć odpowiedź. Dlatego - nie strzelać!

Mam całkiem prosto podłączony do talerza na dachu receiver TV i działa to jako tako. Że jednak kabel przeszkadza szwędając się tu i tam, poprowadziłem go w ścianie. Wyszukałem gniazdko antenowe i podłączyłem, wyobrażając sobie naiwnie, że ten środkowy bolec w gniazdku ma po prostu pełny kontakt ze środkowym drutem w kablu, a obrzeże z osłoną.
Nie działa.
Sprawdziłem jeszcze raz, pomijając gniazdko.
Działa.
Obadałem gniazdko próbnikiem i stwierdziłem brak kontaktu między bolcem a zaciskiem środkowego przewodu. Jasna sprawa - poszedłem po nowe gniazdko i - to samo! To znaczy pewnie nie jest to brak kontaktu, tylko znaczny opór i gniazdko wcale nie było uszkodzone.
Czy to jednak oznacza, że żeby założyć gniazdo w ścianie muszę jeszcze kupić dodatkowo jakiś wzmacniacz antenowy i cholera wie co tam jeszcze?
Oświećcie mnie proszę!
Dzięki z góry
W.

P.S. Oczywiście mogę na końcu wystającego z puszki kabla założyć wtyczkę co jest i taniej, tylko ta optyka...

Aby nieco wyjaśnić, to do talerza a konkretniej konwertera przy talerzu masz podpięty jednym kablem receiver ale satelitarny a nie TV. Jak chcesz w TV odbierać telewizję satelitarną w odbirniku TV to trzeba go połączyć kablem z tym receiverem satelitarnym. Lepsze rozwiązanie to wpuścić sygnał z receivera do instalacji antenowej (zakładam, że jest jeszcze jakaś antena na lokalne programy), a jeżli nie ma to i tak nie zmienia to faktu, że trzeba po drodze dać modulator aby TV mógł dostroić się do określonego kanału. pasmo TV i pasmo sygnału za konwerterem satelitarnym to dwie różne rzeczy. Jest też możliwość zastosowaia gniazda TV sat i do niego wpiąć ten kabel, ciągle zakładając, że synał z anten naziemnych n sygnał lokalny jest już wtym kablu poprzez zastosowanie sumatorów i zwrotnic.

wilczek
29-11-2006, 15:43
trzeba po drodze dać modulator aby TV mógł dostroić się do określonego kanału


Serdecznie dziękuję za porady,
Te potrójne gniazda zauważyłem w sklepie, ale nie byłem pewien, czy to jest to, czego mi potrzeba (na porady w sklepie nie ma tu co liczyć, to nie Polska).
Ogólnie biorąc chciałem sprawę rozwiązać jak najprościej a zanosi się na skomplikowanie. Anteny do stacji naziemnych nie mam wcale, bo w zasadzie prawie wszystko łapie się tu przez satelitę.

Nie bardzo kumam z tym modulatorem. Czyli od konwertera przy talerzu (uczę się dopiero właściwej terminologii) kabel ma prowadzić do modulatora (domyślam się, że już wewnątrz domu), stamtąd ścianami do gniazda (lub gniazd), stamtąd do receivera satelitarnego, a stamtąd do telewizorium... ?

Pozdr.
W.

MARKOG
29-11-2006, 16:11
no to potrzebujesz tylko gniazdko z gniazdem oznaczonym jako SAT (mogą być te potrójne) żadnego modulatora na górze nie potrzebujesz. Konvertter -kablem w ścianie do gniazka - gniazdko do recivera. Na górze potrzebowałbyś sumator tylko wtedy gdybyś chciał tym kablem w ścianie (jednym) puścić TV SAT+Antena naziemna + ew. radio. ALe ze masz tylko tvSAT to musisz miec po prostu gniazdko z gniazdem SAT (są też pojedyńcze -charakteryzują się tym że jest gwintowane tak jak w odbiorniku )

wilczek
29-11-2006, 21:04
Dzięki Markog, tak sobie to właściwie wyobrażałem, tylko użyłem nie tego gniazdka.

krzysztofh
30-11-2006, 06:47
Dokładnie tak jak pisze Markog.
Do tej końcówki gwintowanej podłączasz oczywiście tuner satelitarny, ale pewnie niepotrzebnie to piszę bo to oczywiste.

wilczek
30-11-2006, 09:17
Amen

mistrzo
01-08-2007, 23:02
Witam wszystkich. Poczytałem sobie trochę na temat anten siatkowych i sporo sie dowiedziałem. Ale dodatkowo mam parę zapytań. Mam 2 telewizory. Jeden na górze i na dole.Antena siatkowa.Koncentryk idzie z anteny do TV na górze,ale nie bezpośrednio,gdyż jest trochę za krótki. Więc zrobiłem tak że dosztukowałem kawałek przewodu,zlutowałem,dodatkowo dolutowałem przewód który idzie na dół. Podłączyłem dosztukowany przewód na górze do TV wraz z zasilaczem i płytką co razem jest miejsce na przewód. I odbiera dobrze TV!1,tak sobie TV2,TV4,marnie TVN,TV Białystok,marniePOlsat. Więc kupiłem trójnik i specjalne końcówki do kabla.Zarobiłem jak należy,oplot na zewnątrz,główna żyła w środku. Zrobiło się jeszcze gorzej:/. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem jest chyba dołączenie 2 kabli do płytki do anteny siatkowej??Oczywiście jeden zasilacz tylko wystarczy,(12v,100mA).Czy wepnę go do gniazda do telewizora nr 1 czy 2 ni ma chyba różnicy? Między anteną a telewizorem nr 1 jest około 5-6m, a telewizorem nr 1 a nr 2 gdzies na oko 3-4m.
Tylko czy da się coś zrobić, aby nie ciągnąć drugiego przewodu??? Bo trójnik coś nie działał jak należy. Kupiłem też inne trójniki, ale oddałem bo nic z tego nie było.A patrzyłem i dość jakby dobrze żyła siedziała w tym trójniku:) I co na to powiecie? Oczywiście dom jednorodzinny 2 piętrowy:)a nie blok.Proszę o radę..

marcin_u
01-08-2007, 23:10
Witam wszystkich. Poczytałem sobie trochę na temat anten siatkowych i sporo sie dowiedziałem. Ale dodatkowo mam parę zapytań. Mam 2 telewizory. Jeden na górze i na dole.Antena siatkowa.Koncentryk idzie z anteny do TV na górze,ale nie bezpośrednio,gdyż jest trochę za krótki. Więc zrobiłem tak że dosztukowałem kawałek przewodu,zlutowałem,dodatkowo dolutowałem przewód który idzie na dół. Podłączyłem dosztukowany przewód na górze do TV wraz z zasilaczem i płytką co razem jest miejsce na przewód. I odbiera dobrze TV!1,tak sobie TV2,TV4,marnie TVN,TV Białystok,marniePOlsat. Więc kupiłem trójnik i specjalne końcówki do kabla.Zarobiłem jak należy,oplot na zewnątrz,główna żyła w środku. Zrobiło się jeszcze gorzej:/. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem jest chyba dołączenie 2 kabli do płytki do anteny siatkowej??Oczywiście jeden zasilacz tylko wystarczy,(12v,100mA).Czy wepnę go do gniazda do telewizora nr 1 czy 2 ni ma chyba różnicy? Między anteną a telewizorem nr 1 jest około 5-6m, a telewizorem nr 1 a nr 2 gdzies na oko 3-4m.
Tylko czy da się coś zrobić, aby nie ciągnąć drugiego przewodu??? Bo trójnik coś nie działał jak należy. Kupiłem też inne trójniki, ale oddałem bo nic z tego nie było.A patrzyłem i dość jakby dobrze żyła siedziała w tym trójniku:) I co na to powiecie? Oczywiście dom jednorodzinny 2 piętrowy:)a nie blok.Proszę o radę..

rozgałeznik musisz dac dopiero za zasilaczem...koniecznie!!
mozna rogalezic przed zasilaczem ale potrzeby jest specjalny rozgaleznik ktory przepuszcza na 1 wejscu zasilanie

Graczyk
02-08-2007, 07:01
Mam pytanie do Dipolowego schematu (http://www.dipol.com.pl/schemat02.htm) na którym wzorowałem się rozciągając kable po domu. Do każdego pokoju osobny przewód a do salonu 3X bo dałem jeden zapas. :)
Chciałbym mieć możliwosć oglądania niekodowanych kanałów SAT, TV naziemnej i słuchania radia. Być może zamiast niekodowanych wykupie jakiś abonement np. NTv.
Wszystkie te konwertery, dipole i inne pierdoły jakoś zrobiły mi mętlik w głowie i teraz kompletnie nie wiem ile kabli muszę wyprowadzić na zewnątrz budynku do anten.
Jakieś Quatro, Twin, Zez, dipol jeden drugi trzeci :o :-?

mako5
07-08-2007, 12:01
Chciałbym mieć możliwosć oglądania niekodowanych kanałów SAT, TV naziemnej i słuchania radia. Być może zamiast niekodowanych wykupie jakiś abonement np. NTv.
Wszystkie te konwertery, dipole i inne pierdoły jakoś zrobiły mi mętlik w głowie i teraz kompletnie nie wiem ile kabli muszę wyprowadzić na zewnątrz budynku do anten.
Jakieś Quatro, Twin, Zez, dipol jeden drugi trzeci :o :-?

Hmmm, musisz najpierw precyzyjnie określić swoje potrzeby. Czy tylko w jednym miejscu TV-SAT? Czy tam będzie tylko jeden odbiornik SAT? Czy chcesz mieć zapas na odbiornik z funkcją nagrywania (na razie chyba tylko w telewizji N)? Generalnie przy prostej instalacji na zewnątrz będziesz musiał mieć minimum tyle kabli ile niezależnych odbiorników SAT plus jeden na telewizję naziemną i plus jeden jeśli wsród odbiorników będzie nBox Recorder (czy jakoś tak). No i jeszcze które satelity chcesz oglądać...

maro
08-08-2007, 08:04
Witam,

Mam niemaly problem, instalacja antenowa juz zrobiona 6 lat temu. Gniazda antenowe laczone w szereg (niestey instalotor tak wykonal a moja wiedza w tym temacie byla na poziomie 0 ). Z tym ze gniazda antenowe najlepsze jakie moglem znalesc na rynku. Wszystkie raczej blisko siebie. Obecnie instalacja wyglada nastepujaco: na strychu dwie nateny waskopasmowe plus dipol wszystko puszczone w sumator i dalej regulowany wzmacniacz. Gniazda sat maja odzielne przewody ale wyprowadzone na poziomie gruntu!??? Jak do tej pory odbior naziemnej TV i radia ocenialbym na 4-ke. Mysle o zalozeniu dekodera sat. Mam 2 odbiorniki TV w domu, z tym ze dekoder bedzie tylko na jednym. Chcialbym uniknac przewodow schodzocych po scianie i krotsza droga dostac sie na strych tam wstawic sumator TV sat i puscic wszystko jednym przewodem do odbiornika, -ow. Tak jak wspomnialem tylko jeden TV bedzie do TV naziemnej, pozostaly TV naz i Sat. Mam nadzije ze ten opis nie jest zbyt nagmatwany.
Mam pytanie do eksertow w dziedzinie antenologii. Czy mimo szeregowego wpiecia gniazd ta instalacja ma szanse dzialac prowidlowo?
Chcialbym uzyc HDTV Center plus z http://www.mezon.it.pl/hdtvcenter.html
Serdeczne dzieki za podpowiedz,
Maro

mako5
08-08-2007, 12:30
Witam,

Mam niemaly problem, instalacja antenowa juz zrobiona 6 lat temu. Gniazda antenowe laczone w szereg (niestey instalotor tak wykonal a moja wiedza w tym temacie byla na poziomie 0 ). Z tym ze gniazda antenowe najlepsze jakie moglem znalesc na rynku. Wszystkie raczej blisko siebie. Obecnie instalacja wyglada nastepujaco: na strychu dwie nateny waskopasmowe plus dipol wszystko puszczone w sumator i dalej regulowany wzmacniacz. Gniazda sat maja odzielne przewody ale wyprowadzone na poziomie gruntu!??? Jak do tej pory odbior naziemnej TV i radia ocenialbym na 4-ke. Mysle o zalozeniu dekodera sat. Mam 2 odbiorniki TV w domu, z tym ze dekoder bedzie tylko na jednym. Chcialbym uniknac przewodow schodzocych po scianie i krotsza droga dostac sie na strych tam wstawic sumator TV sat i puscic wszystko jednym przewodem do odbiornika, -ow. Tak jak wspomnialem tylko jeden TV bedzie do TV naziemnej, pozostaly TV naz i Sat. Mam nadzije ze ten opis nie jest zbyt nagmatwany.
Mam pytanie do eksertow w dziedzinie antenologii. Czy mimo szeregowego wpiecia gniazd ta instalacja ma szanse dzialac prowidlowo?
Chcialbym uzyc HDTV Center plus z http://www.mezon.it.pl/hdtvcenter.html
Serdeczne dzieki za podpowiedz,
Maro

Hmm, ciężkie pytanie bez dokładnej znajomości instalacji. Generalnie najlepiej aby gniazdo SAT od takiego rozdzialacza/sumatora było podpięte bezpośrednio osobnym przewodem. W przeciwnym przypadku mogą być same problemy. Nie dość że sygnał SAT po przejściu przez szeregowe gniazdo może być za słaby to nie wiem czy takie gniazdo przepuści taki sygnał (sygnał + sterowanie DiSeqC). Ale oczywiście jak już instalacja gotowa to najlepiej zrobić tak aby gniazdo SAT było pierwsze w szeregu. Jak tylko jeden odbiornik SAT to może rozważ ustawienie go na poddaszu i dokupienie przedłużacza pilota. Rozwiązanie pewne i dodatkowo będziesz miał odbiór SAT na obu telewizorach (oczywiście tego samego kanału). Coś takiego jak tu:
http://www.dipol.com.pl/schemat04.htm

maro
08-08-2007, 12:43
Witam,

Dzieki za podpowiedz, no coz pozostaje uzycie zew przewodu (tak jak opisalem w pop. poscie) do gniazdek Sat. Tym bardziej ze chcialem zalozyc 2 tnery (zez badz monoblock) na Hotbird i Astre i moze byc faktycznie problem ze sterowaniem Diseqc. Czy ktos wie jakiego zedu jest tlumienie gniazd przelotowych dla TV Sat?

Pozdrawiam
Maro

mako5
08-08-2007, 12:49
Czy ktos wie jakiego zedu jest tlumienie gniazd przelotowych dla TV Sat?

Dobre pytanie. Właśnie zerknąłem na katalog moich gniazd czyli Legrand Valena i podają tłumienie dla zwykłych gniazdek ale dla SAT już nie :-(.

maro
08-08-2007, 13:03
No juz znalazlem:

za: http://www.dipol.com.pl/sx/pl/katalog/r62195.htm


Nazwa GAR-BG-DK-SAT
Kod R62195
Zakres częstotliwości toru TV [MHz] 5-862
Zakres częstotliwości toru R [MHz] 5-862
Zakres częstotliwości toru SAT [MHz] 950-2400
Tłumienie w torze TV / R / SAT [dB] 4,5 / 4,5 / 2,5
Tłumienie przenikowe pomiędzy wyjściami*
R - TV
SAT - R, TV
22/22/22/22
25
Tłumienie odbić* min [dB]
wejście
wyjście TV
wyjście R
Wyjście SAT**
20/20/18/12
20/20/18/11
20/20/18/11
11
tłumienie ekranowania min [dB] 75 VHF, 70 UHF, 55 SAT


Maro

szron
08-08-2007, 13:27
A czy da sie podzielic sygnal np C+, polsatu albo TV N z jednego tunera na kilka tv aby kazdy ogladał cos innego czy do kazdego tv potrzebny jest tuner?

mako5
08-08-2007, 13:30
A czy da sie podzielic sygnal np C+, polsatu albo TV N z jednego tunera na kilka tv aby kazdy ogladał cos innego czy do kazdego tv potrzebny jest tuner?

Tylko osobne tunery.

mako5
08-08-2007, 13:37
No juz znalazlem:

za: http://www.dipol.com.pl/sx/pl/katalog/r62195.htm

Nazwa GAR-BG-DK-SAT
Kod R62195
Zakres częstotliwości toru TV [MHz] 5-862
Zakres częstotliwości toru R [MHz] 5-862
Zakres częstotliwości toru SAT [MHz] 950-2400
Tłumienie w torze TV / R / SAT [dB] 4,5 / 4,5 / 2,5


Tłumienie SAT nie jest nawet duże ale jest. 2,5dB czyli prawie o połowę słabszy sygnał. Przy sygnale TV tak nie boli bo masz zwykle wzmacniacz, a przy SAT każdy decybel ważny. No i cały czas pozostaje problem sterowania. A i istniejący kablel ze strychu na dół musi być niezłej jakości (miedziana żyła i podwójne ekranowanie) aby SAT dobrze działało. Tuner na strychu to chyba najlepsze wyjście.