PDA

Zobacz pełną wersję : A ja znowu o tym piecu...



Afgan
03-10-2006, 10:00
Moj piec sterowany jest za pomoca nasciennego regulatora temp na ktorym ustawilem 23 stopnie w dzien.Piec dazyl do uzyskania tej temp w sposob ,ktory nie do konca rozumiem.
Nagrzewal wode do 50 stopni i wylaczal sie,a przy 40 znowu sie wlaczal i dogrzewal do 50,az uzyskal zadane 23 stopnie w pomieszczeniu.
Czy jest to prawidlowa praca?Czy piec nie powinien grzac bez przerwy ,az osiagnie to co mu zadalem, tzn 23 stopnie w pomieszczeniu?
Bo w taki sposob jaki dziala teraz,to czas dojscia do zadanej temperatury jest dosyc dlugi i powoduje dyskomfort.Co myslicie?
Pawel

zbiho
03-10-2006, 10:12
Tak rozumując powinien nagrzać wodę do 300 C,piec ma ograniczoną temperaturę wody wychodzącej na 50 ,możesz przestawić na więcej i nie będzie sie tak często załączał ale to zależy jaki masz piec bo jak kondensacyjny to tego się nie da wykonać.

pawelurb
03-10-2006, 12:47
regulator pokojowy steruje piecem włączając go lub wyłączając i to wszystko, natomiast na piecu można ustawić temperaturę wody CO , i jak na kotle bedzie ustawione 50 to więcej sie nie nagrzeje mimo że jest regulator , w każdym piecu gaz, węgiel , olej, można temperaturę zasilania ustawić i nie ma ona nic wspólnego z regulatorem pokojoweym, ważne że jak jest to piec na paliwo stałe , żeby temperatura na nim ustawiona była minimum 60 stopni.

sopel750
03-10-2006, 15:50
no dobrze, ale jeżeli na piecu ustawimy
temp zasilania 60*C
jeżeli spadnie o 5*C to to załącza piec
na regulatorze pokojowym 20*C
i nie mamy termostatów na grzejnikach, to jeżeli osiągniemy 20*C w pokoju a temp na piecu nie może spaść poniżej np 55*C to co wtedy ?

Widzę konfikt pomiędzy minimalną temp na piecu a zadaną temp pokojową...

KrzysiekMarusza
03-10-2006, 17:25
Sopel750 - konflikt jest niewielki, ja tez tak zropbiłem: z uwagi na to że mam kondensata, ustawiłem mu (na piecu) temp. max. 56 stC, a na sterowniku pokojowym 22 stC.
Dzięki temu że temp. wody grzejnej [w obiegu c.o.] nie przekracza 56 stC, piec praktycznie zawsze kondensuje, czyli powinien działac najsprawniej. Oczywiście ma to jeden minus: dom nagrzewany jest wolniej, niz w przypadku gdyby tego ustawienia-ograniczenia temp. na piecu nie było

Teoretycznie może byc tak, że piec będzie grzał bez przerwy bo zawsze będzie miał temp. wody poniżej zadanej [tej na piecu] ale do tego trzeba mieć wieeeelkieeeee grzeeeeejniiiiikiiiiii :)

pozdr - Krzysiek

sopel750
04-10-2006, 13:26
Mi chodzi o sytuację odwrotną. Że na piecu 60*C to będzie za dużo dla Temp pokojowej 20*C a najniższa temp na piecu nie może spaść poniżej 55*C.
I co wtedy ?

pawelurb
04-10-2006, 13:47
Mi chodzi o sytuację odwrotną. Że na piecu 60*C to będzie za dużo dla Temp pokojowej 20*C a najniższa temp na piecu nie może spaść poniżej 55*C.
I co wtedy ?

ale wtedy jak jest sterownik pokojowy to wyłączy piec i bedzie czekał aż temperatura spadnie w pomieszczeniu i wtedy włączy piec. Pozatym muszą być dobrze dobrane grzejniki i zamontowany np. zawór 4-ro drogowy mieszający , wtedy instalacją można sterować, tak że i kocioł i reszta pracują optymalnie.

Arek99
04-10-2006, 14:17
Afgan
właśnie tez zastanawiam się jak najrozsądniej dobrać temp. zasilania aby uzyskać żądaną na programatorze temp. jak najmniejszym kosztem.
Teraz mam temp. zasilania 50* a na programatorze 22* i zajmuje dla kotła trochę czasu aby dojść do takiej temp. (vaillant VUI 2-funkcyjny z zasobnikem). Przy ustawieniu temp. na wyjściu z kotła np. 60*, temp. w domu szybciej osiągnie zadaną wartość 22* ale czy to będzie ekonomiczniejsze?

mikimka
04-10-2006, 16:40
Instalacja co ma ogrzać dom do zadanej temperatury np 20 st. przy -20 st. na zewnątrz. Parametry wody grzejnej przy tym założeniu to np. 60/40 st. Teraz jest znacznie cieplej i aby ogrzać dom do wymaganej temp. nie potrzeba tak wysokiej temp. wody w instalacji.
Z drugiej strony piec niekondensacyjny ma określona dolną temp. (min) wody, poniżej której nie może pracować.
Żeby instalacja pracowała dobrze cały rok potrzebny jest albo zawór czterodorgowy pomiędzy kotłem a instalacją - wtedy kocioł może pracować w optymalnych parametrach, a w instalacji parametry będą niższe, albo potrzebna pompa z regulowaną prędkościa obrotową - dostarcza do instalacji mniej wody o danych parametrach, gdy jest ciepło na dworze lub wiecej, gdy jest zimno i większe straty ciepła. Może być jeszcze kocioł z regulacją mocy, chociaż też ma jakieś dolne ograniczenie (wyj. kocioł kond.)
Podsumowując. Na kotle ustawiamy max temp. wody zasilającej (najlepiej zadaną w projekcie), a na reg. pokojowym żądaną temp. w domu.
Jeżeli układ nie ma mozliwości regulacji parametrów, to kocioł będzie sie czesto wyłączał w okresie wyższej temp. zewn. i dobrze pracował w silne mrozy.
Pozdrawiam

1950
04-10-2006, 17:15
wiszące kotły gazowe nie kondensacyjne, nie mają ograniczenia dolnej temperatury powrotu,
z polskiego na nasze, nie potrzeba stosować różnych sztuczek do podniesienia temperatury powrotu,
czy to zaworami trój lub czterodrogowymi czy też pompami obiegu kotłowego,
ograniczenia te, mają kotły stojące olejowe i gazowe, ale też nie wszystkie, oraz kotły na paliwa stałe

mikimka
04-10-2006, 19:32
Wiszące kotły gazowe mają regulację mocy - pracują w pewnym przedziale mocy i stąd pośrednio ograniczenie temperatury i dla nich faktycznie nie trzeba stosować żadnych "sztuczek" - same sobie radzą (nie napisałam, że jest inaczej), ale nie wiemy jaki kocioł ma autor wątku - ale można przypuszczać, że właśnie z dolnym ograniczeniem, bo wyłącza się przy temp. 40 st., podobnie sopel 750 ma prawdopodobnie kocioł z dolnym ograniczeniem temp.
Pozdrawiam :wink:

speek
05-10-2006, 05:31
Takie częste włączanie pieca i niemożnośc dogrzania świadczy o tym,ze coś sie dzieje z piecem.U mnie była analogiczna sytuacja i niestety przyjazd serwisu konieczny.Ustawili uregulowali pobrali kasę za przyjazd i nie kazali kombinowac przy piecu.

Arek99
05-10-2006, 06:59
w celu optymalizacji parametrów kotła, oprócz regulowania temp. zasilania np.60/40, możemy jeszcze ewentualnie sterować takimi parametrami jak wybieg pompy c.o. oraz czas blokady palnika przed ponownym uruchomieniem