PDA

Zobacz pełną wersję : budowa na działce bedącej własnością teściów



zizi1978
04-10-2006, 09:36
Witam wszystkich forumowiczów.
Jestem tu nowa i proszę o pomoc w kwestii jak w temacie.Zamierzamy z męzem rozpocząc budowe domu na działce, która stanowi wlasność moich tesciów.Oczywiscie rodzice nie maja nic przeciwko tej budowie.Czy w swietle obowiązaujących przepisów mogę wybudować dom na takiej działce, czy tez muszę być jej wlascicielką?Jeśli muszę byc jej wlascicielką to jak najkorzystniej to uczunić, mam na mysli czy lepiej bedzie aby tesciowe zrobili darowizne czy tez moze dali nam pełnomocnictwo natarialne?jesli zas moge wybudować się na dzialce tesciów to czy o papiery wziazane z pozwoleniem na budowe domu beda musieli wystepować tesciowie?
z gory dziekuje za wszystkie odpowiedzi

ms.
04-10-2006, 09:54
zasada jest prosta: czyja ziemia tego dom.

Robin2
06-10-2006, 21:13
Hej!
rzeczywiście, czyja ziemia- tego sa budynki, nawet jeżeli postawił je ktos inny.
Powiem więcej- jezeli z mężem zamierzacie stać się właścicielami tej ziemi- zapiszcie ją na Was oboje, w przeciwnym razie- tylko jedno z Was będzie właścicielem domu

Ja dostałem działkę od wujka, w formie darowizny, dla nas było to korzystniejsze (druga grupa podatkowa, mała wartośc działki) choc i formalna sprzedaż była brana pod uwagę

Aby wybudowac dom- musisz mieć albo plan zagospodarowania przestrzennego (to opracowuje gmina), albo (w przypadku jego braku) Decyzję o warunkach zabudowy. O decyzję możesz wystąpic w gminie nawet, gdy nie jetseś włascicielem działki, decyzja nie jest zgodą na budowę, tylko okresla, jakie warunki powinien spełniac dom i jego infrastruktura aby móc otrzymac zgode na budowę. Ja wystapiłem o Decyzję zanim stałem się właścicielem działki, dzieki temu wiedziałem, jaki projekt wybierac.

Pozdrawiam!
Robert

jaro'71
18-10-2006, 15:52
Pewnie że się można budować na czyjejś działce, tyle że gdy Ci się sytuacja małżeńsko-życiowa skomplikuje (czego nie życzę ale różnie bywa) to zostaniesz bez niczego :( Pozdrawiam

ms.
18-10-2006, 21:03
wątek z budową na działce teściów/teścia był już przerabiany, ze szczególnym naciskiem na uporządkowanie sprawy ziemi. Poczytaj sobie:
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=61220&highlight=budowa%E6+dzia%B3ce+te%B6ciowej
i
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=50443&highlight=budowa%E6+dzia%B3ce+te%B6ciowej

edytkazet
19-10-2006, 08:10
można budować na dzialce tesciów. piszesz wtedy w oświadczeniu o prawie do dysponowania nieruchomościa że posiadasz zgode tesciów na dysponowanie działką
:wink: ale radze uregulować sprawe właśności :lol: :lol: :lol:

zizi1978
21-10-2006, 11:31
Dziekuję za wszystkie podpowiedzi.Na pewno zanim ruszymy z budową chciałabym aby działka należała do nas obojga, bo jak to ktoś z Was napisał w małżeństwie róznie bywa...
jeszce raz dziekuję i pozdrawiam

piotrulex
22-01-2007, 19:58
nam najpierw rodzice przepisali notarialnie dzialke a pozniej sami zaczelismy wszystko sobie zalatwiac

nawet jak teraz bylo by super nie wiadomo co bedzie za XXlat a faktycznie czyja ziemia tego dom na niej