PDA

Zobacz pełną wersję : Szybkie pyt. - rynny przed czy po tynkach zewn?



a-kra
06-10-2006, 08:28
Nie zakładaliśmy jeszcze rynien, a teraz bedzie ocieplanie, tak więc pytanie czy poźniej mocowanie rynien jest przez przebijanie stryropianu?

Czy też teraz kupić takie długie szpilki do mocowania i oni (tynkowcy) mają to maskować?

Takie w sumie łatwe i krótkie pytanko.

nurni
06-10-2006, 09:06
Moim zdaniem najlepiej w trakcie ocieplania. Można wtedy dokładnie szpilki zamocować a jkby co to pianką uszczelnić. U mnie były rynny razem z dachem ale i tak zdjęte do ocieplania i tynkowania. Stąd wiem, że czasami otwór za duży się "wyrobi" i można go jeszcze uszczelnić przed tynkami. Jak już będzie tynk to na pomyłki nie ma tolerancji.

Pozdrawiam

Geno
06-10-2006, 09:19
Rynien z reguły przez styropian się nie mouje tylko rury spustowe ale faktycznie lepiej zrobić to w trakcie wykonywania izolacji termicznej - póxniejsze wiercenie i uzupełnianie ubytków nie grzeszy estetyką.

mako5
06-10-2006, 09:50
Nie zakładaliśmy jeszcze rynien, a teraz bedzie ocieplanie, tak więc pytanie czy poźniej mocowanie rynien jest przez przebijanie stryropianu?

Jak będziesz ocieplać to trzeba by rury założyć. U mnie było zrobione tak że przy montażu dachu zakładali spusty i podkładali sobie styropian 12cm (bo taki miał być na ściany) pod każdą szpilkę i dopiero zakładali rury. Niestety nie było do do końca dobry pomysł bo przy wykonywaniu elewacji okazało się że klej pod styropian daje centymetr i plus jeszcze siatka, klej i tynk na wierzch powodują że elewacja ma 13,5-14cm. Szpilki mocujące były do wymiany na dłuższe, odcinki skośne łączące rynnę z pionową rurą spustową były do skrócenia a osadniki w ziemi do przesunięcia :(.


Czy też teraz kupić takie długie szpilki do mocowania i oni (tynkowcy) mają to maskować?

Trzeba by to zrobić najpóźniej przy tynkach. Potem możesz mieć dziury i łataną ścianę. Nie mówiąc już o tym że lejąca się na ziemię woda zachlapie błotem tynki.

a-kra
06-10-2006, 13:14
tak, oczywiście miałam na myśli rury spustowe i ich mocowanie.
jakiej długości kupić te szpilki do mocowania jeśli styropianu bedzie 10 cm, plus klej, tynk?
Nie wiem ile mają one siedziec w murze? czy 20 cm wystarczy, czy wiecej?

Geno
06-10-2006, 14:07
tak, oczywiście miałam na myśli rury spustowe i ich mocowanie.
jakiej długości kupić te szpilki do mocowania jeśli styropianu bedzie 10 cm, plus klej, tynk?
Nie wiem ile mają one siedziec w murze? czy 20 cm wystarczy, czy wiecej?
Zadzwoń i zapytaj jaką ma długość standardowe mocowania i dodaj do tego grubośc dociepelenia + 1-3 cm w zależności od tego jak krzywe sa ściany

mako5
06-10-2006, 15:34
tak, oczywiście miałam na myśli rury spustowe i ich mocowanie.
jakiej długości kupić te szpilki do mocowania jeśli styropianu bedzie 10 cm, plus klej, tynk?
Nie wiem ile mają one siedziec w murze? czy 20 cm wystarczy, czy wiecej?

O to popytaj sprzedawcę szpilek. To może zalażeć od systemu rynien i mocowań. U mnie elewacja ma te 14cm a ta środkowa część szpilki pomiędzy gwintem a dyblem ma jakieś 15-16cm. Zależy też jak daleko ma być rura od tynku. Najlepiej zapytaj na składzie który się w dachach specjalizuje. Oni zwykle są najlepiej poinformowani.

malgoss
06-10-2006, 16:56
W trakcie ocieplenia rur spustowych nie montujesz. Po przyklejeniu ocieplenia i zakończeniu prac/etapu (niepotrzebne skreślić) dokupujesz odpowiednej długości kołki - obowiązkiem sprzedawcy systemu rynnowego jest doradzenie jakie mają być - w kilku systemach możliwe jest użycie do obejm rur spustowych kołków szybkiego montażu.