PDA

Zobacz pełną wersję : naturalny las na działce - proszę o porady



BobTrebor
07-10-2006, 08:33
mam w Jurze ok. 0,5 ha niezagospodarowanej działki (drugą połowę już okiełznałem) chciałbym mieć tam las, ale nie nastepne grządki z sosną i brzozą tylko coś więcej

ta część działki znajduje się na ok 400 m n.p.m. i nie jest piaszczysta więc pewnie nie rosły tam kiedyś sosny tylko był las bukowy,

pytanie - czy posadzić czystą buczynę czy można domieszać inne gatunki ? jak sadzić drzewa by las przypominał naturalny ?[/url]

Mirek_Lewandowski
07-10-2006, 19:24
Trudno radzić nie znając dokładnie siedliska. Należałoby zaznajomić się z takim facetem ubranym na zielono, co mieszka w najbliższej leśniczówce. :D On zna teren i powie Ci , co tam może i powinno rosnąć

cebullka
09-10-2006, 07:45
U mnie (Jura 450 mnpm :D ) na skraju lasu rośnie wielka kalina, jarzębiny, modrzewie i kilka sosen a dalej to już tylko buki, buki i buki...no i borówki i grzyby.
Pozdrowienia
Jura górą :wink:

zygmor
09-10-2006, 07:54
BobTrebor,
u mnie był ten problem przed laty i rodzinka posadziła na sporej części działki las i zaraz Lasy Państwowe położyły na tym łapę i do dziś są z tym same problemy. oprócz jednego, za ten teren nie płacę podatku, bo wynosi 0zł.

Majka
09-10-2006, 10:00
najlepiej las mieszany. Sosny, świerki, brzozy, dęby, jarzębiny, buki.
Czekam, aż u mnie wyrośnie namiastka mojego lasu :D

Goni_Mnie_Peleton
09-10-2006, 22:59
BobTrebor dla Jury charakterystyczna jest m in zyzna buczyna karpacka.

Tu masz spis charakterystycznych dla niej gatunkow:

zespół (Ass.) Dentario glandulosae-Fagetum W. Mat. 1964 ex Guzikowa et Kornaś 1969
żyzna buczyna karpacka

--------------------------------------------------------------------------------
charakterystyczna kombinacja gatunków zespołu (ChSCAss.) Dentario glandulosae-Fagetum
ChAss. żywiec gruczołowaty (Dentaria glandulosa), paprotnik Brauna (Polystichum braunii), żywokost sercowaty (Symphytum cordatum)

DAss. wilczomlecz migdałolistny (Euphorbia amygdaloides), bluszczyk kosmaty (Glechoma hirsuta), szałwia lepka (Salvia glutinosa), żywokost bulwiasty (Symphytum tuberosum)

ChSubAll. (Dentario glandulosae-Fagenion): żywiec dziewięciolistny (Dentaria enneaphyllos) (regionalnie), żywiec gruczołowaty (Dentaria glandulosa), paprotnik Brauna (Polystichum braunii), żywokost sercowaty (Symphytum cordatum)

ChAll. (Fagion sylvaticae): buławnik wielkokwiatowy (Cephalanthera damasonium), żywiec cebulkowy (Dentaria bulbifera), żywiec dziewięciolistny (Dentaria enneaphyllos), żywiec gruczołowaty (Dentaria glandulosa), buk zwyczajny (Fagus sylvatica), kostrzewa leśna (Festuca altissima), kostrzewa górska (Festuca drymeja), jęczmieniec zwyczajny (Hordelymus europaeus), kosmatka gajowa (Luzula luzuloides) (?), perłówka jednokwiatowa (Melica uniflora) (?), paprotnik Brauna (Polystichum braunii), przenęt purpurowy (Prenanthes purpurea)

ChO. (Fagetalia sylvaticae): piżmaczek wiosenny (Adoxa moschatellina), czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum), zawilec żółty (Anemone ranunculoides), sałatnica leśna (Aposeris foetida), kopytnik pospolity (Asarum europaeum), jarzmianka większa (Astrantia major), żórawiec falisty [mech] (Atrichum undulatum), turzyca leśna (Carex sylvatica), kokorycz pusta (Corydalis cava), kokorycz wątła (Corydalis intermedia), kokorycz drobna (Corydalis pumila), wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum), nerecznica samcza (Dryopteris filix-mas), wilczomlecz migdałolistny (Euphorbia amygdaloides), wilczomlecz słodki (Euphorbia dulcis), dzióbkowiec bruzdowany [mech] (Eurhynchium striatum), ziarnopłon wiosenny (Ficaria verna), złoć mała (Gagea minima), gajowiec żółty (Lamiastrum galeobdolon), przytulia wonna (Galium odoratum), niecierpek pospolity (Impatiens noli-tangere), zdrojówka rutewkowata (Isopyrum thalictroides), groszek wiosenny (Lathyrus vernus), lilia złotogłów (Lilium martagon), tojeść gajowa (Lysimachia nemorum), szczyr trwały (Mercurialis perennis), prosownica rozpierzchła (Milium effusum), gnieźnik leśny (Neottia nidus-avis), czworolist pospolity (Paris quadrifolia), zerwa kłosowa (Phyteuma spicatum), kokoryczka wielokwiatowa (Polygonatum multiflorum), pierwiosnek wyniosły (Primula elatior), miodunka ćma (Pulmonaria obscura), miodunka plamista (agg.) (Pulmonaria officinalis), jaskier kaszubski (Ranunculus cassubicus), jaskier kosmaty (Ranunculus lanuginosus), żankiel zwyczajny (Sanicula europaea), trędownik bulwiasty (Scrophularia nodosa), czyściec leśny (Stachys sylvatica), przetacznik górski (Veronica montana), fiołek leśny (Viola reichenbachiana)

ChCl. (Querco-Fagetea): klon polny (Acer campestre), klon pospolity (Acer platanoides), podagrycznik pospolity (Aegopodium podagraria), zawilec gajowy (Anemone nemorosa), kłosownica leśna (Brachypodium sylvaticum), dzwonek pokrzywolistny (Campanula trachelium), turzyca palczasta (Carex digitata), leszczyna pospolita (Corylus avellana), kruszczyk szerokolistny (Epipactis helleborine), trzmielina zwyczajna (Euonymus europaeus), trzmielina brodawkowana (Euonymus verrucosus), jesion wyniosły (Fraxinus excelsior), przylaszczka pospolita (Hepatica nobilis), łuskiewnik różowy (Lathraea squamaria), wiciokrzew suchodrzew (Lonicera xylosteum), perłówka zwisła (Melica nutans), wiechlina gajowa (Poa nemoralis), jaskier różnolistny (Ranunculus auricomus), porzeczka alpejska (Ribes alpinum), szałwia lepka (Salvia glutinosa), cebulica dwulistna, oszloch (Scilla bifolia)



http://www.atlas-roslin.pl/zbiorowiska/Dentario_glandulosae-Fagetum.htm

Ale to takie proste nie jest zeby sobie na dzialce posadzic wszystkie rosliny z tej listy. Bo po pierwsze wszystko zalezy od gleby jak pisal Mirek , a po drugie wiele z tych roslin jest pod ochrona.
I przede wszystkim stworzenie takiego lasu od podstaw to chyba projekt na kilkadziesiat lat ..... watpie nawet czy jest to wykonalne.
Mozesz sie chyba jednak troszke wspomoc ta lista , byc moze na twojej glebie pasowalby inny zespol roslin. Poszukaj w tym atlasie. W sumie to moze byc bardzo ksztalcaca zabawa. Ja chyba tez bede "tworzyl" swoj las.

Pozdrawiam.

Mirek_Lewandowski
10-10-2006, 17:56
G.M.P.,chyba ciut przedobrzyłeś :D :D :D W/g mnie to posadzić by drzewka, a reszta jak będzie chciała to może za ileś tam lat przyjdzie sama (np. 50).I faktycznie, większość chroniona jest.

BobTrebor
10-10-2006, 20:48
dziękuję wszystkim ;) coś niecoś o Jurze wiem ale zawsze warto zapytać

zygmor - możesz przybliżyć z tymi LP ? nie chciałbym być ubezwłasnowolniony na własnej ziemi, podatku też nie płacę bo ziemia jest zakwalifikowana do 5 i 6 klasy

Goni_Mnie_Peleton
10-10-2006, 22:56
G.M.P.,chyba ciut przedobrzyłeś :D :D :D W/g mnie to posadzić by drzewka, a reszta jak będzie chciała to może za ileś tam lat przyjdzie sama (np. 50).I faktycznie, większość chroniona jest.


Podalem tylko przykladowa i kompletna liste roslin charakterystycznych dla zyznej buczyny karpackiej. Zakladanie ogrodu wg niej wydaje mi sie utopia i chyba nie jest to zajecie dla zwyklego smiertelnika.
Tez mi sie wydaje , ze mozna ograniczyc sie do drzew i krzewow a reszte zostawic matce naturze , efekt koncowy... beda podziwiac wnuki lub prawnuki.

Sa jednak roslinki z tej listy , ktore mozna zdobyc calkiem legalnie np zywiec gruczolowaty , czosnek niedzwiedzi , zawilec gajowy .....

http://www.luczaj.com/wiosenne.htm

Pamietam , ze czosnek niedzwiedzi zachwalal swego czasu Robert Maklowicz jako wysmienite warzywko do wiosennych salatek.
Zywiec i zawilec kwitna dosc wczesnie .... mysle ze warto sprawic sobie te roslinki do swego prywatnego zagajniczka , ktory nie musi przeciez byc zyzna buczyna karpacka , ale moze ja przypominac. Oczywiscie jesli ktos ma dzialke gdzie taki zespol roslin wystepowal kiedys naturalnie.
Te 3 roslinki nie sa zreszta typowe tylko dla karpackiej buczyny.

Pozdrawiam

Mirek_Lewandowski
11-10-2006, 18:49
Taa.., prawda, ale... Podany przez Ciebie skład gatunkowy buczyny jest OK, z tym, że to jest skład już ukształtowanego zbiorowiska- czyli są drzewa, krzewy. One ocieniają glebę i charakterystyczne gatunki runa znajdują tam miejsce do rozwoju. A póki co jest plaża, i nie wiem , czy nawet buka nie należałoby wprowadzać pod osłoną gatunków szybkorosnących,(Md) oczywiście stopniowo usuwanych. Buk na odkrytej powierzchni cierpi od przymrozków wiosennych, a lubi częściowe ocienienie, nie lubi plaży. To wszystko nie jest takie proste.

hanka55
11-10-2006, 19:33
Buk na odkrytej powierzchni cierpi od przymrozków wiosennych, a lubi częściowe ocienienie, nie lubi plaży. To wszystko nie jest takie proste.
Mirkuuuuuuuuuuuu...
Wsadziłam buczka przed pergolą od południowego-zachodu! :-?
Czy to znaczy, że mam przeflancować szczepionego buka pendulę do cienia, pod krzewy?
A wybarwi się on tam, należycie? :oops:

Mirek_Lewandowski
11-10-2006, 19:37
Nie, znaczy,nie wybarwi i nie kombinuj. Inne warunki i mikroklimat jest w ogrodzie, zagospodarowanym i podlewanym, a ciut inne na hektarze gołego pola

hanka55
11-10-2006, 19:49
Dzięki piękne za mądrą radę:P

Goni_Mnie_Peleton
12-10-2006, 00:58
To wszystko nie jest takie proste.

Nie watpie i nawet sie nie ludze ze moglbym sam cos takiego stworzyc.
Moim zdaniem to dobry pomysl na prace naukowa pisana przez 50 lat.

Ale jak komus marzy sie dziki "lasek" w ogrodzie to warto poczytac to i owo. Ja teraz zglebiam sprawe martwego drewna. Nigdy nie mialem pojecia , ze spelnia taka wazna role w ekosystemie lesnym.

Pozdrawiam

Anna Ławniczak
12-10-2006, 20:58
A ja chciałabym posadzić brzozy. Kiedy sadzić i czy ma jakieś specjalne wymagania?

Kuna
13-10-2006, 22:39
zygmor napisal : u mnie był ten problem przed laty i rodzinka posadziła na sporej części działki las i zaraz Lasy Państwowe położyły na tym łapę

Przed laty za starego systemu politycznego lasy państwowe obligatoryjnie sporządzały uproszczony plan zagospodarowania lasu na 10 lat tak zwany uproszczony operat urządzeniowy . Krótko mówiąc państwo wsadzało łapy do prywatnej własności . Obecnie LP - Nadleśnictwa nie są skore do wydawania państwowych pieniędzy na sporządzanie takich planów . Jak dobrze pamiętam ustawę o lasach - w dużym uproszczeniu lasem jest obszar drzew o powierzchni większej od 0,1 ha . Jak nigdzie nie zgłosicie , że na działce posadziliście las , to Nadleśnictwo nawet nie będzie wiedziało , że on istnieje . Zresztą nadleśnictwo sprawuje tylko nadzór zlecony przez starostę nad prawidłową gospodarką w lasach prywatnych . Jeżeli udowodnicie , że jest to park przydomowy to mogą wam skoczyć - jak to mówił Jasiu do pana majstra .

Kuna
13-10-2006, 22:53
A ja chciałabym posadzić brzozy. Kiedy sadzić i czy ma jakieś specjalne wymagania?
Brzoza jest gatunkiem pionierskim . Udaje się wszędzie bardzo dobrze . I wchodzi na tereny nieurzytkowane rolniczo w wyniku sukcesji naturalnej jako jedne z pierwszych drzew . Myślę , że już możesz sadzić brzozę - przyjmuje się bardzo dobrze . No możesz jeszcze poczekać jak spadną z niej liście . Ewentualnie posadź wiosną zaraz po zejściu śniegu z pola .

Jeżeli chodzi o zasadzenie lasu w jurze . Nie słuchaj tych ,,Naukowców" sadź brzozę i modrzew jako przedplon dla buka . Ostatecznie jest to grunt porolny . Można także posadzić buka . W tym roku jest rok nasienny dla buka to znaczy obrodziły nasiona . Możesz ewentualnie spróbować zebrać nasiona buka i wsiać je w grunt . Ziemia nie musi być specjalnie uprawiona w lesie robi sie to pługiem talerzowym albo lekką broną talerzową i wystarcza . Nasiona mozna wysiać ręcznie - żutowo . Na 1 ha trzeba tych nasion około 90 kg . Ale jak dasz więcej to tym lepiej bo część nasion i tak przepadnie .

Anna Ławniczak
14-10-2006, 00:03
dzięki Kuna za odpowiedź. A jak duże brzozy można sadzić.?Chciałabym mozliwie jak największe bo moja działka jest łysa jak kolano. A może podpowiesz jakie inne gatunki drzew szybko rosną oprócz iglastych.

Kuna
14-10-2006, 19:32
Jeżeli posadzisz brzozy nawet do 1,5 m to powinny Ci się przyjąć . Brzoza dobrze się przyjmuje . Odradzam jednak sadzenie dużych brzóz z prostej przyczyny . Małą brzozę 0,5 m bardzo łatwo wykopiesz na ugorach , tylko rozejżyj sie po okolicy . Tam gdzie rosną dorosłe brzozy powinne być i sadzonki . Brzoza bardzo szybko rośnie średnio około 1 m rocznie . Im bardziej urodzajna ziemia tym szybciej . Moja brzoza została posadzona jako siewka jednoroczna 1/0 w 1998 roku a dziś ma 12 m wysokości . Jeżeli chodzi o inne liściaste szybkorosnące to klony , jesion , wierzba , topola ale topolę odradzam bo ma krótki okres życia no i jest to drzewo nie dla alergików . Jeżeli dobrze pamiętam mieszkasz w Jurze a to jest kraina Karpacka gdzie głównymi gatunkami lasotwórczymi są : jodła , buk , i świerk . Jako domieszka jawor , modrzew , klon , i jesion . Jako podszyt bez koralowy i jarzębina . Szczegółowo nie opisuję bo za bardzo Ci zamieszam .

Mirek_Lewandowski
14-10-2006, 19:54
No cóż, brzoza w starszym wieku bardzo ŹLE się przyjmuje. Rośnie z siewu w rynnie, na kupie gruzu, na dachu i byle gdzie, ale starsza przesadzania nie lubi. Najlepsza sadzonka to dwulatka, około 0,5 m wysokości. Sadzonki większe, jeśli nawet się "czepią", to długo chorują, i ta mniejsza je przerośnie. Taka 1,5 m, z białą korą, to szkoda roboty. Jest to gatunek pionierski, ale o olbrzymim zapotrzebowaniu na wodę i silnej transpiracji, dlatego duże drzewko z silnie przy przesadzaniu zredukowanym systemem korzeniowym słabo się przyjmuje i długo choruje.

Kuna
14-10-2006, 21:16
mirek to wszystko co piszesz jest prawdą . Ja staram się hodowlę lasu przełożyć na język bardziej zrozumiały dla laika . Ale jak Ci zapewne wiadomo gdzie dwóch leśników tam trzy partie . My tu sobie prowadzimy te leśno-hodowlane dywagacje a nie spytaliśmy się annny nawet :
- ile chce posadzić tego lasu ,
- jaka jest klasa gruntu , itd.
, krótko mówiąc całkowita abstrakcja tematu od rzeczywistości .

P.S.
Mój sąsiad posadził 3 m brzozę z liśćmi w sierpniu zeszłego roku . W tym roku brzoza pięknie wypuściła liście i do tej pory ma się dobrze . Jakbym nie widział to bym nie uwierzył . I jak to mówił Ferdek Kiepski - ,, są sprawy o których nie śniło się fizjologom" .
Pozdrawiam Kuna

Goni_Mnie_Peleton
14-10-2006, 21:51
Nie słuchaj tych ,,Naukowców" sadź brzozę i modrzew jako przedplon dla buka . Ostatecznie jest to grunt porolny . Można także posadzić buka .

Kuna to moze przetlumacz mnie laikowi o co chodzi. Co niby zle "naukowcy" napisali? I sadzic ten przedplon czy nie , bo juz nie wiem.

PS . A drzewa to ja widzialem wieksze , ktore byly przesadzane i sie przyjely. :wink:

Kuna
15-10-2006, 14:17
Goni_Mnie _Peleton laikiem to Ty nie jesteś . Tylko po holerę podajesz takie litanie roślin jakie występują już w ukształtowanej buczynie karpackiej . Komplikujesz sprawę . Powiedz jeszcze z kąd dziewczyna ma wziąść wszystkie te rośliny . I nie łap mnie za słowa . Nie pisałem także o Tobie tylko o naukowcach - no cóż jeżeli bierzesz to do siebie to nic już tu nie mogę poradzić :wink:
Aha jeszcze jedno w prywatnym lesie nie obowiązują Zasady Hodowli Lasu . A co - kto mi zabroni posadzić za moje własne pieniądze to co ja chcę . Nawet jeżeli będzie to sprzeczne z jedynie słusznymi teoriami naukowców , którzy robią za wyrocznię na tym forum :wink:

Mirek_Lewandowski
15-10-2006, 17:00
Jeżeli to puste pole to sadzić (Md, Brz) a Bk wprowadzić za parę lat, jak będzie już trochę ocienienia, mniejszy wygwizdówek i lepszy mikroklimat.
Ps. Kuna, a kto to ten "naukowiec" :D :D
Ps. 2 GMP,ja też widziałem większe. Ale Ty chcesz ponoć las sadzić, czyli tak min. 5000 sadzonek/ ha. Jak dla mnie, to możesz i dwumetrowe...

Goni_Mnie_Peleton
15-10-2006, 17:59
Kuna dziekuje , ale jednak jestem laikiem i wole nim pozostac , aby moc zadawac na tym forum lesnikom pytania.
Mirek_Lewandowski w tym roku zamierzam posadzic "lasek" na 10-15 arach w przydomowym ogrodzie , w przyszlym moze na podobnym aerale w kilku innych miejscach. Wiekszy swoj prywatny dziki "las" to marzy mi sie w nieokreslonej przyszlosci.

Ale "lesnych" problemow sporo przede mna . m im musze wyciac w pien 1.20ha dziko porosnietej przez drzewa i krzewy dzialki rolnej , musze cos zrobic z monokultura sosnowa na podobnym obszarze , ale to temety na inne watki. Licze jednak na Wasza lesnicza pomoc w przyszlosci.

Pozdrawiam.

PS
A wszyscy ci , ktorzy zainteresowani sa sadzeniem lasu na wiekszym obszarze powinni rozwazyc mozliwosc uzyskania doplat z UE. Nie trzeba byc rolnikiem aby takie doplaty uzyskac , choc wtedy sa one sporo nizsze.
UE zwraca tez koszty zalesienia i pielegnacji , ale to chyba temat na inny watek.

rafałek
18-10-2006, 12:44
Wszyscy ładnie radzicie, ale co to jest "las naturalny". Dopasowujecie skład do regionu, ale jak ładnie zauważył Mirek może nalezy wyjść od siedliska.
Do tego, jak ma to być zbliżone do naturalnego, to skład to jedno, ale dobór gatunków i czasu wprowadzania by uzyskać budowę pietrową, by uzyskać właściwą budowę na styku z terenem otwartym... by zrobić zapiski dla przyszłych pokoleń co mają jeszcze zrobić w kierunku kształtowania tego "naturalnego" zbiorowiska.

Goni_mnie_peleton po co zaraz wycinać? Może wystarczy zrobić przebudowę. Przeciąć, w jesli istnieją takie mozliwości wprowadzić inne gatunki. Mówisz o monokulturze, ale jaki jest jej wiek i jakie siedlisko. Żeby się nie okazało że to odpowiednik boru suchego, a spodziewasz się Bóg jeden wiedzieć czego.