PDA

Zobacz pełną wersję : Świerk pospolity - przesadzanie pielęgnacja, co jak i kiedy



CoolaTT
08-10-2006, 22:25
Obecenie jestem na etapie obsadzania działki świerkiem pospolitym, jeszce nie wiem czy będę robił kiedyś z tego żywopłot czy nie. Interesują mnie wiadomości i spostrzeżnia w tym temacie, proszę o nie podawanie linków do tematów poprzednio poruszanych. Proponuję wszcząć nową dyskusję:
Pytania:
1) Kiedy (w jakich miesiącach)
2) Do jakiej wysokości?
3) Na jakich glebach rośnie
4) pielęgnacja po przesadzeniu?
5) itp... itd...

Obecnie przesadziłem ze szkółki około 100 drzewek, mają rózne wysokości od 40 cm do 100 cm, jest nawet jeden 180 ale to przypadek. Drzewka są wykopywane z guntu, mam je od znajomego z gospodarstwa szkółkarskiego, dlatego też kopię co chcę od niego. Przeważnie wybieram gęste, nie koniecznie duże.
Interesują mnie opinie i różnego rodzaju wskazówki.

zygmor
09-10-2006, 08:02
CoolaTT,
nic nie piszesz o glebie w jaką je będziesz sadził. Ja u siebie na piaski (gleba ViVI klasa) dodaję przy sadzeniu torf, pomaga on w rozwoju nowych korzeni
i o ile to możliwie podlewać szczególnie przez pierwsze miesiace od posadzenia. Nalepsza pora na przesadzanie to jesień, wtedy i podlewać z reguly nie trzeba, wyższe świerki warto podwiązać, żeby do wiosny przetrwały w pionie.

CoolaTT
09-10-2006, 12:49
Glebę mam podobną, V i IV klasa. Była tam wcześniej lisia ferma. Z małym domkiem i przydomowym ogródkiem, dlatego też na sporej przestrzeni jest torf, ogólnie jest go około 30-40 cm. Poniżej tak jak już pisałem piach.

Świerki podlewm nawey i jesienią interesuje mnie do jakiego okresu można przesadzać świerki, czy to jest np. połowa listopada, czy np. koniec października.

zygmor
09-10-2006, 13:05
CoolaTT,
wszyscy powiedzą, że do mrozów. Trudno dokładnie określić ten moment.
Ale zdecydowanie termin jesienny jest lepszy i pewniejszy nad wiosennym.

Kuna
13-10-2006, 23:15
Ale zdecydowanie termin jesienny jest lepszy i pewniejszy nad wiosennym.
Termin jesienny mówisz pewniejszy zygmor - hm to dlaczego leśnicy sadzą las wczesną wiosną ?

A wracając do tematu . Świerk ma płytki system korzeniowy i bardzo lubi wodę . Jeżeli na działce masz 30 - 40 cm torfu to myślę , że miejsce dla swojego świerka wybrałeś dobre . Torf wystepuje tam gdzie jest woda .
Nie bardzo mi się podoba sadzenie tak sporego świerka bez bryły korzeniowej , czyli wykopanego . Lepiej by było sadzić Świerk hodowany w donicach . Wtedy sadząc takie drzewko nie uszkadzasz korzeni . Uważam , że w twoim przypadku świerk kopany nie będzie przyrastał na wysokość parę lat , aż nie odbuduje korzeni utraconych w trakcie wykopywania . Według wszelkich prawideł sztuki powinno ci uschnąć z 10% posadzonych drzewek . Większe mają na to większą szansę .
Pozdrawiam Kuna - leśnik

P.S
Drzewa sadzi się jak ustanie wegetacja jesienią lub jeszcze nie ruszy wegetacja wiosną . Najłatwiej zauważyć to jesienią gdy spadną liście a wiosną gdy nie ma jeszcze pąków na drzewach .

Goni_Mnie_Peleton
14-10-2006, 02:47
A w jakiej odleglosci od siebie i od ogrodzenia sadzi sie swierki tak aby utworzyly zywoplot? Swierki maja byc ze szkolki lesniej w rozmiarze ok 50 cm.

Mirek_Lewandowski
14-10-2006, 17:04
Ale zdecydowanie termin jesienny jest lepszy i pewniejszy nad wiosennym.
Termin jesienny mówisz pewniejszy zygmor - hm to dlaczego leśnicy sadzą las wczesną wiosną ?
.[/quote]

Z powodu dosyć głupiej tradycji. A że ostatnio wiosny nie ma, z zimy robi się lato, więc sadzimy Md zielony, Brz też, później majowa susza i po ocenie wielka awantura że leśniczemu diabli wzieli uprawę. No i robimy sobie poprawki, a potem poprawki poprawek. Swoją drogą widziałem w olsztyńskim kilkadziesiąt ha zalesień (były PGR) sadzonych So 2/0 !, ale we właściwym terminie. I otóż to- jest to po zakończeniu wegetaćji, czyli we WRZEŚNIU. I to jest optymalny termin przesadzania nagozalążkowych z gołym korzeniem, oczywiście poza wiosennym. Oczywiście nikt rozsądny nie posadzi So 1/0 jesienią na gruncie wysadzinowym, ale liściaste? A tak co roku przeżywamy horror pod nazwą akcja zalesieniowa. Bez sensu. Dlaczego sadownik sadzi sad jesienią?
Pozdrowienia. Mirek- też leśnik.

Mirek_Lewandowski
14-10-2006, 17:05
A w jakiej odleglosci od siebie i od ogrodzenia sadzi sie swierki tak aby utworzyly zywoplot? Swierki maja byc ze szkolki lesniej w rozmiarze ok 50 cm.
Jeśli cięty to od 0.5 do 1m

Goni_Mnie_Peleton
15-10-2006, 18:27
Z powodu dosyć głupiej tradycji. ........ i po ocenie wielka awantura że leśniczemu diabli wzieli uprawę.

Czytalem o pewnej tradycji. Otoz aby ograniczyc wypady powinno sie podczas sadzenia mlodego lasu na zrebie zrobic "ten tego z dziewczyna" :wink: